מציאות נושכת: על מדרגות וספורטאי סבולת

מרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי מזוהה כתחרות ריצה אבל הוא לא. אתגר הטיפוס במדרגות אומנם דורש כישורי נשיאת משקל הגוף ואפילו הנפתו, ממש כמו בריצה, אך הפעולה של הרגליים שונה מספיק ועד כדי התאמה דווקא לרוכבי אופניים ואפילו התאמה מושלמת לטריאתלטים. בחינה של תוצאות המהדורות שחלפו מוכיחה זאת
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

מרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי מזוהה כתחרות ריצה אבל הוא לא. אתגר הטיפוס במדרגות אומנם דורש כישורי נשיאת משקל הגוף ואפילו הנפתו, ממש כמו בריצה, אך הפעולה של הרגליים שונה מספיק ועד כדי התאמה דווקא לרוכבי אופניים ואפילו התאמה מושלמת לטריאתלטים. בחינה של תוצאות המהדורות שחלפו מוכיחה זאת

מאת:יאיר בן עמי


דן ורן אלתרמן הם ספורטאי הסבולת הטובים ביותר של ישראל מזה כעשור. את הישגיהם הם,עדיין רושמים ורשמו במהלך העשור שחלף, כאלופי ישראל בטריאתלון ובהתקדמות הגדולה שעשו בכל אחד משלושת המקצועות. ברכיבה על אופניים, כמו בריצה (10 ק"מ) ושחייה (1500 מטרים) הם יכולים להתמודד קרוב מאוד לטובים ביותר בישראל. בריצה נדרשת רמה של מעט פחות מ- 30 דקות על מסלול כדי לנצח במרוצי הכביש הנערכים בישראל. רן ודן אלתרמן מחזיקים בשיאים של 31:30 דקות ל- 10 ק"מ במסלול אבל במרוצי כביש הם כבר ירדו מ- 31 דקות לא פעם. כעובדה היא כי בתחרויות הריצה הם מסיימים קרוב מאוד לטובים ביותר בישראל. בשחייה, למרחק 1500 מטרים (המקצה האולימפי הארוך ביותר בבריכה) עומד *שיאם של התאומים על 17:21 דקות (דן) ו – 17:40 דקות (רן). למען הדיוק חשוב לציין כי השיא בשחייה נקבע בבריכה של 25 מטרים. באופניים יכולים האחים אלתרמן להתמודד כשווים מול הצמרת הישראלית והעובדה כי דן אלתרמן מחזיק בשיא הרשמי של העלייה לנס הרים.

במרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי הם ניצחו בכל פעם בה התייצבו על קו הזינוק וגם מול חלק מטובי הרצים בישראל הם הפגינו עליונות. המתחרה שאתגר אותם יותר מכל אחד אחר היה יוסף גיזאצ'ו כשבמהדורה הראשונה של המרוץ סיים רק בשניה אחת אחריהם. כנראה שאותו אתגר, אותו הציב ג'יזאצ'ו, גם גרם לתאומים אלתרמן לרוץ טוב יותר מאשר בשנים הבאות מאחר ודווקא אז, במהדורה הראשונה, הם קבעו את השיא אשר טרם נשבר – 6:51 דקות.

גם בשנים בהן לא התייצבו הרן ודן אלתרמן על קו הזינוק,
של מרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי, ניצחו טריאתלטים או רוכבי אופניים המשלבים ריצה באימוניהם. בשנת 2006 ניצח במרוץ אור ברגר ושנה לאחר מכן הוא סיים שלישי (אחרי רן ודן אלתרמן ואורח בשם טרי פורסל) כשבמקום רביעי סיים האטלי הרווה. באותה תקופה היה הרווה רץ של 32 דקות ל- 10 ק"מ. ברגר לא היה רץ במהירות הזו באותה התקופה ובמדרגות הוא פתח פער של כחמישים שניות על הרווה.


עוד ניצחון של אלתרמן במרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי


השאלה אשר טרם נפתרה, לפחות במרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי,
היא עד כמה היכולות של רוכב אופניים ורץ עדיפות על של הרצים הטהורים כשהם יתחרו על מדרגות. בצד הפיזיולוגי שאלנו את ד"ר יוני ירום ותשובתו הייתה חד משמעית: "התנועה של רכיבה על אופניים, בעיקר בעמידה בעלייה, נותנת יתרון לרוכבים על רצים במדרגות וכמובן שרוכבי אופניים המשלבים הרבה ריצה באימונים יזכו ליתרון גדול אף יותר ולכן טריאתלטים יטפסו מדרגות טוב יותר מרצים טהורים".

גם בין הנשים ניצחו במרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי רוכבות אופניים (עידית שוב לפני שנה) או טריאתלטיות (נינה פקרמן ברוב המהדורות) אך הרצות הטובות בישראל טרם נענו לאתגר המדרגות ולכן ההשוואה עדיין לא עמדה במבחן התוצאה.

בכל הקשור למבחן התוצאה הרי ביום שישי, 25 בחודש נובמבר 2011,
כשיזנקו הרצים למהדורה ה- 9 של מרוץ המדרגות של כלל בריאות בעזריאלי, תהיה לתאומים אלתרמן התחרות הקשה ביותר מאז קבעו את השיא (6:51 דקות) בזכות התייצבותו שלהילה סיסאי על קו הזינוק. סיסאי קבע לפני כשבועיים שיא מסלול באשדוד (30:00 דקות) וניצח במרוץ הספארי כשהוא מקדים בשניות ארוכות את הבאים אחריו.

מספר משתתפים יכולים להכנס לקטגורית הסוסים השחורים של המרוץ. אחד מהם קבע תוצאות  הקרובות לשיא המדרגות של עזריאלי במהלך אימוני השבועות האחרונים. אך כדי לא לקלקל את הסיכוי להפתעות נשאיר את שמם ברשימת המשתתפים.


יאיר בן עמי - מציאות נושכתיאיר בן עמי
עורך ראשי אתר Shvoong בעל הטור מציאות נושכת

קישורים: ריצה,אופניים, טריאתלון, דן ורן אלתרמן, מרוץ המדרגות של כלל עזריאלי, אור ברגר,אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: [email protected]

קראתם? השאירו תגובה...

כתבות אחרונות באתר

פודקאסטים מומלצים

אירועים קרובים

טורים

ציטוט השבוע

"כשמישהו אומר לי שאני לא יכולה לעשות זאת, אני פשוט לא מקשיבה לו", פלורנס גריפית ג'וניורהטוויטר שלנו

ערוץ הוידאו של שוונג