שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

יאיר בן עמי מציאות נושכת

מציאות נושכת: מחשבות סוף שבוע בין לאומי

הרכב שלי ז"ל יכול היה לחצות את ישראל מצפון לדרום בלי נורית אזרה על מחסור בדלק. עכשיו יש פרסומת כזו ברדיו. על פיסת ארץ זו נערכו בסוף השבוע מרתון בינלאומי בעיר הבירה, שתי תחרויות אופניים בינלאומיות במרחק נגיעה מגבול הצפון, מספר תחרויות ניווט ולרגע אל תחשבו כי פחות מאלפי רוכבי אופניים מלאו את כבישי ושטחי הטבע של ארץ חמדת

הרכב שלי ז"ל יכול היה לחצות את ישראל מצפון לדרום בלי נורית אזרה על מחסור בדלק. עכשיו יש פרסומת כזו ברדיו. על פיסת ארץ זו נערכו בסוף השבוע מרתון בינלאומי בעיר הבירה, שתי תחרויות אופניים בינלאומיות במרחק נגיעה מגבול הצפון, מספר תחרויות ניווט ולרגע אל תחשבו כי פחות מאלפי רוכבי אופניים מלאו את כבישי ושטחי הטבע של ארץ חמדת

מאת:יאיר בן עמי


היה זה סוף שבוע שגרתי של תרבות ספורט ארץ ישראלית נכון לאביב 2012. מצד שני, רק השבוע, שבועיים לפני שהייתה אמורה להתקיים, בוטלה תחרות בעלת מסורת של למעלה משני עשורים, כזו שמשכה אליה, לפחות בשנים האחרונות, למעלה מאלף משתתפים.

האם יש מקום לאירועים כה רבים או שהם פוגעים האחד בשני? העובדות מראות כי, לפחות בשנים הראשונות לצפיפות האירועים, אין פגיעה וזאת על סמך המשך הגידול במספר המשתתפים ברובן של התחרויות. נכון שהאירועים הגדולים של חודש מרץ נקראים מרתון תל אביב ומרתון ירושלים אך ריצות המרתון לא רושמות יותר משתתפים מאשר המרתון הבין לאומי הוותיק של טבריה. ריבוי המשתתפים הוא במקצי המשנה לאירוע הדגל של תל אביב וירושלים.
 
השאלה האם יש מקום לשלוש תחרויות מרתון בישראל היא מיותרת ונכון יותר לשאול אילו מהן ישרדו. בירושלים, כמו בתל אביב, היו תחרויות מרתון שלא שרדו. בשני המקרים חודשה מסורת תחרויות המרתון בזכות ראשי ערים ששמו את תרבות הספורט במקום גבוה של סדרי העדיפות. מכאן גם שאלת שרידותם שהאירועים. באותה מידה יכולים לעמוד בראש שתי הערים מי שיחליטו כי הפקקים או התקציב המושקע הם גזירה שהציבור לא צריך לעמוד בה וממסקנה כזו הדרך לביטול קצרה ממקצה ה- 10%.

טריאתלון עמק הירדן  התקיים למעלה משני עשורים והיה למסורת אשר הכילה את אליפויות ישראל, אלפי משתתפים וכמה תחרויות שנכנסו לפנתיאון של הספורט האקטיבי בישראל. כל אלו לא עזרו לאף אחד כשמישהו החליט שהמסורת לא שווה את המאמץ הנדרש לשימורה. הסיבות לביטול חשובות לטובת נראות התמונה המלאה והמדור עוד ישוב ויעסוק בהן אך כעובדה הן נאספו יחדיו לביטול ולא להמשכיות.

למרתון ירושלים לקח למעלה מעשור וחצי לחזור, לאחר שהופסק. למרתון תל אביב היו הפסקות וחזרות כה רבות עד כי אפשר לספר עליו בשקופיות. העושר באירועי הספורט האקטיבי בישראל של 2012 אינו מוצק ואינו מובטח כי יהפוך למסורת. הציבור הרחב מתעניין במרתון ירושלים בעיקר הבידורי (בחדשות זה היה צמוד לתחזית מזג האוויר) ובמרתון תל אביב בעיקר בהקשר של פקקי התנועה (יום חג בגלגל"צ). גם בסוף השבוע הזה עסקו אמצעי התקשורת במשחקי ליגת העל בכדורגל הרבה יותר מאשר בתחרויות הבין לאומיות שהתקיימו בישראל וגם משחקי ליגות המשנה זכו לחשיפה גדולה מזו של המרתון הבין לאומי בעיר הבירה.

זה לא ישתנה משום מישהו לא ידע על המרתון בירושלים ולעומת זאת ייתכן כי אין לרובם של העורכים במערכות הספורט אפילו שמץ של מושג עבור איזה אחוז מהציבור זהו אירוע מעניין. עוד יותר בטוח כי לרוב אמצעי התקשורת אין אפילו כלים להבין כמה המרתון בירושלים מעניין ואסתכן ואומר כי לבודדים יש שמץ של מושג ירוק על רוכבי אופניים מהצמרת העולמית אשר העלו אבק בצפון הארץ.

המציאות מצביעה על תרבות ספורט עשירה ומרתקת אך הספק על המשכיותה או יכולת ההישרדות קיימת וכעובדה ביטול טריאתלון עמק הירדן. התקווה היא כי תהיה המשכיות מתבקשת של בום ההספורט האקטיבי בישראל ולא נזדקק לתמונות וסרטים כדי להאמין שפעם היה כאן, בארץ זבת,חמדת, שמח.

17.3.2012


יאיר בן עמי - מציאות נושכתיאיר בן עמי
עורך ראשי אתר Shvoong בעל הטור מציאות נושכת


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות