שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

רווח נקי: כך תכבסו נכון את בגדי הספורט שלכם

רבים מתלוננים שבגדי הריצה או הרכיבה שלהם נותרים עם ריחות חריפים גם לאחר ששטפו או כיבסו אותם. יצאנו לברר כיצד יש לכבס אותם בצורה נכונה ועל הדרך מצאנו לכם גם כמה מיתוסים עתיקים שחשוב לשבור

בגדי הריצה או הרכיבה שלכם מדיפים ריח לא נעים לפעמים למרות שכיבסתם אותם? כנראה שאתם פשוט לא יודעים איך לכבס נכון את הבגדים ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בבגדי ספורט מבדים טכניים מתקדמים. כשאתם רוכשים חולצה או מכנסיים ומשלמים עליהם מחיר יקר, אתם מצפים שהמוצר יעשה את העבודה, כלומר, יסייע לנדף את הזיעה וישמור עליכם יבשים עד כמה שניתן. אבל, אותם בדים בעלי טכנולוגיה מתקדמת גם צוברים בתוכם לכלוך, שומן, זיעה וכששיגרת הכביסה שלכם אינה מספיק טובה, יהיה לכם קשה מאוד לצאת מהמעגל אליו נקלעתם.

Runners at a Marathon thinkstock

בדים בעלי טכנולוגיה מתקדמת גם צוברים בתוכם לכלוך, שומן, זיעה | צילום: thinkstock

כתבות נוספות בנושא
5 הרגלי תזונה רעים לאחר אימון וכיצד להיפטר מהם
השקיעו בירוקים: 10 העלים הירוקים שחשובים לתזונת ספורטאים
הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

כמה פעמים סיימתם אימון ושטפתם את החולצה או המכנסיים בכיור עם קצת סבון ידיים ותליתם בחוץ לייבוש במקום לזרוק אותם למכונת הכביסה? מסתבר שייצרתם פצצת סירחון ובקטריות מתקתקת. אם אתם רוצים שהבגדים היפים והיקרים שלכם ישמרו נקיים, ריחניים ובעיקר לא יהווה כר פורה לחיידקים תעקבו אחרי ההנחיות הבאות שאספנו כאן.

10 כללים לכביסה נכונה של בגדי ספורט

1. נעים מאוד, מכונת כביסה
בדיוק כמו שלמדתם לראשונה איך מעבירים הילוכים באופניים או איך רצים בצורה נכונה, כך גם הגיע הזמן להכיר את מכונת הכביסה שלכם על שלל תכניותיה המרובות. פיתחו את המדריך למשתמש שקיבלתם כשרכשתם את המכונה וכך תבינו איזו תכנית הכי מתאימה לכביסת הספורט שלכם. במידה ואין ברשותכם את המדריך, ההמלצה הכללית לפי היצרנים היא לכבס על 30-40 מעלות ולבחור או תכנית ספורט אם קיימת או תכנית כותנה. חשוב שבסיום תהיה סחיטה במהירות המקסימלית.

2. אוורור
בגדי הריצה שלכם נחשבים לכביסה מלוכלכת מאוד ואם אתם רצים בשטח אזי הם גם מלוכלכים מכתמים שצריכים לרדת. לכן, אם תזרקו את הבגדים שלכם בתום האימון לסל הכביסה ומעליהם יערמו להם עוד ועוד בגדים, הרי יצרתם כר פורה לגדילת חיידקים. אם אין בכוונתכם לכבס את הבגדים מיד, אז הניחו אותם במקום מאוורר ולא בחדר סגור או שקית אטומה שתצבור חיידקים.

כביסת ספורט צילום Sean McGrath פליקר

הניחו אותם במקום מאוורר ולא בחדר סגור או שקית אטומה שתצבור חיידקים | צילום: Sean McGrath

3. בחירת אבקת כביסה
אחד המיתוסים הנפוצים הוא "לא להשתמש ביותר מדי חומר ניקוי" מחשש שמא הוא יצטבר על הבגד ויהיה מקור נהדר לשגשוג של חיידקים. מיתוס שגוי שגורם לאנשים להשתמש במעט מדי חומר ניקוי (מצאתי אפילו יצרנים שכותבים את זה על תווית הכביסה) מה שגורם לבגד לצאת לא מספיק נקי מהכביסה ו… להסריח. לא נלאה אתכם כיצד מורכב חומר ניקוי לבגדים, רק נאמר לכם שהמבנה הכימי של החומר הפעיל בכביסה בנוי בצורה כזו שהוא נשטף עם המים בסיום הכביסה והסחיטה ולא מצטבר על הבגד. חשוב מאוד לבחור סבון כביסה שמכיל בתוכו אנזימים שמסייעים בתהליך הסרת הכתמים (לא, זו לא סתם ססמה של פרסומאים, זה באמת עובד). האנזימים בעצם אחראים על פירוקו של הלכלוך הקשה, דוגמת בוץ, חיידקים מהזיעה ושומן העור שלנו ושוטפים אותו החוצה. בכל חנות תוכלו למצוא מגוון רחב של סבוני כביסה עם אנזימים דוגמת טייד, פרסיל, אריאל וכדומה.

4. כמות אבקה
בהמשך למה שציינתי לגבי המיתוס של כמות חומר הניקוי, אנשים נוטים לשים מעט מדי חומר ניקוי ובכך בעצם לקבל כביסה מלוכלכת. לדוגמה, חברת טייד כותבת על גבי האריזה המלצה כמה סבון כביסה יש לשים במכונה עם 5 ק"ג כביסה (הגיע הזמן לדעת מה קיבולת המכונה שלכם? 5, 6, 7, 8 או 9 ק"ג?). ההמלצה שלהם להשתמש ב-45 גרם אבקה לדרגת לכלוך רגילה לבעלי מים רכים או בינוניים (שאנחנו זה לא המקרה) ולדרגת לכלוך גבוהה יש להוסיף 23 גרם נוספים על ה-45 שכבר הוספתם, כלומר, 68 גרם אבקה! עם יד על הלב, כמה מכם בכלל משתמשים בכלי מדידה עם שנתות כדי לדעת כמה אבקה להוסיף? רובם שמים "לפי העין". אז הגיע הזמן להיות קצת יותר מדויקים, לא רק בריצה או ברכיבה, אלא גם בכביסה.

אבקת כביסה צילום Lebacno

כמה מכם בכלל משתמשים בכלי מדידה עם שנתות כדי לדעת כמה אבקה להוסיף? | צילום: Lebacno

5. צפוף פה
אם אתם רוצים שמכונת הכביסה שלכם באמת תצליח לעשות את העבודה כמו שצריך, אל תדחסו בגדים עד שאין כבר מקום, מלאו עד 2/3 כדי שהכבסים יוכלו להתחכך אחת בשנייה ולצאת נקיים יותר.

6. שאני אשפשף?
מכירים את כל הפרסומות לחומרים ממיסי אבנית? אז כן, מקומות רבים בישראל סובלים ממה שנקרא "מים קשים" ואותה אבנית נוטה להצטבר על הבגדים ואינה מאפשרת לחומרי הניקוי לעבוד בצורה האופטימלית. הוספת "מרכך מים" דוגמת "קלגון" לכביסה שלכם תעזור לנטרל את המים הקשים ובכך בעצם הכביסה שלכם תצא נקייה יותר.

7. האותיות הקטנות
לכל בגד מוצמדת תווית ארוגה ועליה סימנים מוזרים שרובם לא יגידו לכם שום דבר ובצדק, הם באמת לא ברורים, אבל לרוב, היצרנים דואגים לכתוב במילים מפורשות כיצד לנהוג עם הבגד החדש, היפה והיוקרתי שזה עתה רכשתם. אם אתם רוצים שיאריך ימים, הקפידו לקרוא את התווית הקטנה, היא מכילה בתוכה עולם ומלואו. לדוגמה, ציור של גיגית ועליה רשום מספר, בדרך כלל 30 או 40, הכוונה היא לטמפרטורת המים בה צריך לכבס את הבגד, אל תתחילו להיות יצירתיים ולהתחלחל מהמילה בבקטריות ולזרוק את הבגדים ל-90 מעלות, זה יהרוס אותם. דוגמה נוספת היא ציור של ריבוע ובתוכו עיגול (מזכיר מכונת כביסה) ועליו איקס, הכוונה היא שאסור להכניס למכונת ייבוש. מומלץ לשים לב לאותיות הקטנות בחיים בכלל ובבגדים בפרט.

סימני כביסה צילום: pixabay

מומלץ לשים לב לאותיות הקטנות בחיים בכלל ובבגדים בפרט | צילום: pixabay

8. מרכך כביסה
אין כמו כביסה שיוצאת ריחנית מהמכונה אחרי שעברה שטיפה של מרכך כביסה. הבעיה היא שעל רוב בגדי הספורט שלכם כתוב במפורש, המילים :DO NOT USE SOFTENER ואכן הכוונה היא "אל תשתמשו במרכך", לא המלצה, זו הוראה של היצרן כדי לשמור על הבגד. אז מה בעצם רע במרכך כביסה? הוא הרי מעניק לבגד ניחוח מדהים. המרכך נשאר בסיבי הבד היוקרתי שלכם ובעצם מפריע לו לבצע את הפעולה שלשמה קניתם אותו- נידוף! אז, אם אתם רוצים שבגדי הספורט שלכם ימשיכו לנדף, אנא נדפו את מרכך הכביסה שלכם מהמדף.

9. הפוך
רגע לפני שאתם זורקים את הבגדים שלכם לכביסה, תהיו קצת נחמדים למכונה ותהפכו לה את הבגד (עד שהיא תלמד לעשות זאת לבד), כך נקודות החיכוך שבאו במגע עם גופכם יוכלו להתנקות בצורה טובה יותר.

10. אקונומיקה וחומץ
תרופת הסבתא הידועה לטיפול בריחות היתה השרייה של הבגדים בגיגית מים עם מעט חומץ. מעבר לעובדה שזה מסריח יותר מהזיעה שלכם, החומץ יכול להזיק לבד הטכני ולכן אינו מומלץ לשימוש, גם לא כ"טיפול" באבנית שהצטברה במכונת הכביסה, הוא יהרוס לכם את החלקים המצופים גומי, פשוט חבל.
בעניין השריית בגדי ספורט באקונומיקה, ישנה בעיה קלה כיוון שהיצרנים מצוינים במפורש על גבי תווית הכביסה לא להשתמש בחומרי הלבנה (המשולש שעליו יש איקס). אבל, ניתן לעשות זאת אם יודעים כיצד ואת המינון המדויק של אקונומיקה מדוללת במים קרים.אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il

מאמרים נבחרים

 • שביל השרון: 60 ק"מ של ריצה בנופים משכרים

  מחפשים מסלול ירוק וציורי עם תוואי שטח משתנה ובמסדרון אקולוגי מרתק? המסלול החדש הזה שמתחיל בנחל אלכסנדר ומסתיים…

  קרא עוד
 • תכנית אימון למתחילים: מ-0 ל-5 ק"מ ריצה

  רוצים לעשות ביחד את ה"צעד הראשון"? אז בואו נתחיל לאט ובביטחון עם תכנית אימונים בסיסית שתוביל אתכם לריצה…

  קרא עוד
 • מה לעשות במקרה של פציעת פלנטר פצאיטיס?

  מרבית קהילת הרצים והרצות מכירים היטב את המונח דורבן ולא בהקשר של מכרסמים חמודים. הנה מה שצריך לדעת…

  קרא עוד
 • 4 עקרונות לפעילות גופנית לאחר צום

  כיצד חוזרים לפעילות גופנית לאחר צום? הפיזיותרפיסט עופר צחר עם הדגשים לחזרה לשגרת חיים ספורטיביים בייחוד בתקופה מבלבלת…

  קרא עוד
 • עולים במשקל בסגר? 7 דרכים לשלוט במשקל גופינו בתקופת הקורונה

  הסגר כופה על רבים מאיתנו אורח חיים אפילו יותר יושבני מזה שהתרגלנו אליו, ובלי לשים לב קל מאוד…

  קרא עוד
 • אצילות או רוח ספורטיבית? הטריאתלט שריגש את כל העולם

  הקטע הבא יכול להיכלל בפקולטה לפילוסופיה בכל אוניברסיטה בעולם והוא למעשה לא דן בספורט, אלא במשמעות הניצחון לאדם…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד

2 thoughts on “רווח נקי: כך תכבסו נכון את בגדי הספורט שלכם

 1. Avatar yaron הגיב:

  תודה על המאמר
  יש דרך נוספת שסיגנו – פשוט לאחר האימון לשטוף את החולצה במים זורמים עם מעט סבון רגיל (לא חובה) בדרך זו יורד רוב הלכלכוך והזיעה. רק לאחר מכן הכנסה למכונת הכביסה עם או לא יבוש טרם לכך. זה תהליך שלוקח עוד דקה אבל שווה!
  זה דומה להכנסת רכב מלוכלך במיוחד לשטיפה במכונה – כמעט תמיד מפעיל התחנה עובר עם צינור שטיפה בלחץ על הרכב ורק אז מכניס את הרכב למכונה בבחינת שטיפה ראשונית.

 2. Avatar Oren הגיב:

  מה עם מייבש כביסה? האם גורם נזק לבגדי הריצה או הרכיבה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות