מציאות נושכת: על הדשא של השכן בעקבות ברוקס מרתוניה

הקור שקידם את פנינו איים להקפיא אפילו מחשבות אך כשהגענו לאזור הזינוק של ריצת ברוקס מרתוניה ירד לי אסימון אחד, עלו אלף מחשבות והיה לי חם... בלב בעיקר
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

הקור שקידם את פנינו איים להקפיא אפילו מחשבות אך כשהגענו לאזור הזינוק של ריצת ברוקס מרתוניה ירד לי אסימון אחד, עלו אלף מחשבות והיה לי חם… בלב בעיקר

מאת:יאיר בן עמי


לא פעם זה קורה, ממקום לגמרי לא צפוי, מתעוררת תובנה המובילה להבנה. זה קרה לי הבוקר כשהגעתי לתחרות הריצה של ברוקס מרתוניה בפארק הירקון. דווקא השיחה, שהייתה לי, לאחר המרוץ וכשכמעט כל המשתתפים כבר התפזרו, הגדירה טוב את ההרגשה שלי. השיחה הייתה עם אילן בניסטי (מנכ"ל ברוקס ישראל) ופטר מנדלוביץ שהוא בעצם מנהל קבוצת ברוקס ID אבל במילים שלו: "כשאני בא למרוץ קוראים לי בעלה של לוריס" שהייתה נוכחת גם. שאלתי אותם להגדרה מחמיאה יותר מהתחושה שלי כי זו בעצם ריצת החבר'ה הגדולה ביותר שיש. הם דווקא חשבו כי המילים מגדירות ומחמיאות לאירוע.

למה ריצת חבר'ה? משום שללא פרסום אגרסיבי ועם מסורת בת שנים בודדות מתקיים המובן מאליו בו נוסק מספר הנרשמים למספרים המוכיחים כמה נכון, במקום ומתבקש הוא האירוע.
פחות משלושה חודשים חלפו, מהמרוץ הקודם של ברוקס מרתוניה. אז, באוקטובר האחרון, התייצבו כ- 500 רצים על קו הזינוק של שני מרוצים למרחקים של 5 ו-15 ק"מ.
הפעם התייצבו כ-900 רצים לארבעה מרוצים למרחקים של 2 ק"מ (לילדים), 5 ק"מ, 10 ק"מ וחצי מרתון.

לא פעם אני שומע ומשמיע דברי קנאה על תרבות הספורט ביבשות אחרות. רק על תחושתי אכל להעיד כי בכל הקשור לתחרויות הרי שאנו כבר לא בפיגור הגדול שהיינו אך לפני תקופה לא ארוכה. ההבנה הזו הייתה אותו אסימון שירד לי עם הגעתי למתחם האירוע. ברצף האירועים קל לשכוח כי רק לפני כחודש היינו במרתון WINNER טבריה הבינלאומי. לפני שבועיים חווינו את הישראמן סמסונג באילת. היום הגיעו מאות רצים לפארק הירקון. בשלושת האירועים הללו בלבד השתתפו חצי רבבה (כולל מרוץ ההצדעה לצה"ל שנערך ערב מרתון ווינר טבריה). אלו נערכו במקביל לתחרויות אופניים וריצה אשר התקיימו בכל רחבי הארץ.
חישוב גס מעיד על מספר גדול יותר מעשרת אלפים ספורטאים שזינקו לאירועי ספורט במהלך פחות מחודש אחד, מאמצע ינואר ועד סוף השבוע הראשון של פברואר 2012.
אז איך אפשר לבקש ממני להפסיק ולכנותה: "ארץ זבת"?


שלישיית החוד בחצי המרתון, מהזינוק ועד לסיום

בתקופה בה הייתי ספורטאי תחרותי פעיל תחרות חצי מרתון הייתה אירוע נדיר. היום, גם אם תשאלו את המעורים ביותר בענף הריצה הישראלי הם יצטרכו למחשבה, לא קצרה, וגם לאחריה לא בטוח שיזכרו בכל חצאי המרתון המתקיימים בישראל. כל חצאי המרתון זוכים להתייצבות של מאות רצים. הדבר מוכיח את הביקוש, הצמא ונחיצותם של אירועים מסוג זה.

בטווח המבט, המשווה ליבשות אחרות בהן תרבות הספורט היא תוצר מאה שנים ויותר, אין לישראל אפשרות לאמץ רגשי נחיתות בכל הקשור לעושר באירועי ספורט. ספורטאי ישראלי באשר הוא יכול למצוא לעצמו אירוע כמעט בכל שבוע וכהוכחה למהפך אפשר להזכיר כי זהו בחודש ינואר, פעם זה היה חודש הנחשב לחסר כל פעילות.

ברוקס מרתוניה היא תחרות ריצה פרי יוזמה של אריה גוריון ודניאל שניוק, בעלי חנות ברוקס מרתוניה ובשיתוף פעולה עם אילן בניסטי, פטר מנדלוביץ והחברים במועדון הריצה ברוקס ID.
השם של המועדון אינו מכוונה לתעודת זהות (identity card, ) אלא ראשי התיבות של השראה יומית (inspiration daily). בניסטי הסביר לי כי בכוונתם לנצל את משאב, הנמצא מתחת לאפם או במדויק יותר חנותם, לטובת קיומה של תרבות ריצה ענפה ומה מתבקש יותר מזה? פארק הירקון מכיל, מדי יום, אלפי ספורטאים. רצים, רוכבי אופניים והלכים מגיעים כדי לבצע בו את הפעילות הספורטיבית ואם ביום שישי בבוקר נערך אירוע ריצה, המציע מגוון מרחקים, הרי ברור כי הוא ימשוך רבים מתוכם.

מעבר לאנרגיות החיוביות והשמש שיצא לאחר ימי גשם רצופים התקיימו גם תחרויות. במרחק חצי המרתון ניצחו זגייה דמאסו ולורנה צ'מטאי. במרוץ 10 ק"מ ניצחו אביחי גודמן ולוריס מנדלוביץ. במרוץ ל- 5 ק"מ חצה איתמר אלסטר את קו הסיום ראשון אך כמנצח הוכתר איתי גלזר מאחר והוא פשוט חלף במהירות על פני מספר מטרים מקו הסיום בלי ששם לב לנקודת הפנייה. לאף אחד לא היה ספק מי המנצח והספורטיביות גברה על המהירות במקרה זה. בין הנשים ניצחה אלה פינוס. במרוץ הילדים למרחק 2 ק"מ ניצחו אלעד בן משה ומיה עמרם בת השמונה שגם דורגה במקום השלישי הכללי במקצה הילדים.

תמונות:
תמונה עליונה ותמונת צד עליונה – הזינוק.
בחולצה צהובה המנצחת בחצי המרתון- לורנה צ'מטאי
תמונת צד תחתונה,לוריס מנדלוביץ המנצחת במקצה 10 ק"מ

תוצאות:

חצי מרתון:
גברים:
1. זגייה דמאסו, עירוני עפולה, 1:09:34 שעה
2. נגה מקטה, ברוקס אידי , 1:10:29 שעה
3. אנדלקו גזהיי, עירוני עפולה,1:14:04 שעות.

נשים:
1. לורנה צ'מטאי, 1:21:36 שעה
2. אירנה – אור קונובלוב, 1:32:59 שעה
3. דיליה פקלמן, אינדיור, 1:34:29 שעה

10 ק"מ:
גברים:
1. אביחי גודמן, ברוקס אידי , 33:22 דקות
2. מיכאל מאלס, יעדים, 33:31 דקות
3. שלומי לאון, רצי רמת השרון , 35:59 דקות

נשים:
1. לוריס מנדלוביץ, ברוקס אידי , 40:33 דקות
2. לבונה ברגשיין, תיכון יבנה, 40:45 דקות
3. דפנה גוטליב, תיכון יבנה, 40:46 דקות

5 ק"מ:
גברים:
1. איתי גלזר, ברוקס אידי , 15:59 דקות
2. איתמר אלסטר, רודראנר, 16:05 דקות
3. איתי קלופשטוק, אתלטי אורן השרון, 17:08 דקות
נשים:
1. אלה פינוס, 20:30 דקות
2. ג'סיקה ספקטור, 20:59 דקות
3. עינב ישראל, איזי ספיד, 22:19 דקות\

2 ק"מ:
ילדים:
1. אלעד בן משה, רצי רמת השרון, 7:02 דקות
2. עילי חיות, אלתרמנ'ס, 7:04 דקות
3. יוסי קמחי, הפועל עמק האושר, 7:13 דקות

ילדות:
1. מיה עמרם, הרצים החופשיים, 7:13 דקות
2. נועה עמרם, הרצים החופשיים, 7:22 דקות
3. גילי קירשנבוים, רצי צהלה, 8:57 דקות

3.1.2012


יאיר בן עמי - מציאות נושכתיאיר בן עמי
עורך ראשי אתר Shvoong בעל הטור מציאות נושכתאנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: [email protected]

קראתם? השאירו תגובה...

כתבות אחרונות באתר

פודקאסטים מומלצים

אירועים קרובים

טורים

ציטוט השבוע

"כשמישהו אומר לי שאני לא יכולה לעשות זאת, אני פשוט לא מקשיבה לו", פלורנס גריפית ג'וניורהטוויטר שלנו

ערוץ הוידאו של שוונג