שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

יאיר בן עמי מציאות נושכת

מציאות נושכת: פרשת ארמסטרונג- בעיקר פתטי

הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים קבעה, כי לאנס ארמסטרונג מושעה מתחרויות לכל חייו. יומיים לאחר מכן זינק ארמסטרונג לתחרות, באספן (קולוראדו), והוכיח כי הגופים האמונים על הצדק עושים אולי הרבה אבל מאום אינו קשור לצדק

הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים קבעה, כי לאנס ארמסטרונג מושעה מתחרויות לכל חייו. יומיים לאחר מכן זינק ארמסטרונג לתחרות, באספן (קולוראדו), והוכיח כי הגופים האמונים על הצדק עושים אולי הרבה אבל מאום אינו קשור לצדק

מאת:יאיר בן עמי


 ידיעה על פרשת ארמסטרונג- כאן
כתבה שפורסמה בשוונג ב- 14 בחודש יוני 2012:
לאנס ארמסטרונג שוב מואשם, הפעם גם מושעה
מאמר של חגי אשלגי- עיתוי ופרופורציות
צילום שער- Gawain78


לאנס ארמסטרונג בתחרות באספן, קולוראדו, מיד לאחר ההחלטה להשעותו ל"כל החיים" – או במילים אחרות: החיים קצרים

לאנס ארמסטרונג הוא מותג. הוא לא היה רוכב האופניים הטוב בעולם, וכל מי שמגדירו ככזה חוטא פעמיים. פעם אחת להיסטוריה ולרוכבים שרשמו הרבה יותר הישגים מארמסטרונג, ובפעם השנייה, כשהוא מבטל את העובדה כי ארמסטרונג היה הרבה יותר מרוכב האופניים הטוב בעולם.

אם תקלידו את השם- lance Armstrong בגוגל תקבלו 571,000,000 תוצאות- במילים: חמש מאות שבעים ואחד מיליון תוצאות. אם תקלידו מסי, רונאלדו (וזה שם של שני שחקני כדורגל מהטובים בהיסטוריה, אחד מהם מאוד פעיל) או מייקל ג'ורדון תקבל חצי מהתוצאות, אולי. אם תקלידו טייגר וודס תקבלו אולי רבע ואם תקלידו דיוויד בקהם* תקבלו עוד פחות מהקודמים. אם תחפשו את בראדלי וויגנס בגוגל לא תקבלו אפילו אחוז אחד לעומת ארמסטרונג, וזו אישיות שנבחרה להדליק את הלפיד האולימפי. ארמסטרונג לא נבחר להדליק לפידים, הוא הדליק אש גדולה בהרבה.

הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים, בדיוק כמו איגוד האופניים העולמי ועוד גופים הנוגעים באכיפת החוקים, עושים עבודה נהדרת במלחמה בסמים, אבל עם בעיה מובנית- הכל נעשה מאוחר מדיי, לאט מדיי ובלי לעשות צדק באף מקרה, לפחות לא בעבר, כמו במקרה ארמסטרונג. המלחמה בסימום הספורטיבי, בענף האופניים, מגוחכת כשמשווים אותה לענפי הספורט המגלגלים ביום מחזור של כמה עונות אופניים. אם מישהו רוצה לבדוק את הקשר בים המלחמה למניעת שימוש בחומרים אסורים שיתחיל בהשוואת המאמצים בענף האופניים מול ענפי ספורט עשירים יותר. מכאן אפשר יהיה גם ללמוד על הקשר בין אותן מלחמות לצדק- אין!!!

למנוע מלאנס ארמסטרונג להתחרות לא יעשה צדק עם אף אחד בעולם. זו ענישה שאפילו אי אפשר לאכוף. גוף שיחליט כי לאנס ארמסטרונג הוא אישיות בלתי רצויה יפסיד מראש, משום שאין ספור גופים ימשיכו להעניק לארמסטרונג את אין ספור הבמות מסביב לעולם. מצידן של רוב בריות העולם המערבי, לאנס ארמסטרונג היה ויישאר אגדת הניצחון על החיים הבלתי אפשריים, מלאי המכשולים הבלתי עבירים, שהוא לא רק הצליח לעבור אלא בדרכו לשקיעה הוא גם ניצח את כל הרמאים והרשעים.

איני יודע אם לאנס ארמסטרונג צרך חומרים לא חוקים. מעולם לא היו ברשותי הכלים לדעת מה קרה, מתי ואיפה. תיק האישומים של הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים טרם נחשף, ומעטים יודעים מה באמת יש בו. נכון לרגע כתיבת שורות אלו אין ולו הוכחה אחת שלאנס ארמסטרונג עשה שימוש בחומרים אסורים. יש עדויות ראיה, יש שמועות, יש הנחות הנראות מאוד מבוססות, אבל אין ולו הוכחה אחת שנחשפה על ידי גוף כזה או אחר שטען כנגד לאנס ארמסטרונג.

במשך שלושה ימים אני יושב מול המאמר הזה וחושב מה נכון לומר בהקשר של הפרשה, האם בכלל נכון לומר משהו עכשיו?. מה אפשר לומר שאינו ברור מאליו? אני מעריך כי במהלך שלושת הימים שחלפו, מאז החליט ארמסטרונג שלא להגיש כתב הגנה, קראתי עליו יותר כתבות מאשר בשנה אחת כשהיה בשיאו. אלו כתבות משני סוגים. הרבות הן מסוג מאמרי הדעה והמעטות הן האינפורמטיביות. בשתיהן כמות השטויות גדולה בעשרות מונים לעומת הדברים הנכונים, ואני מתייחס רק לאותם דברים שאני יודע בוודאות.

רוב הכתבות האינפורמטיביות קובעות (חלקן הגדול בכותרת) כי נשללו מארמסטרונג כל התארים שהשיג משנת 1998 ועד 2005. זו רק דוגמא אחת לבורות בנושא. הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים אינה סמכות בעלת זכות שלילת תארים בענף האופניים העולמי. אבל זה בצד היבש של העובדות. בצד העובדתי של העובדות צריך כל אחד לשאול את עצמו בכנות האם אפשר לשלול מארמסטרונג את הניצחונות בטור דה פראנס? אפילו מפלויד לאנדיס אי אפשר לשלול את הניצחון בטור דה פראנס.

אפשר לנסות ולגבות בחזרה סכומי זכייה. אפשר גם לעשות טקס מטופש, כמו שמארגני הטור דה פראנס עשו השנה, כשהעניקו לאנדי שלק את החולצה הצהובה, לאחר פסילתו של אלברטו קונטאדור. האם מישהו יזכור אחרי זה שהמנצח של הטור דה פראנס 2010 הוא אנדי שלק? האמת היא שעל כל אחד שיאמר שאנדי שלק הוא מנצח הטור 2010 יהיו כנראה מיליונים שיזכרו כי אלברטו קונטאדור ניצח ואולי יוסיפו כוכבית ושמה שרשרת.

אי אפשר לשכתב את ההיסטוריה. אין ספור כתבות, סרטים, תמונות ובעיקר זיכרונות לא ימחקו. אין כח בעולם שיכול עכשיו ליצור סרט על הקטע ה- 10, בטור דה פראנס 2001, בו מתנהלת התחרות אחרת. זה נחרט בזיכרון העולמי כ"המבט". זה יישאר כך לעד. אף אחד בעולם לא יחליף זיכרון ומעכשיו ינגן לעצמו תסריט בו יאן אולריך ניצח בעוד שלוש מהדורות של הטור דה פראנס ובכוונה תחילה לא אכנס לדיון אם ספורטאי מורשע ראוי לקבל את התואר של ספורטאי מורשע אחר (זמני יקר מדי בשביל דיון כה עלוב).

אפשר למחוק את זה?


עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם היה ויישאר ארמסטרונג סמל של ניצחון והצלחה. הוא מייצג נאותה את אופייה של החברה המערבית בעת המודרנית. מה שעשה ארמסטרונג אינו שונה ממה שעושים מדי יום מיליוני אנשים ברחבי העולם. הוא פיצח את קוד השיטה, הבין כיצד נכון "לשחק" בעסקים, קבע מטרות, שיחק את המשחק בדיוק כפי שקבעו רבים לפניו, ידע לנהל את התקשורת כך שצדיקים יהיו הנבלות של החברה והוא יהיה הגיבור. מה ההבדל בינו לבין כאלו שהצליחו באותה השיטה בתחומים אחרים של החיים?

בעת המודרנית אנו סוגדים לדבר אחד, מאום מלבדו והוא אלוהי העולם – כסף. מי שיש לו כסף זוכה להערצה, מי שזוכה להערצה יהיה לו כסף רק אם ידע לשחק על פי כללי עולם העסקים. עכשיו אני מוכן לבזבז את זמני כדי לשמוע כל אחד שינסה לשכנע אותי כי כסף עושים בהגינות. איני מתכוון לסכומים השווים מחייה. אני מתכוון לכסף גדול, כזה שמעניק לאנשים את האפשרות לחיות חיים שלמים בלי דאגות כלכליות. אם אתם מכירים אנשים שעשו מיליארדים בלי לנצל, לעבור על החוק ולרמות, מסגרו אותם ושילחו המלצה שיקבלו פרס נובל למשהו.

האיגוד העולמי יכול לקבל ולהחיל את העונש שמבקשת הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים. התארים של ארמסטרונג יכולים להילקח ממנו. אבל זה לא יהיה צדק. קריסטוף באסו, פיליפ סמיאוני, דוויד וולש ועוד אנשים שניסו לספר לעולם את האמת לא יזכו אפילו לפירור של צדק היכול לחפות על מה שעברו, על העוול שחוו ומשום שהעזו לומר כי המלך הנערץ אינו אלא רמאי.

הגרוע ביותר הוא שהאמונים על הצדק (הסוכנות האמריקאית ואיגוד האופניים העולמי) אפילו לא מנסים לעשות צדק. לא אמהר לקבוע מדוע הם (האנשים בסוכנות האמריקאית) כה להוטים לעונש חסר פרופורציות, הגיון או משקף, אבל כן את ה- כיצד הפך טראוויס טייגארט לידוען בין לילה. טראוויס הוא כנראה מסוג האנשים שהחשיפה פוגעת להם בשיקול הדעת אחרת איני יכול להבין איך אמר כי לו ארמסטרונג היה משתף פעולה אולי חוק ההתיישנות היה עובד. מה שאמר טראוויס זה כי בגלל שארמסטרונג לא רצה להגיש ערעור חוק ההתיישנות לא תקף מבחינתו ולכן כל שבעת הניצחונות שלו יבוטלו. מבחינתי זה נשמע בדיוק כמו ילד שאומר שאם לא מסכימים שישחק במחשב, הוא גם לא יקרא ספר.

לא משנה איזו החלטה תתקבל על ידי איזה גוף, הדרך בה ייסגר התיק (כנראה בעוד כמה שנים) ממש לא תשנה את ההיסטוריה, והכי ברור כי ארמסטרונג ימשיך להיות סמל ודוגמא עבור מיליונים. הוא עשה דברים טובים (מלחמתו בסרטן), דברים רעים מאוד (הדרך בה בחר להתייחס לקולגות שאמרו עליו דברים) ובעיקר נטמע כמושג שאף גוף, גדול ככל שיהיה לא יכול למחוק מההיסטוריה.

כדי שלאנס ארמסטרונג ייזכר כרמאי או פושע צריכים להשתנות מושגים בסיסים בעולם המערבי. זה יקרה כמו שמישהו יזכור את יאן אולריך כמנצח ארבע מהדורות טור דה פראנס.

* כל השמות הוקלדו באנגלית

27.8.2012


יאיר בן עמי - מציאות נושכתיאיר בן עמי
עורך ראשי אתר Shvoong בעל הטור מציאות נושכתאנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות