האם הריצה גורמת לנשים להתגרש?

עולם הריצה רוחש וגועש מדי פעם בעקבות זוגות ש"פירקו את החבילה" לאחר אימון משותף וצמוד בקבוצה או ביחד. האם זה יכול לקרות גם לכם?
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

לפני כמה שנים, הגיעה אליי אישה בסוף שנות השלושים לחייה וביקשה שאאמן אותה, עד אותו רגע היא לא רצה מעולם. האישה היתה נשואה עם שני ילדים, וחיה חיים "רגילים". לצד הצלחתה לרוץ קילומטר ועוד קילומטר, הבחנתי שגם ביטחונה האישי משתפר, ואיתו גם האמונה שלה ביכולות שלה. ניהלנו שיחות רבות וארוכות תוך כדי הריצות המשותפות שלנו, שיחות על החיים. כשהצליחה לרוץ עשרה קילומטרים ללא בעיה ובהנאה רבה, כבר ראיתי דמות אחרת מזו שהגיעה אליי, דמות חזקה ועצמאית יותר. שנה וחצי מהיום שהיא התחילה לרוץ היא החלה בתהליך של גירושין. תחילה לא קישרתי בין היכולת החדשה שלה לרוץ לבין החלטתה להתגרש, הרי גירושין הם דבר שכיח. אולם עם הזמן נחשפתי לעוד ועוד סיפורים דומים, עשרות כאלה הגיעו לאוזניי. סיפור על אשה נשואה שלאחר תקופה בה היא מגלה את עולם הריצה, היא מחליטה להתגרש.

הריצה משמשת כזרז משמעותי לתהליך | צילום: pixabay

זו תופעה חברתית מעניינת, אשר מדוברת לא מעט בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל. תופעה שסוציולוגים כבר החלו לתת עליה את הדעת, אבל עוד לא מספיק. נשים, כן, יותר נשים מגברים, אשר יהיו שיגידו שהחברה "הקטינה" ו"דיכאה" אותן, מתחזקות ואוזרות אומץ לשנות את סטטוס חייהן, וכל זאת בעזרת התחביב החדש, ריצה.

אין לטעות, לא הריצה היא שאשמה בגירושין, שכן יש סיבות רבות לגירושין, אלא, הריצה משמשת כזרז משמעותי לתהליך. שוחחתי עם כמה וכמה נשים שחוו את התהליך המדובר, גירושין לאחר הכרות עם עולם הריצה, וכולן, ללא יוצא מן הכלל, הצביעו על הריצה כמרכיב חשוב בקבלת ההחלטה שלהן להתגרש.

אותן נשים אשר רוב עולמן סבב בעיקר סביב גידול המשפחה והעבודה, מפתחות עולם נוסף, עולם הריצה. בעולם הזה הן מצליחות לבדן, הן עומדות באתגרים חדשים, הרחק מעול חיי השגרה. הריצה משמשת ככלי מרכזי בהעצמה הנפשית, כלי יומיומי. בנוסף, רבות מאותן נשים עושות זאת במסגרת של קבוצת ריצה, אשר משמשת למעשה מעגל חברתי חדש ונוסף. לעתים הן נחשפות לנשים אחרות אשר חולקות איתן אותו תהליך, ולעתים הן אף מכירות בקבוצה גבר חדש אשר מסעיר את רגשותיהן.

הריצה מחזקת את חיי הנישואין | צילום: pixabay

הריצה מצליחה לתת זווית נוספת על החיים, יש כאלה שהריצה צובעת להם את החיים בצבעים נוספים, בעוד אצל אחרים, הריצה בכלל צובעת את החיים בצבעים חדשים לחלוטין. יש פעמים שהמצב הלא נוח בבית, בזוגיות, הוא הגורם המניע לצאת ולהתחיל לרוץ, ויש פעמים שהריצה משקפת טוב יותר את הסיטואציה בבית. בין אם זה כך או כך, הריצה מצליחה לזקק את הסיטואציה הזוגית, מאפשרת להביט על המציאות נכוחה. הדקות הארוכות שיש לנו בריצה, דקות של מחשבות טהורות, כמעט בלי היסח, הן דקות שמסדרות לנו את המחשבות ומובילות לצעדים במציאות שאחרי הריצה. אחרי תקופה מסוימת של פריחה בריצה, אצל לא מעט נשים, מגיעה ההחלטה על הגירושין. פעמים רבות ההבנה כי ניתן להגיע לשיאים חדשים, לתחושות חדשות, לעצמאות, בעזרת הריצה, היא שדוחפת אל ההחלטה להתגרש. להבדיל מרוב סוגי הספורט הפופולריים, בריצה הרצה נמצאת לבדה (גם אם מסביבה יש רצים נוספים), הקושי הוא שלה, ההתמודדות היא אישית, וההישג בסיום הוא אך ורק בזכותה. בישראל 2017, בחברה שעדיין מושפעת רבות מהדת והמסורת, זה עדיין לא תמיד הישג מובן מאליו. וכך, התהליך המתואר, מוביל לא מעט נשים רצות לקבל את ההחלטה האמיצה והקשה על שינוי בחייהן, שינוי שאולי ולא היה מתרחש אלמלא הריצה. אולי.

חשוב להדגיש, אין מטרת הכתבה משום לטעון כי תחביב הריצה פוגע בנישואין, להפך, סוציולוגים רבים טוענים כי בזוגיות בריאה ונכונה, הריצה רק מוסיפה נופך חיובי ותורמת לזוגיות. פגשתי בחיי כמאמן, נשים רבות אשר העידו כי הריצה רק חיזקה את חיי הנישואין שלהן. אולם לכך יש להקדיש כתבה נפרדת אשר תעמוד על תרומת תחביב הריצה לזוגיות וחיי המשפחה.


ניר אבישי כהן | מורה לחינוך גופני ומאמן ריצה

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: [email protected]

קראתם? השאירו תגובה...

כתיבת תגובה

 • י. הגיב:

  ריצה זה רק מקרה פרטי. הניסוח הרחב יותר יאמר משהו כמו "התפתחות אישית יכולה לגרום לגירושין". ברור שזה נכון. התחתנת עם בן אדם מסוים. הוא (או היא – לנוחויות אני אכתוב בלשון זכר) משתנה. אתה יכול לאהוב את זה או לא, אבל אתה נאלץ לקבל החלטה מחדש. האם אני בבוחר בבן הזוג (החדש) הזה שוב? כמובן יש כאן סיכון. אבל בלי לקיחת סיכונים אין חיים. גם ההחלטה לא להשתנות היא מסוכנת. אם אני אשאר כפי שאני, מה יקרה אם בן הזוג ישתנה? ומה יקרה אם שנינו נישאר כפי שאנחנו, ובסוף נרגיש גם שעמום מוחלט וגם החמצה של החיים שיכולנו לחיות?
  מוזר שהכתבה מתמקדת בנשים. האם זה מפני שלרוב נשים יוזמות את הגירושים (אין לי ידע אם סטטיסטית זה המצב)? האם זה מפני שבדרך כלל, אשה שמפתחת את עצמה ספורטיבית עושה שינוי גדול יותר ביחס לחינוך שקיבלה, לעומת גברים, שבממוצע יעשו שינוי גדול יותר דווקא כשילכו לסדנאות מודעות? או שזו סתם הטיה של הכותב (או אפילו מחשבה שכך הכותרת תהייה שערורייתית ומושכת יותר)?
  המלצה אישית – נסו לקבל באהבה ובפתיחות את השינויים אצל בני הזוג. זה טבעי שתתעורר אצלכם חרדה. דברו ביניכם בגלוי. גירושים הם תמיד אופציה, אבל רצוי לשמור אותה רק למקרים קיצוניים. הייתה לכם סיבה טובה לבחור במי שבחרתם, וגם אם הוא השתנה, ברוב המקרים תוכלו להרוויח מכך.

 • עדנה הגיב:

  כרצה מאד ותיקה מעולם לא חשבתי שאמצא בן זוג על מסלול הריצה. בחרתי בן זוג שאוהב ספורט כמוני ומעודד אותי לעסוק בפעילות גופנית. הבטחון העצמי באמת מקבל "פוש" כשמתאמנים בקבוצה, זה דבר חיובי ולא שלילי.

 • סיגל הגיב:

  אני בטוחה שאתה מאמן נפלא אבל לא הייתי מתיימרת לכתוב כתבה כזו ועוד באתר כמו שוונג.
  חקרת לעומק את בנושא? למדת משהו בתחום?
  אני גם מניחה שלא.
  אז כדאי שתשאיר את המסקנות והתובנות למי שחקר ובדק.

 • שלום עזרן הגיב:

  אני ממש מזדהה עם הכתוב !!
  אשתי עושה את השינויי הזה
  לומדת להיות חזקה=להיות תלויה רק בעצמה
  השיח הזוגי הפך מנותק ואני מרגיש נבגד
  הריצה היא משהו שיכול להיות חיובי ובונה
  וחייב להתבצע שיח על זוגיות ומשפחה במקום שהריצה דורשת (והיא דורשת הרבה הקרבה מהזוג והיחיד לא תמיד רואה את זה… אלא רק את ההקרבה האישית)

כתבות אחרונות באתר

פודקאסטים מומלצים

אירועים קרובים

טורים

ציטוט השבוע

"זה לא נגמר עד שזה לא נגמר", יוגי ברה, המנג'ר האגדי של הניו יורק ינקיסהטוויטר שלנו

ערוץ הוידאו של שוונג

הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 4
הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 4
29:02
הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 3
הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 3
30:20
הפודקאסט של שוונג: סיכום אליפות העולם בשחייה
הפודקאסט של שוונג: סיכום אליפות העולם בשחייה
30:09
הפודקאסט של שוונג: סיכום היום השני באליפות העולם בשחייה
הפודקאסט של שוונג: סיכום היום השני באליפות העולם בשחייה
30:31
איך מתכננים תחרות איש ברזל בחו"ל?
איך מתכננים תחרות איש ברזל בחו"ל?
44:51
"ישראמן שלי": מה הרגשתם כשחציתם את קו הסיום של התחרות?
"ישראמן שלי": מה הרגשתם כשחציתם את קו הסיום של התחרות?
02:12
"ישראמן שלי": מה עולה לכם לראש כשאתם חושבים על ישראמן?
"ישראמן שלי": מה עולה לכם לראש כשאתם חושבים על ישראמן?
01:21
תחזיקו חזק כי זה הולך להעיף אתכם!!! משחה דולפין 🦈אשדוד 2022 🏊‍♂️🏊‍♀️
תחזיקו חזק כי זה הולך להעיף אתכם!!! משחה דולפין 🦈אשדוד 2022 🏊‍♂️🏊‍♀️
02:20
הפודקאסט של שוונג עם ההרבליסט אסף קורן
הפודקאסט של שוונג עם ההרבליסט אסף קורן
41:22
הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 2
הפודקאסט של שוונג ניהול אקטיבי - פרק 2
18:59
<\/iframe>"' data-height='450' data-video_index='11'>
הפודקאסט של שוונג מפרק ומסכם את הג'ירו ד'איטליה
הפודקאסט של שוונג מפרק ומסכם את הג'ירו ד'איטליה
49:44
3 דיאטות טרנדיות לספורטאים שכדאי לכם להכיר
3 דיאטות טרנדיות לספורטאים שכדאי לכם להכיר
57:31
הפודקאסט של שוונג: ניהול אקטיבי – פרק 1
הפודקאסט של שוונג: ניהול אקטיבי – פרק 1
28:02
הפודקאסט של שוונג על פציעות הריצה הכי נפוצות
הפודקאסט של שוונג על פציעות הריצה הכי נפוצות
39:48
מה הם העקרונות התזונתיים החשובים לבניית מסת שריר?
מה הם העקרונות התזונתיים החשובים לבניית מסת שריר?
01:41

רישום לניוזלטר

רוצים לקבל את הניוזלטר של שוונג עם הכתבות הכי מעניינות ישירות למייל?
מלאו בחלון את כתובת המייל ואנחנו נדאג לכל השאר…

שימו לב:
במילוי השדה עם כתובת הדוא"ל שלכם, אתם מסכימים לקבל דיוור מחברת שוונג אירועי ספורט.​ תוכלו להסיר את עצמכם בכל עת ממאגר המידע באמצעות כפתור "הסרה" המצורף לכל הדיוורים שלנו.