השילוב בין ג'ירוטוניק ופילאטיס

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

מאת:רוני פרי-נדב

שיטת הג'ירוטוניק הינה שיטת התעמלות חדשה יחסית המתבצעת בעזרת מכשירי הג'ירוטוניק. בשונה ממכשירי אימון גופני אחרים שבהם עובדים על בידוד שרירים בתנועה קווית, הג'ירוטוניק עובד על תנועות רב ממדיות תוך הפעלת מספר קבוצות שרירים ומפרקים בו זמנית, שלבו את כל זה עם פילאטיס, וראו מה התקבל.רוני פרי-נדב מדגימה על מכשיר ג'ירוטוניק

מה זה בעצם ג'ירוטוניק?


שיטת הג'ירוטוניק הינה שיטת התעמלות חדשה יחסית (40 שנה), המתבצעת בעזרת מכשירי הג'ירוטוניק.
ממציא השיטה, ג'וליו הורבאט, רקדן רומני, פיתח את השיטה לאחר שניפצע בברכו וקרע את גיד אכילס. בהתבסס על עקרונות משיטות שונות אותן חקר, יצר ג'וליו את טכניקת המזרון וקרא לה "יוגה לרקדנים" מה שניקרא כיום ג'ירוקינסיס-עבודת המזרון של הג'ירוטוניק. השיטה עובדת על תנועות מעגליות סביב ציר האנרגיה המרכזי של הגוף, ופועלת לשיפור הגמישות, סיבולת שריר, קואורדינציה, נשימות שונות המלוות את התנועה והגדלת טווח התנועה במפרקים. האימון על המכשירים והרצפה משלב בתוכו עקרונות תנועה מגוונים מיוגה, שחייה, טאי צ'י וריקוד, והעבודה נעשית בזרימה ובקצבי נשימה מגוונים.

מה מיוחד בשיטה ?


בשונה ממכשירי אימון גופני אחרים שבהם עובדים על בידוד שרירים בתנועה קווית, הג'ירוטוניק עובד על תנועות רב ממדיות תוך הפעלת מספר קבוצות שרירים ומפרקים בו זמנית. רב הממדיות התנועתי מתבטא במעגליות וסיבוביות תנועת המפרקים- דבר המביא להגדלת טווח התנועה של המפרקים. ישנו דגש על רוטציה ופיתול של עמוד השדרה תוך התנגדות עדינה או חזקה, והתוצאה היא מערכת שרירית מאוזנת התומכת את השלד. במהלך השיעור נלמדים סוגי נשימות שונים המתאימים לסוג התנועה, העוזרים להעמקת התנועה ולפיתוח מערכת הנשימה. בעלי מוגבלויות או אנשים לאחר פציעה יתחילו בעבודה נינוחה על קבוצת שרירים מסוימת ובהמשך יוכלו להתקדם ולבצע תרגילים מורכבים יותר.
שיטת הג'ירוטוניק ממריצה ומחזקת גם את מערכת העצבים ופועלת להגדלת יכולת הכיווץ וההארכה של השרירים.

עקרונות הג'ירוטוניק:

 • יצירת ייצוב ע"י הפעלת כוחות מנוגדים. במילים אחרות, במקום לייצב את הגוף ע"י קיבוע פוזיציה מסוימת, שיטת הג'ירוטוניק מציעה למתעמל לייצב את הגוף ע"י מציאת איזון בין מתיחה החוצה ומשיכה פנימה לכיוון מרכז הגוף. גם במצב זה ישנה כל הזמן תנועה של שני הכוחות שעובדים בצורה מנוגדת אחד לשני.


 • יצירת מרווח במפרקים. מפרקים דחוסים אינם יכולים לנוע בצורה חופשית. דרך אחת לרווח את המפרקים היא עבודה בכוחות מנוגדים שמתוארת לעי"ל. דרך נוספת היא שימוש בscooping ,לנוע סביב המפרק בתנועה מעגלית. למשל תנועה במפרק הירך, במקום כפיפה רגילה במפרק הירך, נחשוב על שליחת עצמות הישיבה קדימה ואז כפיפה של הירך כאילו סביב כדור טניס שיושב במפרק. רעיון דומה מיושם בכל שאר מפרקי הגוף.


 • נשימה מותאמת לכל תנועה. בשלב הראשון השימוש בנשימה הוא שאיפה ונשיפה בשלבים השונים של התרגיל, כשבדרך כלל שאיפה היא בתנועה של פתיחה ומתיחה ונשיפה בתנועה של סגירה וכיווץ. כאשר מעמיקים עוד בשיטה, נוספים עוד סוגי נשימות, דומות לנשימות שמתבצעות ביוגה, ביניהן נשימות "הניפוח"-מהירות וקצרות, "הגל"-נשיפה ארוכה עם צליל אנחה, "הסחיטה"- נשיפת האוויר ובסוף ריקון מלא וסחיטה של האוויר החוצה שעוזר להפעיל את שרירי הבטן העמוקים.


 • הכוונה, המטרה היא הכוח המניע את הגוף. אם אנו לא יודעים את הכיוון אליו אנו רוצים לנוע, לעולם לא נגיע אליו. אם נרצה לנסוע מחיפה לתל אביב אבל ניסע לכיוון קריית שמונה, ברור שאנחנו בבעיה. אותו הדבר גם בתנועה עם הגוף. בתרגילי הג'ירוטוניק החזון או ההתכוונות מובילה את הגוף לביצוע התנועה בכיוון הנכון ולהשגת המטרה.

  למה לשלב?


  שיטת פילאטיס מחזקת מאוד את מרכז הגוף ובעיקר את שרירי היציבה העמוקים, ומקנה הרגלי יציבה ותנועה נכונים יותר. שיטת ג'ירוטוניק מגדיל את טווח התנועה במפרקים ומשפרת את תנועתיות עמוד השדרה, ובכך נותן תמיכה שרירית ושלדית להרגלים אלו. לדוגמא, כאשר מתעמל עובד בשיעור פילאטיס על חיזוק זקפי הגב, ובשיעור ג'ירוטוניק הוא עובד על מתיחת שרירי החזה והנעת החוליות הטורקליות התוצאה היא בית חזה פתוח ומשוחרר יותר וגב זקוף וחזק, כששני חלקי הגוף – הקדמי והאחורי – תומכים ומאזנים זה את זה.

  שיטת פילאטיס בנויה על היחס שבין נשימה ושליטה על מרכז הגוף, תוך שימת דגש חזק על ייצוב, שיטת הג'ירוטוניק בשונה מהפילאטיס עובדת מהמרכז החוצה, לפתיחה של המפרקים ולהזרמה של האנרגיה אל האברים הפריפריאליים מה שיוצר גוף גמיש ורך, בית חזה פתוח, וכך גם מפרקי הכתפיים והירכיים.

  כיום משלבים מתעמלים רבים בארץ ובעולם את שתי השיטות (ביניהן מדונה וריטה) המשלימות היטב זו את זו. מתעמל המתמיד בשתי השיטות זוכה למודעות גופנית טובה, יציבה נכונה יותר, שרירי בטן עמוקים התומכים בגב התחתון, בית חזה פתוח וחגורת כתפיים גמישה ותנועתית.  רוני פרי – נדב למדה והוסמכה בגרמניה אצל ממציא השיטה, ג'וליו הורבאט. לימדה באוסטרליה וגרמניה וכיום מלמדת במסגרות ומכונים שונים ברחבי הארץ, במכללה האקדמית וינגייט, כנסים ועוד. היא מסמיכת המורים הראשונה בארץ מטעם הארגון העולמי של הג'ירוטוניק. בעלת סטודיו "החופש לנוע" בחיפה ובעלת סמכויות בינלאומיות בשיטת פילאטיס מכשירים ורצפה.אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: [email protected]

קראתם? השאירו תגובה...

כתבות אחרונות באתר

פודקאסטים מומלצים

אירועים קרובים

טורים

ציטוט השבוע

"כשמישהו אומר לי שאני לא יכולה לעשות זאת, אני פשוט לא מקשיבה לו", פלורנס גריפית ג'וניורהטוויטר שלנו

ערוץ הוידאו של שוונג