שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

דעות || 4 תובנות על מייקל ג'ורדן בעקבות "הריקוד האחרון"

אין ספור מלים ותכניות מנתחות בימים האחרונים את הסדרה, את מייקל ג'ורדן עצמו וכל אספקט שניתן לנתח, אז האם הוא היה המנהיג הטבעי של הקבוצה והאם מעולם לא שגה וטעה בהחלטותיו?
2,030

לאחרונה שוחררו כל הפרקים של סדרת הדוקו "הריקוד האחרון" על המסע של מייקל ג'ורדן ושיקגו בולס להשגת אליפות ה-NBA השישית שלהם. ובאופן כללי מדובר בסקירה נפלאה של הקריירה של ג'ורדן וחבריו לאורך השנים. סיפור שכאילו נלקח מספר אגדות ולרגעים לא נראה אמיתי. אבל כמה שהוא כן אמיתי ומרגש וסוחף. בימים האחרונים אני מוצא את עצמי מהרהר, חושב, קורא, צופה בראיונות ועסוק מאוד במשמעויות של הסדרה. אני בוחר לשתף כאן בחלק מהתובנות שלי על הסדרה ומייקל ג'ורדן, על מנת לעורר עוד שיח, לשמוע ולקבל עוד דעות, מחשבות ותובנות.

המנהיגות של מייקל ג'ורדן

גילוי נאות. מייקל ג'ורדן הוא אליל הילדות הגדול שלי. שלושה אנשים היו מושאי ההערצה שלי בילדותי ונערותי:
1. סופרמן (הדמות) וכריסטופר ריב השחקן. היפה, הגבוה, החתיך שמציל את האנושות בכל פעם ושואף לעשות טוב. עד היום אני מתרגש בכל פעם שאני צופה בקטעים שבהם הוא עף באוויר.
2. מייקל ג'קסון בפאזה הראשונה שלו. בשנות ה-80 עם הלהיטים הגדולים והקליפים הבלתי נשכחים. היה לי פוסטר ענקי מעל המיטה והייתי שומע את התקליט הראשון שלו בלופ (אז זה היה בקסטות בטייפ). לגרסה של שנות ה-90 כבר ממש לא התחברתי.
3. מייקל ג'ורדן – הספורטאי המושלם. היפה, האתלטי.

הוקסמתי מהדרך שבה שיחק כדורסל, ריחף באוויר, מהתנועות, הגמישות, החן בכל פעולה, החיוך הכובש ושמחת המשחק והחיים. והתאהבתי. מיד. בשנת 84 כאשר ג'ורדן הצטרף ל-NBA הייתי בן 12, הייתי שחקן כדורסל וכדורעף וג'ורדן היה עבורי מודל ענק לחיקוי והערצה. עוד בימים שלפני האליפויות הגדולות. בימים של המשחקים המדהימים, זכיות בתחרות ההטבעות והמיתוג שלו ככדורסלן על. לימים אני זוכר את הקימות המוקדמות ב-4:00 לפנות בוקר כדי לצפות במשחקים ואת רגעי השיא הבלתי נשכחים. הצפייה בסדרה "הריקוד האחרון" החזירה אותי תוך שניות לתוך חוויית הנעורים שלי.

באופן מיידי חשתי צמרמורות וחיוך גדול נמתח ונמרח על הפנים שלי כמה דקות לאחר שהתחיל הפרק הראשון, ולא ירד לרגע עד לצפייה בפרק הסיום לפני יומיים. תחושה שקשה לתאר במלים של מסע במנהרת הזמן והיכולת לחוות מחדש שנים של אושר וחופש גדול, כאילו לא חלפו מאז 30 שנה.

איזה מנהיג הוא היה? מייקל ג'ורדן | צילום: Bryan Horowitz

אין ספור מלים ותכניות מנתחות בימים האחרונים את הסדרה, את מייקל ג'ורדן עצמו וכל אספקט שניתן לנתח. אני חושב שיש כאן הזדמנות גדולה ללמוד שיעורים חשובים על החיים, על הצלחה ועל עצמנו ולכן אני גם תורם את השני גרוש שלי לעניין… והחלטתי לכתוב על התובנות שלי. בכל פעם תובנה אחת שאני מקווה שתעורר עניין ותאפשר לאנשים להתחבר, להגיב, להסכים, להתווכח ובכלל – לנהל תקשורת שתפרה ותצמיח אותנו.

הנקודה הראשונה שאני בוחר להתמקד בה היא – מנהיגות. אין ספק שמייקל ג'ורדן היה הספורטאי המצליח והמשפיע ביותר בהיסטוריה של הספורט הקבוצתי. ואין ספק שהיה מוכן לשלם מחירים אישיים מטורפים ומחויבות חסרת גבולות ומעצורים כדי לקדם, לשפר ולהשביח את עצמו, היכולות שלו ולהשיג ולכבוש את היעדים הגדולים שהציב לעצמו.
אבל האם היה באמת מנהיג? קראתי מאמר יפה של אוריאל דסקל באתר "כלכליסט". המאמר הזה עושה הפרדה בין "מנהיג טכני" לבין "מנהיג טבעי" וקובע שמייקל ג'ורדן לא היה באמת המנהיג הטבעי של הקבוצה ושההתנהגות שלו כפי שבאה לידי ביטוי בסדרה, היא לא התנהגות של מנהיג.

אני מסכים מאוד עם הקביעה הזו ורוצה להוסיף כמה תובנות שלי בעניין – ישנן שתי דרכים להנהיג אנשים:
1. מתוך פחד: מה יקרה לך אם לא תלך אחרי? אם לא תעשה מה שאני אומר לך?
רוב המנהיגים בוחרים בדרך זו מפני שהיא משיגה תוצאות בטווח הקצר והיא גם הרבה יותר קלה.

2. מתוך תקווה גדולה: לאן אתה יכול להגיע עם הפוטנציאל המדהים שלך? תן לי להוביל אותך לשם.
מייקל ג'ורדן באופן מובהק, הנהיג את שיקגו בולס לאורך שנים תחת משטר של פחד. פחד מפניו, פחד להפסיד, פחד לאכזב אותו באימונים ובמשחקים. המסר שהוא העביר היה ברור – אם לא תעמדו בציפיות שלי, לא תשתפו פעולה עם הדרך שלי, לא תסייעו לי להשיג את המטרות שלי ולא תוכיחו לי שאתם ראויים לכך, אני אדאג להשפיל אתכם ולגרום לכך שלא תהיו חלק מהקבוצה. לכן רבים מהשחקנים ששיחקו לצד ג'ורדן ציינו שההרגשה היתה שהם משחקים עבורו ועבור המטרות שלו. וכמובן שפחדו מאוד לאכזב אותו ולשאת בתוצאות. אז נכון שהלחץ העצום שג'ורדן הפעיל על חבריו לקבוצה, גרם לחלקם להפוך לשחקנים הרבה יותר טובים מכפי שהיו. אבל היו גם רבים שזה לא קרה להם.

בהקשר זה אני רוצה להתעכב כאן על שתי הנחות:
הראשונה היא אותה הנחה רווחת שזה מה שהיה עליו לעשות כדי להוביל את הקבוצה לזכייה באליפות ושאם לא היה נוהג כך, לא היה יכול לבנות סביבו את הצוות המושלם לזכייה באליפות. והשנייה היא ההנחה שהשחקנים שסביבו חייבים לו את התהילה לה זכו ושבלעדיו היו נשארים ככל הנראה שחקנים אפורים בקבוצות אפורות.

בנוגע להנחה הראשונה, היא מחוברת אצלי להבנה שהגעתי אליה כבר לפני מספר שנים ואני חושב שמדובר על טעות טרגית של אנשים שבוחרים (שלא במודע) בדרך כלשהי ומשיגים דרכה תוצאות שהם שואפים אליהן, ומתקבעת אצלם ההבנה שהדרך שפעלו היא הדרך הנכונה. זאת אומרת השגת התוצאה היא המעידה על הצלחת הדרך והגישה וכל טענה על התנהלות לא מתאימה, נתקלת מיד במה שאנחנו קוראים "מבחן התוצאה". אבל השאלה היא האם דרך שמובילה לתוצאה רצויה, היא בהכרח הדרך היחידה? ובהקשר של מנהיגות, האם מנהיגות מתוך פחד והפחדה שמשיגה תוצאות רצויות היא הדרך היחידה?

מכירים את המשפט הידוע שמיוחס ללאונרדו דה-וינצ'י? "הטרגדיה של אנשים היא לא שהם מציבים לעצמם מטרות גבוהות ונכשלים, אלא זה שהם מציבים לעצמם מטרות נמוכות ומשיגים אותן". אז בפרפרזה על המשפט הזה, יש לי משפט שאומר: "הטרגדיה של מנהיגים מתוך פחד, היא לא העובדה שניסו להנהיג אנשים מתקווה וגדולה ונכשלו,
אלא זה שהם מנהיגים אנשים מתוך פחד וזה מצליח להם".

אני מאמין שגם מייקל ג'ורדן היה יכול להנהיג אנשים מגדולה, מתקווה ולסחוף אותם להגיע לאותם מקומות שאליהם הגיעו, גם בלי להפחיד, לאיים, להשפיל ולדרוס אותם. הוא פשוט לא ניסה. הוא פשוט לא ידע איך עושים את זה. הוא אינדיבידואל מבריק, שהפך למנהיג הטכני של הקבוצה שלו והעובדה שהדרך שבה נהג הובילה אותו לכאלו תוצאות, הצדיקה עבורו את הדרך. הרי ב"מבחן התוצאה" הוא הצליח… אני מציע ללמוד מכך שזה שמשהו עובד, לא בהכרח אומר שהוא מתנהל בצורה נכונה ו/או שאין דרך אחרת טובה יותר. שאסור לקדש את "מבחן התוצאה" ומותר להטיל ספק גם בו.

ולגבי ההנחה השנייה, ברור שהיא לא נכונה עובדתית – שחקנים אפורים יותר או פחות, זכו באליפויות NBA לפני מייקל ג'ורדן ואחרי מייקל ג'ורדן. לא נכון לשפוט את אלו שנשארו ולא את אלו שעזבו. ישנם שחקנים שלא עמדו בלחץ של ג'ורדן, עברו קבוצה ואפילו זכו איתה באליפות. זאת אומרת שלא תמיד חייבים להיכנע לרודן עריץ, כדי לזכות בפירורים שהוא מחלק לך. תמיד כדאי לבחון את המצב ולקבל החלטה מתוך הגדולה שלנו ולא מתוך הפחדים שלנו.

לתת 100% מעצמך בכל משחק

למען הסר כל ספק, אני לא מבקר ולא שופט את מייקל ג'ורדן. מי אני בכלל שאשפוט אותו? כל מי שלא היה במקומות האלו, לא יבין לעולם איזה לחצים, קשיים ואתגרים יש לכוכבי העל האלו. אני מעריץ את ג'ורדן השחקן ומודה על הזכות לחוות שנים כל כך משמעותיות בחיי, כאשר הוא מהווה את אחד המודלים הגדולים שלי. אני מודה לו על שעות של הנאה צרופה וחוויות בלתי נשכחות, ואת הדברים שכתבתי אני מפנה לכל מי שקורא וצפה בסדרה. התובנות שהעליתי חורגות מתחום הספורט כמו שרבים מהמגיבים שיקפו בתגובות שלהם. מנהיגות מתוך פחד היא תופעה מאוד רווחת במקומותינו. ובעיקר נתונות המחשבות לי לאותם מיליוני צופים וצופות צעירים שרואים בג'ורדן מודל להצלחה ועלולים לאמץ את התפיסה שאם אתה טוב, ומתאמץ ומשקיע, אזי מותר לך להשפיל, לרמוס ולרדת לחיים של חברי הקבוצה שלך, בשם המטרה הקדושה – לנצח. הלוואי ויהיה לצידם אדם (מאמן) שיראה להם שישנה גם דרך אחרת. שיסביר להם שיש עוד אפשרויות להנהיג קבוצה ולהגיע להישגים.

השיעור השני שאני בוחר לציין הוא האמירה וההבנה של ג'ורדן שעליו להיות כל משחק וכל אימון, וכל אירוע במיטבו. לתת בכל פעם 100% מעצמו. ג'ורדן ידע לעשות את זה משני מקורות מוטיבציה עיקריים: הראשון – מוטיבציה פנימית להוכיח לעצמו שהוא הטוב מכולם ורצון אדיר לנצח בכל מחיר ובכל מקום ובכל משחק ובכל תחום (גם גולף, קלפים, ואפילו גלגול מטבעות שיפלו קרוב לקיר) וגם ההבנה שלו שהוא מתחזק מותג על, שאין לו את הפריבילגיה לפגוע במותג מפני שההשלכות הן מרחיקות לכת מבחינה אישית וכלכלית.

והשני – המחויבות האדירה שלו כלפי קהל המעריצים שלו. ההבנה שלו שאנשים רכשו כרטיסים כדי לראות אותו ועליו "לספק את הסחורה". הוא הרגיש מחויב לתת מעצמו לקהל ולהיות בשיאו בכל ערב. גם אם מדובר במסע משחקים לא חשוב של שיקגו בצרפת. עבורו, הצופה הצרפתי זכה בהזדמנות חד פעמית לצפות בו משחק ולכן הוא מחויב אליו. הוא יבקש לשחק הרבה דקות ובמהלך המשחק יפגין ביצועי על, ייתן את כל מה שהוא יכול (בלי להיפצע) וגם ידאג להראות לאוהד הצרפתי איך הוא "משפיל" את הכוכב של הקבוצה הנגדית כדי שיזכור תמיד מי הוא מייקל ג'ורדון ומה הוא שווה.

אדם שכל כך מחויב כלפי עצמו וכלפי השירות שהוא נותן, זו דוגמה ושיעור גדול שכל אחד מאיתנו יכול ללמוד ממנו. השיעור לא מיועד רק למי שמשחק, מופיע או מבצע את עבודתו מול קהל גדול. זה נכון עבור כל אחד ואחת מאיתנו. אם נצליח להיות מחויבים כלפי עצמנו כמותג שיש לשמור על השם שלו, נתייחס לעצמנו בצורה הרבה יותר מכבדת בכל פן אפשרי (נראות, השקעה, טיפוח יכולות, צורת הליכה, דיבור, סטנדרטים גבוהים) והתוצאה תהיה שיפור מתמיד ביכולות שלנו וגם בתוצאות שלנו.

ואם נצליח גם להיות מחויבים באמת ל"קהל" שלנו, לאנשים שאיתם אנחנו נפגשים, ללקוחות שלנו, לעובדים שלנו, לספקים שלנו, לחברים שלנו, למעסיקים שלנו, לבני הזוג שלנו, לילדים שלנו ונקפיד על כך שהם ייראו אותנו במיטבנו, אנחנו נחווה הצלחה מדהימה בכל תחום בחיים. הרי לאנשים שנמצאים איתנו בקשר ובעיקר לאנשים הקרובים לנו, לא מגיע לחוות אותנו עייפים, מוטרדים, עצבניים וחסרי סבלנות. מגיע להם לראות אותנו "עולים על המגרש", לוקחים אוויר, משנסים מותניים, שמים את הדאגות והצרות שיש לפעמים, בצד. ונותנים מעצמנו, ומבקשים הרבה "דקות משחק" ונותנים ביצועי על. מגיע להם לראות אותנו מחויבים להם ולעצמנו להיות במיטבנו.

אותנטיות

אין ספק שמייקל ג'ורדן הוא גדול הכדורסלנים מאז ומעולם, אין עוררין על כך שהוא הספורטאי הקבוצתי המשפיע ביותר בהיסטוריה, גם על המשחק שאותו שיחק וגם מעבר למשחק (פרסום, קידום מכירות, הערצה חובקת עולם ועוד ועוד).
וברור לכולנו שהוא יחיד בדורו ושהוא מוכשר בטירוף, ושעבד קשה יום יום כדי להגיע להישגים הגדולים שלו, ששילם מחירים שלעולם לא נבין, ושהוא שייך לקבוצת מצומצמת של כוכבי על. אבל האם הוא אדם מאושר? האם היה מאושר בשנותיו ככוכב על? האם היינו רוצים להתחלף איתו? לחיות את חייו? האם יש בו את אותה שלווה פנימית, רוגע והשלמה שמאפיינים אנשים שבאמת טוב להם במקום שבו הם נמצאים?

במהלך הצפייה וההנאה האדירה שחוויתי מהסדרה, לא יכולתי להתעלם מהצילומים של הראיונות עם מייקל ג'ורדן היום. מן המסך ניבט אלי אדם שנראה לרגעים רבים מאוד מוטרד, לא נינוח, כמעט ולא מחייך, ולמעט הפעמים שראה את הוריו מדברים עליו בטאבלט והתרגש באמת, היה רוב הזמן עצור ומרוכז מאוד בלהוכיח את צדקתו ואת דבריו. הדבר המדהים ביותר הוא ש-30 שנים אחרי, הוא עדין נוטר טינה לכל אדם שפגע בו, אמר עליו משהו לא טוב, העז לשחק טוב מולו, לקלוע מולו הרבה נקודות, שלא לומר לנצח אותו, ועדין לא סולח לכל מי שלא קיבל כמובן מאליו את היותו של מייקל ג'ורדן האלוהים של משחק הכדורסל. זה היה מהמם לראות באיזה עוצמה הוא חי את העבר שלו.

בפרק הסיום הראו לנו את מייקל כמאסטר-זן שחי את ההווה, את רגע, את הכאן ועכשיו. שלא מתעסק עם מה שהיה ולא עם מה שיהיה. שלא חושש מפני החטאה של זריקה מפני ש"למה לחשוש ממשהו שעדין לא קרה?" כפי שהיטיב לבטא. שומע מוזיקה, צוחק, מתבדח, רוקד ונהנה מהחיים גם ברגעים הכי חשובים לקראת המשחקים הגדולים.
וזה היה מקסים ומאוד מרגש.

אז למה במהלך הראיונות הוא נראה עייף, עם עיניים אדומות שמתרוצצות לצדדים? שאלתי את עצמי איך זה יכול להיות שהוא לא יושב שם, פורש את הידיים שלו לצדדים, מדבר בחיוך ובחופשיות ומשדר לכל העולם שהוא מייקל ג'ורדן ולא מעניין אותו מה היו הפרטים הקטנים. שהוא גדול מזה. שלא אכפת לו מה אומרים עליו אחרים. "אלוהים", שאלתי את עצמי ואותו, אתה פאקינג מייקל ג'ורדן. תן חיוך. תכניס קצת אנרגיה חיובית לדברים שלך. מה אתה עסוק בצורה אובססיבית כזו בעיצוב של העבר? בחייך, "שחרר" קראתי לעבר המסך.

בשנים האחרונות יצא לי לראות בלייב או בטלוויזיה, וגם ולשמוע מספר אנשים שהם הגדולים ביותר בתחום שלהם בעולם. הדבר המשותף שראיתי אצל כולם היה העובדה שהם פועלים ומתנהגים בצורה חופשית לחלוטין ושלא מוטלת עליהם חובת ההוכחה. הם לא מרגישים שהם צריכים להוכיח את עצמם בפני אף אחד. הם מחויבים לעצמם ולמקצוע שלהם וכמובן לקהל כפי שכתבתי בפוסט השני. אבל הם לא עסוקים בכלל בשאלה "מה חושבים עלי?", "מה אומרים עלי?", "מה יכתבו עלי בעיתון?". וזה כל כך נעים לראות אנשים כאלו. נסו להיזכר באדם כזה שראיתם. מפני שרק כאשר אין עלינו את נטל ההוכחה, אנחנו יכולים להיות אותנטיים באמת. להיות עצמנו. בלי מסכות.

היתה לי הרגשה שמייקל ג'ורדן היום, הוא לא אותנטי כפי שהיה כאשר היה בשיאו כשחקן אחרי שכבר לקח אליפות. וקצת הצטערתי בשבילו על כך שהוא עסוק, עדיין, 30 שנים אחרי, בעיצוב של העבר שלו ומתקטנן על כל פרט קטן בביוגרפיה האדירה שלו. כנראה שהתנהגות אובססיבית לא ממהרת לעבור.

אז השיעור שאני לוקח הפעם הוא העובדה שכדי להיות באמת מאושר, צריך להסיר מאיתנו את נטל ההוכחה בפני אחרים ואולי גם בפני עצמנו. וזה ממש לא קל ופשוט. גם אם אנחנו לא מסטרים בתחום שלנו, כדאי שנייחס קצת פחות משמעות וחשיבות למה שאחרים אומרים, חושבים וכותבים עלינו. בצורה כזו נוכל להתחבר לאני האותנטי שלנו ולהרגיש הרבה יותר טוב עם עצמנו.

הסדרה "הריקוד האחרון" של מייקל הוא לא סוף הסיפור. מייקל ג'ורדן פרש בפעם השנייה מכדורסל מקצועני וחזר כעבור שנתיים לשחק עם ה"וושינגטון וויזרדס". מצאתי לפני יומיים סרטון חדש, שמספר כל מה שקרה מאז הפרישה של מייקל לאחר האליפות ה-6 ועד היום. סרט שמשלים את הפאזל ולמען האמת, נותן תמונה נפלאה ואפילו טוויסט קטן בעלילה. לא רוצה לעשות לכם ספוילרים, רק אומר שכאשר רואים את מייקל ג'ורדן בן 40, משחק ונותן את הנשמה על המגרש מול ספורטאי העל הצעירים כל כך ממנו, ורואים אותו מפסיד, ומחטיא, ולא מוותר, וממשיך, ונפצע, וממשיך שוב ועושה את הכל בחיוך ובהשלמה, מבינים באיזה מסטר מדובר.

ואולי רק שם, בגיל שנושק ל-40, בקבוצה שבקושי יכולה להגיע לפלייאוף, עם שחקנים שלא מתקרבים לשותפים שלו בשיקגו בולס, אפשר לראות את מייקל משחק ללא נטל ההוכחה. לא צריך להוכיח כלום לאף אחד. רגוע, נינוח, מחיוך, משחק למען עצמו ולמען הקהל ולמען אהבת המשחק. פשוט ככה. כי הוא נורא אוהב לשחק כדורסל. זה הכל.
ואותי המראות האלו ריגשו מאוד. ושם, הוא היה נראה לי מאוד מאוד מאושר.

the real last dance

ושוב אומר – אשרינו שזכינו לראות מייקל ג'ורדן, ילד הפלא והפיטר פן הנצחי של הכדורסל. כמה אושר הוא העניק לנו.
ממליץ בחום לצפות בסרטון.

המאמן הוא המנהיג האמיתי של הקבוצה

בחלק הרביעי והאחרון של המחשבות שעלו ועולות לי בהמשך לסדרה "הריקוד האחרון" על מייקל ג'ורדן והשיקגו בולס, אני בוחר להתייחס למספר נקודות שבתחילה חשבתי שאולי הן "מובנות מאליהן" ולכן אין צורך לכתוב עליהן. יחד עם זאת, אני מאמין שמה ש"מובן מאליו" עבור אדם אחד, הוא לא בהכרח כזה עבור אדם אחר ולכן חושב שיש ערך בכתיבה של הדברים ועיבוד שלהם גם בעזרת התגובות והמחשבות של מי שמעוניין לשתף. אני מבטיח לקרוא ולהגיב.

1. המאמן הוא המנהיג האמיתי של הקבוצה: פיל ג'קסון הוא האדם שעל שמו רשומות 6 האליפויות של שיקגו (ועוד 5 של הלייקרס), לא פחות מאשר על מייקל ג'ורדן ושאר הכוכבים של הקבוצה. היכולת שלו להדביק את השחקנים, להתוות שיטת משחק, לשכנע את מייקל ג'ורדן שבטווח הארוך ואם ברצונו לזכות באליפויות, עדיף לו לוותר על הנקודות ועל ה"מייקל-בול" שהקבוצה משחקת, ועליו להיות שחקן יותר קבוצתי. לפעול למען האחרים. להיעזר בצוות שלו. זו נקודת המפנה הגדולה ביותר בקריירה של ג'ורדן ולא סתם הוא התחייב לא לשחק תחת מאמן אחר.

היכולת של פיל ג'קסון לחבר מצד אחד את כל הקבוצה בעזרת פילוסופיה נוצרית, בודהיסטית ואינדיאנית היתה כוח אדיר, ומצד שני היכולת לראות כל שחקן כאינדיבידואל שדורש את הדרך הייחודית לו, ובדרך הזו ניתן למקסם את הפוטנציאל האישי שלו (הטיפול בדניס רודמן הוא דוגמה ומופת למאמן שרואה את טובת הקבוצה הרבה לפני האגו שלו עצמו).

2. להיות מספר 2: אין ספק שהתפקיד של סקוטי פיפן בהצלחה האדירה של שיקגו בולס, הוא מכריע, משמעותי וברור לעין. כפי שמייקל ג'ורדן בעצמו אמר בנאום שבו נכנס ל"היכל התהילה" של שחקני ה-NBA – "בכל פעם שרואים אותי בסרט כלשהו, רואים את סקוטי ברקע…. הוא תמיד היה שם".

אני בוחר להתמקד בתפקיד הכל כך מיוחד שיש בלהיות מספר 2. להיות מעולה, מוביל, משפיע ובכל זאת, לצד מספר 1 דומיננטי. זה קורה כמובן בכל תחום בחיים וחורג הרבה מעבר למגרשי הספורט. לא כל אדם נועד להיות מוביל, מנהיג ומספר 1 של התחום שבו הוא נמצא. הרבה אנשים לא מבינים את זה וחושבים שעליהם להתקדם כל הזמן עד שיגיעו לראש הפירמידה. לעתים המקום הטוב ביותר להיות בו הוא דווקא מספר 2. מקום שבו אפשר להביא לידי ביטוי את האיכויות המעולות שלך, בלי האחריות הגדולה שיש למי שהוא מספר 1. אני חושב שמספרי 2 טובים הם נכס נדיר שמאוד לא קל למצוא.

אדם שילך לצד המנהיג של הקבוצה, החברה, העסק, היחידה וכל מסגרת מובילה. אדם שיקבל עליו את התפקיד הזה ברצון ובהשלמה. שלא ינסה כל הזמן לחתור תחת מספר 1 ולקחת את מקומו. ברגע שיש הפרדה ברורה מי מספר 1 ומי מספר 2 וכל אחד שלם עם מקומו, או אז מגיע החלק היפה ביותר, מגיעה הסינרגיה בין השניים והתוצאה היא בהחלט שלם שגדול בהרבה מסכום חלקיו. מייקל ג'ורדן וסקוטי פיפן, כל אחד בעצמו הם השחקנים מהטובים ביותר בהיסטוריה של הכדורסל. וביחד הם יצרו כוח ועוצמה שלא היה ניתן לעצור אותה.

השיעור שלי מכך הוא, אם אתה מנהיג (בכל תחום בחיים) – חפש לך מספר 2 טוב. ערכו יקר מפז. אם אתה מספר 2 (בכל תחום בחיים) ואין לך שאיפות להיות מספר 1 – שמח בחלקך ותפרגן מכל הלב למספר 1 שמוביל וגם מאפשר באיכויות שלו, את המצב שבו אתה נמצא.

3. מקורות המוטיבציה: אדם שואב את המוטיבציה שלו להתקדם, לעשות, לפעול בכל דרך שבה הוא פועל, ממקור פנימי או חיצוני.

המקור הפנימי – המחשבות, הערכים, הסטנדרטים, האמונות, הסיפורים הפנימיים שדוחפים אדם לפעולה או להימנעות.

המקור החיצוני – הכוח העצום של הסביבה, הלחץ החברתי, דעת מומחים, רצון למצוא חן, השאיפה להשתייכות חברתית ועוד.

למייקל ג'ורדן היתה מוטיבציה פנימית אדירה. רצון בלתי ניתן לעצירה להפוך לשחקן הכדורסל הטוב ביותר שהיה אי פעם. רצון למצות את היכולות האישיות הנדירות שלו עד תומן. כוח עצמתי פנימי שדחף אותו למצוינות חסרת פשרות וחתירה בלתי מתפשרת לשיפור עצמי. מעין מנוע טורבינה ענק שלא עוצר ורק הולך ומתגבר כל הזמן. אבל היה בו גם משהו שלא היה פשוט לצפות בו – הוא יצר מוטיבציה פנימית על ידי כך שהמציא לעצמו מוטיבציה חיצונית. אני מתכוון לכך שהיה מדרבן את עצמו בכך שהיה מספר לעצמו סיפורים שחלקם בכלל לא אמיתיים, על דברים שקרו, על דברים שנאמרו או נעשו שבכלל לא קרו במציאות. היה לו עולם דמיוני שהוא ידע להפעיל אותו בצורה מושלמת לצרכים שלו.

השיא היה כמובן בסיפור שסיפר לעצמו על שחקן צעיר שאמר לו בשיחת מסדרון אחרי משחק פלייאוף לא טוב של מייקל "אז זה היה מייקל ג'ורדן הגדול?" בצורה מזלזלת. ג'ורדן חזר להמשך הסדרה והשפיל את אותו שחקן צעיר עד אפר. לימים סיפר ששיחת המסדרון בכלל לא התקיימה ואת הכל המציא לעצמו בראש. כנראה שבשם "ערך הניצחון" מייקל ג'ורדן היה מוכן לעשות כל מה שצריך כדי לנצח. גם אם זה לברוא לעצמו עולם דמיוני שבו עליו להוכיח לכל מבקריו שהוא באמת הטוב מכולם.

4. כבוד להורים – מעל הכל: מרגש היה לראות לאורך הסדרה את הכבוד וההערכה שמייקל ג'ורדן רוחש להורים שלו. האנשים היחידים שעליהם לא היה מוכן לדרוך בדרכו לפסגה. האנשים שאיתם התייעץ לאורך כל הקריירה. מפתיע היה לראות כמה היה קרוב לאביו וגם לאימו. כמה התרגש מצפייה באימו מקריאה מכתב שכתב וכמובן את הדרך שבה התמודד עם מותו של אביו. אני חושב שהמסר שמייקל מעביר כאן לכל מיליוני המעריצים והצופים הוא בעל ערך עליון ועצום – "כבד את אביך ואת אמך" בכל דרך ובכל מחיר.

אל תשכח מי קם לטפל בך כשצרחת כתינוק בלילות, החליף לך חיתולים, טיפל בך במסירות כשהיה לך חום, דאג לכל הצרכים שלך כשהיית צעיר, היה שם עבורך במקומות שראית וגם כאלו שלא ראית. וגם אם היו ועדין יש מחלוקות, והיו ועדין יש ריבים ואולי גם כעס ועלבון, חייבים לזכור כל הזמן להוקיר תודה להורים שלנו ולהאמין שהם עשו את מה שחשבו לנכון בזמנו. עשו את מה שהם ידעו. נתנו את מה שהם יכלו. ובעיקר להאמין שהיתה בהם כוונה טובה.

תודה גדולה מעומק ליבי לאחד והיחיד, הגדול מכולם, שליווה את שנותיי כנער מתבגר, כחייל ואחר כך כאדם צעיר, שמילא את ראשי בחלומות, שהיווה עבורי השראה ענקית, שגרם לי לקום ב-4:00 בבוקר עם חיוך, שהערצתי אותו ואהבתי אותו בכל ליבי – למייקל ג'ורדן הגדול. תודה. תודה. תודה.


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il

מאמרים נבחרים

 • הפסקתם לרוץ? 7 טיפים שיגרמו לכם לעשות קאמבק

  זה לא רק פציעות אלא גם עומס בעבודה, ילדים או סתם שחיקה נפשית שעלולים לגרום לנו להפסיק לרוץ…

  קרא עוד
 • המראות ונחיתות: כיצד צריך לנחות על כף הרגל בזמן ריצה?

  מהי צורת הנחיתה האידאלית של כף הרגל בזמן ריצה? במטא-אנליזה שבוצעה לאחרונה ניסו לבדוק האם ישנו קשר בין…

  קרא עוד
 • כיצד מתחילים לרוץ בגיל מבוגר ובעודף משקל?

  כל מה שתצטרכו הוא משמעת עצמית וסבלנות, והשאר יגיע עם הזמן. הנה כל הכללים לרץ המתחיל

  קרא עוד
 • למה כל כך חשוב לשנות את מהירות הריצה?

  זה לא רק עוזר לאימונים להיות יותר מעניינים, אלא הכרחי לחיזוק שרירים אחרים שלא ממש ישתתפו במאמץ אם…

  קרא עוד
 • כל מה שאתם צריכים לדעת על "אימון טמפו"

  שמעתם על זה, אבל אתם לא בטוחים מה זה אומר? המאמן דניאל קרן מסביר ומדגים איך תעשו את…

  קרא עוד
 • "זהו אני פורש": 5 מחסומי ריצה שאתם יכולים לחסל

  פעם היה נהוג לומר שהצטברות חומצת חלב עוצרת אותנו וזה הסימן להאט, אבל היום מדענים כבר יודעים לפרק…

  קרא עוד
 • יום הריצה הבינלאומי: 10 סיבות מדוע גם לכם כדאי להתחיל לרוץ

  אין יום יותר ראוי לחגוג מאשר את "יום הריצה הבינלאומי", אז אם גם אתם חושבים בכיוון הזה ורוצים…

  קרא עוד
 • פעם ב-123 שנה: מרתון בוסטון בוטל סופית

  בשל הקורונה ולאחר 123 שנה המרתון הוותיק בעולם בתקופה המודרנית, נעל את דלתותיו ותלה את נעליו לשנה זו

  קרא עוד
 • אימוני איכות כשאין מטרה באופק ~ אימון פרטלק

  יש שיגידו שמשחקי מהירות הם הדרך הטובה ביותר לגרום לנו להתרגל לרוץ בקצבים שאנחנו מתקשים להאמין שנעמוד בהם.…

  קרא עוד
 • אימוני איכות כשאין תחרות מטרה באופק – אימון עליות

  אין כרגע מרוצים באופק, אבל זה לא אומר שלא צריך להמשיך באימונים. הנה מה שכדאי לכם לעשות בתקופה…

  קרא עוד
 • כיצד תבחרו את נעלי הריצה שלכם?

  עומדים לקנות נעליים? מה הדגשים שעליכם לדעת ומה הקשר בין פציעות ספורט לנעלי הריצה? השאלות הכי חמות בעולם…

  קרא עוד
 • דמיון מודרך: 6 כללים שיעזרו לכם לדמיין את עצמכם מצליחים במטרות הריצה שלכם

  הדמיון הוא כלי חשוב בהכנה לאתגרים פיזיים ובטח שאתגרי סבולת, לא רק עבור המקצוענים אלא עבור כל מי…

  קרא עוד
 • "אם לא תעשה מתיחות בסוף הריצה, יתפסו לך השרירים!". האמנם?

  מתיחות הן מנהג מושרש בשגרת האימונים של מתאמנים רבים, אולם מחקרים רבים בשנים האחרונות מדווחים כי האמונה הזו…

  קרא עוד
 • לא מספיק גמישים? אולי זה הופך אתכם למרתוניסטים טובים יותר

  מחקרים שבוצעו בעבר הוכיחו שדווקא מי שהיה נוקשה יותר נהנה מריצה יעילה יותר ובכך חסך אנרגיה ורץ מהר…

  קרא עוד
 • התחרויות חוזרות: נקבעו תאריכים חדשים לג'ירו ד'איטליה והוואלטה א'אספניה

  עונת המרוצים מתוכננת להתחדש ב-1 באוגוסט עם ה"סטראדה ביאנקי" באיטליה ובאוקטובר שני הגראנד-טורים של איטליה וספרד יתנגשו אחד…

  קרא עוד
 • גיא כהן שוחה בתעלת למאנש

  דעות || החזירו לשחייני המים הפתוחים את הים! עכשיו

  שחיין המרתון במים הפתוחים, גיא כהן, מתרעם על ההחלטה לא לאפשר עדיין לחזור לשחייה בים ויש לו דעה…

  קרא עוד
 • אסטרטגיית היציאה לרצים: תכנית אימונים לחודש הראשון שלאחר פגרת הקורונה

  את החזרה לריצה כדאי לעשות באופן מדורג, אז המאמן ואלוף ישראל לשעבר במרתון יאיר קרני, הכין לכם תכנית…

  קרא עוד
 • אילו פעילויות משפרות את התפקודים הניהוליים של ספורטאים צעירים?

  ספורטאים בכלל וטריאתלטים צעירים בפרט ייהנו מכישורי חשיבה בדמות יכולות ארגון, תכנון וגמישות מחשבתית כדי למקסם את כישוריהם.…

  קרא עוד
 • האם ניתן לרוץ עם מסכה?

  אנחנו חיים ב"עידן הקורונה" ויש הוראה מחייבת כאמור, להתנייד מחוץ לבתים עם מסכה על הפנים וזה כולל גם…

  קרא עוד
 • מעבדות לחירות: מדינת ישראל, שחררי את הספורט שלנו. עכשיו

  אסטרטגיית היציאה המפורסמת כבר נתפרת בימים אלו, אז בהנחה שהגבלות התנועה יישארו איתנו עוד הרבה זמן, קשה לחיות…

  קרא עוד
 • 8 "מטרות קורונה" לרץ החובב שמרגיש בחל"ת מהריצה

  העולם עצר מלכת וגם אתם מורידים הילוך כיוון שאתם מרגישים שבלי מרוץ מטרה, בלי יעד, אין טעם להשתגע…

  קרא עוד
 • 5 מנטרות שירימו אתכם ויעזרו לכם לסיים אימונים ומרוצים

  מה הם המנטרות שיעזרו לכם לסיים מרוץ או אימון קשה וארוך? הנה מבחר מנטרות שיעצימו אתכם, ימלאו אתכם…

  קרא עוד
 • פרויקט "מצילים חיים" בשוונג || "ניתן להפחית את הסיכון של ספורטאים למות ב-90%"

  איך מונעים את הטרגדיה הבאה? לפי קרדיולוג הספורט ד"ר דן הדס, יש לקרוא נכון יותר את הבדיקות פשוטות…

  קרא עוד
 • מה כואב לכם? כך תקטינו את הסיכוי לפציעה

  מה הן הפציעות הנפוצות ביותר אצל רצים, מה הסימפטומים שלהם וכיצד ניתן לטפל בהם

  קרא עוד
 • 5 דברים שבהם שונה מרתון ירושלים ממרתונים אחרים

  הנה חמישה דברים שעושים את ההבדל בין מרתון ירושלים לשני המרתונים הגדולים האחרים בישראל

  קרא עוד
 • תזונה למרחקים ארוכים: מה אוכלים לפני ואחרי מרתון מלא?

  דיאטנית הספורט יעל רותם עם כל הדגשים שבוע לקראת הזינוק, ביום המרתון וגם כיצד להתאושש תזונתית לאחר שסיימתם…

  קרא עוד
 • סקס לפני תחרות: מי אמר שלא כדאי?

  מסתבר שהתאוריה הישנה שאומרת שלא כדאי כבר לא הכי רלוונטית. יחסי מין יכולים לעזור, גם לגברים וגם לנשים…

  קרא עוד
 • שרון לין: "תפסיקו להגיד 'אני עצלן', 'למה לא קמתי לאימון' או 'אני שמנה'"

  למלים שאתם מוצאים מהפה קיימת משמעות גדולה ולפעמים אף מכרעת. ראיון מרתק עם שרון לין שחושף בפנינו שפה…

  קרא עוד
 • שלשה בישראמן: "לפני שדימה נהרג הוא ביקש ממני לרוץ אתו מרתון"

  ייבגני קלישר מעולם לא תכנן לרוץ יותר מ-10 קילומטרים, אבל אחרי שאחיו דימה נהרג בתאונת רכיבה באימונים לישראמן…

  קרא עוד
 • מרתון עולמי || בואו להכיר את מרתון ונקובר

  הפעם אילן זיסר מתאר את כל מה שאתם צריכים לדעת על מרתון ונקובר, שבו מסיימים כל שנה 4,000…

  קרא עוד
 • מרתון עולמי || בואו להכיר את מרתון רג'יו אמיליה שבאיטליה

  תתפלאו לדעת, אבל יש יותר מ-1,000 מרתונים בעולם וזו סיבה מספיק טובה להכיר אותם ועל הדרך אולי אפילו…

  קרא עוד
 • רועי זוארץ ואנטונינה רזניקוב ניצחו במקצה האולימפי בטריאתלון אילת

  האילתים בלטו במקצה האולימפי של טריאתלון אילת, במסגרתו נערכה גם אליפות ישראל לנוער ולקבוצות הגיל. איליי כאסקי ואביב…

  קרא עוד
 • 6 טעויות אכילה שאתם עושים לאחר הריצה

  לא מספיק רק לרוץ כדי לשמור על המשקל ומתאמנים רבים מופתעים לגלות את זה במוקדם או מאוחר. למה…

  קרא עוד
 • האם בשנה הבאה נראה רוכב ישראלי בטור דה פראנס?

  קבוצת האופניים הישראלית השתלטה על קבוצת קטושה-אלפסין וקיבלה את הרישיון שלה להתחרות כאחת מ-18 הקבוצות הגדולות בעולם בשלוש…

  קרא עוד
 • האיירונמן הראשון שלי: "בתחרות בהמבורג עברתי חוויה שאזכור לכל החיים"

  אמיר אלפיה תכנן לעשות את תחרות איש הברזל הראשונה שלו בפרנקפורט, אך עקב פציעה התחרה לפני ימים אחדים…

  קרא עוד
 • גבולות הריצה: האם לידיעה מהו מרחק הריצה יש השפעה על מהלך הריצה?

  איך קורה שכאשר מתכננים ריצת 10 ק"מ, כבר בקילומטר ה-6 מתחילים לחשוב על הסיום והריצה הופכת לקשה יותר?…

  קרא עוד
 • הזינוק לאולימפיאדה: מה הטריאתלטים המקצוענים צריכים לעשות כדי להגיע למשחקים האולימפיים

  טריאתלטים מקצוענים מחשבים במהלך השנתיים שלפני המשחקים האולימפיים את הניקוד האולימפי שלהם ונעים במרץ על פני הגלובוס להשיג…

  קרא עוד
 • הטעויות שאתם עושים כשאתם קונים נעלי ריצה

  5 הטעויות הקריטיות שעלולות להוביל אתכם לקנייה מאכזבת ושאולי גם תגרום לכם לפציעה לא רצויה

  קרא עוד
 • "הג'ירו ד'איטליה יחזור לישראל ובתכנון גם הטור דה-פראנס"

  כך טוען דניאל בנעים שהפיק בפועל עבור המיליארדר סילבן אדמס את הג'ירו ד'איטליה בישראל לפני שנה. האם הדבר…

  קרא עוד
 • אבישג טורק: "אין שום דבר שבן אדם חולם עליו והוא לא יכול לעשות"

  לאחר שצלחה את תעלת למאנש ואת משחה קטלינה יוצאת אבישג טורק להרפתקה חדשה בניו יורק על מנת להשתתף…

  קרא עוד
 • שחר שגיב בטריאתלון ראשון לציון

  שחר שגיב: "אני מאוד מאוכזב, אבל אני צריך להתאושש ולהתרכז לאליפות אירופה בהולנד"

  בשיחה עם שוונג מספר הטריאתלט הבכיר של ישראל על המכה שקיבל בזמן השחייה ומה הרגיש עד שהחליט לא…

  קרא עוד
 • היכן תמצאו מקורות טובים למגנזיום?

  מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים בגופנו והוא משתתף ביותר מ-300 תהליכים בגוף, מה הסיבות לחסר שלו והיכן תמצאו…

  קרא עוד
 • דיקור יבש לרצים – מה זה ואיך זה יכול לעזור לכם?

  נפצעתם בזמן הריצה, הרכיבה או השחייה? הפיזיותרפיסט עופר צחר מנתח ומסביר מהו דיקור יבש והאם הוא יכול לסייע…

  קרא עוד
 • כיצד בדיקת צח"מ קובעת מה פוטנציאל הסבולת שלכם?

  יש קשר הדוק בין המאמץ אותו אתם משקיעים בפעילות סבולת לצריכת החמצן שלכם. בראיון עמו מסביר ד"ר יוני…

  קרא עוד
 • 10 מסלולי הריצה היפים והנכונים בישראל

  קבלו את עשרת מסלולי הריצה היפים והנכונים מאילת ועד ראש הנקרה. אז איפה הכי כדאי לרוץ?

  קרא עוד
 • פרויקט "מצילים חיים" בשוונג || איך תפחיתו את הסיכון לאירוע לב בפעילות גופנית?

  ראיון עם ד"ר יוני ירום שמסביר שגם אם ב-99 מתוך 100 מקרים אירועי לב מתרחשים דווקא במנוחה ולא…

  קרא עוד
 • אב השנה: רץ מרתון עם 5 תינוקות בעגלה

  מה גרם לצ'אד קמפל מארה"ב לרוץ עם חמישה תינוקות בעגלה ולהוסיף מייל נוסף לסיום? סיפור ריצה מרתק

  קרא עוד
 • כיצד ספורטאים יכולים להפחית את הסיכון לפציעה?

  עם כל הכבוד ליכולת ולכישרון הספורטיבי, פציעת ספורט היא הבעיה הראשונה של כל מי שהינו ספורטאי מקצועי או…

  קרא עוד
 • שאלת השבוע: גברים, אתם רצים עם תחתונים מתחת לטייץ?

  גברים היום תורכם! איך אתם רצים? עם תחתונים או בלי?

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדוע אתם נפצעים דווקא לפני המרתון שלכם?

  איך זה שדווקא בחודש שלפני המרתון רצים ורצות מדווחים על פציעות במהלך האימונים יותר מאשר בכל נקודת זמן…

  קרא עוד
 • זינוק לתחרות איש ברזל

  בדקו את עצמכם: כך תדעו שביצעתם את תחרות איש הברזל שלכם בצורה נכונה

  התאמנתם קשה, השקעתם המון, אבל כדי לעבור את התחרות המפרכת הזו צריך למצוא את כל הגורמים שיקלו עלינו…

  קרא עוד
 • דדי שושן רוכב בישראמן 2019

  רוח הישראמן: "לפני שאתה ספורטאי אתה צריך להיות קודם כל בן אדם"

  מה אתם הייתם עושים אם הייתם רואים רוכב מתרסק ונפצע או נתקע בגלל בעיה טכנית? לדדי שושן ואוהד…

  קרא עוד
 • 25 תמונות מטורפות של ישראמן 2019

  המרחבים האינסופיים, המאמץ האנושי, היכולת הבלתי רגילה והאושר הרגעי, כל אלו נקלטו בעדשת המצלמה - בואו להיסחף עמנו

  קרא עוד
 • תכנית אימונים ל-10 ק"מ לקראת מרתון סמסונג ת"א

  החלטתם להגשים חלום ולהשתתף במרוץ? הנה תכנית אימונים מיוחדת של GARMIN והמאמן גווין קנינג לקראת מקצה ה-10 ק"מ…

  קרא עוד
 • מדוע חשוב לרצים לדעת מהו סף חומצת החלב שלהם?

  ד"ר יוני ירום מבעלי מדיקס, מרכז לרפואת ספורט, מסביר בראיון על תהליך הבדיקה, מה התוצאות המתקבלות ממנה וכיצד…

  קרא עוד
 • עונת המרתונים: מדריך תזונה למרתון מלא

  התזונה במסגרת מרתון מלא היא חלק בלתי נפרד וחשוב מההכנה הסופית ליום הזינוק. אז איך מתכוננים בימים שלפני…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם זיו שילון שנפצע אנושות בעזה וסיים תחרות איש ברזל

  הפודקאסט של שוונג מארח את זיו שילון שנפצע אנושות ברצועת עזה ואיבד את ידו השמאלית ונפגע קשה בידו…

  קרא עוד
 • 18 המרוצים הקשוחים ביותר בעולם שאתם לא מכירים

  ממסעות של חודש באלסקה, דרך המדבריות של הסהרה, הרי הרוקי והאלפים, ספרטה ועד לחצר ביתו של האיש שמומחה…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם השחיין גיא כהן שצלח את תעלת למאנש

  הפודקאסט החדש של שוונג מארח הפעם את שחיין המים הפתוחים גיא כהן שצלח הקיץ את תעלת למאנש וכך…

  קרא עוד
 • יש לכם כאבים בריצה? קבלו 10 כללים להתמודדות עם הבעיה

  לאורך זמן רבים מתלוננים על פציעות או כאבי ריצה, פיזיותרפיסטית הספורט ג'ודי הורוויץ נותנת 10 כללים מנחים שיעזרו…

  קרא עוד
 • מהי בדיקת ארגומטריה לספורטאים?

  מהי בדיקת לב במאמץ ומה התוצאות שלה אומרות על הלב שלכם? ד"ר יוני ירום מסביר בראיון על תהליך…

  קרא עוד
 • שוונגקאסט || עם הטריאתלט שחר שגיב ואביו הרץ האולימפי שמי שגיב

  הפודקאסט החדש של שוונג עם הדמויות המסקרנות והמרתקות ביותר בספורט הסבולת בישראל. שמעו את זה...

  קרא עוד
 • האם השחייה בריאה לכם?

  חוץ מזה שהיא מומלצת כפעילות גופנית באופן כללי, כדאי מאוד לספורטאים בענפים אחרים להכניס אותה לתכנית האימונים, שלא…

  קרא עוד
 • האם כדאי לכם לצרוך ג'ל אנרגיה?

  מהו ג'ל אנרגיה, למי הוא מתאים ולמי פחות ומה הם הג'לים שהוסיפו להם חומצות אמינו? התזונאי חן שרייבר…

  קרא עוד
 • 6 מזונות שיעזרו לכם להתאושש לאחר אימון

  תזונה לאחר אימון חשובה לא פחות מהאימון עצמו, אז אספנו לכם שישה מזונות מצוינים שיעזרו לכם להתאושש מהר…

  קרא עוד
 • האם אימונים קשים פוגעים בליבידו של חיי המין אצל גברים?

  מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה מצא שיש קשר בין אימונים עצימים לחשק מיני אצל גברים. מה זה אומר?…

  קרא עוד
 • צ'יפס, ג'אנק פוד, שומן צילום: ויקימדיה Biso

  5 מזונות שאסור לכם לאכול לפני אימון או תחרות

  ישנן מאות כתבות שבהן תמצאו מדריכים כיצד נכון לאכול לפני פעילות גופנית, אך מה לא ממולץ אתם כבר…

  קרא עוד
 • האם בריצה צריך להגדיל את אורך הצעד ואת התדירות?

  בניסיונות לשפר את סגנון הריצה שלכם, נבדוק הפעם האם חשוב לנסות ולשפר את הצעד בזמן הריצה והאם יש…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • על ספת הפסיכולוג: מדוע אתם רצים בכלל?

  ייתכן שכושר גופני או ירידה במשקל היו המוטיבציות הראשוניות לריצה, אך למי שהפך זאת לחלק מאורח חייו, מסביר…

  קרא עוד
 • 8 סיבות מבוססות מדע מדוע חשוב לרוץ או לבצע פעילות גופנית

  כולנו מודעים לכך שריצה ופעילות גופנית טובה לבריאות, אך האם ידעתם על סגולות הריפוי של אימון גופני באופן…

  קרא עוד
 • בן לקום שחיין צרפתי שמנסה לצלוח את האוקיאנוס השקט

  יחצה בשחייה את האוקיינוס השקט למרחק של כ-9,000 ק"מ

  בן לקום הצרפתי, ינסה להיות האדם הראשון שיחצה את האוקיינוס בשחייה מיפן ועד לסן פרנסיסקו, בזמן של שישה…

  קרא עוד
 • מהם 100 המזונות המזינים ביותר לספורטאים?

  האם קיים מזון אחד בודד המכיל את כל מה שגופנו צריך? קבוצת מדענים בדקה 1,000 מזונות שונים והרכיבה…

  קרא עוד
 • גלגל חמישי: מרוצי האופניים הגדולים בעולם שאתם חייבים להכיר

  מרוצי האופניים הוותיקים בעולם החלו כבר בסוף המאה ה-19 וכיום יש מאות מרוצים יומיים או רב-יומיים בכל העולם,…

  קרא עוד
 • מתי מחליפים נעלי ריצה?

  מתי באמת אתם צריכים להחליף נעלי ריצה?

  מדובר אולי בשאלה הכי מסתורית בעולם הריצה, אז איך בכל זאת תדעו מתי הגיע הזמן להחליף את הנעליים?…

  קרא עוד
 • איך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם?

  הרבה אנשים שואלים את עצמם אם צריך לנחות על העקב או על אמצע כף הרגל, אבל מה שיותר…

  קרא עוד
 • איירונמן ווילס

  מהם 11 הטריאתלונים הקשים בעולם למרחק איש ברזל?

  אתר האינטרנט 220triathlon דירג את המסלולים הקשוחים בעולם לפי קטגוריות שונות כמו אחוז הפורשים, טיפוס מצטבר, זמן ממוצע…

  קרא עוד
 • כדורי תמרים לתמונת שער

  5 מזונות מומלצים לפני אימון בוקר

  ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, בוודאי כשפותחים את הבוקר באימון אופניים, ריצה או שחייה. אז הנה…

  קרא עוד
 • ריצה בכביש

  5 טכניקות אימונים לשיפור מהירות הריצה

  סגנון ריצה נכון ויעיל יכול לשפר לכם את הריצה ו"לגלח" דקות במרוצים. אלוף ישראל לשעבר במרתון, יאיר קרני,…

  קרא עוד
 • איש רץ בחיק הטבע

  10 חוקי ברזל בריצה

  אימונים נכונים יעזרו לכם להגשים את החלומות שלכם בריצה, אבל על מנת להגיע אליהם חשוב לאמץ ולהפנים מספר…

  קרא עוד
 • רשמית: הרוכב הישראלי גיא ניב מסייקלינג אקדמי פרש סופית מהג'ירו ד'איטליה

  הרוכב גיא ניב פרש בדקות אלו סופית מהג'ירו ד'איטליה, לאחר שבלילה החולף חש ברע והתלונן על חום, כאבי…

  קרא עוד
 • לקראת הג'ירו ד'איטליה: "הרוכבים מאומנים לקחת את עצמם לקצה פיזיולוגית ומנטלית"

  הצצה נדירה וראיון בלעדי בשוונג עם רופאת הספורט והפסיכולוגית של קבוצת הפרו טור "סייקלינג אקדמי" לקראת ג'ירו ד'איטליה…

  קרא עוד
 • בניית הולודרום הראשון בישראל

  בוולודרום החדש תרכבו ללא בלמים ועם הילוך אחד בלבד

  הוולודרום האולימפי הראשון בישראל יהיה מוכן בעוד מספר חודשים, אז יצאנו לבדוק מה בדיוק יהיה שם? למי המתקן…

  קרא עוד
 • שוונג פודקאסט || תכנון ריצה ל-10 ק"מ עם התייחסות לתוואי משתנה

  האם ההתרגשות משפיעה על הדופק בריצה בתחרות ומהם מקורות האנרגיה שלנו בריצה? התזונאית והפיזיולוגית של המאמץ יפית גלילי…

  קרא עוד
 • סיפור דרך: ניתוח המסלול של המרתון המלא בירושלים

  איפה רצים? מה רואים? למה כל כך חשוב להכיר את המסלול הזה מראש והכי חשוב מתי פוגשים את…

  קרא עוד
 • גביע הים האדום בשחייה במים פתוחים

  רוצים להימנע מלחץ כרוני ודיכאון? תתחילו לשחות

  הרבה אנשים אוהבים לשחות, אבל לא כולם מבינים עד כמה גדולה התרומה שלה למוח בזכות האנדרופינים וגם בזכות…

  קרא עוד
 • איך זה שאתם עדיין לא התחלתם לרוץ?

  מספר הרצים בארץ רק עולה, אבל כנראה שיש יותר אנשים שרוצים לעשות את זה אבל מוצאים סיבות טובות…

  קרא עוד
 • מיתוסים על התאוששות שחייבים לנפץ

  סביב הפגרה נרקמים מיתוסים רבים שהגיע הזמן לנפץ, אז בקשנו מהמאמן גלעד קראוז שינפץ לנו אותן אחת אחת…

  קרא עוד
 • איך אומרים לרכב או לרכוב?

  מה נכון להגיד ומה טעות? האם לרכב היא הצורה הנכונה או דווקא לרכוב? הנה הפתרון של האקדמיה ללשון…

  קרא עוד
 • כל מה שרציתם לדעת על הג'ירו בישראל ולא היה לכם את מי לשאול

  לקראת האירוח ההיסטורי של הג'ירו ד'איטליה בישראל ראיינו את מפיק המרוץ בארץ, אז באיזה רחובות תוכלו לראות את…

  קרא עוד
 • משהו קטן וטוב: 3 חטיפים קטנים ובריאותיים לאחר אימון גדול

  הם קטנים, טעימים ומלאי אנרגיה. שלושה מתכונים מעוררי תיאבון לכדורי אנרגיה קטנטנים שיתאים לכם בול אחרי אימון להחזרת…

  קרא עוד
 • 15 טיפוסים נוראיים לרוץ איתם

  בטוח יצא לכם לרוץ בחברתם לא פעם וחלקם אפילו לא יודעים שהם כאלו, אז ריכזנו את הטיפוסים האקסטרווגנטיים…

  קרא עוד
 • "רצתי 250 ק"מ במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה והצבתי לעצמי גבולות חדשים"

  מדבר, חול וחום אימים חיכו לאולטראיסט תומר סימונוב, שהשתתף במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה למרחק של 250 ק"מ בשבעה…

  קרא עוד
 • הדבר הגדול הבא: אימון הריצה הבא שלכם יתקיים ב…חו"ל

  מחנות אימונים בחו"ל זה הדבר הגדול הבא שכובש את עולם הריצה בישראל, לאחר שאתיופיה, בולגריה וצרפת הפכו למתחמי…

  קרא עוד
 • 4 סיבות מצוינות שבגללן כדאי לרצים לשחות

  הרבה מאוד רצים אוהבים לבצע אימונים משלימים, אבל במקרים רבים השחייה תמיד עולה כאופציה טובה. מה הופך אותה…

  קרא עוד
 • הרץ שנפצע לאחר שהותקף על ידי נץ

  את הריצה הזו לא ישכח לעולם אנדי לוולין, שנחבל באופן חמור על ידי נץ ששרט את קרקפת ראשו…

  קרא עוד
 • איך מתמודדים עם משברים במהלך מרוץ?

  זה אף פעם לא בתכנון, אבל לפעמים אין ברירה ואנחנו חייבים לבצע "אתחול" מחשבתי כתוצאה ממשבר במרוץ. אז…

  קרא עוד
 • 10 רוכבים שכדאי לשים לב אליהם בטור דה פראנס השנה

  כריס פרום, ריצ'י פורט, רומיין ברדט ועוד שבעה רוכבים עצמתיים שכדאי לשים לב אליהם החל מיום שבת

  קרא עוד
 • השלמת נוזלים ומלחים

  כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

  הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני,…

  קרא עוד
 • רוצים לשפר תוצאות בריצה? אולי כדאי שתתחילו לשחות

  מאמן השחייה אורי סלע מסביר, שעל מנת לשפר את התוצאות שלכם בריצה, מומלץ מאוד לשלב ענפי ספורט "מאריכי…

  קרא עוד
 • למה יש כאבי צד בריצה ואיך מפסיקים את זה?

  רוב הרצים חווים כאבי צד, בעיקר בתחילת דרכם. בדרך כלל הם עוברים ככל שמתרגלים לריצה, אבל ניתן גם…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מדוע ההדרגתיות בריצה כל כך חשובה?

  כאשר מדלגים על שלבים ומגדילים יותר מדי את מרחקי הריצה בין שבוע לשבוע או בין חודש לחודש, אתם…

  קרא עוד
 • כיצד תהפכו את הריצה לחלק מהחיים שלכם?

  ההחלטה להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית היא החשובה ביותר, אבל כדי להפוך את זה לתחביב אהוב ולשמור עליו צריך…

  קרא עוד
 • איך קושרים נעלי ריצה נכון ונמנעים משלפוחיות?

  זו אולי נראית הפעולה היומיומית הפשוטה ביותר, אבל לקשירה נכונה של נעלי הריצה שלכם יש השפעה על התנועה,…

  קרא עוד
 • כיצד אימוני כוח תורמים לשיפור ריצה למרחקים ארוכים?

  במחקר שהתפרסם עולה כי אימון כוח תורם לשיפור יכולת הריצה למרחקים ארוכים. אז איך אתם יכולים להשפיע על…

  קרא עוד
 • חותרים לשלמות? אלו הם 4 העקרונות של סגנון חתירה

  איך שולטים בנשימה, מנח הגוף ועבודת הרגליים והידיים כדי שנוכל לנוע ביותר מהירות ויעילות בתוך המים? מסתבר שיש…

  קרא עוד
 • איך לחזק את הגוף לריצה בעליות?

  אימוני עליות מחזקים מאוד ומשפרים אותנו כרצים. אם עליות גורמות לכם לכאבים, כדאי שתלמדו את 6 התרגילים כאן,…

  קרא עוד
 • משקפת שחייה

  איך מתאימים משקפת שחייה?

  עומדים לקנות משקפת שחייה חדשה? יש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי שההתאמה תהיה מושלמת. כנסו וצפו

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  10 דברים שאסור לשכוח לפני שיוצאים לתחרות

  לא בכל יום אנחנו משתתפים במרוץ, אבל כשזה קורה כדאי שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר. הנה הדברים החשובים…

  קרא עוד
 • מהו סף חומצת חלב ואיך הוא עוזר להשתפר בריצה?

  שמעתם עליה רבות אך יתכן שלא תמיד הבנתם את תפקידה, לאחר שתקראו ותבינו את חשיבותה תדעו מדוע אתם…

  קרא עוד
 • לא מריח טוב: כיצד מתמודדים עם פוּקים במהלך ריצה או פעילות גופנית?

  גם אם לא נעים לדבר על פוקים, חייבים לשים את זה על השולחן ולהבין את התופעה. יש לדבר…

  קרא עוד
 • צ פ ו || אחוות רצים: המרתוניסט שהגיע מעולף ומותש לקו הסיום במרתון לונדון

  הנסיך וויליאם והנסיך הארי צפו בו כאשר הוא מדדה אל עבר קו הסיום נתמך משני צדדיו - הצד…

  קרא עוד
 • מחקר חדש: שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות לחיים

  אז כמה שעות כבר הוספתם לחיים בזכות הריצה? מחקר חדש קובע שכל שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות…

  קרא עוד
 • איך תתאמנו לקראת טריאתלון אולימפי ראשון?

  אם יש לכם כושר ריצה והחלטתם שאתם רוצים להתנסות גם בטריאתלון, זה בהחלט אפשרי. כמה צריך להתאמן? איך?…

  קרא עוד
 • פציעות ספורט: נכון או לא נכון? מיתוסים מעולם הריצה

  בשנים האחרונות הפכה הריצה לתחביב אופנתי בקרב נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. עם העלייה בפופולריות החלו להשתרש בתודעה…

  קרא עוד
 • תרוצו לאט: מדוע יש אובססיית שיפור מהירות אצל רצים חובבים בישראל?

  חשבתם פעם מדוע בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל ישנה סגידה אחר שיפור זמן הריצה, יהיה המרחק אשר יהיה?

  קרא עוד
 • ילד רץ

  עד כמה בריא לילד לרוץ מרתון?

  הביטו על קו הזינוק בפעם הבאה ותראו שיש בו יותר ויותר ילדים ונערים שרצים למרחקים של 10 ק"מ,…

  קרא עוד
 • חנות אופניים

  יד שנייה מרופא: למה שוק מוצרי הספורט המשומשים פורח?

  שעוני דופק, אופניים וחליפות יד שנייה? אלו הם רק חלק משוק המוצרים המשומשים בספורט הסבולת שהולך וגדל ואם…

  קרא עוד
 • שחייה במים פתוחים

  6 מיתוסים על שחייה של טריאתלטים

  למה לא כדאי להסתפק בסגנון אחד באימונים? למה לא צריך להזניח את עבודת הרגליים והאם דווקא טריאתלטים צריכים…

  קרא עוד
 • כיצד תכינו את עצמכם פיזית לאולטרה מרתון?

  כיצד לבצע בצורה נכונה הכנה לריצת אולטרה מרתון למרחקים החל מ-60 ועד ל-200 ק"מ? ובונוס, טיפים שכל רץ…

  קרא עוד
 • ממריאים: 10 טיפים למרתוניסטים היוצאים לתחרות בחו"ל

  אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה למרתונים המצריכים מעבר בנתב"ג - הנה הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני…

  קרא עוד
 • דגל הגאווה ודגל מועדון ספורט גאה

  הקהילה הגאה לא מפסיקה לרוץ

  גם חברי קבוצת הריצה הגאה שמתאמנת בתל אביב יכולים למחות, אבל הם מעדיפים לתמוך ומסבירים מדוע הם זקוקים…

  קרא עוד
 • חופשה פעילה: איך מזמינים חבילות מרתון וטיולי אופניים לחו"ל?

  טיסה ומלון בחו"ל כל אחד יכול להזמין, אבל בחלק ממשרדי הנסיעות כבר הבינו שהרבה מאוד ישראלים מחפשים משהו…

  קרא עוד
 • שירים ואימונים: פלייליסט לכל אימון

  מחפשים משהו לזוז איתו? קבלו 10 להיטים לפנים (ולרגליים) שהכנו לכם לכל אימון שאתם עושים

  קרא עוד
 • "למרות מחלת הסרטן, את האיירונמן הבא שלי אני אעשה עם שני הבנים שלי"

  הוא תכנן לעשות את איירונמן אוסטריה עם הבן שלו, אבל קצת לפני התחרות גילה רובי ארינוס כי הוא…

  קרא עוד
 • הרץ הסטלן המהיר בעולם מתכוון לרדת מ-4 דקות למייל

  כריס ברניקל שמודה שהוא רץ תחת השפעת קנאביס כמעט וירד מ-2 דקות בריצת 800 מטרים במסצ'וסטס, וכעת הוא…

  קרא עוד
 • אליפות העולם איש ברזל 2014

  איך נולדה תחרות האיירונמן הראשונה בעולם?

  כמו כל דבר, גם תחרות איש הברזל נולדה במקרה לאחר ויכוח משמים בשאלה המהפנטת, מיהו האתלט בעל הכושר…

  קרא עוד
 • 10 עצות שיכינו אתכם מנטלית ופסיכולוגית למרתון שלכם

  נהוג להתכונן לריצת מרתון בהיבט של האימון והתזונה, אך הפן המנטלי-פסיכולוגי הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. הנה 10…

  קרא עוד
 • איך לבחור קבוצת ריצה

  לרוץ בקבוצה או לבד? 20 עובדות שאתם חייבים לדעת

  מה כדאי לכם יותר - לרוץ ביחד או לחוד? לכל בחירה יש את היתרונות והחסרונות שלה. אספנו את…

  קרא עוד
 • בן 105 קבע שיא עולם ברכיבה של שעה בוולדרום

  רובר מרשאנד הצרפתי הדהים את הקהל בוולודרום בפריס ואפילו טען אמר "הייתי יכול לעשות את זה יותר מהר".…

  קרא עוד
 • סבתא אולטרה: אשה בת 82 סיימה אולטרה מרתון של 160 ק"מ בארה"ב

  בארב מאקלוו האמריקאית חגגה בדרך שלה את סוף השנה האזרחית והפכה לאשה הראשונה מעל גיל 80 שמשלימה מרחק…

  קרא עוד
 • רצה עייפה מתאוששת

  מה יקרה לגוף שלכם ביום שתפסיקו להתאמן?

  זה יכול לקרות לכל אחד בגלל פציעה, לחץ בעבודה או פשוט תחושת מיצוי. קל מאוד לאבד את שגרת…

  קרא עוד
 • קנניסה בקלה ורצים נוספים במרוץ שדה בספרד

  מדוע חשוב לבצע תרגילי טכניקה בריצה ואיך הם משפיעים על המהירות שלכם?

  כולנו מכירים תרגילים כמו הרמות ברכיים או עקבים לישבן, אבל האם הם באמת יכולים לעזור לנו להיות רצים…

  קרא עוד
 • מהי בכלל ריצת אולטרה מרתון?

  האולטראיסט גלעד קראוז רץ מספיק קילומטרים כדי לבדוק ולברר מה ההבדל בין מרוצי האולטרה השונים ומי באמת נחשב…

  קרא עוד
 • 10 דברים שרצים שונאים במיוחד

  מצד אחד, הריצה פותחת או סוגרת לנו את היום וקורים בה כל כך הרבה דברים טובים. מצד שני,…

  קרא עוד
 • החיפזון מהשטן: באיזו מהירות צריכים לרוץ?

  למה לא לרוץ מהר כל הזמן אם אתם מרגישים שאתם יכולים לעשות את זה? ומה אמורים לעשות רצים…

  קרא עוד
 • כמה קילומטרים מומלץ לרוץ בשבוע?

  15 ק"מ שבועיים זה מספיק או 30 ק"מ זה המינימום? המאמן דניאל קרן טוען שתלוי מי שואל וכמובן…

  קרא עוד
 • תרגילי כוח וגמישות בזוגות

  ככה זה שיש שניים: סדרת תרגילי כוח ומתיחות בזוגות

  תרגילים בזוגות הם לא רק חברתיים וכיפיים, אלא יכולים להיות מאוד יעילים ולהוציא מאיתנו הרבה יותר. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • לאן אתם ממהרים? מדוע רצים פותחים מהר מדי במרוצים?

  מסתבר שיש לכך סיבות רבות ומגוונות שחלקן פיזיולוגיות, חלקן טכניות, וחלקן מנטליות. המאמן ליאור זך-מאור מפצח את התופעה,…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  אז כמה פעמים בשבוע צריך לרוץ?

  האם צריך לרוץ כל יום או דווקא רק פעמיים בשבוע? מדוע צריך מנוחה ואיך נכון לחלק את האימונים…

  קרא עוד
 • אשת ברזל: האישה שסיימה כל תחרות איירונמן על כדור הארץ

  אליזבת מודל בת ה-57 הצליחה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שסיימה את כל תחרויות האיירונמן בעולם והיא כבר מתכננת…

  קרא עוד
 • טעויות מביכות בריצה

  טעויות של מתחילים: 7 תופעות מביכות בריצה

  מציפורניים שחורות ועד פטמות מדממות. קבלו 7 תופעות מביכות, יותר או פחות, אצל רצים מתחילים, מתקדמים ואפילו מקצוענים.…

  קרא עוד
 • מחזיר אהבות קודמות: איך מחזירים את התשוקה שאיבדתם לריצה?

  באותה קלות שבה אנחנו מתחברים לריצה, אנחנו עלולים גם לאבד אותה ויש לכך כל כך הרבה סיבות. הנה…

  קרא עוד
 • מה הדרייב של המתחרים לעשות שלשה בישראמן גארמין?

  השלשות הפכו ללהיט של התחרות הכי קשה בארץ. הן מתאימות לכל סוגי ספורטאי הסבולת, לכל מטרה ואפילו לשילובים…

  קרא עוד
 • כדת וכדין: מדוע ריצה היא דת לכל דבר?

  תתפלאו, אבל יש בה רבנים, מקומות קדושים ואפילו תורה שבעל פה... הנה 10 השוואות מעניינות בין המאפיינים של…

  קרא עוד
 • מדוע הפודיום בקטגורית הגיל של ישראמן גארמין מושך אליו מתחרים רבים?

  הפודיום אינו חזות הכל, אך לאורך השנים גם ספורטאים חובבנים המתאמנים באופן מקצועי לישראמן גארמין כמהים לעלות על…

  קרא עוד
 • איך לבחור חטיף חלבון? ואיך לשלב אותו נכון בתפריט היומי?

  מה חשיבותם של חטיפי החלבון ועל איזה צורך הם עונים בפעילות הגופנית שאתם עושים? הנה המדריך המפורט שלאחריו…

  קרא עוד
 • שכיבות סמיכה: למה אנחנו לא עושים אותן מספיק? למה כדאי?

  מדובר באחד התרגילים הבסיסיים שרובנו מכירים מגיל צעיר מאוד ועם זאת משתמשים בו בעיקר לצורך חימום. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • למה מרתון קשה יותר מטריאתלון?

  בארצות הברית התעסקו בשאלה הזאת בימים האחרונים בעקבות השתתפותה של גוון יורגנסן במרתון ניו יורק. ומה אמרה על…

  קרא עוד
 • הטריאתלון הקשה והאכזרי ביותר על כדור הארץ

  זיו נבון השתתף לאחרונה בתחרות "דאבל ברוטאל טריאתלון" שהתקיימה באנגליה למרחק איש ברזל... כפול!

  קרא עוד
 • לאנס ארמסטרונג בביקור בישראל: "באתי לבקר חברים"

  ללא הודעה מוקדמת נחת ארמסטרונג בישראל והודיע על כך בציוץ בטוויטר שלו והוא מתרגש לבלות את השבוע הקרוב…

  קרא עוד
 • 4 משקאות שאסור לשתות לפני אימון או תחרות

  מה הם המשקאות אותם לא רצוי לצרוך לפני פעילות גופנית ואיך ניתן להחליף אותם במשקאות אחרים, בריאים יותר…

  קרא עוד
 • סף חומצת חלב: מה עושים כשהרגליים לא יכולות לרוץ יותר?

  כשקורה לכם דבר כזה, כנראה שחומצות החלב "השתלטו" לכם על הגוף. החדשות הטובות הן שאפשר לשלוט בזה, לשפר…

  קרא עוד
 • קשה אבל הוגן: 10 התחרויות הקשות בעולם

  מחפשים את אתגר הריצה או הרכיבה הבא שלכם? רוצים רעיונות לתחרויות באמת קשות? הכתבה הבאה תיתן לכם קצת…

  קרא עוד
 • כיצד הריצה כבשה את נשות העולם החרדי?

  בשקט בשקט תודעת הספורט ואהבת הריצה חודרת גם אל העולם החרדי ומצליחה לסחוף מאות נשים. יצאנו לבדוק כיצד…

  קרא עוד
 • שחיין בבריכה, צילום: ניר עמוס 2015

  כמו דג במים: המדריך לשחיין המתחיל

  התחלתם לשחות והציפו אתכם בשלל ציוד שעליכם לרכוש? עשינו לכם קצת סדר במונחים והסברנו מדוע אתם צריכים בכלל…

  קרא עוד
 • 5 תרגילי TRX למרתוניסטים לחיזוק שרירי הרגליים

  כיצד ניתן בעזרת חמישה תרגילי TRX לחזק את שרירי הרגליים, על מנת לפתח סבולת שריר גבוהה שתעזור לביצועים…

  קרא עוד
 • מה הן 5 הפציעות הנפוצות אצל רצי מרתון וכיצד אפשר למנוע אותן

  מה הן 5 פציעות הספורט הנפוצות בקרב מרתוניסטים ורצים למרחקים ארוכים, כיצד ניתן להימנע מהן ומה הטיפול המומלץ,…

  קרא עוד
 • תרגילי הכוח הטובים ביותר לרוכבי אופניים

  כך תהפכו לרוכבים הרבה יותר טובים על ידי הוספה לתכנית האימונים של כמה תרגילים פשוטים שחלקם כנגד משקל…

  קרא עוד
 • נקיטת צעדים: ריצה לפי אורך הצעד או תדירות הצעדים?

  רוב הרצים החובבים בכלל לא מודעים לזה שהם יכולים לשפר משמעותית את הטכניקה שלהם וכך את המהירות על…

  קרא עוד
 • 50 גוונים של מרתון

  משבר גיל ה-50? הצחקתם אותם. יותר ויותר רצים ורצות בגיל חמישים ומעלה מחליטים לעשות את המרתון המלא הראשון…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים פלאש 90

  האלף-בית של ריצת המרתון

  מתכוננים למרתון הראשון שלכם (בהצלחה)? מתכוננים למרתון הרביעי שלכם (כן ירבו)! אז אתם חייבים לקרוא ולשנן את 22…

  קרא עוד
 • איך חיי המין שלכם מושפעים מהפעילות הגופנית שלכם?

  מסתבר שככל שגבר או אשה נמצאים ברמת תפקוד גופנית טובה יותר, כך פוטנציאלית תהיה השפעה טובה יותר על…

  קרא עוד
 • זינוק מרתון טבריה

  האמת שמאחורי ההרשמה למרתון טבריה

  רצים שנרשמו למרתון טבריה דרך איגוד האתלטיקה גילו ששמם לא מופיע באתר הרשמי, וברשתות החברתיות נוצר בלבול גדול…

  קרא עוד
 • המזונות הבריאותיים שעוזרים לספורטאים "לקצץ" בקלוריות

  איך ניתן בקלות "לקצץ" כמות משמעותית של קלוריות בתזונה היום יומית ובכך לשמור על תזונה חכמה ובריאה? אספנו…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים 2015

  באיזה מרתון כדאי לכם לבחור בארץ?

  טבריה, תל אביב או ירושלים? הם כל כך שונים אחד מהשני ולכל אחד יתרונות וחסרונות. איך בוחרים לאן…

  קרא עוד
 • מדוע כולם "רצים" לקבוצות הריצה והספורט בפייסבוק?

  גם אתם חברים בקבוצת פייסבוק ספורטיבית? סביר להניח שכן, שהרי הטרנד הזה הפך ללוהט במיוחד בין הספורטאים העממיים…

  קרא עוד
 • גם אתם עושים ספורט ולא יורדים במשקל?

  רצים, רוכבים ושוחים ולמרות זאת אתם לא יורדים במשקל או אפילו עולים? הנה הסיבות, הטעויות והפתרונות לבעיה הכי…

  קרא עוד
 • קלואי מקארדל

  מיהי השחיינית שחוצה את תעלת לה-מאנש שלוש פעמים ברציפות?

  סנסציה בעולם השחייה של המים הפתוחים! ברגעים אלו ממש, מבצעת השחיינית קלואי מקארדל מאוסטרליה צליחה משולשת (!!!) ברציפות…

  קרא עוד
 • שמן צילום: Idea go

  תזונה || 5 שמנים בריאים לספורטאים

  שמנים הם לא מילה גסה ותופתעו לגלות שהם יכולים גם לסייע לספורטאים, להתאושש ממחלות, להימנע מפציעות ולשמור לכם…

  קרא עוד
 • צמחי מרפא בר לב

  האם הגנטיקה שלנו קובעת מה אנחנו צריכים לאכול?

  צורכים בעיקר פחמימות כי אתם ספורטאים אירוביים? מנסים לרדת במשקל בדיאטה דלת פחמימות? יתכן שהגנטיקה שלכם היא זו…

  קרא עוד
 • ג'יימס לורנס איירון קאובוי

  האיש שעשה 50 איירונמנים ב-50 יום ונשאר בחיים

  פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עושה 50 איירונמנים, ב-50 ימים ב-50 מדינות בארה"ב. לטירוף הזה קוראים ג'ימס…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  איך תדעו מה קצב הריצה שלכם?

  רוב הרצים לא יודעים להעריך את קצב הריצה הנכון, למרות שיש לכך חשיבות רבה בתכנון הריצה ולהתמקצעות שלכם…

  קרא עוד
 • לשקשק ולהתאושש: שייק ספירולינה לסוף אימון

  יוצאים לריצות ורכיבות סוף שבוע ארוכות? הכנו לכם מתכון מהיר ויעיל של שייק ספירולינה להתאוששות איכותית להחזרת מלחים…

  קרא עוד
 • בטור דה פראנס עוד לא הבינו כנראה את כוחן של הנשים

  הנשים היחידות שתראו בטור דה פראנס מנשקות את המנצחים בפודיום, ואחת הסיבות לכך היא שבהתאחדות האופניים הבינלאומיות חושבים…

  קרא עוד
 • סלק

  מתכוננים לתחרות? שתו מיץ סלק

  אל תיבהלו אם אתם שומעים יותר ויותר אנשים ששותים מיץ סלק לפני תחרות ריצה, אופניים או שחייה. למה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  כיצד לנפץ את השיא האישי שלך ל-10 ק"מ?

  דן אמפילד מאמין שלכל בן 45 בכושר סביר יש את היכולת הפיזיולוגית הבסיסית לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות.…

  קרא עוד
 • מרוץ נתניה run the beach

  כך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם

  רובנו לא נצליח לרוץ בסגנון של הקנייתים והאתיופים המהירים בעולם. מצד שני, לא צריך להשלים עם סגנון לא…

  קרא עוד
 • משקל

  איך תזרזו את שריפת השומנים באימונים? הכירו את L-קרניטין

  מה הופך את L- קרניטין לאהוד בקרב ספורטאי סבולת ולזרז שריפת שומנים? אם יש לכם עניין לשפר הישגים…

  קרא עוד
 • רוכבים על טריינר לפני תחרות לתמונת שער צילום: לילך קלימן-מקא

  טריינר או רולר? כך תדעו מה מתאים לכם

  אז מה כדאי לקנות, טריינר או רולר ואיך תדעו להתאים לעצמכם את המתקן הרצוי? מה היתרונות והחסרונות וכיצד…

  קרא עוד
 • ריצה

  קחו נשימה: איך נושמים נכון בריצה

  שאלתם את עצמכם פעם איך צריך לנשום בזמן ריצה? אז מתברר שגם בנושא הזה הדעות חלוקות. בדקנו את…

  קרא עוד
 • רוכב אופניים בירידה לתמונת שער

  אופני הרים || 8 טיפים חשובים לירידות בסינגלים

  אספנו עבורכם 8 טיפים חשובים וכמה סרטוני הדרכה שיעזרו לכם לעשות ירידות בצורה נכונה ובטוחה בסינגלים ובשבילים מבלי…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מילון מושגי הנעליים: מה זה דרופ, מינימליסטיות, מתקנות ומייצבות?

  מדברים איתכם על אופסט, אימום, מקסימליסטיות או תומכות ואתם לא מבינים שום דבר? אז הנה ערכת למידה מהירה…

  קרא עוד
 • לכשכש בכלב: 8 טיפים לריצה עם הכלב שלך

  רוצים לצאת לרוץ עם הכלב? כך תדעו האם הכלב שלכם מתאים לריצה וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה שתשמור…

  קרא עוד
 • רוכבים אריתראים

  חברה וספורט || רוכב אופניים אריתראי שייצג את ישראל? יש חזון כזה

  קבוצת "בישיקלטה" מורכבת ממבקשי מקלט אריתראים מאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב שבפרק הקודם בחייהם היו רוכבים מקצוענים…

  קרא עוד
 • אריאל רוזנפלד

  טבעוני אבל לפניך

  ראיון מיוחד עם שלושה טבעונים שכל אחד מהם בעל השגים מרשימים בתחומו. שלושתם עם גישות שונות והגיעו לטבעונות…

  קרא עוד
 • מרתון סמסונג תל אביב 2015

  מה הן 10 השגיאות השכיחות ביותר אצל רצים?

  כל ההתחלות קשות, במיוחד אם אתם רצים או רצות מתחילות. ד"ר איתי זיו מצא את 10 השגיאות השכיחות…

  קרא עוד
 • יש לכם דלקת? איך מטפלים בה?

  פציעות ספורט || יש לכם דלקת? כך תטפלו בה

  בעידן שבו גם ספורטאים חובבים יכולים להשיג בקלות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ולא זקוקים לרופא בשביל זה, חשוב…

  קרא עוד
 • איך מזהים דלקת?

  פציעות ספורט || נפצעתם? כך תדעו אם יש לכם דלקת

  הכאבים ברגליים חזקים עד כדי כך שאתם כבר לא יכולים לדמיין את עצמכם רצים יותר? לא להילחץ, כנראה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  10 דברים מוזרים שאנשים עושים בריצת 10 ק"מ

  לכולנו יש מנהגים והרגלים מוזרים שרכשנו או למדנו עליהם מגורו ריצה אנונימי, אז הנה עשרת הדברים הבעייתיים ביותר…

  קרא עוד
 • נשים בספורט || חוזרים לכושר אחרי לידה עם העגלה

  חופשת הלידה היא בדיוק הזמן לחזור לכושר ולעשות זאת באמצעות העגלה. מאמנת הכושר לנשים אחרי לידה, אביבה טליאס,…

  קרא עוד
 • חאנין ראדי רצה ומאמנת ריצה

  במגזר הערבי התחילו לחלום על ריצה

  ביום שישי יתקיים מרוץ טירה הראשון במשולש, וחאנין ראדי שהקימה קבוצת ריצה בטירה מספרת שהיא התעקשה על ארוע…

  קרא עוד
 • מים אל ים הארץ המובטחת 2014

  למה אנשים עושים אולטרה מרתון?

  אולי זה בגלל סמל סטטוס הנוצץ ואולי זה עונה על צורך פסיכולוגי מסוים, מה שבטוח הוא שמספרם של…

  קרא עוד
 • 5 פציעות ריצה ודרכי מניעתן

  5 פציעות ריצה נפוצות ודרכי מניעתן

  אנחנו לא מכירים רצים, רוכבים או שחיינים מתמידים (ולאו דווקא יהירים ומתנשאים) שאינם נפצעים מתישהו בקריירה החובבנית שלהם.…

  קרא עוד
 • מרתון תל אביב 2014

  עונת המרתונים || יודעים כבר מה זה נגטיב ספליט?

  למרות שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, רובנו מתקשים לאמץ את אסטרטגית ה"נגטיב ספליט", כלומר להשאיר כוח לחצי השני…

  קרא עוד
 • מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים? למה זה קורה?

  מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים?

  במרוצים רבים אפשר למצוא רצים בעלי עודף משקל, חלקם מתאמנים לא מעט וחשים תסכול מכך שהאימונים לא עוזרים…

  קרא עוד
 • גראן פונדו

  מסביב לעולם על אופניים ~ פרק 01

  ניב ליבנר, אלוף ישראל ברכיבת כביש, מיפה עבורכם את הגלובוס ובחר בפינצטה את אירועי האופניים הגדולים והשווים בעולם…

  קרא עוד
 • שער זינוק סיום מרתון טבריה 2015

  12 כתבות שחייבים לקרוא לפני מרתון

  עונת המרתונים בעיצומה וזה הזמן לקרוא ולחפור על העולם הסמוי מהעין של ריצת מרתון: ניתוח המסלול של מרתון…

  קרא עוד
 • שומרי משקל

  מי שורף יותר קלוריות – רצים, רוכבים, שחיינים?

  כמה קלוריות שורפים בשחייה בים? כמה בריצת מרתון? מהי שריפה מאוחרת? מה ההבדל הקלורי בין כיסוי מרחק מהר…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים באופניים שהגיע הזמן לנפץ לכם

  לא תמיד מה שהכי יקר יהיה הכי טוב בשבילכם, אבל מה זה כסף לעומת הבריאות שלכם וגם בזה…

  קרא עוד
 • ספירולינה

  הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

  יצאנו לבדוק מה סוד קסמה של הספירולינה, אותה אצת על שמשגעת את עולם הספורט, מדוע היא עשירה בחלבון…

  קרא עוד
 • למה ההרשמה למרוצים הפכה לכל כך מסובכת?

  אחוז גבוה ממשתתפי מרוץ הלילה בתל אביב לא ממש מבינים איזה אישור רפואי צריך לספק, באיגוד האתלטיקה דורשים…

  קרא עוד
 • אופני כביש

  צפו בסרטון || מה עושים כשהידיים נרדמות ברכיבה?

  צפו בסרטון וראו כיצד ניתן להקל על הכאבים בתסמונת התעלה הקרפאלית כאשר הידיים נרדמות וישנן כאבים בזמן רכיבה.…

  קרא עוד
 • כושר גופני

  האם הקרוספיט יותר אפקטיבי עבור המתאמן?

  מלבד המתאמנים שרוצים להעלות מסת שריר ולפתח את הגוף, אימוני הקרוספיט לא רק מתאימים כמעט עבור כולם, הם…

  קרא עוד
 • התאוששות

  לא מתאוששים לאחר אימון? כך תתאוששו נכון וביעילות בתום אימון

  תזונה נכונה בתום האימון, מהווה מרכיב מכריע להתאוששות טובה ולהשגת מטרות האימון. מה כדאי לאכול, מתי ואילו תוספי…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים בריצה שהגיע הזמן לנפץ לכם

  מבצעים מתיחות לפני האימון? מפחדים לנחות על העקב? ממהרים לקנות נעליים מיוחדות כי אמרו לכם? כדאי שתקדישו זמן…

  קרא עוד

3 thoughts on “דעות || 4 תובנות על מייקל ג'ורדן בעקבות "הריקוד האחרון"

 1. Avatar ארז פורת הגיב:

  אופיר היקר תודה!! הענקת לכולנו תובנות מדהימות שהבחירה היא בידינו להיות הגירסה הכי טובה של עצמנו והחשיבות העצומה של עבודת צוות ודווקא עכשיו זו הזדמנות נפלאה להעיף את עצמנו הכי גבוה שאפשר ולחיות בעוצמה ובמשמעות
  ולהגשים את עצמנו ב4 העולמות. תודה אופיר!

 2. Avatar שרון רוסו הגיב:

  אופיר, תודה רבה על האפשרות לראות את מייקל ג'ורדן ואת כל נושא המנהיגות, התחרותיות והרצון להיות הכי טוב שיש בצורה כל כך מלמדת ושונה. הבנתי כל הרבה עלי ועל החיים שלי, למה אני מתחבר אצל ג'ורדן ולמה לא. השכלת לחבר את כל התובנות לכדי יצירה רגשית וכנה שבאה מתוכך וזה היה הכי כיף לקרוא. שוב תודה על האפשרות ללמוד ממך.

 3. Avatar יואב הגיב:

  מייקל כשחקן היה גדול מאוד, עצום. אבל אצל הרבה עכברי כדורסל מקובל שקארים גדול יותר.
  רק מה הוא הרבה יותר צנוע וחיובי ממייקל, שהמנהיגות השלילית שלו מזכירה שלטון דיקטטורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות