שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

אופניים ג'ירו ד'איטליה 2020

חדשות השבוע מעולם הרכיבה

"אני ידוע שההופעה של קנצ’לרה ואנדי שלק בטור של קליפורניה הייתה פושרת," אמר ביארן ריס מקבוצת סקסו בנק. היינריך האוסלר היה מעורב בתאונת דרכים ונתפס כשהוא נוהג בגילופין. נשיא ה- UCI מודה: "לקחת את התרומה מארמסטרונג היה טעות". אייבי גילת מדווח


"אני ידוע שההופעה של קנצ'לרה ואנדי שלק בטור של קליפורניה הייתה פושרת," אמר ביארן ריס מקבוצת סקסו בנק. היינריך האוסלר היה מעורב בתאונת דרכים ונתפס כשהוא נוהג בגילופין. נשיא ה- UCI מודה: "לקחת את התרומה מארמסטרונג היה טעות". אייבי גילת מדווח

מאת:אייבי גילת


ביארן ריס, הדירקטור ספורטיף של קבוצת סקסו בנק, נימק בראיון את ההופעה הפושרת של שני הכוכבים הגדולים שלו, אלוף העולם במרוצי נגד שעון פאביאן קנצ'לרה, ואנדי שלק אלוף לוקסמבורג, בזמן ההכנות שלהם לקראת הטור דה פרנס. הקהל העצום, במיוחד בקטע הנג"ש ציפה לגדולות ולנצורות מקנצ'לרה, שנחשב כיום לרוכב הטוב בעולם במיומנות הזו של מרוצי נג"ש. התוצאה של קנצ'לרה (מקום 16 וכמעט 2 דקות אחרי המנצח טוני מרטין) התקבלה באכזבה ברורה, "הוא נתן את הכול באותו היום אבל אנחנו יודעים שכושרו כרגע איננו גבוה דיו כדי לנצח, אבל זה לא סיפור גדול. קנצ'לרה לקח לעצמו קצת חופש אחרי ניצחונותיו בטור של פלנדר'ס ובפאריס רובא ומתכונן לפרולוג של הטור ולעבוד בשביל הקבוצה בטור," ציין ריס.


ביארן ריס מכין הרוכבים לטור דה פראנס / צילום: Flickr

גם אנדי שלק נאבק בעליה ל -Bonny Doon בקטע השלישי והתאמץ להחזיק עם חבורת המטפסים המובילים, "אנדי רצה כל הזמן להיות מקדימה. כאשר ראיתי את זה אמרתי לו תירגע תהיה עם הגרופטו וקח את זה בקלות. דברנו אחרי זה ואנדי היה מודאג ממה שאנשים יגידו ויכתבו עליו. התוכנית לא הייתה שהוא ילך עם הטובים ביותר, וגם זה לא משהו שציפינו ממנו. אנחנו כאן בשביל להתאמן והמטרות שלנו נמצאות במועד מאוחר יותר. אהבתי את העובדה שאנדי יודע  שהוא יצטרך עוד לעבוד ולהשתפר," הוסיף ריס.

זוהי דוגמה מצוינת לתכנון קפדני של עונת תחרויות. ביארן ריס מתגלה במלוא גדולתו כאחד שאיננו "שורף" את האנשים שאיתם הוא עובד. צריך הרבה מאוד ידע, חכמה, בגרות נפשית, ניסיון שנצבר בהרבה מאוד שעות אוכף, ובעיקר תחושה לרוכבים שאיתם ריס עובד כדי להגיע למיצוי הכישרונות הנדירים של הטאלנטים האלה. במידה רבה אפשר לומר שריס נמצא כאן על תקן של הרבה יותר מבוס, הוא משמש כסוג של מנטור לרוכבי קבוצתו. אגב, הרוכב שסיים במקום הגבוה ביותר בטור של קליפורניה מקבוצת טים סקסו בנק היה יינס וויט שהגיע במקום השישי 1:44 דקות אחרי מיק רוג'רס המנצח.

היינריך האוסלר היה מעורב בתאונת דרכים ונתפס כשהוא נוהג בגילופין

הצרות כידוע מגיעות בצרורות. היינריך האוסלר, הכישרון האוסטרלי הענק הרוכב בקבוצת סרוולו טים טסט, חזר הביתה מוקדם מהצפוי מהטור של קליפורניה אחרי בעיה שהתגלתה בברכו השמאלית. דבר שלא מנע ממנו להיות מעורב בתאונת דרכים ולהתפס כשכמות אלכוהול בדמו גדולה מהמותר.

התאונה ארעה אחרי שהאוסלר חזר לביתו מאוחר בלילה מפרייבורג. למזלו של הרוכב לא היו נפגעים בתאונה. "אני רוצה להתנצל בפני חברי לקבוצה, ובפני כל האוהדים והשותפים. הייתי מאוכזב מאוד אחרי חזרתי המוקדמת מהטור של קליפורניה וזקוק למשהו שיבדר אותי ויסיח את דעתי. אין תרוץ להתנהגותי. זה היה לא אחראי ולא מקצועי ואני מצטער עמוקות על מעשי," התנצל האוסלר.

 

 
הנריך האוסלר שותה כדי לשכוח / צילום: Vlaam

נשיא ה- UCI מודה: לקחת את התרומה מארמסטרונג היה טעות

פט מקווייד נשיא ה- UCI  אומר שלאנס ארמסטרונג הוא הרוכב היחידי בתולדות התאחדות האופניים הבינלאומית שתרם לה כסף, יחד עם זאת הוא מודה שנעשתה כאן טעות בלקיחת התרומה כל זמן שארמסטרונג עדיין מעורב בספורט התחרותי. פט מקווייד הראה גם החלפת מכתבים בין ה- UCI ובין המעבדות שבדקו את דמו של ארמסטרונג בשנת 2001 דבר שמוכיח שארמסטרונג לא ניסה לשחד את ראשי ה- UCI. לדבריו הדבר מוכיח שראש ה- UCI הקודם היין ורברוגן לא קיבל שוחד. מקווייד מודה שלאנס ארמסטרונג תרם ל –UCI בשנת 2002 סכום של 100,000 דולר. לדבריו בזמנו לא היו האשמות על שימוש בחומרים משפרי ביצועים כלפי ארמסטרונג. התרומה התקבלה כדי לפתח את הספורט. וב -UCI לא חשבו בזמנו שיש כאן ניגוד של אינטרסים. בעתיד הארגון יצטרך להיות מאוד זהיר בלקיחת תרומות מודה פט מקווייד.

מקווייד מסר שבעקבות דבריו של לאנדיס יחקרו כל הרוכבים והמנהלים הספורטיביים של הקבוצות שהוזכרו. אבל מדובר כאן בחקירה של גופים הקשורים ביניהם וכפי הנראה שדבר לא ימצא. את החקירה הזו צריך לנהל גוף עצמאי שאיננו תלוי באף גורם. ולגבי תרומות בעתיד צריך לאסור שדבר כזה יקרה ושה – UCI יהיה ארגון שכלכלית הוא מאוזן ועומד ברשות עצמו כך שקבוצות ואינטרסים חיצוניים לא יוכלו להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות שבו.

מומחה ל"דרכון הביולוגי" לוקח את דבריו של לאנדיס ברצינות

ד"ר מיכאל אשנדן אחד מפנל של מומחים מה – UCI, שבדקו את המידע ב"דרכון הביולוגי" של רוכבים, יוצא להגנתו של פלויד לאנדיס שהודה בשימוש בחומרים משפרי ביצועים, "לאנדיס הראה הרבה מאוד אומץ מוסרי בהודאתו, ואחד הדברים שיצאו מכך היא העובדה שיש כעת בידינו את החלק החסר בתצרף".

החלק החסר היא כמובן העובדה שרוכבים המשיכו להערים על הרשויות גם אחרי פרשת פסטינה ב-1998 ולהשתמש ב – EPO למרות השיפור בטכניקות הגילוי המוקדם. לאנדיס בעדותו סיפר כיצד בקבוצות USPS ו – PHONAK בהן רכב בזמנו, הוא השתמש בחומרים אסורים בפרוטרוט אלא שהנהלות הקבוצות התייחסו בסלחנות למעשי הרוכבים למרות שידעו על כך והשיטות אומצו ע"י חבריו לקבוצה. השיטה עבדה כך: הרוכבים היו מערבבים כמויות זעירות של החומרים האסורים, יחד עם כמויות דם מועשרות שאינן ניתנות לגילוי מוקדם של הרוכב, וכך הם לא היו נתפסים והתוצאות של הבדיקות היו טובות. 

כעת עם "הדרכון הביולוגי" כמובן שיהיה קשה הרבה יותר להערים על הרשויות. חלק מהשיטה היה להזריק כמויות קטנות של ה- EPO במרווחים קצובים ולא את כל המנה של ה- EPO במכה אחת גדולה. השיטה הזו נקראת "מיקרודוזינג" ומבטיחה שהחומר האסור יהיה בלתי ניתן לגילוי פרט לחלון הזדמנויות מאוד קטן אחרי ההזרקה. תיאורטית רוכב שמזריק לעצמו לתוך הוריד לפני השינה, הבדיקה בבוקר תהיה תקינה. החלק השני של השיטה היה שהרוכבים הזריקו לעצמם בחזרה תאי דם אדומים שנלקחו מדמם כדי להעשיר את דמם. החוליה החסרה לחוקרים הייתה העובדה שבפעם הראשונה התברר שהרוכבים במרוצי שלבים השתמשו בשני השיטות ביחד: גם הזרקת כמויות קטנות של  EPO, וגם העשירו את דמם במקביל.

במרוצי שלבים הציפייה היא שרמת הכדוריות האדומות בדמם של הרוכבים תרד בעוד שהשימוש בשיטה מבטיח רמה קבועה של כדוריות דם אדומות. כמובן שהידע החדש יאפשר לרשויות שנלחמות בתופעה גילויים נוספים של רוכבים שסרחו.

הדבר הכי מרגיז בחדשות הללו היא העובדה שהמלחמה בין הרוכבים על הכביש ועל הניצחון במרוצי שלבים עברה לזירה אחרת לגמרי. מדובר במלחמה בין המשתמשים בחומרים משפרי ביצועים ובין אילו שממונים על הגילוי. למעשה תמיד לאלו שרוצים להונות וללכת בדרך לא הגונה וישרה יהיה את היתרון. המעבדות והמדענים ינסו למצוא תרופה שתתן פתרון לבעיה של השימוש. זהו רק פן אחד של סוגיית השימוש בחומרים האסורים. כל זמן שרוכבים שנתפסו לא יקבלו עונש ראוי ומרתיע תמשיך התופעה להכתים את הענף שאנחנו כל כך מוקירים ואוהבים. 


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

מאמרים נבחרים

 • שביל השרון: 60 ק"מ של ריצה בנופים משכרים

  מחפשים מסלול ירוק וציורי עם תוואי שטח משתנה ובמסדרון אקולוגי מרתק? המסלול החדש הזה שמתחיל בנחל אלכסנדר ומסתיים…

  קרא עוד
 • תכנית אימון למתחילים: מ-0 ל-5 ק"מ ריצה

  רוצים לעשות ביחד את ה"צעד הראשון"? אז בואו נתחיל לאט ובביטחון עם תכנית אימונים בסיסית שתוביל אתכם לריצה…

  קרא עוד
 • מה לעשות במקרה של פציעת פלנטר פצאיטיס?

  מרבית קהילת הרצים והרצות מכירים היטב את המונח דורבן ולא בהקשר של מכרסמים חמודים. הנה מה שצריך לדעת…

  קרא עוד
 • 4 עקרונות לפעילות גופנית לאחר צום

  כיצד חוזרים לפעילות גופנית לאחר צום? הפיזיותרפיסט עופר צחר עם הדגשים לחזרה לשגרת חיים ספורטיביים בייחוד בתקופה מבלבלת…

  קרא עוד
 • עולים במשקל בסגר? 7 דרכים לשלוט במשקל גופינו בתקופת הקורונה

  הסגר כופה על רבים מאיתנו אורח חיים אפילו יותר יושבני מזה שהתרגלנו אליו, ובלי לשים לב קל מאוד…

  קרא עוד
 • אצילות או רוח ספורטיבית? הטריאתלט שריגש את כל העולם

  הקטע הבא יכול להיכלל בפקולטה לפילוסופיה בכל אוניברסיטה בעולם והוא למעשה לא דן בספורט, אלא במשמעות הניצחון לאדם…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות