שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

ריצה מתחילים

לאן אני רץ

מאת:נחשון שוחט


"Successful training is intelligent training. Intelligent training is
knowing the why of an exercise, as well as the what and how."
Arthur Lydiard

מהי הריצה התחרותית אם לא נסיון מתמשך להיות "מהירים יותר", כל פעם מחדש? מי מאתנו אינו מעסיק עצמו בשאלות המוכרות: מה עליי לעשות כדי לרוץ מהר יותר? מהי הדרך היעילה להשתפר? איך אני משלב אלמנט של "איכות" אל מסגרת האימונים שלי?

רבים מאיתנו זוכים להנחיה צמודה של מאמן. אחרים מתלבטים ומתייעצים עם חברים מנוסים יותר בתחום הריצה או משוטטים קצת באינטרנט בחיפוש אחר "תשובות". כולנו מוצאים את עצמנו מוצפים במושגים ובהמלצות: אינטרוולים, ריצות טמפו, אימוני נפח, פרטלק, סף-אנאירובי, אימוני מהירות ועוד ועוד. אנו נתקלים בתכניות אימונים סטנדרטיות, יותר או פחות. אך לא תמיד אנו מסוגלים לנתח ולהבין מהי התועלת שבאימון כזה או אחר, מהם הדגשים לביצועו, מהם ההבדלים בין האימונים השונים וכיו"ב. רבים מאיתנו מתלבטים על אילו סוגי אימונים כדאי לתת דגש ומתי. מה בין ריצת קצב לאינטרוולים? מדוע לבצע הפוגות של 400 מ' ולא של 2,000 מ', או להיפך? מהו הקצב שבו צריך לשאוף לבצע את האימון? ועוד. כשאנו ניגשים לביצוע אימון מסוים, הבנת מטרתו ואופן השתלבותו במסגרת התכניות הכוללת – "להיות מהירים יותר" – יכולה לסייע לביצוע נכון ויעיל יותר של האימון. זו גם נקודת המוצא של רשימה זו.
כשאנו מרכיבים לעצמנו תכנית אימונים, אנו מתחשבים בכך שכמו אמן, גם הרץ שואף (וצריך) שיעמדו לרשותו מגוון של "צבעים" כדי ליצור את "היצירה" שלו. נחוצים מרכיבים לא מעטים, שאותם חשוב שלא להזניח במסגרת אימוני הריצה. יחד עם זאת, האימון הנכון אינו מבוסס על דחיסה של כל רכיבי האימון באופן אקראי אל תוך שבוע אימון שאותו ממחזרים עד דק, אלא על שילובם של אימונים מתאימים בזמן ובמידה המתאימים.
ברשימה זו ננסה לתת מושג כללי לגבי מטרתם של מספר סוגי אימון הנחשבים כאימוני "איכות". נסקור דעות שונות לגבי אופן שילובם של רכיבי אימון שונים אל תכנית האימונים, לגבי התרומה שאנו מקווים להפיק מאותם הרכיבים ולגבי דגשי הביצוע הנובעים ממטרות האימון.
הדברים יוצגו, באופן מודע, בצורה שהיא קצת פשטנית. רשימה זו אינה מתיימרת לספק הסברים פיזיולוגיים מפורטים, אלא על קצה המזלג בלבד, לתת מושג ראשוני ושימושי לגבי הסיבות שבגללן אנו מבצעים אימונים מסוגים מסוימים, בדרך לשיפור "מהירות" הריצה שלנו. נדגיש כי הרשימה אינה מתיימרת לחדש דבר, אלא רק להביא סקירה תמציתית של עקרונות ידועים ושל דעות קיימות.


המטרה היא לא להפוך רץ 10,000 מ' לספרינטר

1. אימונים לשיפור מהירות "טהורה" –
מהירות "טהורה" היא מהירות כפשוטה – המהירות עליה אנו חושבים כשאנו מדמיינים את מייקל ג'ונסון האגדי שועט אל עבר קו הסיום בריצת 200 מ', המהירות שעל שיפורה שוקדים באדיקות האצנים המתחרים במרחקים הקצרים יותר.
רצי ארוכות מתייחסים לא פעם אל אימוני האינטרוולים האנאירוביים (ר' להלן) כאל "אימוני מהירות" אך חשוב להבין כי אימונים מסוג זה אינם תורמים לשיפור המהירות "הטהורה". המאמן הניו-זילנדי הידוע ארתור לידיארד נוהג להדגיש כי הם אפילו סותרים את פיתוח המהירות הטהורה. מדוע? משום שבמהלך אימונים מסוג זה מצטברת בשרירים חומצת חלב, השרירים (בעיקר השריר הארבעה-ראשי) מתעייפים, קשה יותר להרים את הרגליים ונוצרת מתיחות בשרירי הצוואר והכתפיים. במצב זה, לא ניתן לעבוד על פיתוח צעדים ארוכים יותר ותדירים יותר. אלה אינם באמת אימוני "מהירות" אלא אימונים שמטרתם אחרת.
שיפור המהירות "הטהורה" מבוסס על ביצוע מיאוצים קצרים (בדרך כלל עד 10 שניות במשכם, לרוב פחות מכך) במאמץ מירבי או קרוב אליו, עם מנוחות ארוכות בין החזרות וכן על ביצוע אימוני כח וטכניקה מסוגים שונים. כמובן שנושא אימוניהם של אצנים חורג מגדרה של רשימה זו, המתמקדת באימוני ריצה למרחקים ארוכים.
נשאלת השאלה, אם בכלל, ועד כמה, רלוונטית המהירות "הטהורה" עבור הרץ למרחקים ארוכים. המאמן והפיזיולוג פיט פיצינגר (רץ מרתון אולימפי בעברו) טוען שפיתוח המהירות הטהורה אינו רלוונטי להצלחה במירוצים למרחקים של 3,000 מ' ומעלה ולכן אין מקום להדגיש רכיב אימון זה. לעומתו, מאמנים כמו ארתור לידיארד וגו'ן קלוג מדגישים את החשיבות, גם עבור הרץ למרחקים ארוכים, של פיתוח מהירות כ"ספרינטר" ושל "שימור המהירות" לכל אורך העונה ("כל שבוע, 52 שבועות בשנה, רצים צריכים לעשות משהו בקשר למהירות שלהם…" אמר לידיארד באחת מהרצאותיו)(3).
ברור שאימונים לשיפור המהירות אינם הנתח העיקרי באימוני ריצה למרחקים ארוכים, אבל אם נקשיב למאמנים כמו לידיארד וקלוג, נדע שישנם מספר אלמנטים שחשוב שלא להזניח אפילו כשמתאמנים למרתון: ביצוע "מתגברות" או "מיאוצים" של בין 15 ל35- שניות, עם מנוחה ביניהם, בפרט לאחר ריצות איטיות יותר וכן לפני שעוברים לבצע אימוני אינטרוולים מהירים על המסלול; ביצוע עקבי של תרגילים לשיפור טכניקת הריצה; וביצוע אימוני עליות מגוונים (הן לשיפור הטכניקה והקואורדינציה, הן לחיזוק שרירי הירך העליונים והקרסוליים והן להשגת גירוי עצבי מהיר). אם נחזור לעצותיו של פיצינגר, נראה כי הבדלי הגישות, מבחינה מעשית, אינם גדולים. גם פיצינגר מדגיש את החשיבות של אימונים לשיפור טכניקת הריצה וממליץ לבצע חזרות של בערך 100 מ'. הכוונה היא להאיץ את קצב הריצה בהדרגה בשבעים המטרים הראשונים ולשמר את המהירות בשלושים המטרים האחרונים. כל העת, הדגש הוא על סגנון נכון ועל ריצה חופשית ולא מאומצת. המטרה היא לא להפוך רץ 10,000 מ' לספרינטר, אלא לפתח הרגלי ריצה נכונים יותר ובזבזניים פחות.


אנו מפתחים את היכולת לשמר מהירות גבוהה בטווח העבודה האנאירובי

2. אימוני אינטרוולים בעצימות גבוהה (אנאירוביים) –
כשאנו מבצעים אימוני חזרות, באינטנסיביות גבוהה, למרחקים של 200-400 מ', כרצים למרחקים ארוכים, אנו רצים בקצבים מהירים (לעתים מהירים בהרבה) מהקצב שבו אנו מתכננים להתחרות. אלו הם אימוני המסלול המותירים אותנו מתנשפים בכבדות, "תופסים את הברכיים" ועם שרירים כואבים ורגישים בבוקר שלמחרת האימון. מבחינתנו, אלו נתפסים כ"אימוני מהירות" אך בפועל, לאימונים מסוג זה מטרה אחרת. אימונים אלו הם קריטיים, ורלוונטיים במיוחד, עבור רצים למרחקים בינוניים (3000 – 800 מ'). אימוני חזרות אלו, המתבצעים בקצבים בהם מצטברת חומצת חלב בשרירים, משפרים את היכולת של הגוף לייצר אנרגיה באמצעות המערכת הגליקוליטית (מה שמכונה עבודה אנאירובית). אנו מאמנים את הגוף לתפקד ביעילות עם רמה גבוהה של חומצת חלב ולתפקד תוך צבירת חוב חמצן גובר והולך. אנו מפתחים את היכולת לשמר מהירות גבוהה בטווח העבודה האנאירובי שבו ייצור האנרגיה פחות יעיל ושבו ישנה נטיה להאט.
בתחרויות ריצה למרחקים הארוכים יותר (והדבר נכון יותר ככל שהמרחק גדול יותר), מערכת ייצור האנרגיה הדומיננטית היא המערכת האירובית, מה שמשליך על מידת הרלוונטיות של אימונים מסוג זה. אין ספק שיש מקום חשוב לשילובם, אך גישתם של מאמנים כמו ג'ון קלוג הינה כי רבים נוטים להפריז במינון, בתדירות ובעיתוי של אימונים אלה, עבור רצים למרחקים ארוכים, בגלל תפיסה אינטואיטיבית כי מהר יותר = טוב יותר. אימוני אינטרוולים עצימים נכון לשלב בעיתוי נכון, לקראת שיא העונה. לכך מספר סיבות, שביניהן: א. לידיארד מסביר, כי היכולת האנושית לצבור "חוב חמצן" כתוצאה מפעילות אנאירובית היא יכולת מוגבלת. ניתן לפתחה רק עד לגבול מסוים. מתן דגש יתר על הקיבולת האנאירובית משמעותו שימת גבול מוגדר ואבסולוטי לשיפור ולהתקדמות. לעומת זאת, דווקא את הקיבולת האירובית ניתן להמשיך ולפתח לאורך שנים, כבסיס שאליו יש להוסיף תקופה קצרה של אימונים אנאירוביים לקראת תקופת התחרויות. ב. לטענת לידיארד, לוקח זמן קצר יחסית לפתח את הקיבולת האנאירובית עד לשיאה, כאמור (לידיארד מדבר על תקופה של בערך 4 שבועות). נזכור כי לידיארד אימן אלופי ושיאני עולם בריצות בינוניות וארוכות תוך ש
ימת דגש על אימונים אירוביים. ג. באימוני אינטרוולים עצימים במיוחד טמון סיכון רב לפציעה, בעיקר אם הם מתבצעים לאורך זמן ובאופן מוגזם או עבור רצים בתחילת דרכם.
והשורה התחתונה? אימוני חזרות אנאירוביים מהווים רכיב אימון חשוב ביותר, שיש לשלבו בזמן המתאים ובמידה. ניתן לבצע "יותר מדי מדבר טוב".


סך התכונות הללו מרכיב את מה שנהוג לכנות צריכת החמצן המירבית

3. אימונים לשיפור צח"מ –
כאן אנו מגיעים לרכיב אימון שיש לו חשיבות רבה ביותר עבור הרץ למרחקים ארוכים – אימונים לשיפור צריכת החמצן המירבית (צח"מ), או הקיבולת האירובית המקסימלית. מה שאנו מנסים להשיג באימונים מסוג זה הוא דבר פשוט להבנה: אנו מגדילים את היכולת של הלב ושל הריאות לספק דם עשיר בחמצן אל השרירים (דרך הדם), את הזמינות של החמצן לשרירים ואת היכולת של השרירים לנצל את החמצן המגיע אליהם. סך התכונות הללו מרכיב את מה שנהוג לכנות צריכת החמצן המירבית (VO2 max). מכאן קל להבין את התפוקה שאנו מעונינים להשיג מהאימון.
ככל שתגדל זמינות החמצן לשרירים וככל שתגדל היכולת של השרירים לנצל את החמצן, כך נוכל להפיק יותר אנרגיה באופן אירובי (כלומר, בנוכחות חמצן) – צורת הפקת האנרגיה היעילה ביותר והדומיננטית במסגרת ריצות למרחקים ארוכים.

הגישה המקובלת היא כי הדרך היעילה ביותר לשפר את הצח"מ מבוססת על אימוני אינטרוולים בינוניים בארכם. כך למשל, מציע המאמן פיט פיצינגר לבצע חזרות של בין 2 – 6 דקות (בדר"כ בין 1600-600 מ') בקצב התואם (בערך) קצב תחרות ל3- ק"מ. בין החזרות הוא מציע לבצע ריצה קלה מאוד של בין 100-50 אחוז ממשך החזרות עצמן. האימון ה"קלאסי", לדוגמא, הוא ביצוע חזרות של 1,000 מ' או 1,200 מ' עם ריצה קלה של 3-2 דקות ביניהן.
פיצינגר ממשיך ומדגיש, כי כשאנו מתחרים בריצות למרחקים של 5,000 מ' ומעלה, 90 אחוזים או יותר מן האנרגיה שבה אנו משתמשים מופקת באופן אירובי (האחוז גדל ביחס ישיר למרחק התחרות). כרצי ארוכות, אנו מעונינים לפתח את היכולת לרוץ במהירות "ממושכת" (sustained speed). לכן, לא נכון לרוץ את החזרות הללו בקצב מהיר מקצב תחרות ל3- ק"מ. במהירויות גבוהות יותר, ייצור חומצת החלב המוגבר, כתוצאה מעבודה אנאירובית, יפגע ביעילות האימון לאור המטרות שאנו מעונינים להשיג.
כאן המקום להדגיש, כי גם אימונים לשיפור הצח"מ, חשובים ככל שיהיו, אינם חזות הכל. גם כאן, ניתן להפריז על חשבון מטרות אימון אחרות. הגישה לפיה צריכת החמצן המירבית מהווה, בפני עצמה, את המשתנה החשוב ביותר עבור רצים למרחקים ארוכים, איננה הגישה המקובלת כיום. מדוע? נוכל לציין כאן שתי סיבות מרכזיות: 1. עם הזמן התפתחה ההבנה שלא היכולת האירובית המקסימלית בלבד היא המגדירה את מגבלותיו של הרץ למרחקים ארוכים, אלא השאלה החשובה לא פחות היא: איזה אחוז מאותה קיבולת מקסימלית יכול הרץ לנצל במסגרת המירוץ (מכאן הותווה המונח “fractional utilization of VO2 max”). הרץ אינו מסוגל להגיע במהלך התחרות למיצוי מלוא פוטנציאל הפקת האנרגיה האירובית משום שבשלב מסוים גובר קצב ייצור חומצת החלב (כתוצאה מרכיב גדל של עבודה אנאירובית). כשחומצת חלב מתחילה להצטבר בדם, נאלץ הרץ להאט את קצב הריצה. בדיוק כאן נכנס לתמונה "סף חומצת החלב", שאליו נתייחס מייד. 2. כמו היכולת האנאירובית המקסימלית, גם מידת השיפור ביכולת האירובית המקסימלית היא מוגבלת. אדם המתחיל להתאמן לראשונה יכול להשיג שיפור גדול יחסית בצריכת החמצן המירבית (ולו מעצם הירידה במשקל הגוף) אך
קיימת מגבלה גנטית, אינדיבידואלית, למידת היכולת לשפר רכיב זה (מחקרים מלמדים כי הצח"מ מותנה גנטית בשיעורים של 50-40 אחוזים וכי אימון ממושך יכול להביא לשינוי בהיקף של 30-10 אחוזים בצח"מ)(4). מקובלת הגישה כי לוקח זמן קצר יחסית (בין שבועות לחודשים) למקסם את התועלת מאימונים מסוג זה. גם מכאן, נלמדת חשיבותה של המחזוריות בתכנית אימונים. אמנם אנו מביאים את צריכת החמצן המירבית שלנו לשיא בשלב מוקדם יחסית ב"קריירת" הריצה, אך לאורך שלבי העונה השונים, רמה זו תעלה ותרד בהתאם לדגש הניתן באימונים. נרצה, כמובן, להביא את רמת הצח"מ לשיאה לקראת תקופת תחרויות המטרה.


הצטברות הגוברת של חומצת החלב תחייב האטה בקצב הריצה

4. אימונים לשיפור סף חומצת החלב –
סקרנו כבר מספר קטגוריות או הקשרים של "מהירות", שלכל אחד מהם חשיבות משל עצמו. לא ניתן לזלזל באף אחד מהרכיבים שהוזכרו, אך עתה אנו מגיעים לסוג אימון נוסף, שרבים מגדירים בתור הגורם החשוב ביותר במסגרת אימוני ריצה למרחקים ארוכים. רכיב זה מכונה בשם Ltvelocity או vLTVO2, ומתייחס למהירות שבה אדם מסוגל לרוץ,
תוך ניצול חמצן לצורך ייצור האנרגיה ולפני שמתחילה להצטבר בשרירים חומצת חלב. מבלי שניכנס לניתוחים כמותיים המגדירים היכן התופעה הזו מתרחשת (קיימים הבדלים חשובים בין מספר מונחים: "סף אנאירובי", "סף חומצת חלב", "סף וונטילטורי" ועוד, שלא כאן המקום לפרטם), נתייחס, בפשטות, אל "סף חומצת החלב", כאל מהירות הריצה (או רמת הדופק) שבה גובר קצב ייצור חומצת החלב באופן דרסטי, כך שפינויה או המרתה אינם מתאפשרים עוד באופן יעיל. מעבר לנקודה זו, ההצטברות הגוברת של חומצת החלב תחייב האטה בקצב הריצה. גם מנגנון ייצור האנרגיה נהיה מעבר לנקודה זו יותר בזבזני (בשל המעבר למכאינזם אנאירובי) – נתון קריטי עבור רץ מרתון.
פיצינגר מספק לנו כאן הסבר פשוט להבנה: נניח ששני רצים בעלי רמת צח"מ זהה רצים זה לצד זה במרתון בוסטון. קיים נתון נוסף לפיו סף חומצת החלב של כל אחד מהרצים מצוי ברמות שונות. יתכן מצב שבו באותה מהירות ריצה ממש, רץ מספר 1 ירוץ בתחום המצוי לפני הסף האנאירובי ולא יתקל בכל קושי ואילו רץ מספר 2 יצבור באופן גובר והולך חומצת חלב בשרירים, באופן שיגרום לו בהכרח להאט. ברור אם כן, שצריכת החמצן המירבית הזהה, בפני עצמה, אינה ממצה את הגדרת הפוטנציאל של שני הרצים.

באמצעות שיפור הצח"מ אנו מגדילים, כאמור, את זמינות החמצן עבור השרירים. אנו מפתחים את היכולת של הלב לספק דם עשיר בחמצן אל השרירים. כדי לפתח סף חומצת חלב גבוה, אנו נדרשים לשפר את יעילות ניצול החמצן על-ידי השרירים – להגביר את היכולת של השרירים לעשות שימוש באותו החמצן. כאן אנו מאמנים פחות את הלב ויותר את הרגליים. אנו רוצים לאפשר גיוס כמות גדולה ככל הניתן של סיבי שריר במהלך הריצה; אנו רוצים לפתח את הגורמים הנדרשים להובלת החמצן אל תאי השריר (נימים הנוצרים סביב לתאי השריר) ואת הגורמים הדרושים להפקת האנרגיה מן החמצן בתוך תאי השריר עצמם (מיטוכונדריה, אנזימים אירוביים).


האימונים הרלוונטיים ביותר הינם "ריצות קצב" רצופות

מדוע דווקא במישור הזה טמון פוטנציאל השיפור הגדול ביותר? משום שזהו הרכיב שיותר מכל האחרים, ניתן לחזור ולשפרו כל פעם מחדש. מדובר בתהליך שנמשך זמן רב, הדורש סבלנות. מדובר בשיפורים שניכרים על פני משך זמן של שנים, שלא ניתן להשיגם תוך שבועות. מדובר בהרחבה הדרגתית של התשתית המאפשרת יעילות בהפקת אנרגיה לצורך הריצה. מדובר בגורם שמאפשר את צמצום פערי "הכשרון" יותר מכל גורם אחר.

הכל טוב ויפה, אבל איך ניתן לשפר את סף חומצת החלב? כאן ישנן תשובה ישירה ותשובה עקיפה המשולבות האחת בשניה. קיימת עבודת רקע הכרחית של "בניית בסיס" והרחבתו וקיימים אימונים ספציפיים שמשפרים את סף חומצת החלב באופן ישיר. עבודת הרקע כרוכה בעיקר בשלבים בהם אנו מתמקדים בריצות ארוכות – ריצות בקצבים אירוביים איטיים יחסית, בהן אנו מרגילים את הגוף לגייס כמות גדלה והולכת של סיבי שריר ולנצל אותם לשם הפקת אנרגיה. מהבסיס הזה, שאנו שואפים להרחיבו יותר ויותר לאורך זמן, אנו עוברים לאימונים ספציפיים, המתבצעים סביב סף חומצת החלב עצמו.

האימונים המביאים באופן ישיר לשיפור סף חומצת החלב הם אימונים המתבצעים סביב קצב הריצה התואם את הסף הקיים ועוברים אותו במידה קלה בלבד. בעקבות כל אימון כזה, אנו ממריצים שינוי קל שאליו אנו מאפשרים לגוף להסתגל לקראת האימון הבא. אנו למעשה דוחקים את הסף כל פעם קצת גבוה יותר. האימונים הרלוונטיים ביותר הינם "ריצות קצב" רצופות וכן אינטרוולים למרחקים ארוכים (2,000 מ' ומעלה), עם מנוחות קצרות יחסית ביניהם.
מתוך הבנת ההסבר בנוגע למטרה הפיזיולוגית של האימון, נובעות מסקנות חשובות בנוגע לצורה הנכונה לביצוע האימונים הללו (וחשוב לא פחות, בנוגע לצורה הלא נכונה לבצעם). טעות נפוצה ביותר בקרב רצים רבים היא לבצע אימונים אלו בקצבים מהירים מדי, מתוך אותה תחושה אינטואיטיבית וטבעית לפיה ככל שרצים מהר יותר משיגים תוצאות אימון טובות ויעילות יותר, או כי צריך "לסבול" במהלך האימון. ככל שמדובר בריצות קצב ובאינטרוולים למרחקים ארוכים, תפישה זו הינה שגויה. כך מוצאים עצמם רצים רבים פותחים בקצבים מהירים מדי, צוברים חומצת חלב בשרירים, מאיטים בהמשך האימון או הריצה ולמעשה מחבלים במטרת האימון. נדגיש שוב – המטרה היא לדחוק, כל פעם קצת יותר, את הסף הקיים. את זה ניתן לעשות אם עוברים אותו במידה קטנה בלבד, שממריצה הסתגלות. לעומת זאת, כשרצים מהר בהרבה מהקצב התואם את הסף הקיים, עוברים לטווח אימון אחר, תוך ייצור חומצת חלב ותוך מעבר להפקת אנרגיה בצורה אנאירובית. מטרת האימון למעשה הולכת לאיבוד.
קיימות מספר "נוסחאות" לקביעת הקצב המתאים לביצוע ריצות קצב. הדרך המדויקת ביותר היא כמובן לבצע בדיקת מעבדה למציאת סף חומצת החלב. אופציה זו אינה פרקטית במיוחד עבור רובנו, וודאי לא באופן שוטף. קיימות גם שיטות שונות "לבדוק" באופן עצמאי, ולמעשה להעריך, את סף חומצת החלב (לא נרחיב על כך). ההמלצות המקובלות והשיגרתיות בנוגע לקצבי האימון הרלוונטיים טובות דיין: מקובל לדבר על הקצב מקסימלי שבו ניתן לרוץ ריצה רצופה למשך שעה, מבלי להאט. עבור רוב הרצים, מדובר בקצב התואם קצב תחרות שבין 15 ק"מ לחצי-מרתון. פיצינגר, שנוקט בנוסחא זו, נוקט גם באבחנה בין רצים שונים. לרוב הרצים הוא מגדיר ע"פ רוב ריצות של בין 7 ל10- ק"מ בקצב האמור. לרצי מרתון הוא מגדיר מרחקים של עד 15 ק"מ בקצבים שבין קצב חצי-מרתון לקצב מרתון. כמובן שדברים אלה אינם חקוקים בסלע, אלא יכולים לספק הנחיה כללית בלבד.

5. אימונים ספציפיים בקצב המירוץ –
נותר לשמור מקום לפחות לאלמנט חשוב נוסף, שהוא "עקרון הספציפיות של האימון". כאן אנו מכירים בכך שכדי להצליח או להשתפר בפעילות מסוג מסוים, יש לשאוף לשחזר, לפחות בקירוב, את הפרמטרים של אותה פעילות בתדירות גבוהה ככל הניתן. הרץ האמריקאי קווין בק, באחד ממאמריו לכתב העת Running Times (2) הבהיר את חשיבותו של העקרון, גם מבחינה פיזיולוגית וגם מבחינה פסיכולוגית. בק טוען שלא נכון להסתפק בביצוע ריצות ארוכות בקצב איטי מאוד מצד אחד, לעומת אימוני אינטרוולים בקצב מהיר מאוד מצד שני, ולצפות שבדרך קסם הקצבים "יתאזנו" ביניהם לאיזשהו ממוצע במהלך התחרות. לדבריו, חשוב לאמן את הגוף לרוץ גם בקצב המטרה עצמו, על מנת להכיר את הקצב, את המאמץ שהוא מחייב ואת דרישות וויסות והפקת האנרגיה הרלוונטיות. בק מציע לשלב אימונים הכוללים ריצה של כשליש עד שני-שליש ממרחק תחרות היעד בקצב התחרות. עבור רצי מרתון, קשה לשלב ריצות בקצב התחרות באופן קבוע, אך לבק מגוון של עצות קונקרטיות בנוגע לשילוב רכיב זה גם במסגרת תכנית אימון למרתון והמבקש להחכים יוכל לעיין במאמרו הנזכר.

ההסתייגות המתבקשת:

ברשימה זו ניסיתי להבהיר את התועלת הפיזיולוגית הספציפית שאנו מקווים להפיק מסוגי אימון שונים ומכאן לגזור מסקנות בנוגע לאופן הנכון שבו יש לבצע כל סוג אימון וכן בנוגע לעיתוי ולמינון שבו מומלץ לשלבם במסגרת תכנית אימון המבוססת על "מחזוריות". לקראת סיום, ראוי להוסיף הערת הסתייגות.
אימוני ריצה אינם בבחינת מדע מדויק. הפיזיולוגיה של הספורט מנסה לנתח ולהבין כיצד ניתן לשפר את היכולות הגופניות, אך פערי הידע קיימים תמיד. כך גם הגישה שהוצגה ברשימה זו, מקובלת ככל שתהיה, מבוססת, בין השאר, על השערות ועל הכללות. נוסיף לכך, כי אימון ריצה כזה או אחר אינו דומה לניתוח מדויק ונקודתי, שנועד להשיג תוצאה ספציפית אחת ויחידה. ניתן להניח כי לאורך זמן, משתלבים זה בזה סוגים שונים של אימונים בהם מתמיד הרץ ומולידים הישגים חדשים, מבלי שניתן לשים את האצבע על גורם יחידי לשיפור. אין כל ספק שלא מדובר בנוסחה מתמטית. בהחלט חשוב לציין שלנסיון המעשי ישנה לא פעם משמעות שמעבר לניתוח הפיזיולוגי ומאמנים מנוסים מפתחים שיטות יעילות ומוצלחות יותר מכל מאמר.

ועדיין, ניתן להיעזר בידע הקיים כדי להרכיב תכנית אימון בצורה מושכלת וחשוב עוד יותר: הבנת המטרה והתועלת של סוגי האימון שהוא מבצע – יכולה לסייע לרץ בדרכו אל השיאים וההישגים.

רשימת מקורות:
1. K. Beck, “A Tempo Run by Many Other Names”, Running Times (Dec. 1999).
2. K. Beck, “Run Your Best Marathon. Really”, Running Times (July/Aug. 1999),
[המאמרים מופיעים גם באתר האינטרנט של המגזין: www.runningtimes.com]
3. N. Hashizume (ed.) “Arthur Lydiard’s Lecture”
כפי שפורסם באתר האינטרנט http://www.geocities.com/gprrc/lydiard.html
4. J. Kellogg, “Maximizing Oxygen Uptake”
www.letsrun.com המאמר פורסם באתר האינטרנט
5. P. Pfitzinger, “Improving Speed for Distance Runners”
“What Really Determines Running Performance?”
המאמרים פורסמו באתר האינטרנט www.pfitzinger.com


גיליון עולם הריצה 117 יצא לאור

במגזין מגוון כתבות המתאימות לרצים טריאתלטים מורים
לחינוך גופני ולכל אלו אשר רוצים להרחיב ידע בתחום הפעילות הגופנית.

לפניכם כתבה מייצגת של המגזין אשר נכתבה על ידי נחשון
שוחט – רץ פעיל בעצמו, המשתייך למועדון הריצה הירושלמי "הסוללים"

ניתן רכוש מנוי דרך אתר האינטרנט שלנו במחיר מבצע של
100 ש"ח לשנה


באדיבות מגזין עולם הריצה


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

מאמרים נבחרים

 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד
 • טור דה פראנס קטע 05 || הג'מבו של יומבו-ויסמה מנצח בספרינט פיניש

  ווט ואן-ארט מנצח היום עם ספרינט פיניש מתוזמן באופן מושלם ומשלים ניצחון שני ברצף לקבוצתו יומבו-ויסמה

  קרא עוד
 • טור דה פראנס קטע 01 || כאוס, גשם ושיטפון של התרסקויות על המסלול

  מי ניצח בספרינט פיניש בניס בקטע הפותח של היום? כתבנו אור דיין בסיקור מלא מהקטע הראשון בטור דה…

  קרא עוד
 • 7 יתרונות של אימון TRX על היכולת האנאירובית והמטבוליזם שלכם

  אימוני התנגדות באמצעות רצועות TRX משפרים לא רק את היכולת האנאירובית, אלא גם את היכולת להגדיל את סבולת…

  קרא עוד
 • הפודקאסט של שוונג עם לונה צ'מטאי-סלפטר

  חגי אשלגי מארח את לונה צ'מטאי סלפטר האישה השנייה הכי מהירה בעולם במרתון לשיחה על ריצה, אתלטיקה ושיאים

  קרא עוד
 • מה זה קדנס בריצה ועד כמה הוא משמעותי?

  במשך שנים סיפרו לנו שהמצב האידאלי בריצה הוא 180 צעדים לדקה, מחקרים חדשים מראים שלמהירות הריצה יש השפעה…

  קרא עוד
 • רוצים רגליים חזקות? אימוני כוח והשפעתם על רצים למרחקים ארוכים

  כל מאמן יגיד לכם שכדאי לשלב אימוני כוח אם רצים למרחקים, הפיזיותרפיסט עופר צחר מסביר איך בדיוק זה…

  קרא עוד
 • לרוץ עם חיוך: 10 אפקטים פסיכולוגיים חיוביים של ריצה

  מעלה את הביטחון עצמי מוריד את החרדה והלחץ, ואף תורם לשינה עמוקה ומתוקה, עופר צחר עם כל ההשפעות…

  קרא עוד
 • כל אחד יכול: תכנית אימונים קייצית למרחק 10 ק"מ

  החלטתם שאתם רוצים לכבוש יעדים חדשים? היצמדו לתכנית האימונים שלנו מדי שבוע ותגיעו ליעד של 10 ק"מ בכושר…

  קרא עוד
 • החלפת זוגות: כמה קילומטרים נעלי הריצה שלכם יכולות להחזיק מעמד?

  לכל זוג יש את תוחלת החיים שלו, אבל איך יודעים מתי הגיע הזמן להיפרד ולקנות זוג חדש?

  קרא עוד
 • הקיץ כבר כאן: מה הם הסימנים למכת חום?

  תשישות חום זה נושא שצריך לקחת בחשבון כל מי שמתאמן בקיץ ולכן חשוב לדעת מהם הסימפטומים ואיך מתאוששים?

  קרא עוד
 • המפתח לשחייה מהירה טמון בהרבה יותר מאשר רק כושר

  מאמן השחייה האמריקאי בוב פריצ'ארד הסביר במאמר איך הפכה ג'נט אוונס לשיאנית עולם מדהימה למרות שה-VO2MAX שלה היה…

  קרא עוד
 • הפסקתם לרוץ? 7 טיפים שיגרמו לכם לעשות קאמבק

  זה לא רק פציעות אלא גם עומס בעבודה, ילדים או סתם שחיקה נפשית שעלולים לגרום לנו להפסיק לרוץ…

  קרא עוד
 • איך מטפלים בדלקת אצל רצים?

  האם אתם זקוקים למנוחה? האם אתם צריכים גם טיפול תרופתי? לכל פציעה יש את הסיבה שלה וחשוב לדעת…

  קרא עוד
 • נפצעתם? איך תדעו שיש לכם דלקת?

  השאלה שצריכה להישאל היא איך תדעו שאתם סובלים מדלקת או מפציעה אחרת?

  קרא עוד
 • המראות ונחיתות: כיצד צריך לנחות על כף הרגל בזמן ריצה?

  מהי צורת הנחיתה האידאלית של כף הרגל בזמן ריצה? במטא-אנליזה שבוצעה לאחרונה ניסו לבדוק האם ישנו קשר בין…

  קרא עוד
 • כיצד מתחילים לרוץ בגיל מבוגר ובעודף משקל?

  כל מה שתצטרכו הוא משמעת עצמית וסבלנות, והשאר יגיע עם הזמן. הנה כל הכללים לרץ המתחיל

  קרא עוד
 • למה כל כך חשוב לשנות את מהירות הריצה?

  זה לא רק עוזר לאימונים להיות יותר מעניינים, אלא הכרחי לחיזוק שרירים אחרים שלא ממש ישתתפו במאמץ אם…

  קרא עוד
 • כל מה שאתם צריכים לדעת על "אימון טמפו"

  שמעתם על זה, אבל אתם לא בטוחים מה זה אומר? המאמן דניאל קרן מסביר ומדגים איך תעשו את…

  קרא עוד
 • "זהו אני פורש": 5 מחסומי ריצה שאתם יכולים לחסל

  פעם היה נהוג לומר שהצטברות חומצת חלב עוצרת אותנו וזה הסימן להאט, אבל היום מדענים כבר יודעים לפרק…

  קרא עוד
 • תרגילי טכניקה: אימוני איכות שכדאי לכם לבצע כעת

  הרצים המקצוענים עושים אותם, אבל מה עם כל הרצים החובבים? למה זה כל כך חשוב ולמה צריך לעשות…

  קרא עוד
 • יום הריצה הבינלאומי: 10 סיבות מדוע גם לכם כדאי להתחיל לרוץ

  אין יום יותר ראוי לחגוג מאשר את "יום הריצה הבינלאומי", אז אם גם אתם חושבים בכיוון הזה ורוצים…

  קרא עוד
 • פעם ב-123 שנה: מרתון בוסטון בוטל סופית

  בשל הקורונה ולאחר 123 שנה המרתון הוותיק בעולם בתקופה המודרנית, נעל את דלתותיו ותלה את נעליו לשנה זו

  קרא עוד
 • אימוני איכות כשאין מטרה באופק ~ אימון פרטלק

  יש שיגידו שמשחקי מהירות הם הדרך הטובה ביותר לגרום לנו להתרגל לרוץ בקצבים שאנחנו מתקשים להאמין שנעמוד בהם.…

  קרא עוד
 • אימוני איכות כשאין תחרות מטרה באופק – אימון עליות

  אין כרגע מרוצים באופק, אבל זה לא אומר שלא צריך להמשיך באימונים. הנה מה שכדאי לכם לעשות בתקופה…

  קרא עוד
 • כיצד תבחרו את נעלי הריצה שלכם?

  עומדים לקנות נעליים? מה הדגשים שעליכם לדעת ומה הקשר בין פציעות ספורט לנעלי הריצה? השאלות הכי חמות בעולם…

  קרא עוד
 • דמיון מודרך: 6 כללים שיעזרו לכם לדמיין את עצמכם מצליחים במטרות הריצה שלכם

  הדמיון הוא כלי חשוב בהכנה לאתגרים פיזיים ובטח שאתגרי סבולת, לא רק עבור המקצוענים אלא עבור כל מי…

  קרא עוד
 • "אם לא תעשה מתיחות בסוף הריצה, יתפסו לך השרירים!". האמנם?

  מתיחות הן מנהג מושרש בשגרת האימונים של מתאמנים רבים, אולם מחקרים רבים בשנים האחרונות מדווחים כי האמונה הזו…

  קרא עוד
 • לא מספיק גמישים? אולי זה הופך אתכם למרתוניסטים טובים יותר

  מחקרים שבוצעו בעבר הוכיחו שדווקא מי שהיה נוקשה יותר נהנה מריצה יעילה יותר ובכך חסך אנרגיה ורץ מהר…

  קרא עוד
 • התחרויות חוזרות: נקבעו תאריכים חדשים לג'ירו ד'איטליה והוואלטה א'אספניה

  עונת המרוצים מתוכננת להתחדש ב-1 באוגוסט עם ה"סטראדה ביאנקי" באיטליה ובאוקטובר שני הגראנד-טורים של איטליה וספרד יתנגשו אחד…

  קרא עוד
 • גיא כהן שוחה בתעלת למאנש

  דעות || החזירו לשחייני המים הפתוחים את הים! עכשיו

  שחיין המרתון במים הפתוחים, גיא כהן, מתרעם על ההחלטה לא לאפשר עדיין לחזור לשחייה בים ויש לו דעה…

  קרא עוד
 • אסטרטגיית היציאה לרצים: תכנית אימונים לחודש הראשון שלאחר פגרת הקורונה

  את החזרה לריצה כדאי לעשות באופן מדורג, אז המאמן ואלוף ישראל לשעבר במרתון יאיר קרני, הכין לכם תכנית…

  קרא עוד
 • אילו פעילויות משפרות את התפקודים הניהוליים של ספורטאים צעירים?

  ספורטאים בכלל וטריאתלטים צעירים בפרט ייהנו מכישורי חשיבה בדמות יכולות ארגון, תכנון וגמישות מחשבתית כדי למקסם את כישוריהם.…

  קרא עוד
 • האם ניתן לרוץ עם מסכה?

  אנחנו חיים ב"עידן הקורונה" ויש הוראה מחייבת כאמור, להתנייד מחוץ לבתים עם מסכה על הפנים וזה כולל גם…

  קרא עוד
 • מעבדות לחירות: מדינת ישראל, שחררי את הספורט שלנו. עכשיו

  אסטרטגיית היציאה המפורסמת כבר נתפרת בימים אלו, אז בהנחה שהגבלות התנועה יישארו איתנו עוד הרבה זמן, קשה לחיות…

  קרא עוד
 • 8 "מטרות קורונה" לרץ החובב שמרגיש בחל"ת מהריצה

  העולם עצר מלכת וגם אתם מורידים הילוך כיוון שאתם מרגישים שבלי מרוץ מטרה, בלי יעד, אין טעם להשתגע…

  קרא עוד
 • 5 מנטרות שירימו אתכם ויעזרו לכם לסיים אימונים ומרוצים

  מה הם המנטרות שיעזרו לכם לסיים מרוץ או אימון קשה וארוך? הנה מבחר מנטרות שיעצימו אתכם, ימלאו אתכם…

  קרא עוד
 • פרויקט "מצילים חיים" בשוונג || "ניתן להפחית את הסיכון של ספורטאים למות ב-90%"

  איך מונעים את הטרגדיה הבאה? לפי קרדיולוג הספורט ד"ר דן הדס, יש לקרוא נכון יותר את הבדיקות פשוטות…

  קרא עוד
 • מה כואב לכם? כך תקטינו את הסיכוי לפציעה

  מה הן הפציעות הנפוצות ביותר אצל רצים, מה הסימפטומים שלהם וכיצד ניתן לטפל בהם

  קרא עוד
 • 5 דברים שבהם שונה מרתון ירושלים ממרתונים אחרים

  הנה חמישה דברים שעושים את ההבדל בין מרתון ירושלים לשני המרתונים הגדולים האחרים בישראל

  קרא עוד
 • תזונה למרחקים ארוכים: מה אוכלים לפני ואחרי מרתון מלא?

  דיאטנית הספורט יעל רותם עם כל הדגשים שבוע לקראת הזינוק, ביום המרתון וגם כיצד להתאושש תזונתית לאחר שסיימתם…

  קרא עוד
 • סקס לפני תחרות: מי אמר שלא כדאי?

  מסתבר שהתאוריה הישנה שאומרת שלא כדאי כבר לא הכי רלוונטית. יחסי מין יכולים לעזור, גם לגברים וגם לנשים…

  קרא עוד
 • שרון לין: "תפסיקו להגיד 'אני עצלן', 'למה לא קמתי לאימון' או 'אני שמנה'"

  למלים שאתם מוצאים מהפה קיימת משמעות גדולה ולפעמים אף מכרעת. ראיון מרתק עם שרון לין שחושף בפנינו שפה…

  קרא עוד
 • שלשה בישראמן: "לפני שדימה נהרג הוא ביקש ממני לרוץ אתו מרתון"

  ייבגני קלישר מעולם לא תכנן לרוץ יותר מ-10 קילומטרים, אבל אחרי שאחיו דימה נהרג בתאונת רכיבה באימונים לישראמן…

  קרא עוד
 • רוצים לרוץ טוב יותר? כדאי לכם לשחות חתירה

  אחד הסודות של הרצים הטובים בעולם הוא שחיית חתירה - כך גם אתם יכולים להשתפר

  קרא עוד
 • מרתון עולמי || בואו להכיר את מרתון ונקובר

  הפעם אילן זיסר מתאר את כל מה שאתם צריכים לדעת על מרתון ונקובר, שבו מסיימים כל שנה 4,000…

  קרא עוד
 • מרתון עולמי || בואו להכיר את מרתון רג'יו אמיליה שבאיטליה

  תתפלאו לדעת, אבל יש יותר מ-1,000 מרתונים בעולם וזו סיבה מספיק טובה להכיר אותם ועל הדרך אולי אפילו…

  קרא עוד
 • רועי זוארץ ואנטונינה רזניקוב ניצחו במקצה האולימפי בטריאתלון אילת

  האילתים בלטו במקצה האולימפי של טריאתלון אילת, במסגרתו נערכה גם אליפות ישראל לנוער ולקבוצות הגיל. איליי כאסקי ואביב…

  קרא עוד
 • 6 טעויות אכילה שאתם עושים לאחר הריצה

  לא מספיק רק לרוץ כדי לשמור על המשקל ומתאמנים רבים מופתעים לגלות את זה במוקדם או מאוחר. למה…

  קרא עוד
 • האם בשנה הבאה נראה רוכב ישראלי בטור דה פראנס?

  קבוצת האופניים הישראלית השתלטה על קבוצת קטושה-אלפסין וקיבלה את הרישיון שלה להתחרות כאחת מ-18 הקבוצות הגדולות בעולם בשלוש…

  קרא עוד
 • האיירונמן הראשון שלי: "בתחרות בהמבורג עברתי חוויה שאזכור לכל החיים"

  אמיר אלפיה תכנן לעשות את תחרות איש הברזל הראשונה שלו בפרנקפורט, אך עקב פציעה התחרה לפני ימים אחדים…

  קרא עוד
 • גבולות הריצה: האם לידיעה מהו מרחק הריצה יש השפעה על מהלך הריצה?

  איך קורה שכאשר מתכננים ריצת 10 ק"מ, כבר בקילומטר ה-6 מתחילים לחשוב על הסיום והריצה הופכת לקשה יותר?…

  קרא עוד
 • הזינוק לאולימפיאדה: מה הטריאתלטים המקצוענים צריכים לעשות כדי להגיע למשחקים האולימפיים

  טריאתלטים מקצוענים מחשבים במהלך השנתיים שלפני המשחקים האולימפיים את הניקוד האולימפי שלהם ונעים במרץ על פני הגלובוס להשיג…

  קרא עוד
 • הטעויות שאתם עושים כשאתם קונים נעלי ריצה

  5 הטעויות הקריטיות שעלולות להוביל אתכם לקנייה מאכזבת ושאולי גם תגרום לכם לפציעה לא רצויה

  קרא עוד
 • "הג'ירו ד'איטליה יחזור לישראל ובתכנון גם הטור דה-פראנס"

  כך טוען דניאל בנעים שהפיק בפועל עבור המיליארדר סילבן אדמס את הג'ירו ד'איטליה בישראל לפני שנה. האם הדבר…

  קרא עוד
 • אבישג טורק: "אין שום דבר שבן אדם חולם עליו והוא לא יכול לעשות"

  לאחר שצלחה את תעלת למאנש ואת משחה קטלינה יוצאת אבישג טורק להרפתקה חדשה בניו יורק על מנת להשתתף…

  קרא עוד
 • שחר שגיב בטריאתלון ראשון לציון

  שחר שגיב: "אני מאוד מאוכזב, אבל אני צריך להתאושש ולהתרכז לאליפות אירופה בהולנד"

  בשיחה עם שוונג מספר הטריאתלט הבכיר של ישראל על המכה שקיבל בזמן השחייה ומה הרגיש עד שהחליט לא…

  קרא עוד
 • היכן תמצאו מקורות טובים למגנזיום?

  מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים בגופנו והוא משתתף ביותר מ-300 תהליכים בגוף, מה הסיבות לחסר שלו והיכן תמצאו…

  קרא עוד
 • דיקור יבש לרצים – מה זה ואיך זה יכול לעזור לכם?

  נפצעתם בזמן הריצה, הרכיבה או השחייה? הפיזיותרפיסט עופר צחר מנתח ומסביר מהו דיקור יבש והאם הוא יכול לסייע…

  קרא עוד
 • כיצד בדיקת צח"מ קובעת מה פוטנציאל הסבולת שלכם?

  יש קשר הדוק בין המאמץ אותו אתם משקיעים בפעילות סבולת לצריכת החמצן שלכם. בראיון עמו מסביר ד"ר יוני…

  קרא עוד
 • 10 מסלולי הריצה היפים והנכונים בישראל

  קבלו את עשרת מסלולי הריצה היפים והנכונים מאילת ועד ראש הנקרה. אז איפה הכי כדאי לרוץ?

  קרא עוד
 • פרויקט "מצילים חיים" בשוונג || איך תפחיתו את הסיכון לאירוע לב בפעילות גופנית?

  ראיון עם ד"ר יוני ירום שמסביר שגם אם ב-99 מתוך 100 מקרים אירועי לב מתרחשים דווקא במנוחה ולא…

  קרא עוד
 • אב השנה: רץ מרתון עם 5 תינוקות בעגלה

  מה גרם לצ'אד קמפל מארה"ב לרוץ עם חמישה תינוקות בעגלה ולהוסיף מייל נוסף לסיום? סיפור ריצה מרתק

  קרא עוד
 • כיצד ספורטאים יכולים להפחית את הסיכון לפציעה?

  עם כל הכבוד ליכולת ולכישרון הספורטיבי, פציעת ספורט היא הבעיה הראשונה של כל מי שהינו ספורטאי מקצועי או…

  קרא עוד
 • שאלת השבוע: גברים, אתם רצים עם תחתונים מתחת לטייץ?

  גברים היום תורכם! איך אתם רצים? עם תחתונים או בלי?

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדוע אתם נפצעים דווקא לפני המרתון שלכם?

  איך זה שדווקא בחודש שלפני המרתון רצים ורצות מדווחים על פציעות במהלך האימונים יותר מאשר בכל נקודת זמן…

  קרא עוד
 • זינוק לתחרות איש ברזל

  בדקו את עצמכם: כך תדעו שביצעתם את תחרות איש הברזל שלכם בצורה נכונה

  התאמנתם קשה, השקעתם המון, אבל כדי לעבור את התחרות המפרכת הזו צריך למצוא את כל הגורמים שיקלו עלינו…

  קרא עוד
 • דדי שושן רוכב בישראמן 2019

  רוח הישראמן: "לפני שאתה ספורטאי אתה צריך להיות קודם כל בן אדם"

  מה אתם הייתם עושים אם הייתם רואים רוכב מתרסק ונפצע או נתקע בגלל בעיה טכנית? לדדי שושן ואוהד…

  קרא עוד
 • 25 תמונות מטורפות של ישראמן 2019

  המרחבים האינסופיים, המאמץ האנושי, היכולת הבלתי רגילה והאושר הרגעי, כל אלו נקלטו בעדשת המצלמה - בואו להיסחף עמנו

  קרא עוד
 • תכנית אימונים ל-10 ק"מ לקראת מרתון סמסונג ת"א

  החלטתם להגשים חלום ולהשתתף במרוץ? הנה תכנית אימונים מיוחדת של GARMIN והמאמן גווין קנינג לקראת מקצה ה-10 ק"מ…

  קרא עוד
 • מדוע חשוב לרצים לדעת מהו סף חומצת החלב שלהם?

  ד"ר יוני ירום מבעלי מדיקס, מרכז לרפואת ספורט, מסביר בראיון על תהליך הבדיקה, מה התוצאות המתקבלות ממנה וכיצד…

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדריך תזונה למרתון מלא

  התזונה במסגרת מרתון מלא היא חלק בלתי נפרד וחשוב מההכנה הסופית ליום הזינוק. אז איך מתכוננים בימים שלפני…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם זיו שילון שנפצע אנושות בעזה וסיים תחרות איש ברזל

  הפודקאסט של שוונג מארח את זיו שילון שנפצע אנושות ברצועת עזה ואיבד את ידו השמאלית ונפגע קשה בידו…

  קרא עוד
 • 18 המרוצים הקשוחים ביותר בעולם שאתם לא מכירים

  ממסעות של חודש באלסקה, דרך המדבריות של הסהרה, הרי הרוקי והאלפים, ספרטה ועד לחצר ביתו של האיש שמומחה…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם השחיין גיא כהן שצלח את תעלת למאנש

  הפודקאסט החדש של שוונג מארח הפעם את שחיין המים הפתוחים גיא כהן שצלח הקיץ את תעלת למאנש וכך…

  קרא עוד
 • יש לכם כאבים בריצה? קבלו 10 כללים להתמודדות עם הבעיה

  לאורך זמן רבים מתלוננים על פציעות או כאבי ריצה, פיזיותרפיסטית הספורט ג'ודי הורוויץ נותנת 10 כללים מנחים שיעזרו…

  קרא עוד
 • מהי בדיקת ארגומטריה לספורטאים?

  מהי בדיקת לב במאמץ ומה התוצאות שלה אומרות על הלב שלכם? ד"ר יוני ירום מסביר בראיון על תהליך…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם הטריאתלט שחר שגיב ואביו הרץ האולימפי שמי שגיב

  הפודקאסט החדש של שוונג עם הדמויות המסקרנות והמרתקות ביותר בספורט הסבולת בישראל. שמעו את זה...

  קרא עוד
 • האם השחייה בריאה לכם?

  חוץ מזה שהיא מומלצת כפעילות גופנית באופן כללי, כדאי מאוד לספורטאים בענפים אחרים להכניס אותה לתכנית האימונים, שלא…

  קרא עוד
 • האם כדאי לכם לצרוך ג'ל אנרגיה?

  מהו ג'ל אנרגיה, למי הוא מתאים ולמי פחות ומה הם הג'לים שהוסיפו להם חומצות אמינו? התזונאי חן שרייבר…

  קרא עוד
 • 6 מזונות שיעזרו לכם להתאושש לאחר אימון

  תזונה לאחר אימון חשובה לא פחות מהאימון עצמו, אז אספנו לכם שישה מזונות מצוינים שיעזרו לכם להתאושש מהר…

  קרא עוד
 • האם אימונים קשים פוגעים בליבידו של חיי המין אצל גברים?

  מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה מצא שיש קשר בין אימונים עצימים לחשק מיני אצל גברים. מה זה אומר?…

  קרא עוד
 • צ'יפס, ג'אנק פוד, שומן צילום: ויקימדיה Biso

  5 מזונות שאסור לכם לאכול לפני אימון או תחרות

  ישנן מאות כתבות שבהן תמצאו מדריכים כיצד נכון לאכול לפני פעילות גופנית, אך מה לא ממולץ אתם כבר…

  קרא עוד
 • האם בריצה צריך להגדיל את אורך הצעד ואת התדירות?

  בניסיונות לשפר את סגנון הריצה שלכם, נבדוק הפעם האם חשוב לנסות ולשפר את הצעד בזמן הריצה והאם יש…

  קרא עוד
 • על ספת הפסיכולוג: מדוע אתם רצים בכלל?

  ייתכן שכושר גופני או ירידה במשקל היו המוטיבציות הראשוניות לריצה, אך למי שהפך זאת לחלק מאורח חייו, מסביר…

  קרא עוד
 • 8 סיבות מבוססות מדע מדוע חשוב לרוץ או לבצע פעילות גופנית

  כולנו מודעים לכך שריצה ופעילות גופנית טובה לבריאות, אך האם ידעתם על סגולות הריפוי של אימון גופני באופן…

  קרא עוד
 • בן לקום שחיין צרפתי שמנסה לצלוח את האוקיאנוס השקט

  יחצה בשחייה את האוקיינוס השקט למרחק של כ-9,000 ק"מ

  בן לקום הצרפתי, ינסה להיות האדם הראשון שיחצה את האוקיינוס בשחייה מיפן ועד לסן פרנסיסקו, בזמן של שישה…

  קרא עוד
 • מהם 100 המזונות המזינים ביותר לספורטאים?

  האם קיים מזון אחד בודד המכיל את כל מה שגופנו צריך? קבוצת מדענים בדקה 1,000 מזונות שונים והרכיבה…

  קרא עוד
 • גלגל חמישי: מרוצי האופניים הגדולים בעולם שאתם חייבים להכיר

  מרוצי האופניים הוותיקים בעולם החלו כבר בסוף המאה ה-19 וכיום יש מאות מרוצים יומיים או רב-יומיים בכל העולם,…

  קרא עוד
 • מתי מחליפים נעלי ריצה?

  מתי באמת אתם צריכים להחליף נעלי ריצה?

  מדובר אולי בשאלה הכי מסתורית בעולם הריצה, אז איך בכל זאת תדעו מתי הגיע הזמן להחליף את הנעליים?…

  קרא עוד
 • איך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם?

  הרבה אנשים שואלים את עצמם אם צריך לנחות על העקב או על אמצע כף הרגל, אבל מה שיותר…

  קרא עוד
 • איירונמן ווילס

  מהם 11 הטריאתלונים הקשים בעולם למרחק איש ברזל?

  אתר האינטרנט 220triathlon דירג את המסלולים הקשוחים בעולם לפי קטגוריות שונות כמו אחוז הפורשים, טיפוס מצטבר, זמן ממוצע…

  קרא עוד
 • כדורי תמרים לתמונת שער

  5 מזונות מומלצים לפני אימון בוקר

  ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, בוודאי כשפותחים את הבוקר באימון אופניים, ריצה או שחייה. אז הנה…

  קרא עוד
 • ריצה בכביש

  5 טכניקות אימונים לשיפור מהירות הריצה

  סגנון ריצה נכון ויעיל יכול לשפר לכם את הריצה ו"לגלח" דקות במרוצים. אלוף ישראל לשעבר במרתון, יאיר קרני,…

  קרא עוד
 • איש רץ בחיק הטבע

  10 חוקי ברזל בריצה

  אימונים נכונים יעזרו לכם להגשים את החלומות שלכם בריצה, אבל על מנת להגיע אליהם חשוב לאמץ ולהפנים מספר…

  קרא עוד
 • רשמית: הרוכב הישראלי גיא ניב מסייקלינג אקדמי פרש סופית מהג'ירו ד'איטליה

  הרוכב גיא ניב פרש בדקות אלו סופית מהג'ירו ד'איטליה, לאחר שבלילה החולף חש ברע והתלונן על חום, כאבי…

  קרא עוד
 • לקראת הג'ירו ד'איטליה: "הרוכבים מאומנים לקחת את עצמם לקצה פיזיולוגית ומנטלית"

  הצצה נדירה וראיון בלעדי בשוונג עם רופאת הספורט והפסיכולוגית של קבוצת הפרו טור "סייקלינג אקדמי" לקראת ג'ירו ד'איטליה…

  קרא עוד
 • בניית הולודרום הראשון בישראל

  בוולודרום החדש תרכבו ללא בלמים ועם הילוך אחד בלבד

  הוולודרום האולימפי הראשון בישראל יהיה מוכן בעוד מספר חודשים, אז יצאנו לבדוק מה בדיוק יהיה שם? למי המתקן…

  קרא עוד
 • שוונג פודקאסט || תכנון ריצה ל-10 ק"מ עם התייחסות לתוואי משתנה

  האם ההתרגשות משפיעה על הדופק בריצה בתחרות ומהם מקורות האנרגיה שלנו בריצה? התזונאית והפיזיולוגית של המאמץ יפית גלילי…

  קרא עוד
 • סיפור דרך: ניתוח המסלול של המרתון המלא בירושלים

  איפה רצים? מה רואים? למה כל כך חשוב להכיר את המסלול הזה מראש והכי חשוב מתי פוגשים את…

  קרא עוד
 • גביע הים האדום בשחייה במים פתוחים

  רוצים להימנע מלחץ כרוני ודיכאון? תתחילו לשחות

  הרבה אנשים אוהבים לשחות, אבל לא כולם מבינים עד כמה גדולה התרומה שלה למוח בזכות האנדרופינים וגם בזכות…

  קרא עוד
 • איך זה שאתם עדיין לא התחלתם לרוץ?

  מספר הרצים בארץ רק עולה, אבל כנראה שיש יותר אנשים שרוצים לעשות את זה אבל מוצאים סיבות טובות…

  קרא עוד
 • מיתוסים על התאוששות שחייבים לנפץ

  סביב הפגרה נרקמים מיתוסים רבים שהגיע הזמן לנפץ, אז בקשנו מהמאמן גלעד קראוז שינפץ לנו אותן אחת אחת…

  קרא עוד
 • איך אומרים לרכב או לרכוב?

  מה נכון להגיד ומה טעות? האם לרכב היא הצורה הנכונה או דווקא לרכוב? הנה הפתרון של האקדמיה ללשון…

  קרא עוד
 • כל מה שרציתם לדעת על הג'ירו בישראל ולא היה לכם את מי לשאול

  לקראת האירוח ההיסטורי של הג'ירו ד'איטליה בישראל ראיינו את מפיק המרוץ בארץ, אז באיזה רחובות תוכלו לראות את…

  קרא עוד
 • משהו קטן וטוב: 3 חטיפים קטנים ובריאותיים לאחר אימון גדול

  הם קטנים, טעימים ומלאי אנרגיה. שלושה מתכונים מעוררי תיאבון לכדורי אנרגיה קטנטנים שיתאים לכם בול אחרי אימון להחזרת…

  קרא עוד
 • 15 טיפוסים נוראיים לרוץ איתם

  בטוח יצא לכם לרוץ בחברתם לא פעם וחלקם אפילו לא יודעים שהם כאלו, אז ריכזנו את הטיפוסים האקסטרווגנטיים…

  קרא עוד
 • "רצתי 250 ק"מ במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה והצבתי לעצמי גבולות חדשים"

  מדבר, חול וחום אימים חיכו לאולטראיסט תומר סימונוב, שהשתתף במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה למרחק של 250 ק"מ בשבעה…

  קרא עוד
 • הדבר הגדול הבא: אימון הריצה הבא שלכם יתקיים ב…חו"ל

  מחנות אימונים בחו"ל זה הדבר הגדול הבא שכובש את עולם הריצה בישראל, לאחר שאתיופיה, בולגריה וצרפת הפכו למתחמי…

  קרא עוד
 • 4 סיבות מצוינות שבגללן כדאי לרצים לשחות

  הרבה מאוד רצים אוהבים לבצע אימונים משלימים, אבל במקרים רבים השחייה תמיד עולה כאופציה טובה. מה הופך אותה…

  קרא עוד
 • הרץ שנפצע לאחר שהותקף על ידי נץ

  את הריצה הזו לא ישכח לעולם אנדי לוולין, שנחבל באופן חמור על ידי נץ ששרט את קרקפת ראשו…

  קרא עוד
 • איך מתמודדים עם משברים במהלך מרוץ?

  זה אף פעם לא בתכנון, אבל לפעמים אין ברירה ואנחנו חייבים לבצע "אתחול" מחשבתי כתוצאה ממשבר במרוץ. אז…

  קרא עוד
 • 10 רוכבים שכדאי לשים לב אליהם בטור דה פראנס השנה

  כריס פרום, ריצ'י פורט, רומיין ברדט ועוד שבעה רוכבים עצמתיים שכדאי לשים לב אליהם החל מיום שבת

  קרא עוד
 • השלמת נוזלים ומלחים

  כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

  הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני,…

  קרא עוד
 • רוצים לשפר תוצאות בריצה? אולי כדאי שתתחילו לשחות

  מאמן השחייה אורי סלע מסביר, שעל מנת לשפר את התוצאות שלכם בריצה, מומלץ מאוד לשלב ענפי ספורט "מאריכי…

  קרא עוד
 • למה יש כאבי צד בריצה ואיך מפסיקים את זה?

  רוב הרצים חווים כאבי צד, בעיקר בתחילת דרכם. בדרך כלל הם עוברים ככל שמתרגלים לריצה, אבל ניתן גם…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מדוע ההדרגתיות בריצה כל כך חשובה?

  כאשר מדלגים על שלבים ומגדילים יותר מדי את מרחקי הריצה בין שבוע לשבוע או בין חודש לחודש, אתם…

  קרא עוד
 • כיצד תהפכו את הריצה לחלק מהחיים שלכם?

  ההחלטה להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית היא החשובה ביותר, אבל כדי להפוך את זה לתחביב אהוב ולשמור עליו צריך…

  קרא עוד
 • איך קושרים נעלי ריצה נכון ונמנעים משלפוחיות?

  זו אולי נראית הפעולה היומיומית הפשוטה ביותר, אבל לקשירה נכונה של נעלי הריצה שלכם יש השפעה על התנועה,…

  קרא עוד
 • כיצד אימוני כוח תורמים לשיפור ריצה למרחקים ארוכים?

  במחקר שהתפרסם עולה כי אימון כוח תורם לשיפור יכולת הריצה למרחקים ארוכים. אז איך אתם יכולים להשפיע על…

  קרא עוד
 • חותרים לשלמות? אלו הם 4 העקרונות של סגנון חתירה

  איך שולטים בנשימה, מנח הגוף ועבודת הרגליים והידיים כדי שנוכל לנוע ביותר מהירות ויעילות בתוך המים? מסתבר שיש…

  קרא עוד
 • איך לחזק את הגוף לריצה בעליות?

  אימוני עליות מחזקים מאוד ומשפרים אותנו כרצים. אם עליות גורמות לכם לכאבים, כדאי שתלמדו את 6 התרגילים כאן,…

  קרא עוד
 • משקפת שחייה

  איך מתאימים משקפת שחייה?

  עומדים לקנות משקפת שחייה חדשה? יש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי שההתאמה תהיה מושלמת. כנסו וצפו

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  10 דברים שאסור לשכוח לפני שיוצאים לתחרות

  לא בכל יום אנחנו משתתפים במרוץ, אבל כשזה קורה כדאי שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר. הנה הדברים החשובים…

  קרא עוד
 • מהו סף חומצת חלב ואיך הוא עוזר להשתפר בריצה?

  שמעתם עליה רבות אך יתכן שלא תמיד הבנתם את תפקידה, לאחר שתקראו ותבינו את חשיבותה תדעו מדוע אתם…

  קרא עוד
 • לא מריח טוב: כיצד מתמודדים עם פוּקים במהלך ריצה או פעילות גופנית?

  גם אם לא נעים לדבר על פוקים, חייבים לשים את זה על השולחן ולהבין את התופעה. יש לדבר…

  קרא עוד
 • צ פ ו || אחוות רצים: המרתוניסט שהגיע מעולף ומותש לקו הסיום במרתון לונדון

  הנסיך וויליאם והנסיך הארי צפו בו כאשר הוא מדדה אל עבר קו הסיום נתמך משני צדדיו - הצד…

  קרא עוד
 • מחקר חדש: שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות לחיים

  אז כמה שעות כבר הוספתם לחיים בזכות הריצה? מחקר חדש קובע שכל שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות…

  קרא עוד
 • איך תתאמנו לקראת טריאתלון אולימפי ראשון?

  אם יש לכם כושר ריצה והחלטתם שאתם רוצים להתנסות גם בטריאתלון, זה בהחלט אפשרי. כמה צריך להתאמן? איך?…

  קרא עוד
 • פציעות ספורט: נכון או לא נכון? מיתוסים מעולם הריצה

  בשנים האחרונות הפכה הריצה לתחביב אופנתי בקרב נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. עם העלייה בפופולריות החלו להשתרש בתודעה…

  קרא עוד
 • תרוצו לאט: מדוע יש אובססיית שיפור מהירות אצל רצים חובבים בישראל?

  חשבתם פעם מדוע בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל ישנה סגידה אחר שיפור זמן הריצה, יהיה המרחק אשר יהיה?

  קרא עוד
 • ילד רץ

  עד כמה בריא לילד לרוץ מרתון?

  הביטו על קו הזינוק בפעם הבאה ותראו שיש בו יותר ויותר ילדים ונערים שרצים למרחקים של 10 ק"מ,…

  קרא עוד
 • חנות אופניים

  יד שנייה מרופא: למה שוק מוצרי הספורט המשומשים פורח?

  שעוני דופק, אופניים וחליפות יד שנייה? אלו הם רק חלק משוק המוצרים המשומשים בספורט הסבולת שהולך וגדל ואם…

  קרא עוד
 • שחייה במים פתוחים

  6 מיתוסים על שחייה של טריאתלטים

  למה לא כדאי להסתפק בסגנון אחד באימונים? למה לא צריך להזניח את עבודת הרגליים והאם דווקא טריאתלטים צריכים…

  קרא עוד
 • כיצד תכינו את עצמכם פיזית לאולטרה מרתון?

  כיצד לבצע בצורה נכונה הכנה לריצת אולטרה מרתון למרחקים החל מ-60 ועד ל-200 ק"מ? ובונוס, טיפים שכל רץ…

  קרא עוד
 • ממריאים: 10 טיפים למרתוניסטים היוצאים לתחרות בחו"ל

  אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה למרתונים המצריכים מעבר בנתב"ג - הנה הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני…

  קרא עוד
 • דגל הגאווה ודגל מועדון ספורט גאה

  הקהילה הגאה לא מפסיקה לרוץ

  גם חברי קבוצת הריצה הגאה שמתאמנת בתל אביב יכולים למחות, אבל הם מעדיפים לתמוך ומסבירים מדוע הם זקוקים…

  קרא עוד
 • חופשה פעילה: איך מזמינים חבילות מרתון וטיולי אופניים לחו"ל?

  טיסה ומלון בחו"ל כל אחד יכול להזמין, אבל בחלק ממשרדי הנסיעות כבר הבינו שהרבה מאוד ישראלים מחפשים משהו…

  קרא עוד
 • שירים ואימונים: פלייליסט לכל אימון

  מחפשים משהו לזוז איתו? קבלו 10 להיטים לפנים (ולרגליים) שהכנו לכם לכל אימון שאתם עושים

  קרא עוד
 • "למרות מחלת הסרטן, את האיירונמן הבא שלי אני אעשה עם שני הבנים שלי"

  הוא תכנן לעשות את איירונמן אוסטריה עם הבן שלו, אבל קצת לפני התחרות גילה רובי ארינוס כי הוא…

  קרא עוד
 • הרץ הסטלן המהיר בעולם מתכוון לרדת מ-4 דקות למייל

  כריס ברניקל שמודה שהוא רץ תחת השפעת קנאביס כמעט וירד מ-2 דקות בריצת 800 מטרים במסצ'וסטס, וכעת הוא…

  קרא עוד
 • אליפות העולם איש ברזל 2014

  איך נולדה תחרות האיירונמן הראשונה בעולם?

  כמו כל דבר, גם תחרות איש הברזל נולדה במקרה לאחר ויכוח משמים בשאלה המהפנטת, מיהו האתלט בעל הכושר…

  קרא עוד
 • 10 עצות שיכינו אתכם מנטלית ופסיכולוגית למרתון שלכם

  נהוג להתכונן לריצת מרתון בהיבט של האימון והתזונה, אך הפן המנטלי-פסיכולוגי הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. הנה 10…

  קרא עוד
 • איך לבחור קבוצת ריצה

  לרוץ בקבוצה או לבד? 20 עובדות שאתם חייבים לדעת

  מה כדאי לכם יותר - לרוץ ביחד או לחוד? לכל בחירה יש את היתרונות והחסרונות שלה. אספנו את…

  קרא עוד
 • בן 105 קבע שיא עולם ברכיבה של שעה בוולדרום

  רובר מרשאנד הצרפתי הדהים את הקהל בוולודרום בפריס ואפילו טען אמר "הייתי יכול לעשות את זה יותר מהר".…

  קרא עוד
 • סבתא אולטרה: אשה בת 82 סיימה אולטרה מרתון של 160 ק"מ בארה"ב

  בארב מאקלוו האמריקאית חגגה בדרך שלה את סוף השנה האזרחית והפכה לאשה הראשונה מעל גיל 80 שמשלימה מרחק…

  קרא עוד
 • רצה עייפה מתאוששת

  מה יקרה לגוף שלכם ביום שתפסיקו להתאמן?

  זה יכול לקרות לכל אחד בגלל פציעה, לחץ בעבודה או פשוט תחושת מיצוי. קל מאוד לאבד את שגרת…

  קרא עוד
 • קנניסה בקלה ורצים נוספים במרוץ שדה בספרד

  מדוע חשוב לבצע תרגילי טכניקה בריצה ואיך הם משפיעים על המהירות שלכם?

  כולנו מכירים תרגילים כמו הרמות ברכיים או עקבים לישבן, אבל האם הם באמת יכולים לעזור לנו להיות רצים…

  קרא עוד
 • מהי בכלל ריצת אולטרה מרתון?

  האולטראיסט גלעד קראוז רץ מספיק קילומטרים כדי לבדוק ולברר מה ההבדל בין מרוצי האולטרה השונים ומי באמת נחשב…

  קרא עוד
 • 10 דברים שרצים שונאים במיוחד

  מצד אחד, הריצה פותחת או סוגרת לנו את היום וקורים בה כל כך הרבה דברים טובים. מצד שני,…

  קרא עוד
 • החיפזון מהשטן: באיזו מהירות צריכים לרוץ?

  למה לא לרוץ מהר כל הזמן אם אתם מרגישים שאתם יכולים לעשות את זה? ומה אמורים לעשות רצים…

  קרא עוד
 • כמה קילומטרים מומלץ לרוץ בשבוע?

  15 ק"מ שבועיים זה מספיק או 30 ק"מ זה המינימום? המאמן דניאל קרן טוען שתלוי מי שואל וכמובן…

  קרא עוד
 • תרגילי כוח וגמישות בזוגות

  ככה זה שיש שניים: סדרת תרגילי כוח ומתיחות בזוגות

  תרגילים בזוגות הם לא רק חברתיים וכיפיים, אלא יכולים להיות מאוד יעילים ולהוציא מאיתנו הרבה יותר. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • לאן אתם ממהרים? מדוע רצים פותחים מהר מדי במרוצים?

  מסתבר שיש לכך סיבות רבות ומגוונות שחלקן פיזיולוגיות, חלקן טכניות, וחלקן מנטליות. המאמן ליאור זך-מאור מפצח את התופעה,…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  אז כמה פעמים בשבוע צריך לרוץ?

  האם צריך לרוץ כל יום או דווקא רק פעמיים בשבוע? מדוע צריך מנוחה ואיך נכון לחלק את האימונים…

  קרא עוד
 • אשת ברזל: האישה שסיימה כל תחרות איירונמן על כדור הארץ

  אליזבת מודל בת ה-57 הצליחה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שסיימה את כל תחרויות האיירונמן בעולם והיא כבר מתכננת…

  קרא עוד
 • טעויות מביכות בריצה

  טעויות של מתחילים: 7 תופעות מביכות בריצה

  מציפורניים שחורות ועד פטמות מדממות. קבלו 7 תופעות מביכות, יותר או פחות, אצל רצים מתחילים, מתקדמים ואפילו מקצוענים.…

  קרא עוד
 • מחזיר אהבות קודמות: איך מחזירים את התשוקה שאיבדתם לריצה?

  באותה קלות שבה אנחנו מתחברים לריצה, אנחנו עלולים גם לאבד אותה ויש לכך כל כך הרבה סיבות. הנה…

  קרא עוד
 • מה הדרייב של המתחרים לעשות שלשה בישראמן גארמין?

  השלשות הפכו ללהיט של התחרות הכי קשה בארץ. הן מתאימות לכל סוגי ספורטאי הסבולת, לכל מטרה ואפילו לשילובים…

  קרא עוד
 • כדת וכדין: מדוע ריצה היא דת לכל דבר?

  תתפלאו, אבל יש בה רבנים, מקומות קדושים ואפילו תורה שבעל פה... הנה 10 השוואות מעניינות בין המאפיינים של…

  קרא עוד
 • מדוע הפודיום בקטגורית הגיל של ישראמן גארמין מושך אליו מתחרים רבים?

  הפודיום אינו חזות הכל, אך לאורך השנים גם ספורטאים חובבנים המתאמנים באופן מקצועי לישראמן גארמין כמהים לעלות על…

  קרא עוד
 • איך לבחור חטיף חלבון? ואיך לשלב אותו נכון בתפריט היומי?

  מה חשיבותם של חטיפי החלבון ועל איזה צורך הם עונים בפעילות הגופנית שאתם עושים? הנה המדריך המפורט שלאחריו…

  קרא עוד
 • שכיבות סמיכה: למה אנחנו לא עושים אותן מספיק? למה כדאי?

  מדובר באחד התרגילים הבסיסיים שרובנו מכירים מגיל צעיר מאוד ועם זאת משתמשים בו בעיקר לצורך חימום. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • למה מרתון קשה יותר מטריאתלון?

  בארצות הברית התעסקו בשאלה הזאת בימים האחרונים בעקבות השתתפותה של גוון יורגנסן במרתון ניו יורק. ומה אמרה על…

  קרא עוד
 • הטריאתלון הקשה והאכזרי ביותר על כדור הארץ

  זיו נבון השתתף לאחרונה בתחרות "דאבל ברוטאל טריאתלון" שהתקיימה באנגליה למרחק איש ברזל... כפול!

  קרא עוד
 • לאנס ארמסטרונג בביקור בישראל: "באתי לבקר חברים"

  ללא הודעה מוקדמת נחת ארמסטרונג בישראל והודיע על כך בציוץ בטוויטר שלו והוא מתרגש לבלות את השבוע הקרוב…

  קרא עוד
 • 4 משקאות שאסור לשתות לפני אימון או תחרות

  מה הם המשקאות אותם לא רצוי לצרוך לפני פעילות גופנית ואיך ניתן להחליף אותם במשקאות אחרים, בריאים יותר…

  קרא עוד
 • סף חומצת חלב: מה עושים כשהרגליים לא יכולות לרוץ יותר?

  כשקורה לכם דבר כזה, כנראה שחומצות החלב "השתלטו" לכם על הגוף. החדשות הטובות הן שאפשר לשלוט בזה, לשפר…

  קרא עוד
 • קשה אבל הוגן: 10 התחרויות הקשות בעולם

  מחפשים את אתגר הריצה או הרכיבה הבא שלכם? רוצים רעיונות לתחרויות באמת קשות? הכתבה הבאה תיתן לכם קצת…

  קרא עוד
 • כיצד הריצה כבשה את נשות העולם החרדי?

  בשקט בשקט תודעת הספורט ואהבת הריצה חודרת גם אל העולם החרדי ומצליחה לסחוף מאות נשים. יצאנו לבדוק כיצד…

  קרא עוד
 • שחיין בבריכה, צילום: ניר עמוס 2015

  כמו דג במים: המדריך לשחיין המתחיל

  התחלתם לשחות והציפו אתכם בשלל ציוד שעליכם לרכוש? עשינו לכם קצת סדר במונחים והסברנו מדוע אתם צריכים בכלל…

  קרא עוד
 • 5 תרגילי TRX למרתוניסטים לחיזוק שרירי הרגליים

  כיצד ניתן בעזרת חמישה תרגילי TRX לחזק את שרירי הרגליים, על מנת לפתח סבולת שריר גבוהה שתעזור לביצועים…

  קרא עוד
 • מה הן 5 הפציעות הנפוצות אצל רצי מרתון וכיצד אפשר למנוע אותן

  מה הן 5 פציעות הספורט הנפוצות בקרב מרתוניסטים ורצים למרחקים ארוכים, כיצד ניתן להימנע מהן ומה הטיפול המומלץ,…

  קרא עוד
 • תרגילי הכוח הטובים ביותר לרוכבי אופניים

  כך תהפכו לרוכבים הרבה יותר טובים על ידי הוספה לתכנית האימונים של כמה תרגילים פשוטים שחלקם כנגד משקל…

  קרא עוד
 • נקיטת צעדים: ריצה לפי אורך הצעד או תדירות הצעדים?

  רוב הרצים החובבים בכלל לא מודעים לזה שהם יכולים לשפר משמעותית את הטכניקה שלהם וכך את המהירות על…

  קרא עוד
 • 50 גוונים של מרתון

  משבר גיל ה-50? הצחקתם אותם. יותר ויותר רצים ורצות בגיל חמישים ומעלה מחליטים לעשות את המרתון המלא הראשון…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים פלאש 90

  האלף-בית של ריצת המרתון

  מתכוננים למרתון הראשון שלכם (בהצלחה)? מתכוננים למרתון הרביעי שלכם (כן ירבו)! אז אתם חייבים לקרוא ולשנן את 22…

  קרא עוד
 • איך חיי המין שלכם מושפעים מהפעילות הגופנית שלכם?

  מסתבר שככל שגבר או אשה נמצאים ברמת תפקוד גופנית טובה יותר, כך פוטנציאלית תהיה השפעה טובה יותר על…

  קרא עוד
 • זינוק מרתון טבריה

  האמת שמאחורי ההרשמה למרתון טבריה

  רצים שנרשמו למרתון טבריה דרך איגוד האתלטיקה גילו ששמם לא מופיע באתר הרשמי, וברשתות החברתיות נוצר בלבול גדול…

  קרא עוד
 • המזונות הבריאותיים שעוזרים לספורטאים "לקצץ" בקלוריות

  איך ניתן בקלות "לקצץ" כמות משמעותית של קלוריות בתזונה היום יומית ובכך לשמור על תזונה חכמה ובריאה? אספנו…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים 2015

  באיזה מרתון כדאי לכם לבחור בארץ?

  טבריה, תל אביב או ירושלים? הם כל כך שונים אחד מהשני ולכל אחד יתרונות וחסרונות. איך בוחרים לאן…

  קרא עוד
 • מדוע כולם "רצים" לקבוצות הריצה והספורט בפייסבוק?

  גם אתם חברים בקבוצת פייסבוק ספורטיבית? סביר להניח שכן, שהרי הטרנד הזה הפך ללוהט במיוחד בין הספורטאים העממיים…

  קרא עוד
 • גם אתם עושים ספורט ולא יורדים במשקל?

  רצים, רוכבים ושוחים ולמרות זאת אתם לא יורדים במשקל או אפילו עולים? הנה הסיבות, הטעויות והפתרונות לבעיה הכי…

  קרא עוד
 • קלואי מקארדל

  מיהי השחיינית שחוצה את תעלת לה-מאנש שלוש פעמים ברציפות?

  סנסציה בעולם השחייה של המים הפתוחים! ברגעים אלו ממש, מבצעת השחיינית קלואי מקארדל מאוסטרליה צליחה משולשת (!!!) ברציפות…

  קרא עוד
 • שמן צילום: Idea go

  תזונה || 5 שמנים בריאים לספורטאים

  שמנים הם לא מילה גסה ותופתעו לגלות שהם יכולים גם לסייע לספורטאים, להתאושש ממחלות, להימנע מפציעות ולשמור לכם…

  קרא עוד
 • צמחי מרפא בר לב

  האם הגנטיקה שלנו קובעת מה אנחנו צריכים לאכול?

  צורכים בעיקר פחמימות כי אתם ספורטאים אירוביים? מנסים לרדת במשקל בדיאטה דלת פחמימות? יתכן שהגנטיקה שלכם היא זו…

  קרא עוד
 • ג'יימס לורנס איירון קאובוי

  האיש שעשה 50 איירונמנים ב-50 יום ונשאר בחיים

  פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עושה 50 איירונמנים, ב-50 ימים ב-50 מדינות בארה"ב. לטירוף הזה קוראים ג'ימס…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  איך תדעו מה קצב הריצה שלכם?

  רוב הרצים לא יודעים להעריך את קצב הריצה הנכון, למרות שיש לכך חשיבות רבה בתכנון הריצה ולהתמקצעות שלכם…

  קרא עוד
 • לשקשק ולהתאושש: שייק ספירולינה לסוף אימון

  יוצאים לריצות ורכיבות סוף שבוע ארוכות? הכנו לכם מתכון מהיר ויעיל של שייק ספירולינה להתאוששות איכותית להחזרת מלחים…

  קרא עוד
 • בטור דה פראנס עוד לא הבינו כנראה את כוחן של הנשים

  הנשים היחידות שתראו בטור דה פראנס מנשקות את המנצחים בפודיום, ואחת הסיבות לכך היא שבהתאחדות האופניים הבינלאומיות חושבים…

  קרא עוד
 • סלק

  מתכוננים לתחרות? שתו מיץ סלק

  אל תיבהלו אם אתם שומעים יותר ויותר אנשים ששותים מיץ סלק לפני תחרות ריצה, אופניים או שחייה. למה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  כיצד לנפץ את השיא האישי שלך ל-10 ק"מ?

  דן אמפילד מאמין שלכל בן 45 בכושר סביר יש את היכולת הפיזיולוגית הבסיסית לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות.…

  קרא עוד
 • מרוץ נתניה run the beach

  כך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם

  רובנו לא נצליח לרוץ בסגנון של הקנייתים והאתיופים המהירים בעולם. מצד שני, לא צריך להשלים עם סגנון לא…

  קרא עוד
 • משקל

  איך תזרזו את שריפת השומנים באימונים? הכירו את L-קרניטין

  מה הופך את L- קרניטין לאהוד בקרב ספורטאי סבולת ולזרז שריפת שומנים? אם יש לכם עניין לשפר הישגים…

  קרא עוד
 • רוכבים על טריינר לפני תחרות לתמונת שער צילום: לילך קלימן-מקא

  טריינר או רולר? כך תדעו מה מתאים לכם

  אז מה כדאי לקנות, טריינר או רולר ואיך תדעו להתאים לעצמכם את המתקן הרצוי? מה היתרונות והחסרונות וכיצד…

  קרא עוד
 • ריצה

  קחו נשימה: איך נושמים נכון בריצה

  שאלתם את עצמכם פעם איך צריך לנשום בזמן ריצה? אז מתברר שגם בנושא הזה הדעות חלוקות. בדקנו את…

  קרא עוד
 • רוכב אופניים בירידה לתמונת שער

  אופני הרים || 8 טיפים חשובים לירידות בסינגלים

  אספנו עבורכם 8 טיפים חשובים וכמה סרטוני הדרכה שיעזרו לכם לעשות ירידות בצורה נכונה ובטוחה בסינגלים ובשבילים מבלי…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מילון מושגי הנעליים: מה זה דרופ, מינימליסטיות, מתקנות ומייצבות?

  מדברים איתכם על אופסט, אימום, מקסימליסטיות או תומכות ואתם לא מבינים שום דבר? אז הנה ערכת למידה מהירה…

  קרא עוד
 • לכשכש בכלב: 8 טיפים לריצה עם הכלב שלך

  רוצים לצאת לרוץ עם הכלב? כך תדעו האם הכלב שלכם מתאים לריצה וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה שתשמור…

  קרא עוד
 • רוכבים אריתראים

  חברה וספורט || רוכב אופניים אריתראי שייצג את ישראל? יש חזון כזה

  קבוצת "בישיקלטה" מורכבת ממבקשי מקלט אריתראים מאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב שבפרק הקודם בחייהם היו רוכבים מקצוענים…

  קרא עוד
 • אריאל רוזנפלד

  טבעוני אבל לפניך

  ראיון מיוחד עם שלושה טבעונים שכל אחד מהם בעל השגים מרשימים בתחומו. שלושתם עם גישות שונות והגיעו לטבעונות…

  קרא עוד
 • מרתון סמסונג תל אביב 2015

  מה הן 10 השגיאות השכיחות ביותר אצל רצים?

  כל ההתחלות קשות, במיוחד אם אתם רצים או רצות מתחילות. ד"ר איתי זיו מצא את 10 השגיאות השכיחות…

  קרא עוד
 • יש לכם דלקת? איך מטפלים בה?

  פציעות ספורט || יש לכם דלקת? כך תטפלו בה

  בעידן שבו גם ספורטאים חובבים יכולים להשיג בקלות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ולא זקוקים לרופא בשביל זה, חשוב…

  קרא עוד
 • איך מזהים דלקת?

  פציעות ספורט || נפצעתם? כך תדעו אם יש לכם דלקת

  הכאבים ברגליים חזקים עד כדי כך שאתם כבר לא יכולים לדמיין את עצמכם רצים יותר? לא להילחץ, כנראה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  10 דברים מוזרים שאנשים עושים בריצת 10 ק"מ

  לכולנו יש מנהגים והרגלים מוזרים שרכשנו או למדנו עליהם מגורו ריצה אנונימי, אז הנה עשרת הדברים הבעייתיים ביותר…

  קרא עוד
 • נשים בספורט || חוזרים לכושר אחרי לידה עם העגלה

  חופשת הלידה היא בדיוק הזמן לחזור לכושר ולעשות זאת באמצעות העגלה. מאמנת הכושר לנשים אחרי לידה, אביבה טליאס,…

  קרא עוד
 • חאנין ראדי רצה ומאמנת ריצה

  במגזר הערבי התחילו לחלום על ריצה

  ביום שישי יתקיים מרוץ טירה הראשון במשולש, וחאנין ראדי שהקימה קבוצת ריצה בטירה מספרת שהיא התעקשה על ארוע…

  קרא עוד
 • מים אל ים הארץ המובטחת 2014

  למה אנשים עושים אולטרה מרתון?

  אולי זה בגלל סמל סטטוס הנוצץ ואולי זה עונה על צורך פסיכולוגי מסוים, מה שבטוח הוא שמספרם של…

  קרא עוד
 • 5 פציעות ריצה ודרכי מניעתן

  5 פציעות ריצה נפוצות ודרכי מניעתן

  אנחנו לא מכירים רצים, רוכבים או שחיינים מתמידים (ולאו דווקא יהירים ומתנשאים) שאינם נפצעים מתישהו בקריירה החובבנית שלהם.…

  קרא עוד
 • מרתון תל אביב 2014

  עונת המרתונים || יודעים כבר מה זה נגטיב ספליט?

  למרות שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, רובנו מתקשים לאמץ את אסטרטגית ה"נגטיב ספליט", כלומר להשאיר כוח לחצי השני…

  קרא עוד
 • מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים? למה זה קורה?

  מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים?

  במרוצים רבים אפשר למצוא רצים בעלי עודף משקל, חלקם מתאמנים לא מעט וחשים תסכול מכך שהאימונים לא עוזרים…

  קרא עוד
 • גראן פונדו

  מסביב לעולם על אופניים ~ פרק 01

  ניב ליבנר, אלוף ישראל ברכיבת כביש, מיפה עבורכם את הגלובוס ובחר בפינצטה את אירועי האופניים הגדולים והשווים בעולם…

  קרא עוד
 • שער זינוק סיום מרתון טבריה 2015

  12 כתבות שחייבים לקרוא לפני מרתון

  עונת המרתונים בעיצומה וזה הזמן לקרוא ולחפור על העולם הסמוי מהעין של ריצת מרתון: ניתוח המסלול של מרתון…

  קרא עוד
 • שומרי משקל

  מי שורף יותר קלוריות – רצים, רוכבים, שחיינים?

  כמה קלוריות שורפים בשחייה בים? כמה בריצת מרתון? מהי שריפה מאוחרת? מה ההבדל הקלורי בין כיסוי מרחק מהר…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים באופניים שהגיע הזמן לנפץ לכם

  לא תמיד מה שהכי יקר יהיה הכי טוב בשבילכם, אבל מה זה כסף לעומת הבריאות שלכם וגם בזה…

  קרא עוד
 • ספירולינה

  הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

  יצאנו לבדוק מה סוד קסמה של הספירולינה, אותה אצת על שמשגעת את עולם הספורט, מדוע היא עשירה בחלבון…

  קרא עוד
 • למה ההרשמה למרוצים הפכה לכל כך מסובכת?

  אחוז גבוה ממשתתפי מרוץ הלילה בתל אביב לא ממש מבינים איזה אישור רפואי צריך לספק, באיגוד האתלטיקה דורשים…

  קרא עוד
 • אופני כביש

  צפו בסרטון || מה עושים כשהידיים נרדמות ברכיבה?

  צפו בסרטון וראו כיצד ניתן להקל על הכאבים בתסמונת התעלה הקרפאלית כאשר הידיים נרדמות וישנן כאבים בזמן רכיבה.…

  קרא עוד
 • כושר גופני

  האם הקרוספיט יותר אפקטיבי עבור המתאמן?

  מלבד המתאמנים שרוצים להעלות מסת שריר ולפתח את הגוף, אימוני הקרוספיט לא רק מתאימים כמעט עבור כולם, הם…

  קרא עוד
 • התאוששות

  לא מתאוששים לאחר אימון? כך תתאוששו נכון וביעילות בתום אימון

  תזונה נכונה בתום האימון, מהווה מרכיב מכריע להתאוששות טובה ולהשגת מטרות האימון. מה כדאי לאכול, מתי ואילו תוספי…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים בריצה שהגיע הזמן לנפץ לכם

  מבצעים מתיחות לפני האימון? מפחדים לנחות על העקב? ממהרים לקנות נעליים מיוחדות כי אמרו לכם? כדאי שתקדישו זמן…

  קרא עוד

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות