שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

רפואה ותזונה תזונה ודיאטת ספורט

"המלחמה" בין שיטות התזונה בנוגע לפחמימות בשיאה

ד"ר רוס טאקר מפרט על האופן שבו ה"מלחמה" בין שיטות התזונה בנוגע לפחמימות התנהלה בשנים האחרונות ומנסה לתת קריאת כיוון שתוביל לתזונה בריאה ומאוזנת

מסיבות אישיות היה לי קשה מאוד לכתוב מאמר זה, שמתגבש כבר מזה 5 שנים. צפיתי בקיצוניות, בדוֹגְמָה, בהתגוננות ובמדע רע (bad science) נחשפים מן השורה הראשונה, והרגשתי אנוס להגיב במאמר ארוך ולא בתגובה מזדמנת על מדיה חברתית.

אורז

תיאוריות בעד או נגד תזונות דלות פחמימות

עוד כתבות בנושא 
למה אנחנו מתאמנים ומשמינים? 5 טעויות נפוצות 
מדוע פעילות גופנית לא מספיקה כדי לרדת במשקל? 
תכנית אימון לא מדויקת יכולה להוביל לפציעות, למה צריך לשים לב? 

המטרה של כל הדיון, אני מקווה שאצל כל הנוגעים בדבר (אם כי אני בהחלט מטיל ספק במניעים של רבים מהם) היא לעודד התנהגויות אכילה בריאות. עם זאת, אני לא מאמין שזה יקרה אלא אם הגיבורים בוויכוח הזה, במיוחד ה"קנאים" שיצאו למסע צלב ועלבונות וכפו קיצוניות על אנשים, "ירגיעו" את העמדות שלהם במקצת.

המציאות הראשונה, שהוכחה מדעית, היא שדבקות בשיטת תזונה קובעת את המפתח להצלחה. התזונה אשר מוכחת כטובה ביותר היא זו שדבקים בה בצורה האדוקה ביותר – אמת מעשית שאובדת הרבה פעמים בקרבות התיאורטיים המתנהלים שלא לצורך סביב סוגיה זו.

המציאות השנייה היא שאם הכוונות שלנו אמיתיות, ואנחנו רוצים את התוצאה הטובה ביותר עבור מספר גדול ככל האפשר של אנשים, אזי הכרה במה שניסיתי להסביר בהמשך תסייע, מאחר שנראה ש-X עוזר יותר לחלק מהאנשים ולאחרים Y עוזר יותר. אם אנחנו נוקשים, מתגוננים, ומתעקשים יותר מדי על עמדתנו, אנחנו מפחיתים את הסבירות שזה יקרה אי פעם.

לכן כתבתי את הדברים הבאים כדי לבקש מכם לסייע בכך, ואני מקווה שזה מסייע לקו המחשבה של הדיון, ויוכר כמאוזן ומלא אמונה, מבלי להיות אישי יתר על המידה.

שעות נואקס

"גוף האדם מקדים במאות שנים את הפיזיולוגים, ומסוגל לבצע אינטגרציה של הלב, הריאות והשרירים, אשר מורכבת יותר ממה שהמדען יכול לנתח". מילים אלו שייכות לסר רוג'ר בניסטר, אשר מוכר למרבית האנשים כאדם הראשון שרץ מייל בפחות מארבע דקות. אבל בניסטר היה יותר מרץ. הוא היה רופא נוירולוג, אשר יכול היה לדבר מתוך הבנה וידע מקיפים על המורכבות של הגוף.

אל תאמינו לכל מה שמספרים לכם על תזונה

גוף האדם מקדים במאות שנים את הפיזיולוגים | צילום: thinkstock

חכמתו הוצגה לי בשנת 2002, כאשר כסטודנט מצטיין במדעי האימון ורפואת ספורט באוניברסיטת קייפטאון, חוויתי את "שעת הנואקס" הראשונה והמיוחדת שלי. השעה היתה בעיקרון שיחה אישית עם פרופ' טים נואקס, ללא מבנה וללא תכנית, פשוט אירוע שבועי מתוזמן ביומן שלנו בו נואקס שיתף את החזון, הדעה והמחשבות שלו על מדעי הספורט. חיבבתי את הציטטה הזאת במיוחד.

בשבילנו הסטודנטים התמימים אך שאפתנים, זו היתה המקבילה של מדעי האימון להשתתפות בקהל הצופה באפיפיור בוותיקן. רק שנים מאוחר יותר, כאשר השתתפתי בכנס בינלאומי עם פרופסור נואקס, באמת למדתי להעריך את גודל הזכות שנפלה בחלקנו. נואקס הרצה בכנס זה, ואנשים ממש ישבו על אדני החלונות מחוץ לאולם כדי להקשיב לחזון של מדען ייחודי זה. נואקס הביא את דרום אפריקה לחזית העולמית של מדעי הספורט עם היכולת והנכונות שלו לאתגר פרדיגמות. הוא עסק בנושאים החל ממחלות לב בקרב רצים ופציעות רוגבי, למיתוסים על עייפות והתייבשות, וגרר יותר מכמה ספקנים וסרבנים להבנה מלאה יותר של המורכבות שבניסטר (וכל מדען) מבלים את חייהם במרדף אחריה.

אנחנו (חבריי ללימודים ואני) זכינו למושבים בשורה הראשונה בימי הזוהר האלה של מדעי הספורט. חלק מאיתנו אפילו זכה לעמוד על הבמה עם נואקס, חוויה נדירה. זה לא היה צירוף מקרים כי השבתון והפרישה של נואקס (וזו של מורנה דו פלסיס) סימנו את סוף המעורבות שלי ב-UCT – זה היה זמן טוב לעזוב. נואקס היה הנשמה של המוסד, ואם אאמץ ציטוט של פפ גווארדיולה על יוהן קרויף, נואקס בנה את הקפלה, וכל השאר יכולים רק לקוות לשחזר אותה.

מלחמות התזונה

אני מקווה שה"קפלה" תישאר לה במקומה כמורשת של נואקס במדעי הספורט והרפואה. זה רחוק מלהיות ודאי, לנוכח הספקות והביקורת המשמעותיים של הקהילה המדעית על דעותיו בנושאי תזונה. כפי שמרבית הדרום אפריקנים יודעים, נואקס הוביל את הדיון על פחמימות ושומנים, ואפילו הכניס מילים כמו "בנטינג" (“banting”) לאוצר המילים המקובל שלנו.

באופן כללי זו הגישה של נואקס, יותר מאשר התוכן הממשי של רבים מטיעוניו, אשר עוררה מחלוקת. הערכים האמיתיים של הדברים הנאמרים על ידי שני צדדים ניתנים לוויכוח על גבי 1,000 מהדורות של עיתון זה עקב השפע והמורכבות שלהם. בהתחשב בעובדה שמטה-אנליזות (הכלי המדעי שנועד לסכם את הראיות הטובות ביותר שקיימות על נושא מסוים) לא יכולות להגיע למסקנות פשוטות ומוחלטות, זה לא התפקיד שלי להגיש כאן תיאוריות בעד או נגד תזונות דלות פחמימות.

אחת הבעיות שהיו לנו בוויכוח הזה (ויש הרבה) הוא שמטה-אנליזות אלו משתחררות כתוצאה של השחיתות והחתרנות של תאגידים גדולים ואג'נדת הסוכר שלהם, כך שבאופן מעשי דיון על הנתונים לא עוזר בכל מקרה . כמו כן, המצדדים בשני הצדדים של ויכוח זה ממהרים לנקוט ב"מהלגביות" ("whataboutery") כלומר נושאים המועלים על ידי "מתנגדים" לא זוכים למענה, אלא פשוט נקברים על ידי נושאים חדשים. טקטיקה זו נראתה במלואה בשימוע הכושל HPCSA-נואקס שנערך לאחרונה, ואני לא רוצה ללכת במורד סמטה חשוכה זאת כאן.

בואו נעלה את רמת  הדיון

אז במקום זאת תנו לי לומר את הדברים הבאים. ראשית, הדרך בה אנו טוענים ותומכים בעמדותינו חשובה יותר ממה שאנחנו טוענים. הידע מתעדכן, אבל חשיבה שקולה, היגיון ושכל ישר לא. ולכן יש לנו אחריות להדוף ולדחות שיטות דיון צבועות, צרות אופקים וחלקיות, יותר מאשר את התוכן הממשי. זה על ה-"איך", לא ה-"מה", וזה תקף לשני הצדדים בכל שיח, לרבות זה.

הרשו לי להצהיר גם כי חלק ניכר ממה שנואקס אומר הוא ללא ספק נכון. האם אנחנו, ללא לצורך ובטעות, ביצענו דמוניזציה של השומנים? כן. האם צריכת הסוכר שלנו, המונעת בחלקה על ידי הפוביה משומן, גבוהה מדי? כן. האם עלינו לאמץ גישה מאוזנת יותר לתזונה, כזו שמכירה שמזון מעובד כמעט תמיד איננו האפשרות הטובה ביותר? ללא ספק.

עם זאת, בשלב מסוים תומכי העקרונות ההגיוניים נוטשים את האיזון ומכניסים קונספירציות, קיצוניות ודוגמה נטולת ראיות לוויכוח, אשר בתורן פוגעות ברבים, ובסופו של דבר מפחיתים מן היתרונות האפשריים אשר עשויים היו לצמוח מדו-שיח קשור לקרקע.

האם עלינו להימנע מכל הפחמימות, ולהחליף אותן ללא הבחנה בשומנים? כנראה שלא, בהתבסס בקונצנזוס המדעי, לא יותר מאשר שצריך להימנע מכל השומנים, מה שגורם לאותה השגיאה בכיוון ההפוך. יש עוד הרבה מושגים ותיאוריות נוספים שהם מעבר למה שניתן לתמיכה באופן סביר בעזרת ראיות טובות, היכן שהטענות של נואקס ושל אחרים מוטלות בספק, אבל זו השיטה של ​​הדיון שברצוני להתמקד בה.

ראשית, ביקרו את נואקס כמי ששינה את דעתו על פחמימות. אני לא מסכים. מדענים נאלצים לשנות את דעתם – זה סימן להתקדמות טובה בידע כאשר עמדות המומחים משתנות בתגובה למידע חדש. הנוקשים חושפים את חוסר המומחיות שלהם, בגלל שכל התהליך של רכישת ידע, כפי שלמדתי מטים וכל מדען אחר שאי פעם היתה לי הזכות ללמוד ממנו, כרוך בשאלות מתמידות, והתשובות לשאלות האלה נותנת דחיפה קלה לידע מהמקום בו הוא נמצא למקום שבו הוא צריך להיות.

המילה האופרטיבית היא "דחיפה קלה". כבר מזמן עברו הימים של "העולם הוא שטוח. סליחה טעינו, העולם הוא עגול". מדע וידע אינם כדורי הרס האהובים על מיילי סיירוס הנעים מקיצוניות אחת לשנייה בתנופה ומשמידים את כל האמונות שהחזיקו בהן בעבר ואת הממצאים המדעיים שנקרו בדרכם.

זה צריך להיות גם מובן מאליו שאם מדע טוב וידע דורשים התפתחות של הדעות, אז מי שנע מ-X ל-Y, ולאחר מכן הופך נוקשה בנוגע ל-Y, עושה טעות. אם ידע הוא נוזל, אז הוא נשאר נוזל, ואיננו הופך למוצק אחרי שינוי אחד.

אין פתרונות פשוטים

זה שולל את סוג החשיבה הפגום והמפושט יתר על המידה שאפיין את מלחמות התזונה. מאמר סקירה שפורסם לאחרונה דן בתיאוריות להשמנה, וזיהה שקיימים 104 מודלים או תיאוריות שונות אשר מסבירים את משבר הבריאות הזה שהולך וגדל. לא אחד, אלא 104. שום פתרון או הסבר יחיד לא עבד, או יעבוד.

כשאני, כפיזיולוג ספורט, צופה בספורט עילית, אני רואה את יוסיין בולט מבצע ספרינט, מייקל פלפס שוחה, או את כריס פרום רוכב במעבר הרים תלול, אני מעריך שאין סיבה שלשלושת אנשים אלה תהיה פיזיולוגיה זהה. לעולם לא הייתי מצפה שהביצועים שלהם ניתנים להחלפה ביניהם, או שהאימונים שלהם צריכים להיות זהים, או שהם צריכים לאכול את אותם המאכלים לביצועים ומשטרי האימון שלהם.

באופן דומה, אם אתם קוראים מאמר זה בבית קפה, הסתכלו על המשפחה אשר יושבת במרחק כמה שולחנות מכם. האם יש סיבה אמינה שאתם תצפו שהפיזיולוגיה שלהם תושפע לחיוב או לשלילה על ידי אותם מיני מאכלים כמו שלכם? אתם יכולים להיזכר בעובדה שאותו כדור לכאב ראש שעוזר לכם לישון אינו מסייע כלל למשפחה שלכם, שלא לומר לזרים גמורים.

אז מדוע אנחנו מאמצים את הפשטות הכוללנית של תפיסת "הדמוניזציה" של קבוצת מזון ו-"התמכרות לסוכר" כאשר ייתכן שאנשים שונים עשויים לא רק להיות בעלי צרכים שונים, אלא בעלי ביוכימיה, אנדוקרינולוגיה ופיזיולוגיה לגמרי שונות?

זוהי נקודת התחלה המביסה את עצמה לבעיה מורכבת, להניח שמה שעובד אצל אדם אחד יעבוד עבור אחר. זה לא כמו להחליף גלגל במכונית שלכם, בו מדריך למשתמש יכול לקחת אתכם דרך התהליך צעד-אחרי-צעד, ומובטח שיביא את התוצאה שאתם מחפשים כל עוד ביצעתם את ההוראות הכתובות.

סר רוג'ר בניסטר היה מזדעזע מחשיבה רדוקציונית ופשטנית שכזו. פרופסור נואקס צריך גם הוא, כמו כל מומחה שנהנה מהתענוגות והנטל של לנסות להבין את המורכבות של המכונה הפיזיולוגית האנושית.

הסכסוך הוא רק הרסני

בואו ונזנח גם את תיאוריות הקונספירציה אשר משמשות רק להעליב ולהרחיק אנשים שיכלו להיות בעלי ברית, תוך טשטוש מכלול התמונה שאנחנו מנסים לבנות. כן, לאנשים יש ניגודי אינטרסים, לפעמים פיננסיים, אך לבטל אותם ואת דעותיהם מבלי לאמץ את המוח זו עצלנות ומגבלה, מכיוון שאפילו דעות מוטלות בספק עשויות להכיל שמץ של אמת.

יש את העניין הקטן שגם אם יש מי שמרוויחים כסף בצד אחד של הדיון הזה (על ידי הרבה פחמימות), אז המעבר לצד השני ייצור אותן ההזדמנויות לעשות כסף על ידי חברות אחרות. וכך במקום להיות צלבנים כנגד הקונספירציות, אולי יש מי שיכולים להסתכל על עצמם ככלים במשחק קונספירציה שהם רואים רק מחצית ממנו. בלי שכל ישר, תיאוריות קונספירציה הופכות למטופשות ומובילות לתוצאה ההפוכה. בהקשר זה אני גם רוצה לציין כי אני לא מאמין שטים נואקס מונע מרווח כספי. מעולם לא פגשתי מישהו כל כך נדיב עם כסף, כל כך מוכן לתת אותו. עם זאת, אני חייב לומר שאחרים בוויכוח הזה ללא כל ספק מונעים על ידי כסף, והם מנצלים את חמדנות התאגידים הגדולים לרווחים שלהם. כשאני רואה סמינרים שההשתתפות בהם עולה אלפים, אני תוהה מה המניעים שלהם. פרט לכסף, כוח ואגו הם מניעים של רבים מהאנשים הבולטים ביותר במאבק הזה.

והאם נוכל להסכים להפסיק להעליב את הכוונות, הישרה והיכולות של אנשים שאינם חולקים את אותם רעיונות של פתרונות פשוטים לבעיות מורכבות? אני מצפה להיות בצד המקבל של כמה התקפות כאלה בתגובה לכתבה זו, אך למרבה המזל (או אולי בתמימות), לא אכפת לי במיוחד מפופולריות, שיעור נוסף שלמדתי מנואקס. עם זאת, אם רוצים לזכות בתמיכה של דמויות מפתח בכדי לעזור להעביר מסר בעל כוונות טובות על תזונה טובה יותר (ואין לי ספק שכוונותיו של טים נהדרות), יהיה מטופש אסטרטגית להעליב את המניעים או היכולות שלהם מלכתחילה.

זכור לי במיוחד מקרה אחד של קוצר ראיה אסטרטגית כזו. בשלב מוקדם בקמפיין נגד הפחמימות, נואקס נעם באירוע של UCT, ופנה אל קבוצה של עמיתים, כולל קומץ דיאטנים שחלקו ביניהם לפחות 100 שנים של ניסיון קליני ומחקרי בתחום התזונה. הוא הניף ספר שנכתב על ידי גארי טאובס (פיזיקאי, לא מומחה לתזונה), ואמר כי אם לא קראו את הספר הזה, הם אינם צריכים לעסוק בתורת התזונה, כאשר הוא מוחק בהינף יד 100 שנות ניסיון וכוונות טובות.

כאשר דיאטנים הואשמו מאוחר כמי שמונחים בכיס של חברות הסוכר, ההשפעה היתה מורכבת, וההזדמנויות לדיאלוג נעלמו. האם זה פלא שאנשים נעלבו והגיבו קשה למסר כאשר הוא הוצג בדרך זו? שהם הגיבו באנטגוניזם שהוביל למה שנראה כהאשמה של נואקס ותזונת ה-LCHF? הגשר נהרס לפני שניתן היה לחצות אותו.

ובאותו סטנדרט, הרשו לי לומר כי הדבר נכון גם לגבי דיאטנים רבים, אשר התגובה שלהם לנואקס היתה כמו לשפוך דלק על להבה פתוחה, בעוד שראשים רגועים ואסטרטגיים יותר אולי היו מוצאים הזדמנות נפלאה לשתף פעולה עם אחד המדענים הידוענים הבודדים, אשר יכולים להעביר מסר טוב להרבה יותר אנשים מאשר הגיע בעבר. שני הצדדים לא הצליחו לשתף את סירת ההצלה, למרות ששניהם ראו בעיות בספינה שהיו עליה.

זה סוג הקיטוב שעלינו להימנע ממנו. התקדמות תתרחש רק כאשר הגיבורים בדיון יבינו ש: א. זה לא תמיד אישי, ו-ב. רק בגלל שמישהו לא מסכים איתך על עמדה A, לא אומר שהוא מחויב באופן אוטומטי להחזיק בדעה Z, בקצה ההפוך ממך. יש אלפבית שלם בין לבין, ולא נואקס או הדיאטנים לא הכירו בכך (אני מכליל כמובן, מתוך אינטרס להמחיש מושג).

שלושה תחנונים לשינוי

תנו לי לסיים בתחינה לכל הצדדים המעורבים בדיון הנהדר על תזונה. ראשית לדיאטנים: אם אתם במגננה, ולוקחים ביקורת באופן אישי, אתם לא יכולים לשנות את החשיבה שלכם, כאשר ייתכן שאתם צריכים. אין לי ספק כי 99 מתוך 100 מכם בעלי כוונות טהורות וטובות, ומחויבים לבריאותם של הדרום אפריקאים. אתם עשויים למצוא בטים ​​נואקס את בעל הברית הפוטנציאלי הגדול ביותר שאתם יכולים לקוות לו. בקשו למצוא הסכמה לפני שאתם מחפשים מחלוקת, וכוונו את מכונת הפרסום להזדמנות להפוך את עצמכם ליותר רלוונטיים ויותר יעילים.

לפרופסור טים נואקס, תודה על אתגור הדוגמה ועל שלמדת אותי לעשות את אותו הדבר. כולנו נהנינו מלהיות חלק בעידן הזה שלא יחזור לעולם. אני שונא לראות את כל התרומות החיוביות האלה נשחקות בגלל התשוקה וההתלהבות שלך להוביל השקפות קיצוניות על תופעות מורכבות. למדתי ממך מה היא מורכבות, ויהיה זה יומרני מצדי להציע אותה חזרה (זה מרגיש כמעט מעליב), אבל זה כל מה שיש לי. זה בתוספת הבקשה להיות קצת יותר מורכב ופחות דוגמתי ולאמץ נימה פייסנית. הפסק להזדקק לאנקדוטות חלשות המהוות מדע עלוב, ולערער את המעמד שלך, ובמקום זאת חזור לחפש את הביסוס ואת החשיבה המדעית אשר זעזעו כה הרבה כשלים בהבנה של עייפות והתייבשות בעזרת טיעונים משלך. המסרים הטובים שלך יהיו רק חזקים יותר.

ולבסוף לכל הקוראים, אל תצפו שבעיות מורכבות יפתרו על ידי תשובות פשוטות. אל תצפו שהשכנים שלכם יגיבו באותה הדרך שאתם מגיבים. פתחו חשיבה ביקורתית עליכם, ואפשרו ל"מומחים" להדריך אתכם, אבל לא להכתיב לכם. תהיה זו טעות לומר שאתם ניסוי בגודל אחד, כי אנחנו (החוקרים) איננו מגששים בעיוורון בעולם פוסט-מודרני שכולם מצייתים לחוקים משלהם. אבל אתם חייבים לכבד את המדע ואת המורכבות של בניסטר, ולבקש למצוא את התכנית האינדיבידואלית האופטימלית שלכם.

אני יודע שמושגים כמו "איזון" אינם סקסיים. אנחנו אוהבים פתרונות פשוטים, בקצוות, הלוכדים את דמיוננו, במיוחד כאשר הם עולים בקנה אחד עם הרצונות שלנו. אבל אולי אנחנו, דרום אפריקה, יכולים להיות הארץ הראשונה לדחות שיטות תזונה אפנתיות, מנופחות וחשיבה תזונתית שטותית/כיתתית, ולהפוך למובילים העולמיים בתזונה בריאה ומאוזנת. זה יעמוד לעד בתור המגדל של הקפלה.


ד"ר רוס טאקר | מרצה בכיר במחלקת מדעי האימון ורפואת ספורט באוניברסיטת קייפטאון. עובד עם קבוצות ספורט ואתלטים אולימפיים

ד"ר ג'ונתן דוגאס | פרופסור קליני מסייע באוניברסיטה של אילינוי בשיקגו. רץ מרתון בעל שיא אישי של 2:48 שע', מאמן רכיבה מוסמך ברמה II, ורוכב חצי תחרותי בעצמו

תומר גמנידר, המתרגם | טכנולוג תקשורת מחשבים ואבטחה בימים, וטריאתלט, נווט וצלם בשעות הפנאי


 עדיין לא חברים של שוונג בפייסבוק? הצטרפו עכשיו קבלו את כל התכנים הכי מעניינים
הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו וקבלו את ריכוז הכתבות המובילות של השבוע

מאמרים נבחרים

 • הזינוק לאולימפיאדה: מה הטריאתלטים המקצוענים צריכים לעשות כדי להגיע למשחקים האולימפיים

  טריאתלטים מקצוענים מחשבים במהלך השנתיים שלפני המשחקים האולימפיים את הניקוד האולימפי שלהם ונעים במרץ על פני הגלובוס להשיג…

  קרא עוד
 • הטעויות שאתם עושים כשאתם קונים נעלי ריצה

  5 הטעויות הקריטיות שעלולות להוביל אתכם לקנייה מאכזבת ושאולי גם תגרום לכם לפציעה לא רצויה

  קרא עוד
 • "הג'ירו ד'איטליה יחזור לישראל ובתכנון גם הטור דה-פראנס"

  כך טוען דניאל בנעים שהפיק בפועל עבור המיליארדר סילבן אדמס את הג'ירו ד'איטליה בישראל לפני שנה. האם הדבר…

  קרא עוד
 • אבישג טורק: "אין שום דבר שבן אדם חולם עליו והוא לא יכול לעשות"

  לאחר שצלחה את תעלת למאנש ואת משחה קטלינה יוצאת אבישג טורק להרפתקה חדשה בניו יורק על מנת להשתתף…

  קרא עוד
 • שחר שגיב בטריאתלון ראשון לציון

  שחר שגיב: "אני מאוד מאוכזב, אבל אני צריך להתאושש ולהתרכז לאליפות אירופה בהולנד"

  בשיחה עם שוונג מספר הטריאתלט הבכיר של ישראל על המכה שקיבל בזמן השחייה ומה הרגיש עד שהחליט לא…

  קרא עוד
 • היכן תמצאו מקורות טובים למגנזיום?

  מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים בגופנו והוא משתתף ביותר מ-300 תהליכים בגוף, מה הסיבות לחסר שלו והיכן תמצאו…

  קרא עוד
 • דיקור יבש לרצים – מה זה ואיך זה יכול לעזור לכם?

  נפצעתם בזמן הריצה, הרכיבה או השחייה? הפיזיותרפיסט עופר צחר מנתח ומסביר מהו דיקור יבש והאם הוא יכול לסייע…

  קרא עוד
 • כיצד בדיקת צח"מ קובעת מה פוטנציאל הסבולת שלכם?

  יש קשר הדוק בין המאמץ אותו אתם משקיעים בפעילות סבולת לצריכת החמצן שלכם. בראיון עמו מסביר ד"ר יוני…

  קרא עוד
 • 10 מסלולי הריצה היפים והנכונים בישראל

  קבלו את עשרת מסלולי הריצה היפים והנכונים מאילת ועד ראש הנקרה. אז איפה הכי כדאי לרוץ?

  קרא עוד
 • פרויקט "מצילים חיים" בשוונג || איך תפחיתו את הסיכון לאירוע לב בפעילות גופנית?

  ראיון עם ד"ר יוני ירום שמסביר שגם אם ב-99 מתוך 100 מקרים אירועי לב מתרחשים דווקא במנוחה ולא…

  קרא עוד
 • אב השנה: רץ מרתון עם 5 תינוקות בעגלה

  מה גרם לצ'אד קמפל מארה"ב לרוץ עם חמישה תינוקות בעגלה ולהוסיף מייל נוסף לסיום? סיפור ריצה מרתק

  קרא עוד
 • כיצד ספורטאים יכולים להפחית את הסיכון לפציעה?

  עם כל הכבוד ליכולת ולכישרון הספורטיבי, פציעת ספורט היא הבעיה הראשונה של כל מי שהינו ספורטאי מקצועי או…

  קרא עוד
 • שאלת השבוע: גברים, אתם רצים עם תחתונים מתחת לטייץ?

  גברים היום תורכם! איך אתם רצים? עם תחתונים או בלי?

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדוע אתם נפצעים דווקא לפני המרתון שלכם?

  איך זה שדווקא בחודש שלפני המרתון רצים ורצות מדווחים על פציעות במהלך האימונים יותר מאשר בכל נקודת זמן…

  קרא עוד
 • זינוק לתחרות איש ברזל

  בדקו את עצמכם: כך תדעו שביצעתם את תחרות איש הברזל שלכם בצורה נכונה

  התאמנתם קשה, השקעתם המון, אבל כדי לעבור את התחרות המפרכת הזו צריך למצוא את כל הגורמים שיקלו עלינו…

  קרא עוד
 • דדי שושן רוכב בישראמן 2019

  רוח הישראמן: "לפני שאתה ספורטאי אתה צריך להיות קודם כל בן אדם"

  מה אתם הייתם עושים אם הייתם רואים רוכב מתרסק ונפצע או נתקע בגלל בעיה טכנית? לדדי שושן ואוהד…

  קרא עוד
 • 25 תמונות מטורפות של ישראמן 2019

  המרחבים האינסופיים, המאמץ האנושי, היכולת הבלתי רגילה והאושר הרגעי, כל אלו נקלטו בעדשת המצלמה - בואו להיסחף עמנו

  קרא עוד
 • תכנית אימונים ל-10 ק"מ לקראת מרתון סמסונג ת"א

  החלטתם להגשים חלום ולהשתתף במרוץ? הנה תכנית אימונים מיוחדת של GARMIN והמאמן גווין קנינג לקראת מקצה ה-10 ק"מ…

  קרא עוד
 • מדוע חשוב לרצים לדעת מהו סף חומצת החלב שלהם?

  ד"ר יוני ירום מבעלי מדיקס, מרכז לרפואת ספורט, מסביר בראיון על תהליך הבדיקה, מה התוצאות המתקבלות ממנה וכיצד…

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדריך תזונה למרתון מלא

  התזונה במסגרת מרתון מלא היא חלק בלתי נפרד וחשוב מההכנה הסופית ליום הזינוק. אז איך מתכוננים בימים שלפני…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם זיו שילון שנפצע אנושות בעזה וסיים תחרות איש ברזל

  הפודקאסט של שוונג מארח את זיו שילון שנפצע אנושות ברצועת עזה ואיבד את ידו השמאלית ונפגע קשה בידו…

  קרא עוד
 • 18 המרוצים הקשוחים ביותר בעולם שאתם לא מכירים

  ממסעות של חודש באלסקה, דרך המדבריות של הסהרה, הרי הרוקי והאלפים, ספרטה ועד לחצר ביתו של האיש שמומחה…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם השחיין גיא כהן שצלח את תעלת למאנש

  הפודקאסט החדש של שוונג מארח הפעם את שחיין המים הפתוחים גיא כהן שצלח הקיץ את תעלת למאנש וכך…

  קרא עוד
 • יש לכם כאבים בריצה? קבלו 10 כללים להתמודדות עם הבעיה

  לאורך זמן רבים מתלוננים על פציעות או כאבי ריצה, פיזיותרפיסטית הספורט ג'ודי הורוויץ נותנת 10 כללים מנחים שיעזרו…

  קרא עוד
 • מהי בדיקת ארגומטריה לספורטאים?

  מהי בדיקת לב במאמץ ומה התוצאות שלה אומרות על הלב שלכם? ד"ר יוני ירום מסביר בראיון על תהליך…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם הטריאתלט שחר שגיב ואביו הרץ האולימפי שמי שגיב

  הפודקאסט החדש של שוונג עם הדמויות המסקרנות והמרתקות ביותר בספורט הסבולת בישראל. שמעו את זה...

  קרא עוד
 • האם השחייה בריאה לכם?

  חוץ מזה שהיא מומלצת כפעילות גופנית באופן כללי, כדאי מאוד לספורטאים בענפים אחרים להכניס אותה לתכנית האימונים, שלא…

  קרא עוד
 • האם כדאי לכם לצרוך ג'ל אנרגיה?

  מהו ג'ל אנרגיה, למי הוא מתאים ולמי פחות ומה הם הג'לים שהוסיפו להם חומצות אמינו? התזונאי חן שרייבר…

  קרא עוד
 • 6 מזונות שיעזרו לכם להתאושש לאחר אימון

  תזונה לאחר אימון חשובה לא פחות מהאימון עצמו, אז אספנו לכם שישה מזונות מצוינים שיעזרו לכם להתאושש מהר…

  קרא עוד
 • 5 מנטרות שירימו אתכם ויעזרו לכם לסיים אימונים ומרוצים

  מה הם המנטרות שיעזרו לכם לסיים מרוץ או אימון קשה וארוך? הנה מבחר מנטרות שיעצימו אתכם, ימלאו אתכם…

  קרא עוד
 • האם אימונים קשים פוגעים בליבידו של חיי המין אצל גברים?

  מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה מצא שיש קשר בין אימונים עצימים לחשק מיני אצל גברים. מה זה אומר?…

  קרא עוד
 • צ'יפס, ג'אנק פוד, שומן צילום: ויקימדיה Biso

  5 מזונות שאסור לכם לאכול לפני אימון או תחרות

  ישנן מאות כתבות שבהן תמצאו מדריכים כיצד נכון לאכול לפני פעילות גופנית, אך מה לא ממולץ אתם כבר…

  קרא עוד
 • האם בריצה צריך להגדיל את אורך הצעד ואת התדירות?

  בניסיונות לשפר את סגנון הריצה שלכם, נבדוק הפעם האם חשוב לנסות ולשפר את הצעד בזמן הריצה והאם יש…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • על ספת הפסיכולוג: מדוע אתם רצים בכלל?

  ייתכן שכושר גופני או ירידה במשקל היו המוטיבציות הראשוניות לריצה, אך למי שהפך זאת לחלק מאורח חייו, מסביר…

  קרא עוד
 • 8 סיבות מבוססות מדע מדוע חשוב לרוץ או לבצע פעילות גופנית

  כולנו מודעים לכך שריצה ופעילות גופנית טובה לבריאות, אך האם ידעתם על סגולות הריפוי של אימון גופני באופן…

  קרא עוד
 • בן לקום שחיין צרפתי שמנסה לצלוח את האוקיאנוס השקט

  יחצה בשחייה את האוקיינוס השקט למרחק של כ-9,000 ק"מ

  בן לקום הצרפתי, ינסה להיות האדם הראשון שיחצה את האוקיינוס בשחייה מיפן ועד לסן פרנסיסקו, בזמן של שישה…

  קרא עוד
 • מהם 100 המזונות המזינים ביותר לספורטאים?

  האם קיים מזון אחד בודד המכיל את כל מה שגופנו צריך? קבוצת מדענים בדקה 1,000 מזונות שונים והרכיבה…

  קרא עוד
 • גלגל חמישי: מרוצי האופניים הגדולים בעולם שאתם חייבים להכיר

  מרוצי האופניים הוותיקים בעולם החלו כבר בסוף המאה ה-19 וכיום יש מאות מרוצים יומיים או רב-יומיים בכל העולם,…

  קרא עוד
 • מתי מחליפים נעלי ריצה?

  מתי באמת אתם צריכים להחליף נעלי ריצה?

  מדובר אולי בשאלה הכי מסתורית בעולם הריצה, אז איך בכל זאת תדעו מתי הגיע הזמן להחליף את הנעליים?…

  קרא עוד
 • איך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם?

  הרבה אנשים שואלים את עצמם אם צריך לנחות על העקב או על אמצע כף הרגל, אבל מה שיותר…

  קרא עוד
 • איירונמן ווילס

  מהם 11 הטריאתלונים הקשים בעולם למרחק איש ברזל?

  אתר האינטרנט 220triathlon דירג את המסלולים הקשוחים בעולם לפי קטגוריות שונות כמו אחוז הפורשים, טיפוס מצטבר, זמן ממוצע…

  קרא עוד
 • כדורי תמרים לתמונת שער

  5 מזונות מומלצים לפני אימון בוקר

  ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, בוודאי כשפותחים את הבוקר באימון אופניים, ריצה או שחייה. אז הנה…

  קרא עוד
 • ריצה בכביש

  5 טכניקות אימונים לשיפור מהירות הריצה

  סגנון ריצה נכון ויעיל יכול לשפר לכם את הריצה ו"לגלח" דקות במרוצים. אלוף ישראל לשעבר במרתון, יאיר קרני,…

  קרא עוד
 • איש רץ בחיק הטבע

  10 חוקי ברזל בריצה

  אימונים נכונים יעזרו לכם להגשים את החלומות שלכם בריצה, אבל על מנת להגיע אליהם חשוב לאמץ ולהפנים מספר…

  קרא עוד
 • רשמית: הרוכב הישראלי גיא ניב מסייקלינג אקדמי פרש סופית מהג'ירו ד'איטליה

  הרוכב גיא ניב פרש בדקות אלו סופית מהג'ירו ד'איטליה, לאחר שבלילה החולף חש ברע והתלונן על חום, כאבי…

  קרא עוד
 • לקראת הג'ירו ד'איטליה: "הרוכבים מאומנים לקחת את עצמם לקצה פיזיולוגית ומנטלית"

  הצצה נדירה וראיון בלעדי בשוונג עם רופאת הספורט והפסיכולוגית של קבוצת הפרו טור "סייקלינג אקדמי" לקראת ג'ירו ד'איטליה…

  קרא עוד
 • בניית הולודרום הראשון בישראל

  בוולודרום החדש תרכבו ללא בלמים ועם הילוך אחד בלבד

  הוולודרום האולימפי הראשון בישראל יהיה מוכן בעוד מספר חודשים, אז יצאנו לבדוק מה בדיוק יהיה שם? למי המתקן…

  קרא עוד
 • שוונג פודקאסט || תכנון ריצה ל-10 ק"מ עם התייחסות לתוואי משתנה

  האם ההתרגשות משפיעה על הדופק בריצה בתחרות ומהם מקורות האנרגיה שלנו בריצה? התזונאית והפיזיולוגית של המאמץ יפית גלילי…

  קרא עוד
 • סיפור דרך: ניתוח המסלול של המרתון המלא בירושלים

  איפה רצים? מה רואים? למה כל כך חשוב להכיר את המסלול הזה מראש והכי חשוב מתי פוגשים את…

  קרא עוד
 • גביע הים האדום בשחייה במים פתוחים

  רוצים להימנע מלחץ כרוני ודיכאון? תתחילו לשחות

  הרבה אנשים אוהבים לשחות, אבל לא כולם מבינים עד כמה גדולה התרומה שלה למוח בזכות האנדרופינים וגם בזכות…

  קרא עוד
 • איך זה שאתם עדיין לא התחלתם לרוץ?

  מספר הרצים בארץ רק עולה, אבל כנראה שיש יותר אנשים שרוצים לעשות את זה אבל מוצאים סיבות טובות…

  קרא עוד
 • מיתוסים על התאוששות שחייבים לנפץ

  סביב הפגרה נרקמים מיתוסים רבים שהגיע הזמן לנפץ, אז בקשנו מהמאמן גלעד קראוז שינפץ לנו אותן אחת אחת…

  קרא עוד
 • איך אומרים לרכב או לרכוב?

  מה נכון להגיד ומה טעות? האם לרכב היא הצורה הנכונה או דווקא לרכוב? הנה הפתרון של האקדמיה ללשון…

  קרא עוד
 • כל מה שרציתם לדעת על הג'ירו בישראל ולא היה לכם את מי לשאול

  לקראת האירוח ההיסטורי של הג'ירו ד'איטליה בישראל ראיינו את מפיק המרוץ בארץ, אז באיזה רחובות תוכלו לראות את…

  קרא עוד
 • משהו קטן וטוב: 3 חטיפים קטנים ובריאותיים לאחר אימון גדול

  הם קטנים, טעימים ומלאי אנרגיה. שלושה מתכונים מעוררי תיאבון לכדורי אנרגיה קטנטנים שיתאים לכם בול אחרי אימון להחזרת…

  קרא עוד
 • 15 טיפוסים נוראיים לרוץ איתם

  בטוח יצא לכם לרוץ בחברתם לא פעם וחלקם אפילו לא יודעים שהם כאלו, אז ריכזנו את הטיפוסים האקסטרווגנטיים…

  קרא עוד
 • "רצתי 250 ק"מ במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה והצבתי לעצמי גבולות חדשים"

  מדבר, חול וחום אימים חיכו לאולטראיסט תומר סימונוב, שהשתתף במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה למרחק של 250 ק"מ בשבעה…

  קרא עוד
 • הדבר הגדול הבא: אימון הריצה הבא שלכם יתקיים ב…חו"ל

  מחנות אימונים בחו"ל זה הדבר הגדול הבא שכובש את עולם הריצה בישראל, לאחר שאתיופיה, בולגריה וצרפת הפכו למתחמי…

  קרא עוד
 • 4 סיבות מצוינות שבגללן כדאי לרצים לשחות

  הרבה מאוד רצים אוהבים לבצע אימונים משלימים, אבל במקרים רבים השחייה תמיד עולה כאופציה טובה. מה הופך אותה…

  קרא עוד
 • הרץ שנפצע לאחר שהותקף על ידי נץ

  את הריצה הזו לא ישכח לעולם אנדי לוולין, שנחבל באופן חמור על ידי נץ ששרט את קרקפת ראשו…

  קרא עוד
 • איך מתמודדים עם משברים במהלך מרוץ?

  זה אף פעם לא בתכנון, אבל לפעמים אין ברירה ואנחנו חייבים לבצע "אתחול" מחשבתי כתוצאה ממשבר במרוץ. אז…

  קרא עוד
 • 10 רוכבים שכדאי לשים לב אליהם בטור דה פראנס השנה

  כריס פרום, ריצ'י פורט, רומיין ברדט ועוד שבעה רוכבים עצמתיים שכדאי לשים לב אליהם החל מיום שבת

  קרא עוד
 • השלמת נוזלים ומלחים

  כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

  הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני,…

  קרא עוד
 • רוצים לשפר תוצאות בריצה? אולי כדאי שתתחילו לשחות

  מאמן השחייה אורי סלע מסביר, שעל מנת לשפר את התוצאות שלכם בריצה, מומלץ מאוד לשלב ענפי ספורט "מאריכי…

  קרא עוד
 • למה יש כאבי צד בריצה ואיך מפסיקים את זה?

  רוב הרצים חווים כאבי צד, בעיקר בתחילת דרכם. בדרך כלל הם עוברים ככל שמתרגלים לריצה, אבל ניתן גם…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מדוע ההדרגתיות בריצה כל כך חשובה?

  כאשר מדלגים על שלבים ומגדילים יותר מדי את מרחקי הריצה בין שבוע לשבוע או בין חודש לחודש, אתם…

  קרא עוד
 • כיצד תהפכו את הריצה לחלק מהחיים שלכם?

  ההחלטה להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית היא החשובה ביותר, אבל כדי להפוך את זה לתחביב אהוב ולשמור עליו צריך…

  קרא עוד
 • איך קושרים נעלי ריצה נכון ונמנעים משלפוחיות?

  זו אולי נראית הפעולה היומיומית הפשוטה ביותר, אבל לקשירה נכונה של נעלי הריצה שלכם יש השפעה על התנועה,…

  קרא עוד
 • כיצד אימוני כוח תורמים לשיפור ריצה למרחקים ארוכים?

  במחקר שהתפרסם עולה כי אימון כוח תורם לשיפור יכולת הריצה למרחקים ארוכים. אז איך אתם יכולים להשפיע על…

  קרא עוד
 • חותרים לשלמות? אלו הם 4 העקרונות של סגנון חתירה

  איך שולטים בנשימה, מנח הגוף ועבודת הרגליים והידיים כדי שנוכל לנוע ביותר מהירות ויעילות בתוך המים? מסתבר שיש…

  קרא עוד
 • איש רץ בעלייה לעמוד שער

  איך לחזק את הגוף לריצה בעליות?

  אימוני עליות מחזקים מאוד ומשפרים אותנו כרצים. אם עליות גורמות לכם לכאבים, כדאי שתלמדו את 6 התרגילים כאן,…

  קרא עוד
 • משקפת שחייה

  איך מתאימים משקפת שחייה?

  עומדים לקנות משקפת שחייה חדשה? יש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי שההתאמה תהיה מושלמת. כנסו וצפו

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  10 דברים שאסור לשכוח לפני שיוצאים לתחרות

  לא בכל יום אנחנו משתתפים במרוץ, אבל כשזה קורה כדאי שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר. הנה הדברים החשובים…

  קרא עוד
 • מהו סף חומצת חלב ואיך הוא עוזר להשתפר בריצה?

  שמעתם עליה רבות אך יתכן שלא תמיד הבנתם את תפקידה, לאחר שתקראו ותבינו את חשיבותה תדעו מדוע אתם…

  קרא עוד
 • לא מריח טוב: כיצד מתמודדים עם פוּקים במהלך ריצה או פעילות גופנית?

  גם אם לא נעים לדבר על פוקים, חייבים לשים את זה על השולחן ולהבין את התופעה. יש לדבר…

  קרא עוד
 • צ פ ו || אחוות רצים: המרתוניסט שהגיע מעולף ומותש לקו הסיום במרתון לונדון

  הנסיך וויליאם והנסיך הארי צפו בו כאשר הוא מדדה אל עבר קו הסיום נתמך משני צדדיו - הצד…

  קרא עוד
 • מחקר חדש: שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות לחיים

  אז כמה שעות כבר הוספתם לחיים בזכות הריצה? מחקר חדש קובע שכל שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות…

  קרא עוד
 • איך תתאמנו לקראת טריאתלון אולימפי ראשון?

  אם יש לכם כושר ריצה והחלטתם שאתם רוצים להתנסות גם בטריאתלון, זה בהחלט אפשרי. כמה צריך להתאמן? איך?…

  קרא עוד
 • פציעות ספורט: נכון או לא נכון? מיתוסים מעולם הריצה

  בשנים האחרונות הפכה הריצה לתחביב אופנתי בקרב נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. עם העלייה בפופולריות החלו להשתרש בתודעה…

  קרא עוד
 • תרוצו לאט: מדוע יש אובססיית שיפור מהירות אצל רצים חובבים בישראל?

  חשבתם פעם מדוע בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל ישנה סגידה אחר שיפור זמן הריצה, יהיה המרחק אשר יהיה?

  קרא עוד
 • ילד רץ

  עד כמה בריא לילד לרוץ מרתון?

  הביטו על קו הזינוק בפעם הבאה ותראו שיש בו יותר ויותר ילדים ונערים שרצים למרחקים של 10 ק"מ,…

  קרא עוד
 • חנות אופניים

  יד שנייה מרופא: למה שוק מוצרי הספורט המשומשים פורח?

  שעוני דופק, אופניים וחליפות יד שנייה? אלו הם רק חלק משוק המוצרים המשומשים בספורט הסבולת שהולך וגדל ואם…

  קרא עוד
 • שחייה במים פתוחים

  6 מיתוסים על שחייה של טריאתלטים

  למה לא כדאי להסתפק בסגנון אחד באימונים? למה לא צריך להזניח את עבודת הרגליים והאם דווקא טריאתלטים צריכים…

  קרא עוד
 • כיצד תכינו את עצמכם פיזית לאולטרה מרתון?

  כיצד לבצע בצורה נכונה הכנה לריצת אולטרה מרתון למרחקים החל מ-60 ועד ל-200 ק"מ? ובונוס, טיפים שכל רץ…

  קרא עוד
 • ממריאים: 10 טיפים למרתוניסטים היוצאים לתחרות בחו"ל

  אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה למרתונים המצריכים מעבר בנתב"ג - הנה הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני…

  קרא עוד
 • דגל הגאווה ודגל מועדון ספורט גאה

  הקהילה הגאה לא מפסיקה לרוץ

  גם חברי קבוצת הריצה הגאה שמתאמנת בתל אביב יכולים למחות, אבל הם מעדיפים לתמוך ומסבירים מדוע הם זקוקים…

  קרא עוד
 • חופשה פעילה: איך מזמינים חבילות מרתון וטיולי אופניים לחו"ל?

  טיסה ומלון בחו"ל כל אחד יכול להזמין, אבל בחלק ממשרדי הנסיעות כבר הבינו שהרבה מאוד ישראלים מחפשים משהו…

  קרא עוד
 • שירים ואימונים: פלייליסט לכל אימון

  מחפשים משהו לזוז איתו? קבלו 10 להיטים לפנים (ולרגליים) שהכנו לכם לכל אימון שאתם עושים

  קרא עוד
 • "למרות מחלת הסרטן, את האיירונמן הבא שלי אני אעשה עם שני הבנים שלי"

  הוא תכנן לעשות את איירונמן אוסטריה עם הבן שלו, אבל קצת לפני התחרות גילה רובי ארינוס כי הוא…

  קרא עוד
 • הרץ הסטלן המהיר בעולם מתכוון לרדת מ-4 דקות למייל

  כריס ברניקל שמודה שהוא רץ תחת השפעת קנאביס כמעט וירד מ-2 דקות בריצת 800 מטרים במסצ'וסטס, וכעת הוא…

  קרא עוד
 • אליפות העולם איש ברזל 2014

  איך נולדה תחרות האיירונמן הראשונה בעולם?

  כמו כל דבר, גם תחרות איש הברזל נולדה במקרה לאחר ויכוח משמים בשאלה המהפנטת, מיהו האתלט בעל הכושר…

  קרא עוד
 • 10 עצות שיכינו אתכם מנטלית ופסיכולוגית למרתון שלכם

  נהוג להתכונן לריצת מרתון בהיבט של האימון והתזונה, אך הפן המנטלי-פסיכולוגי הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. הנה 10…

  קרא עוד
 • איך לבחור קבוצת ריצה

  לרוץ בקבוצה או לבד? 20 עובדות שאתם חייבים לדעת

  מה כדאי לכם יותר - לרוץ ביחד או לחוד? לכל בחירה יש את היתרונות והחסרונות שלה. אספנו את…

  קרא עוד
 • בן 105 קבע שיא עולם ברכיבה של שעה בוולדרום

  רובר מרשאנד הצרפתי הדהים את הקהל בוולודרום בפריס ואפילו טען אמר "הייתי יכול לעשות את זה יותר מהר".…

  קרא עוד
 • סבתא אולטרה: אשה בת 82 סיימה אולטרה מרתון של 160 ק"מ בארה"ב

  בארב מאקלוו האמריקאית חגגה בדרך שלה את סוף השנה האזרחית והפכה לאשה הראשונה מעל גיל 80 שמשלימה מרחק…

  קרא עוד
 • רצה עייפה מתאוששת

  מה יקרה לגוף שלכם ביום שתפסיקו להתאמן?

  זה יכול לקרות לכל אחד בגלל פציעה, לחץ בעבודה או פשוט תחושת מיצוי. קל מאוד לאבד את שגרת…

  קרא עוד
 • קנניסה בקלה ורצים נוספים במרוץ שדה בספרד

  מדוע חשוב לבצע תרגילי טכניקה בריצה ואיך הם משפיעים על המהירות שלכם?

  כולנו מכירים תרגילים כמו הרמות ברכיים או עקבים לישבן, אבל האם הם באמת יכולים לעזור לנו להיות רצים…

  קרא עוד
 • מהי בכלל ריצת אולטרה מרתון?

  האולטראיסט גלעד קראוז רץ מספיק קילומטרים כדי לבדוק ולברר מה ההבדל בין מרוצי האולטרה השונים ומי באמת נחשב…

  קרא עוד
 • 10 דברים שרצים שונאים במיוחד

  מצד אחד, הריצה פותחת או סוגרת לנו את היום וקורים בה כל כך הרבה דברים טובים. מצד שני,…

  קרא עוד
 • החיפזון מהשטן: באיזו מהירות צריכים לרוץ?

  למה לא לרוץ מהר כל הזמן אם אתם מרגישים שאתם יכולים לעשות את זה? ומה אמורים לעשות רצים…

  קרא עוד
 • כמה קילומטרים מומלץ לרוץ בשבוע?

  15 ק"מ שבועיים זה מספיק או 30 ק"מ זה המינימום? המאמן דניאל קרן טוען שתלוי מי שואל וכמובן…

  קרא עוד
 • תרגילי כוח וגמישות בזוגות

  ככה זה שיש שניים: סדרת תרגילי כוח ומתיחות בזוגות

  תרגילים בזוגות הם לא רק חברתיים וכיפיים, אלא יכולים להיות מאוד יעילים ולהוציא מאיתנו הרבה יותר. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • לאן אתם ממהרים? מדוע רצים פותחים מהר מדי במרוצים?

  מסתבר שיש לכך סיבות רבות ומגוונות שחלקן פיזיולוגיות, חלקן טכניות, וחלקן מנטליות. המאמן ליאור זך-מאור מפצח את התופעה,…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  אז כמה פעמים בשבוע צריך לרוץ?

  האם צריך לרוץ כל יום או דווקא רק פעמיים בשבוע? מדוע צריך מנוחה ואיך נכון לחלק את האימונים…

  קרא עוד
 • אשת ברזל: האישה שסיימה כל תחרות איירונמן על כדור הארץ

  אליזבת מודל בת ה-57 הצליחה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שסיימה את כל תחרויות האיירונמן בעולם והיא כבר מתכננת…

  קרא עוד
 • טעויות מביכות בריצה

  טעויות של מתחילים: 7 תופעות מביכות בריצה

  מציפורניים שחורות ועד פטמות מדממות. קבלו 7 תופעות מביכות, יותר או פחות, אצל רצים מתחילים, מתקדמים ואפילו מקצוענים.…

  קרא עוד
 • מחזיר אהבות קודמות: איך מחזירים את התשוקה שאיבדתם לריצה?

  באותה קלות שבה אנחנו מתחברים לריצה, אנחנו עלולים גם לאבד אותה ויש לכך כל כך הרבה סיבות. הנה…

  קרא עוד
 • מה הדרייב של המתחרים לעשות שלשה בישראמן גארמין?

  השלשות הפכו ללהיט של התחרות הכי קשה בארץ. הן מתאימות לכל סוגי ספורטאי הסבולת, לכל מטרה ואפילו לשילובים…

  קרא עוד
 • כדת וכדין: מדוע ריצה היא דת לכל דבר?

  תתפלאו, אבל יש בה רבנים, מקומות קדושים ואפילו תורה שבעל פה... הנה 10 השוואות מעניינות בין המאפיינים של…

  קרא עוד
 • מדוע הפודיום בקטגורית הגיל של ישראמן גארמין מושך אליו מתחרים רבים?

  הפודיום אינו חזות הכל, אך לאורך השנים גם ספורטאים חובבנים המתאמנים באופן מקצועי לישראמן גארמין כמהים לעלות על…

  קרא עוד
 • איך לבחור חטיף חלבון? ואיך לשלב אותו נכון בתפריט היומי?

  מה חשיבותם של חטיפי החלבון ועל איזה צורך הם עונים בפעילות הגופנית שאתם עושים? הנה המדריך המפורט שלאחריו…

  קרא עוד
 • שכיבות סמיכה: למה אנחנו לא עושים אותן מספיק? למה כדאי?

  מדובר באחד התרגילים הבסיסיים שרובנו מכירים מגיל צעיר מאוד ועם זאת משתמשים בו בעיקר לצורך חימום. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • למה מרתון קשה יותר מטריאתלון?

  בארצות הברית התעסקו בשאלה הזאת בימים האחרונים בעקבות השתתפותה של גוון יורגנסן במרתון ניו יורק. ומה אמרה על…

  קרא עוד
 • הטריאתלון הקשה והאכזרי ביותר על כדור הארץ

  זיו נבון השתתף לאחרונה בתחרות "דאבל ברוטאל טריאתלון" שהתקיימה באנגליה למרחק איש ברזל... כפול!

  קרא עוד
 • לאנס ארמסטרונג בביקור בישראל: "באתי לבקר חברים"

  ללא הודעה מוקדמת נחת ארמסטרונג בישראל והודיע על כך בציוץ בטוויטר שלו והוא מתרגש לבלות את השבוע הקרוב…

  קרא עוד
 • 4 משקאות שאסור לשתות לפני אימון או תחרות

  מה הם המשקאות אותם לא רצוי לצרוך לפני פעילות גופנית ואיך ניתן להחליף אותם במשקאות אחרים, בריאים יותר…

  קרא עוד
 • סף חומצת חלב: מה עושים כשהרגליים לא יכולות לרוץ יותר?

  כשקורה לכם דבר כזה, כנראה שחומצות החלב "השתלטו" לכם על הגוף. החדשות הטובות הן שאפשר לשלוט בזה, לשפר…

  קרא עוד
 • קשה אבל הוגן: 10 התחרויות הקשות בעולם

  מחפשים את אתגר הריצה או הרכיבה הבא שלכם? רוצים רעיונות לתחרויות באמת קשות? הכתבה הבאה תיתן לכם קצת…

  קרא עוד
 • כיצד הריצה כבשה את נשות העולם החרדי?

  בשקט בשקט תודעת הספורט ואהבת הריצה חודרת גם אל העולם החרדי ומצליחה לסחוף מאות נשים. יצאנו לבדוק כיצד…

  קרא עוד
 • שחיין בבריכה, צילום: ניר עמוס 2015

  כמו דג במים: המדריך לשחיין המתחיל

  התחלתם לשחות והציפו אתכם בשלל ציוד שעליכם לרכוש? עשינו לכם קצת סדר במונחים והסברנו מדוע אתם צריכים בכלל…

  קרא עוד
 • 5 תרגילי TRX למרתוניסטים לחיזוק שרירי הרגליים

  כיצד ניתן בעזרת חמישה תרגילי TRX לחזק את שרירי הרגליים, על מנת לפתח סבולת שריר גבוהה שתעזור לביצועים…

  קרא עוד
 • מה הן 5 הפציעות הנפוצות אצל רצי מרתון וכיצד אפשר למנוע אותן

  מה הן 5 פציעות הספורט הנפוצות בקרב מרתוניסטים ורצים למרחקים ארוכים, כיצד ניתן להימנע מהן ומה הטיפול המומלץ,…

  קרא עוד
 • תרגילי הכוח הטובים ביותר לרוכבי אופניים

  כך תהפכו לרוכבים הרבה יותר טובים על ידי הוספה לתכנית האימונים של כמה תרגילים פשוטים שחלקם כנגד משקל…

  קרא עוד
 • נקיטת צעדים: ריצה לפי אורך הצעד או תדירות הצעדים?

  רוב הרצים החובבים בכלל לא מודעים לזה שהם יכולים לשפר משמעותית את הטכניקה שלהם וכך את המהירות על…

  קרא עוד
 • 50 גוונים של מרתון

  משבר גיל ה-50? הצחקתם אותם. יותר ויותר רצים ורצות בגיל חמישים ומעלה מחליטים לעשות את המרתון המלא הראשון…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים פלאש 90

  האלף-בית של ריצת המרתון

  מתכוננים למרתון הראשון שלכם (בהצלחה)? מתכוננים למרתון הרביעי שלכם (כן ירבו)! אז אתם חייבים לקרוא ולשנן את 22…

  קרא עוד
 • איך חיי המין שלכם מושפעים מהפעילות הגופנית שלכם?

  מסתבר שככל שגבר או אשה נמצאים ברמת תפקוד גופנית טובה יותר, כך פוטנציאלית תהיה השפעה טובה יותר על…

  קרא עוד
 • זינוק מרתון טבריה

  האמת שמאחורי ההרשמה למרתון טבריה

  רצים שנרשמו למרתון טבריה דרך איגוד האתלטיקה גילו ששמם לא מופיע באתר הרשמי, וברשתות החברתיות נוצר בלבול גדול…

  קרא עוד
 • המזונות הבריאותיים שעוזרים לספורטאים "לקצץ" בקלוריות

  איך ניתן בקלות "לקצץ" כמות משמעותית של קלוריות בתזונה היום יומית ובכך לשמור על תזונה חכמה ובריאה? אספנו…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים 2015

  באיזה מרתון כדאי לכם לבחור בארץ?

  טבריה, תל אביב או ירושלים? הם כל כך שונים אחד מהשני ולכל אחד יתרונות וחסרונות. איך בוחרים לאן…

  קרא עוד
 • מדוע כולם "רצים" לקבוצות הריצה והספורט בפייסבוק?

  גם אתם חברים בקבוצת פייסבוק ספורטיבית? סביר להניח שכן, שהרי הטרנד הזה הפך ללוהט במיוחד בין הספורטאים העממיים…

  קרא עוד
 • גם אתם עושים ספורט ולא יורדים במשקל?

  רצים, רוכבים ושוחים ולמרות זאת אתם לא יורדים במשקל או אפילו עולים? הנה הסיבות, הטעויות והפתרונות לבעיה הכי…

  קרא עוד
 • קלואי מקארדל

  מיהי השחיינית שחוצה את תעלת לה-מאנש שלוש פעמים ברציפות?

  סנסציה בעולם השחייה של המים הפתוחים! ברגעים אלו ממש, מבצעת השחיינית קלואי מקארדל מאוסטרליה צליחה משולשת (!!!) ברציפות…

  קרא עוד
 • שמן צילום: Idea go

  תזונה || 5 שמנים בריאים לספורטאים

  שמנים הם לא מילה גסה ותופתעו לגלות שהם יכולים גם לסייע לספורטאים, להתאושש ממחלות, להימנע מפציעות ולשמור לכם…

  קרא עוד
 • צמחי מרפא בר לב

  האם הגנטיקה שלנו קובעת מה אנחנו צריכים לאכול?

  צורכים בעיקר פחמימות כי אתם ספורטאים אירוביים? מנסים לרדת במשקל בדיאטה דלת פחמימות? יתכן שהגנטיקה שלכם היא זו…

  קרא עוד
 • ג'יימס לורנס איירון קאובוי

  האיש שעשה 50 איירונמנים ב-50 יום ונשאר בחיים

  פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עושה 50 איירונמנים, ב-50 ימים ב-50 מדינות בארה"ב. לטירוף הזה קוראים ג'ימס…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  איך תדעו מה קצב הריצה שלכם?

  רוב הרצים לא יודעים להעריך את קצב הריצה הנכון, למרות שיש לכך חשיבות רבה בתכנון הריצה ולהתמקצעות שלכם…

  קרא עוד
 • לשקשק ולהתאושש: שייק ספירולינה לסוף אימון

  יוצאים לריצות ורכיבות סוף שבוע ארוכות? הכנו לכם מתכון מהיר ויעיל של שייק ספירולינה להתאוששות איכותית להחזרת מלחים…

  קרא עוד
 • בטור דה פראנס עוד לא הבינו כנראה את כוחן של הנשים

  הנשים היחידות שתראו בטור דה פראנס מנשקות את המנצחים בפודיום, ואחת הסיבות לכך היא שבהתאחדות האופניים הבינלאומיות חושבים…

  קרא עוד
 • סלק

  מתכוננים לתחרות? שתו מיץ סלק

  אל תיבהלו אם אתם שומעים יותר ויותר אנשים ששותים מיץ סלק לפני תחרות ריצה, אופניים או שחייה. למה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  כיצד לנפץ את השיא האישי שלך ל-10 ק"מ?

  דן אמפילד מאמין שלכל בן 45 בכושר סביר יש את היכולת הפיזיולוגית הבסיסית לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות.…

  קרא עוד
 • מרוץ נתניה run the beach

  כך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם

  רובנו לא נצליח לרוץ בסגנון של הקנייתים והאתיופים המהירים בעולם. מצד שני, לא צריך להשלים עם סגנון לא…

  קרא עוד
 • משקל

  איך תזרזו את שריפת השומנים באימונים? הכירו את L-קרניטין

  מה הופך את L- קרניטין לאהוד בקרב ספורטאי סבולת ולזרז שריפת שומנים? אם יש לכם עניין לשפר הישגים…

  קרא עוד
 • רוכבים על טריינר לפני תחרות לתמונת שער צילום: לילך קלימן-מקא

  טריינר או רולר? כך תדעו מה מתאים לכם

  אז מה כדאי לקנות, טריינר או רולר ואיך תדעו להתאים לעצמכם את המתקן הרצוי? מה היתרונות והחסרונות וכיצד…

  קרא עוד
 • ריצה

  קחו נשימה: איך נושמים נכון בריצה

  שאלתם את עצמכם פעם איך צריך לנשום בזמן ריצה? אז מתברר שגם בנושא הזה הדעות חלוקות. בדקנו את…

  קרא עוד
 • רוכב אופניים בירידה לתמונת שער

  אופני הרים || 8 טיפים חשובים לירידות בסינגלים

  אספנו עבורכם 8 טיפים חשובים וכמה סרטוני הדרכה שיעזרו לכם לעשות ירידות בצורה נכונה ובטוחה בסינגלים ובשבילים מבלי…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מילון מושגי הנעליים: מה זה דרופ, מינימליסטיות, מתקנות ומייצבות?

  מדברים איתכם על אופסט, אימום, מקסימליסטיות או תומכות ואתם לא מבינים שום דבר? אז הנה ערכת למידה מהירה…

  קרא עוד
 • לכשכש בכלב: 8 טיפים לריצה עם הכלב שלך

  רוצים לצאת לרוץ עם הכלב? כך תדעו האם הכלב שלכם מתאים לריצה וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה שתשמור…

  קרא עוד
 • רוכבים אריתראים

  חברה וספורט || רוכב אופניים אריתראי שייצג את ישראל? יש חזון כזה

  קבוצת "בישיקלטה" מורכבת ממבקשי מקלט אריתראים מאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב שבפרק הקודם בחייהם היו רוכבים מקצוענים…

  קרא עוד
 • אריאל רוזנפלד

  טבעוני אבל לפניך

  ראיון מיוחד עם שלושה טבעונים שכל אחד מהם בעל השגים מרשימים בתחומו. שלושתם עם גישות שונות והגיעו לטבעונות…

  קרא עוד
 • מרתון סמסונג תל אביב 2015

  מה הן 10 השגיאות השכיחות ביותר אצל רצים?

  כל ההתחלות קשות, במיוחד אם אתם רצים או רצות מתחילות. ד"ר איתי זיו מצא את 10 השגיאות השכיחות…

  קרא עוד
 • יש לכם דלקת? איך מטפלים בה?

  פציעות ספורט || יש לכם דלקת? כך תטפלו בה

  בעידן שבו גם ספורטאים חובבים יכולים להשיג בקלות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ולא זקוקים לרופא בשביל זה, חשוב…

  קרא עוד
 • איך מזהים דלקת?

  פציעות ספורט || נפצעתם? כך תדעו אם יש לכם דלקת

  הכאבים ברגליים חזקים עד כדי כך שאתם כבר לא יכולים לדמיין את עצמכם רצים יותר? לא להילחץ, כנראה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  10 דברים מוזרים שאנשים עושים בריצת 10 ק"מ

  לכולנו יש מנהגים והרגלים מוזרים שרכשנו או למדנו עליהם מגורו ריצה אנונימי, אז הנה עשרת הדברים הבעייתיים ביותר…

  קרא עוד
 • נשים בספורט || חוזרים לכושר אחרי לידה עם העגלה

  חופשת הלידה היא בדיוק הזמן לחזור לכושר ולעשות זאת באמצעות העגלה. מאמנת הכושר לנשים אחרי לידה, אביבה טליאס,…

  קרא עוד
 • חאנין ראדי רצה ומאמנת ריצה

  במגזר הערבי התחילו לחלום על ריצה

  ביום שישי יתקיים מרוץ טירה הראשון במשולש, וחאנין ראדי שהקימה קבוצת ריצה בטירה מספרת שהיא התעקשה על ארוע…

  קרא עוד
 • מים אל ים הארץ המובטחת 2014

  למה אנשים עושים אולטרה מרתון?

  אולי זה בגלל סמל סטטוס הנוצץ ואולי זה עונה על צורך פסיכולוגי מסוים, מה שבטוח הוא שמספרם של…

  קרא עוד
 • 5 פציעות ריצה ודרכי מניעתן

  5 פציעות ריצה נפוצות ודרכי מניעתן

  אנחנו לא מכירים רצים, רוכבים או שחיינים מתמידים (ולאו דווקא יהירים ומתנשאים) שאינם נפצעים מתישהו בקריירה החובבנית שלהם.…

  קרא עוד
 • מרתון תל אביב 2014

  עונת המרתונים || יודעים כבר מה זה נגטיב ספליט?

  למרות שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, רובנו מתקשים לאמץ את אסטרטגית ה"נגטיב ספליט", כלומר להשאיר כוח לחצי השני…

  קרא עוד
 • מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים? למה זה קורה?

  מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים?

  במרוצים רבים אפשר למצוא רצים בעלי עודף משקל, חלקם מתאמנים לא מעט וחשים תסכול מכך שהאימונים לא עוזרים…

  קרא עוד
 • גראן פונדו

  מסביב לעולם על אופניים ~ פרק 01

  ניב ליבנר, אלוף ישראל ברכיבת כביש, מיפה עבורכם את הגלובוס ובחר בפינצטה את אירועי האופניים הגדולים והשווים בעולם…

  קרא עוד
 • שער זינוק סיום מרתון טבריה 2015

  12 כתבות שחייבים לקרוא לפני מרתון

  עונת המרתונים בעיצומה וזה הזמן לקרוא ולחפור על העולם הסמוי מהעין של ריצת מרתון: ניתוח המסלול של מרתון…

  קרא עוד
 • שומרי משקל

  מי שורף יותר קלוריות – רצים, רוכבים, שחיינים?

  כמה קלוריות שורפים בשחייה בים? כמה בריצת מרתון? מהי שריפה מאוחרת? מה ההבדל הקלורי בין כיסוי מרחק מהר…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים באופניים שהגיע הזמן לנפץ לכם

  לא תמיד מה שהכי יקר יהיה הכי טוב בשבילכם, אבל מה זה כסף לעומת הבריאות שלכם וגם בזה…

  קרא עוד
 • ספירולינה

  הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

  יצאנו לבדוק מה סוד קסמה של הספירולינה, אותה אצת על שמשגעת את עולם הספורט, מדוע היא עשירה בחלבון…

  קרא עוד
 • למה ההרשמה למרוצים הפכה לכל כך מסובכת?

  אחוז גבוה ממשתתפי מרוץ הלילה בתל אביב לא ממש מבינים איזה אישור רפואי צריך לספק, באיגוד האתלטיקה דורשים…

  קרא עוד
 • אופני כביש

  צפו בסרטון || מה עושים כשהידיים נרדמות ברכיבה?

  צפו בסרטון וראו כיצד ניתן להקל על הכאבים בתסמונת התעלה הקרפאלית כאשר הידיים נרדמות וישנן כאבים בזמן רכיבה.…

  קרא עוד
 • כושר גופני

  האם הקרוספיט יותר אפקטיבי עבור המתאמן?

  מלבד המתאמנים שרוצים להעלות מסת שריר ולפתח את הגוף, אימוני הקרוספיט לא רק מתאימים כמעט עבור כולם, הם…

  קרא עוד
 • התאוששות

  לא מתאוששים לאחר אימון? כך תתאוששו נכון וביעילות בתום אימון

  תזונה נכונה בתום האימון, מהווה מרכיב מכריע להתאוששות טובה ולהשגת מטרות האימון. מה כדאי לאכול, מתי ואילו תוספי…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים בריצה שהגיע הזמן לנפץ לכם

  מבצעים מתיחות לפני האימון? מפחדים לנחות על העקב? ממהרים לקנות נעליים מיוחדות כי אמרו לכם? כדאי שתקדישו זמן…

  קרא עוד

One thought on “"המלחמה" בין שיטות התזונה בנוגע לפחמימות בשיאה

 1. Avatar אייל הגיב:

  תודה רבה, תומר.
  נדמה לי שכותבי המאמר, ברוב מילים, אמרו מס' דברים פשוטים: אין פתרונות אחידים למצבים מגוונים, מה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר ולכל אחד המענה האופטימלי עבורו, אם מצאת המענה האופטימלי- תמשיך איתו, בלי לותר על הסקרנות, הלמידה והמשך הניסיונות מכיון שתגובות הגוף משתנות במצבים המגוונים- וחוזר חלילה ושוב בלי הרף.
  פשוט, אבל חשוב לחזור על זה לנוכח האופנות המשתנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2019 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות