שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

אופניים אופני כביש

רוחות חדשות באיגוד האופניים: "האיגוד היה בסוג של נמנמת והוא עובד היום בצורה מטורפת"

איגוד האופניים עובר מתיחת פנים רצינית בימים אלו ויוצא בקמפיין לגיוס הרוכבים העממיים לשורותיו ועוד שינויים רבים ותכניות עתידיות. בינתיים, עד שתצליח ההנהלה החדשה להוציא את העגלה מהבוץ, יצאנו לפגוש את אנשי החזון והעשייה וחזרנו עם בשורות אופטימיות


איגוד האופניים עובר מתיחת פנים רצינית בימים אלו ויוצא בקמפיין לגיוס הרוכבים העממיים לשורותיו ועוד שינויים רבים ותכניות עתידיות. בינתיים, עד שתצליח ההנהלה החדשה להוציא את העגלה מהבוץ, יצאנו לפגוש את אנשי החזון והעשייה וחזרנו עם בשורות אופטימיות

מאת:דגנית מקא-קראוז


אמש התקיימה במשרדי איגוד האופניים בתל אביב, פגישה מיוחדת ובה נכחו ראשי האיגוד: היו"ר ד"ר יוני ירום, המנכ"ל החדש ירון דור, הסמנכ"ל החדש ויוזם פרוייקט "אופניים לכולם", אייל הרשטיק והמנהל המקצועי של האיגוד ורוכב העילית לשעבר, ירדן גזית.


ד"ר ירום "אנחנו צריכים לזכור שמטרתנו להפוך לאיגוד עצמאי כלכלית" צילומים: דגנית מקא-קראוז

ללא ספק רוחות חדשות נושבות באיגוד, על אף הקשיים הכלכלים אליהם הוא נקלע בשנים האחרונות, הצוות החדש דווקא אופטימי ועובד בכל הכוח על מנת לחלץ את העגלה מהבוץ.

"אנחנו נמצאים בתקופת מעבר, החל מירושות וכלה במלחמות חצי מוזרות", אומר בפתח הישיבה ד"ר ירום, "אנחנו צריכים לזכור שמטרתנו להפוך לאיגוד עצמאי כלכלית. כרגע שישים אחוז מהכספים של האיגוד מגיע מהמוסדות הממשלתיים,זה המון כסף וזה אומר שאתה תלוי בהם בצורה כמעט מוחלטת והמטרה העיקרית שלהם היא ליצור קשיים בירוקרטיים, לא רק לנו, לכולם.


"אנחנו חושבים שיש ביקוש מאוד גדול לעזור לרוכבים בשטח"

"האיגוד עבר מהפך ענק" מציין ירום, "ממוסד שבמשך שנים התנהל בצורה מסויימת שינינו קונספט לגמרי. ראשי הקבוצות לקחו את הפיקוד ועשינו שינוי טוטאלי בכל החלק הניהולי. העברנו לחלק הניהולי סמכויות נרחבות, ככה שהיום חברי הדריקטוריון הם יושבים למעלה ולא פעילים אקטיבית ביום יום ונותנים להנהלת האיגוד לעבוד כמעט ללא הפרעה.

"עשינו מהפך מאוד גדול בנושא של הכנסת דם צעיר של אנשים שאנחנו חושבים אותם כמוליכי הדור הבא.
"אנחנו חושבים שיש ביקוש מאוד גדול לעזור לרוכבים בשטח, החל מהרוכבים העממים ובהיותנו הגוף הרישמי והפורמלי של המדינה אנחנו יכולים לתת להם חלק ממה שהם רוצים ובתוקף זה תגדל המסה הכללית והגדלת תקציבים לכל ענף האופניים וכמובן שיפור גם בצד המקצועי ובשפיץ התחרותי. אנחנו רואים את כל הנושא הזה כפירמידה אחת ענקית עם בסיס רחב שבא מלמטה ושפיץ קטן שמושך מלמעלה ואם זה יעבוד במבנה הזה אז מצבנו יהיה מאוד מאוד טוב".


"האיגוד היה בסוג של נמנמת והוא עובד היום בצורה מטורפת"

עם כניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש, ירון דור, נראה כי החלו לנשוב באיגוד האופניים רוחות חדשות ושינויים דרמטיים, החל מהניהול התקציבי ועד לחזרה בהתמקדות ברוכבים העממים. השפל הכלכלי אליו הגיע האיגוד בשנים האחרונות מקשה מאוד על ניהול תקציבי, אולם חברי ההנהלה החדשה דווקא נראים אופטימיים למדי ומצליחים לראות את האור בקצה המנהרה הארוכה והחשוכה אליה נכנסו בסוף שנת 2013.דור. "האיגוד היה בסוג של נמנמת והוא עובד היום בצורה מטורפת"


"אנחנו מאמינים לכשנעבור את התקופה ואנחנו נמצאים בתקופה מאוד לא פשוטה, הדברים יסתדרו לטובת הענף" אומר דור "קיבלנו ירושה מאוד לא פשוטה בתחילת השנה והאיגוד התחיל עם 600,000 שקל חובות מהשנה שעברה" הוא מוסיף "ועדת בורוביץ' הזרימה לאיגודים ובינהם איגוד האופניים, 400,000 שקל פחות בכל שנה. יכול להיות שלא היתה התאמה של ההוצאות להכנסות החדשות אבל עם איגוד שמתנהל בשלושה מליון שקל בשנה, אין כל כך הרבה מה לעשות וכשלוקחים לך עשרים אחוז זה מאוד קשה.


"מאלפים לאלופים"

"בניגוד לאיגודים אחרים כמו כדורגל וכדורסל, הפעילות שלך מתבטאת בכך שאתה מתחרה. באופניים יש כ-300 או 400 מתחרים ויש עולם תוכן שלם וגדול שרוכבים עממים ורוכבים סמי תחרותיים וכאלו שאנחנו לא נוגעים בהם בין מאה למאתיים אלף איש, שזה ענף מאוד גדול שלא נגענו בהם כאיגוד מכמה סיבות: זו היתה המדיניות של ההנהלה הקודמת ואולי בצדק, שבאין כסף איגוד מטרתו להתמקד בצד התחרותי וההישגי בצד שמביא מדליות, זכיות והכרה. הנהלת איגוד האופניים הנוכחית החליטה שהיא רוצה להתרחב למקומות אחרים לא בגלל שהיא רוצה להיות מגלומנית. יום אחד נגיע עם יותר אנשים למשפך והוא ייצר יותר מתחרים, יותר אלופים וכמו שאומרת הסיסמה הנדושה בענף 'מאלפים לאלופים'. כדי לגעת בהרבה יותר מקומות זה דורש הרבה יותר כספים."

דור וירום טוענים כי האיגוד מתנהל בשקיפות וכי אין להם מה להסתיר, את פרוטוקולים של ישיבות ההנהלה והועדה המקצועית ניתן לקרוא באתר האיגוד. "האיגוד היה בסוג של נמנמת והוא עובד היום בצורה מטורפת" אומר דור.

ירדן גזית, המנהל המקצועי של האיגוד ורוכב עילית לשעבר, הוא אחד מאותם צעירים עליהם מדבר ירום כשהוא מתכוון ל"דם חדש". גזית לוקח בכל הרצינות והמקצועיות הנדרשת את קידומם של הספורטאים הישראלים.


"המטרה שלנו היא שהרוכבים שלנו יצליחו להגיע לקבוצה"

"בפאן ההשגי, מיננו שני מאמני נבחרות חדשים עם הרבה מוטיבציה וקבלות וישבנו יחד שלושה שבועות וניסחנו חוברת עם תוכניות וקריטריונים וזה נמצא באתר האיגוד. המטרה שלנו היא שהרוכבים שלנו יצליחו להגיע לקבוצה מקצוענית שתוכל להביא אותם בגיל 22-23 לשיא שלהם שבאופניים הוא בגילאי 28-30. אין לנו רוכבי עילית בגילאים האלו כי אין להם את התמיכה הזו, הם הולכים להתפרנס או ללמוד, אני יודע, הייתי שם. זיהינו שהדבר המרכזי שחסר בשביל שקבוצות יקחו את הרוכבים בגילאי 22-23 היא שהרוכבים יעשו כמות מרוצים לאורך העונה בחו"ל ברמה גבוהה, גם בשביל המהירות וגם בשביל הטקטיקה וגם בשביל שיראו שיש ישראלים ושההשגים יתחילו להשתפר.


"שכרנו דירה לחצי שנה בצרפת והנבחרת שם פעילה"

"בתחילת העונה, כשמזג האויר טוב, הרחבנו את הסבב, של חמש תחרויות בינלאומיות באופני הרים ועוד תחרות בינלאומית בכביש בערד שהיתה ברמה מאוד גבוהה מבחינה מקצועית. הצלחנו לגייס קצת עזרה גם מהאיגוד האירופאי וגם ממנהל הספורט והטוטו להקים בסיס של הנבחרות באירופה. עשינו עבודת מטה גם שם, שלחנו בקשות לכל האיגודים, עשינו ראיונות, נסענו לראות ובחרנו מקום בצרפת שיש לנו שיתוף פעולה עם איגוד מחוז בצרפת שעוזר לנו מאוד מבחינה לוגיסטית עם סיוע של רכבים, מכונאים ואנשי מקצוע. שכרנו דירה לחצי שנה בצרפת והנבחרת שם פעילה מתחילת אפריל.


"מעולם לא היינו בנקודת פתיחה טובה יותר לריו"

"כמות המרוצים שהרוכבים יעשו השנה תהיה כפולה ממה שהנבחרת עשתה בשנים קודמות ואנחנו כבר רואים את התוצאות, בכביש ובנוער בטורים בפולין ובצ'כיה שהיה לנו את ההשיג הכי טוב עד היום שאיתמר אינהורן סיים במקום השני בקטע ומקום שישי בדרוג כללי. באופני הרים אנחנו מתחילים קמפיין אולימפי שימשך שנתיים ויהיו בו עליות ומורדות. מעולם לא היינו בנקודת פתיחה טובה יותר לריו, זה לא פשוט וזה לא מובטח.""מעולם לא היינו בנקודת פתיחה טובה יותר לריו"
(בצילום: שלומי חיימי)


מאיפה מגיעים התקציבים לכזה סוג של פעילות?
דור: "אחד הדברים שעשינו בהתנהלות, השנה יש לאיגוד שלושה חשבונות בנק. חשבון בנק לפעילות השוטפת של האיגוד בארץ, תקציב ל'אופניים לכולם' ותקציב לנבחרות. התקציבים האלו צבועים ומועברים לפעילויות שאישרנו בדריקטוריון. אנחנו נאלצים לדווח על כל פעילות."


האיגוד חוזר לרוכבים העממיים

איגוד האופניים התחיל בימים אלו לכוון חלק ממשאביו לכיוון הגיוס ההמוני של רוכבים עממיים. בעוד חודש הם עומדים לצאת עם פעילות ענפה ובכוונתם לגייס 1,500 רוכבים עממיים לאיגוד. מדובר על ציבור הרוכבים אותם אתם רואים ביערות בסופי השבוע ואלו שעושים זאת בשביל הכייף ואוהבים אירועים עממיים.
לצורך גיוס כספים ורוכבים עממים, פונה האיגוד לאפיק חדש, אתרי גיוס המוני כמו אתר "מימונה" וכל אדם שיתרום למען המהלך גם יקבל חזרה, סטיקרים, סדנאות, סדנאת רכיבה טכנית, סדנה לתיקון אופניים ובעצם לחבר את הרוכבים העממיים לתכנים הישנים.


הרשטיק, "הכוונה היא שהאיגוד יהיה סוג של בית עם שייכות למקום"


"בתחילת דרכו של האיגוד היה המון פעילות עממית ולאט לאט זה דעך" אומר אייל הרשטיק, סמנכ"ל איגוד האופניים ומי שמנהל את הפעילות העממית "אנחנו רוצים להחזיר עטרה ליושנה ולפרוץ דרך. עכשיו אנחנו הרבה יותר בשלים עם הרבה יותר ניסיון. הכוונה לעשות טוב יותר לכל הענף. גם כשההמונים שרוכבים עממי בשבת בצומת נחשון יקבלו משהו ויהנו. הכוונה היא שהאיגוד יהיה סוג של בית עם שייכות למקום. כתבנו תוכנית אסטרטגית עם לקחים מהעבר. יהיו הרבה תכנים כמו הרצאות, סדנאות דברים שיקבלו בתמורה ואולי אפילו בחינם לחברי איגוד, הנחות, ביטוח. מובילי קבוצות אנחנו רואים כחוד החנית והם מובילי דעת הקהל. זה יעלה 150 שקל בשנה".

מה קרה באיגוד האופניים שפתאום יש שינוי בגישה?
"התחלפה הנהלה ומנכ"ל" אומר הרשטיק.


28.5.2014


דגנית מקא-קראוז
סגנית עורך shvoong 
נטורופתית, רוכבת אופניים, רצה וטריאתלטית.
אלופת ישראל לשעבר באופני כביש והרים בקטגוריית גיל
אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

מאמרים נבחרים

 • 4 עקרונות לפעילות גופנית לאחר צום

  כיצד חוזרים לפעילות גופנית לאחר צום? הפיזיותרפיסט עופר צחר עם הדגשים לחזרה לשגרת חיים ספורטיביים בייחוד בתקופה מבלבלת…

  קרא עוד
 • עולים במשקל בסגר? 7 דרכים לשלוט במשקל גופינו בתקופת הקורונה

  הסגר כופה על רבים מאיתנו אורח חיים אפילו יותר יושבני מזה שהתרגלנו אליו, ובלי לשים לב קל מאוד…

  קרא עוד
 • אצילות או רוח ספורטיבית? הטריאתלט שריגש את כל העולם

  הקטע הבא יכול להיכלל בפקולטה לפילוסופיה בכל אוניברסיטה בעולם והוא למעשה לא דן בספורט, אלא במשמעות הניצחון לאדם…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד
 • טור דה פראנס קטע 05 || הג'מבו של יומבו-ויסמה מנצח בספרינט פיניש

  ווט ואן-ארט מנצח היום עם ספרינט פיניש מתוזמן באופן מושלם ומשלים ניצחון שני ברצף לקבוצתו יומבו-ויסמה

  קרא עוד

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות