שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

יאיר בן עמי מציאות נושכת

מציאות נושכת עם יאיר בן עמי: אליפות במחתרת

"ביום ראשון נצטרך לבצע עבודות בילוש כדי למצוא דיווח על אליפות ישראל באופני כביש. לתקשורת הישראלית יש סבלנות לדיווח על אליפות אופניים בערך כמו שיש לה סבלנות לדיווח על רוכב שטח שנדרס בשדות נחשונים." יאיר בן עמי רוצה להוציא את אליפות ישראל באופני כביש מהמחתרת אל הכותרות הראשיות של מדורי הספורט


"ביום ראשון נצטרך לבצע עבודות בילוש כדי למצוא דיווח על אליפות ישראל באופני כביש. לתקשורת הישראלית יש סבלנות לדיווח על אליפות אופניים בערך כמו שיש לה סבלנות לדיווח על רוכב שטח שנדרס בשדות נחשונים." יאיר בן עמי רוצה להוציא את אליפות ישראל באופני כביש מהמחתרת אל הכותרות הראשיות של מדורי הספורט

מאת:יאיר בן עמי


אני יושב מול הטלוויזיה לטובת עוד שידור של משחק מגביע העולם הכדורגל. משחק לא רע, ומותח בו אנגליה חייבת לנצח כדי להעפיל מהבתים לשלב שמינית הגמר. כך שלא משום רמת המשחק מחשבותיי נודדות לאליפויות ישראל באופני כביש שיערכו בימי סוף השבוע.

כמי שגדל תחת ההגדרה "חולה כדורגל" ומתקשה עד היום להשלים עם מותו (של הכדורגל שאהבתי) אני מודע לגמרי לעובדה כי פעם בארבע שנים אין לאף ענף ספורט סיכוי לקבל את היחס הראוי. כשנערכים משחקי גביע העולם בכדורגל כל ענפי הספורט ומרוצי האופניים כחלק מהם, זוכים לסיקור מודחק במקרה הטוב.

היכן התקשורת כשצריך אותה?

כאשר משחקי הכדורגל של גביע העולם מסתיימים ממש בחפיפה לתחילת הטור דה פראנס אפשר למצוא התייחסות מזערית לטור אך זה יתוקן כשמשחק הגמר יסתיים. כל זה אמור לגבי התקשורת הישראלית שהמציאה את המדרג ההורג. המדרג בו המקום הראשון נחשב וכל שאחריו אינו שווה יריקת דיו או הקשת אות על המקלדת. איני יודע אם, משחקי גביע העולם בכדורגל, הם הסיבה אך כעובדה שתי אליפויות ישראל באופניים תתקיימנה בסוף השבוע והתחושה היא כי הן הורדו למחתרת.

משטרת התנועה של מדינת ישראל תהיה מאושרת כתמיד בזכות גביית סכומים שערורייתיים עבור חסימת כבישים. איגוד האופניים הישראלי שוב יפספס הזדמנות למנף יחסי ציבור לענף. מספר אלופי ישראל, אלו שינצחו במקצים השונים, יגלו כקודמיהם, כי התואר "אלוף ישראל באופניים" דורש השקעה אדירה לתמורה אפסית.

ביום ראשון נצטרך לבצע עבודות בילוש כדי למצוא דיווח על אליפות ישראל באופני כביש. לתקשורת הישראלית יש סבלנות לדיווח על אליפות אופניים בערך כמו שיש לה סבלנות לדיווח על רוכב שטח שנדרס בשדות נחשונים.

יומיים לפני הזינוק הראשון לאליפות ישראל הדיווחים הנמצאים באתרי האינטרנט הגדולים, בכל הקשור לאופניים, קשורים להתרחשויות שלפני חודשים במקרה הטוב ובמקרה הרע עדיין מופיע הסיפור שהומצא על ידי מישהו ובו מסופר על רוכב אופניים ישראלי שהותקף בעת שהשתתף במרוץ בטורקיה. זו ידיעה המוכיחה את הבלוף של רוב התקשורת אבל זה להתעצבנות אחרת.

כן, אנו יכולים!

המצב של ענף האופניים בישראל גרוע כפי שלא היה שנים. מרוצי אופניים מתקיימים במחשכים. הענף נחשב, בעיני רוב הציבור, לענף שאינו קיים באמת. רוב הציבור רכש את ההכרה ברוכבי אופניים כמטרד. מי אשם בכך? יהיה זה קל מדי לתלות את האשמה בגוף היחיד האמון למרוצי אופניים בישראל – איגוד האופניים. אבל במצב שנוצר כנראה שצריך לבצע מהלכים חריגים והגוף היחיד שבידיו היכולות לביצוע מהלכים בכלל הוא האיגוד.

ענף שהגיע למצב בו הוא צריך לגייס מאות אלפי שקלים לטובת אבטחה של משטרה כדי לקיים את מהותו (מרוצי אופניים) סובל מבעיית תדמית קשה וייתכן כי גם ממצב גסיסה. הנהלת איגוד האופניים הנוכחית נבחרה לפני זמן קצר. מבחנה האמיתי יהיה על התנהלותה בשנת 2011 ומשם לעתיד. אבל כבר עכשיו צריך מישהו באיגוד האופניים לחשוב על מהלך קיצוני בשנה הבאה. מהלך שיביא את הענף למקום הראוי לו כאחד המובילים בישראל ולא כשווה לענף הפנטק או ענף הגלגיליות, שלו יש לפחות מדליית ארד מאליפות אירופה האחרונה.

כדי למנף את הענף צריך למצוא את הקשר בין ההמונים הממלאים את כבישי ישראל על אופניהם בשבתות לבין המספר המזערי שבחר בתחרויות האופניים כדרך חיים. מישהו צריך לאזור את האומץ ולומר למשרד התרבות והספורט, למנהלת הספורט ורשות הספורט כי אם בשנה הבאה לא ישתנה היחס לענף הוא לא יתקיים.

 

 
בוני אשל יו"ר איגוד האופניים

שינוי חייב להתחיל הפסקת הבריונות הכלכלית של המשטרה כלפי הענף כפי שהדבר מתבטא בדרישות הכספיות לקיום תחרויות. לא תחרויות, לא אליפויות…כלום. לצאת עם זה לתקשורת ולהכין את היציאה הזו במערך יחסי ציבור בו ברור מי הוא האיש הטוב – רוכב האופניים המתאמן יום שלם על כל שעה של שחקן כדורגל, ומי האיש הרע – כל מי שאפשר להגיע למצב בו קיום תחרות אופניים תלוי בגיוס של עשרות אלפי שקלים.

אפשר וחובה לבצע את השינוי וזו חייבת להיות ההתחלה – הדימוי והצגת הענף לציבור הרחב. אחרי שהשלב הזה יצלח (ורק יחסי ציבור מוכנים מראש ובנויים נכונה יעשו זאת) אפשר יהיה לפנות לשלב הבא בו יבנה מערך תחרויות שיצור רצף מקצועי, הגיוני ומסורתי שיצור ענף.

נכון לסוף יוני 2010 בכל העולם תיערך חגיגת האופניים הגדולה ביותר של כל מדינה. אלו הם האליפויות הלאומיות אשר מסורתית נערכות בסוף השבוע האחרון של יוני כמובילות לחגיגה השנתית הגדולה ביותר, הטור דה פראנס. בישראל תתקיים אליפות מחתרתית עלייה ידעו רק הרוכבים, המאמנים, משפחות המשתתפים ותושבי הישובים שחסמו להם את הכביש. בעצם, ייתכן ואותם תושבים לא ידעו כי אליפות ישראל חסמה להם את הכביש. בדמיוני אני יכול לשמוע, מה שאני שומע בכל שנה עשרות פעמים כשאני במרוצי אופניים. את הקללות של אותם נהגים שחסמו להם את השבת כי מרוץ אופניים עובר ליד ביתם. גם את זה רק יחסי ציבור יכולים לשנות.

————————————————————————————————————————-

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות