שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

ריצה מרתון

"כל מה שאני מבקש הוא שנרוץ ביחד בשלום ושלא נוותר על תהליך השלום"

האולטרה מרתוניסט פט פארמר, חצה אחר הצהריים את גבול ירדן ונכנס לישראל כחלק ממסע הריצה שלו למען השלום. תפסנו אותו לראיון ראשון ובלעדי רגע לפני שהוא מתחיל לחצות את ישראל בריצה ויש לו גם מסר לקוראי שוונג


האולטרה מרתוניסט פט פארמר, חצה אחר הצהריים את גבול ירדן ונכנס לישראל כחלק ממסע הריצה שלו למען השלום. תפסנו אותו לראיון ראשון ובלעדי רגע לפני שהוא מתחיל לחצות את ישראל בריצה ויש לו גם מסר לקוראי שוונג

מאת:דגנית מקא-קראוז

עשרה ימים אחרי שהתחיל את ריצתו למען השלום בלבנון, הגיע האולטרה מרתוניסט, פט פארמר לישראל. אחרי שרץ בלבנון ובירדן, חצה אחר הצהריים פארמר עם כל משלחת הליווי שלו את מעבר הגבול עם ירדן בדרכו למנוחה בעיר אילת. מחר (שבת), יתחיל פארמר את ריצתו מהעיר אילת למרכז ישראל ובדרך הוא מתכנן לעבור בגבול עזה ובגדה המערבית.


"אני מחכה בקוצר רוח לרוץ עם כמה שיותר אנשים בישראל" צילום: דגנית מקא-קראוז

פארמר, בן 52, בעל גוף אתלטי ושרירי כמו של בחור צעיר, נראה קצת עייף אחרי כמעט עשרה ימי ריצה רצופים, אבל כשהוא מתחיל, לדבר יכולותיו הרטוריות מרשימות ביותר, על אף העייפות הניכרת בו. נראה כי הוא בהחלט מאמין במסרים עליהם הוא מדבר ובניסיון שלו לקרוא לאנשים, לבנות גשר אחד אל השני. פארמר מקווה כי באמצעות הריצה יוכל לעזור להתחיל ולבנות את הקשרים בין שלושת המדינות השכנות.

"אנחנו בעלי מזל באוסטרליה, כיוון שהיא מאפשרת לאנשים לעבוד זה לצד זה ללא הבדל דת, מין, גיל כך שכשאתה אומר שאתה אוסטרלי זה יכול להעיד על הכל" אומר פארמר רגע לפני כניסתו לישראל ואחרי יום ריצה ארוך ומתיש
 
 "אני בעצמי חצי אירי וחצי איטלקי אבל אני יודע שהגענו כולנו ממקום אחד וזה מקום של אנושיות, כולנו בני אדם וכולנו על הכוכב הזה ביחד. אם אדם אחד יכול לרוץ מהקוטב הצפוני עד לקוטב הדרומי פשוט באמצעות הנחת רגל אחת לפני הרגל השנייה, אם אדם אחד יכול לעבור 40 מדינות עד הקוטב הדרומי באמצעות כפות רגליו, אז העולם לא כזה מקום גדול אחרי הכל. אם אני יכולתי לעשות את זה בעשרה חודשים ו-13 יום, אם יכולתי לעשות זאת עם הרגליים האלו, אז העולם לא מקום כזה גדול אחרי הכל. הדברים שאנחנו עושים באוסטרליה משפיעים על יתר העולם והדברים שקורים ביתר העולם משפיעים עלינו"."מטרת הריצה הזו היא לנסות להביא את לבנון וישראל קצת יותר קרוב יחד" צילומים: ברוק פארמר


פארמר מנסה בריצתו, להעביר מסר של שלום ואיחוד בין המדינות השכנות וכל זאת באמצעות הספורט, דרך ידידותית והנאה שכמעט כל אחד יכול להתחבר אליה או דרכה.

"יש לכם יחסי מסחר וידידות עם מצרים, יש לכם יחסי ידידות עם ירדן" אומר פארמר "מטרת הריצה הזו היא לנסות להביא את לבנון וישראל קצת יותר קרוב יחד, ודרוש מישהו שהוא לגמרי נייטרלי, מישהו שהגיע ממדינה בה ישראלים ולבנונים חיים זה לצד זה. מטרת המסע הזה היא להראות לאנשים באוסטרליה את היופי של ישראל והיופי של האנשים וגם לנסות ולגשר בינהם, לנסות ולהראות את הפנים של האנשים שאפגוש לאורך הדרך. מטרת המסע הזה היא להראות את הפנים האנושיות וללחוץ את ידם של האנשים שאפגוש. מטרת המסע היא להראות שמרחק לא מהווה מחסום"."הייתי שר בממשלת אוסטרליה, אבל אני לא בא לפה כשר, אני בא לכאן כרץ מרתון"פארמר, פוליטקאי בעברו, שימש כשר בממשלת אוסטרליה, אבל טורח להזכיר שאל הריצה הזו הגיע כרץ ולא כפוליטיקאי. נראה כי המשא ומתן לשלום אכן קרוב לליבו.

"לכל הישראלים שמודאגים מהמצב של תהליך השלום" מוסר פארמר, "אני רוצה להגיד לכל אחד ואחד מכם, בבקשה, אל תתנו לתהליך השלום למות, בבקשה תמשיכו אותו הלאה. האנשים צריכים לחיות עם החלטות הממשלה ולכן הריצה הזו היא מה שהיא.

"הייתי שר בממשלת אוסטרליה, אבל אני לא בא לפה כשר, אני לא בא לפה כפוליטיקאי, אני בא לכאן כרץ מרתון, כאדם רגיל שמוכן לעבוד ולהתמודד על השלום עם האנשים הרגילים.

"עשיתי דרך ארוכה כדי להגיע לכאן, אבל אני פה כי איכפת לי, איכפת לי מהמדינה הזו, איכפת לי מהאנשים האלו. כל מה שאני מבקש הוא שנרוץ ביחד בשלום ושלא נוותר על תהליך השלום.

כתבות נוסות בנושא:
> רץ האולטרה מרתון הידוע פט פארמר ירוץ כדי לקדם את השלום

לצורך מסע כזה דרושים הרבה נותני חסות וכסף. מהיכן אתה מגייס את הכספים למסע?
"התחלתי לרוץ ריצות ארוכות כשהייתי בן 18, אני בן 52 כיום. יצרתי סביבי עוקבים רבים, לא רק באוסטרליה, אלא בכל העולם, אז אני מוצא את זה די קל לגייס ספונסרים. אני רוצה לומר לאתלטים של שוונג, כל ריצה שאי פעם התחרתי בה מאז שאני בן 18 וזה כולל תחרות באמריקה מקליפורניה לניו יורק, עמק המוות באמריקה, ריצה מהקוטב הצפוני לדרומי, וזה כולל ריצה באסיה. כל ריצה שהשתתפתי בה בין אם היא ריצה לכייף או ריצת מרתון סיימתי. כשספונסרים מסתכלים עלי ואני עליהם ואני מבקש מהם תמיכה לריצה שאני עומד לעשות, אני יכול לתת להם הבטחה אחת והיא שאסיים כל ריצה שאתחיל וזה שווה לכל חברה שנותנת לי תמיכה. במיוחד כשאני לא רואה את עצמי כרץ, אני רואה את עצמי כמתווך בין אנשים ואני משתמש בריצה ככלי להעביר את המסר שלי הלאה. הרגליים האלו נשאו אותי קילומטרים רבים. עשיתי הרבה ואני רוצה להאמין שהרווחתי את היכולת שלי לגייס ספונסרים ואני מאוד גאה בספונסרים שיש לי".

איך הגיבו האנשים במדינות ערב בהן רצת?
"אני מרגיש מבורך כי אני בא כאדם שאין לו כוונות לפגוע, אם אתה מחייך ומושיט את היד למישהו, זה מדהים איך אתה משנה את הגישה של מישהו".

האם היו אנשים שהצטרפו אליך?
"כן, בלבנון, בחורה אוסטרלית-לבנונית, רצתה לרוץ איתי ולהצטלם לטלויזיה. הצטרף אליה בחור שהיה בקומנדו, אדם מאוד שרירי שיש לו תוכנית חיטוב בטלויזיה שם והם רצו לרוץ איתי מביבלוס לביירות. ברור שאמרתי שכולם מוזמנים ואני פחדתי אבל אחרי עשרה ק"מ הבחור הזה, שהיה מאוד שרירי, לא יכל לרוץ יותר" הוא צוחק.

אתה חושב שהצלחת להעביר את המסר במדינות הערביות?
"בהחלט. דרך התקשורת נגענו בהרבה לבבות של אנשים וגרמנו להשפעה רבה. זו הסיבה שהמסעות שלי ארוכים כפי שהם, כי ככל שהם יותר ארוכים, אני יכול להגיע ליותר אנשים. כשאתה יכול להסתכל למישהו בעיניים זה עושה את כל ההבדל. אם רק נשנה לאדם אחד את נקודת המבט, אז המסע הזה היה שווה את זה, אבל אנחנו בעצם משנים מאות אלפים נקודות מבט ברחבי העולם.

"אני מחכה בקוצר רוח לרוץ עם כמה שיותר אנשים בישראל ואני יודע שרבים מהם יהיו רצים טובים יותר ממני ואני מרגיש כבוד ופריבילגיה לרוץ עם הרבה אנשים מקטנים ועד גדולים".

ניתן לעקוב אחריו דרך הפייסבוק: Middle East Peace Run

9.5.2014


דגנית מקא-קראוז
סגנית עורך shvoong 
נטורופתית, רוכבת אופניים, רצה וטריאתלטית.
אלופת ישראל לשעבר באופני כביש והרים בקטגוריית גיל


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

מאמרים נבחרים

 • 4 עקרונות לפעילות גופנית לאחר צום

  כיצד חוזרים לפעילות גופנית לאחר צום? הפיזיותרפיסט עופר צחר עם הדגשים לחזרה לשגרת חיים ספורטיביים בייחוד בתקופה מבלבלת…

  קרא עוד
 • עולים במשקל בסגר? 7 דרכים לשלוט במשקל גופינו בתקופת הקורונה

  הסגר כופה על רבים מאיתנו אורח חיים אפילו יותר יושבני מזה שהתרגלנו אליו, ובלי לשים לב קל מאוד…

  קרא עוד
 • אצילות או רוח ספורטיבית? הטריאתלט שריגש את כל העולם

  הקטע הבא יכול להיכלל בפקולטה לפילוסופיה בכל אוניברסיטה בעולם והוא למעשה לא דן בספורט, אלא במשמעות הניצחון לאדם…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד
 • טור דה פראנס קטע 05 || הג'מבו של יומבו-ויסמה מנצח בספרינט פיניש

  ווט ואן-ארט מנצח היום עם ספרינט פיניש מתוזמן באופן מושלם ומשלים ניצחון שני ברצף לקבוצתו יומבו-ויסמה

  קרא עוד

2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות