שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

סיפורי הניצחון של ג'ילט

"בהתחלה לא החזקתי מזלג, היום אני כבר רץ מרתון ובעתיד החלום שלי הוא לעשות איירונמן"

שלוש שנים אחרי שנפצע אנושות ואיבד את ידו בפיצוץ מטען בעזה ולאחר תהליך שיקום ארוך וקשה, סיים זיו שילון את מרתון ברלין. בימים אלו הוא מתחיל להתאמן לתחרות איש ברזל והשמיים הם רק תפאורה בשבילו ולא הגבול

עד לפני כשלוש שנים, היה זיו שילון לוחם, מ"פ בחטיבת גבעתי שדרכו ועתידו הצבאי בסולם הפיקודי בצה"ל מאוד ברורים. אבל, לפני שלוש שנים, בגיל 25, השתבשו כל תוכניותיו כאשר נפצע מפיצוץ מטען חבלה ברצועת עזה שהוטמן על אחד השערים שחצה הכוח. "מטען החבלה התפוצץ לי ממש לתוך הפנים", מספר שילון, "קטע לי במקום את יד שמאל ואת יד ימין שלאחר מכן חוברה מחדש בבית החולים, אחרי שהבאתי אותה מהשטח". במהלך השנה הראשונה שלאחר הפציעה היה מאושפז בבית החולים ועבר 14 ניתוחים בשילוב עבודת פיזיוטרפיה קשה. בתום שנה שוחרר מבית החולים והחל לבנות את חייו מחדש, "החל מהדברים הכי קטנים כמו להחזיק מזלג ועד לעשות מרתון ובעתיד גם איירונמן שזה החלום שלי". אבל הוא לא עוצר כאן, הוא החל ללמוד משפטים וממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה ושנתיים לאחר  הפציעה, הוא עמד מתחת לחופה ונשא לאישה את עדי שהיתה בת זוגו לפני הפציעה וכיום הם חובקים את הבת שירה.

זין שילון, פראלימפי, טריאתלון, איש ברזל, נכה, חייל, צילום: אלבום פרטי

"אני יודע שיקח לי שנתיים, שלוש או ארבע, כמה שיקח לי ואני אעשה תחרות איירונמן" | צילום: דולב שלומוביץ

"די, אני לא מנסה יותר"

רוב יומו של שילון מלא בעשייה חברתית כמו הפצת מסרים הקרובים לליבו בקרב בני נוער ובקרב תלמידים לפני גיוס ובנוסף הוא מעביר הרצאות מוטיבציה והשראה בהן הוא משלב את סיפורו האישי ומה שעבר עליו בשנים האחרונות. כיצד החל את חייו מחדש ובעצם בחר לחיות את החיים, "ברמה הרגשית והאישית מצאתי בזה פורקן נפשי מאוד משמעותי לכל התהליך".

כתבות ניצחון נוספות
"פיספסתי את החיים כספורטאי"
"ה-DNF הראשון שלי עשה ממני אתלט טוב יותר"
"הריצה מסדרת לי את העולם הפנימי"

איך הגעת לעולם הספורט?
"מכורח תפקידי נדרשתי להיות בכושר גופני גבוה. לרוץ זה חלק בלתי נפרד מכל חייו של חי"רניק, בטח של קצין. תמיד רצתי וגם מאוד טוב. בצבא הורדתי הילוך מפאת חוסר הזמן בגזרות המבצעיות, תמיד הייתי בסוג של עשייה ספורטיבית. כשנפצעתי, כמעט שנתיים לא עשיתי שום דבר. היה לי סוג של מחסום פסיכולוגי להתחיל ולהניע את הגלגלים מחדש ולחזור לכושר. זה היה מאוד קשה עבורי, לא קיבלתי את הטראומה הפיזית שעברתי ולא קיבלתי את זה שאני לא יכול להגיע לאותם הישגים שהגעתי לפני הפציעה. הייתי רץ חצי קילומטר ומתנשף, לא יכול לרוץ עוד מטר אחד. היה לי מאוד קשה ומתסכל בשלבים הראשונים. לאט לאט התקדמתי שלב אחר שלב ובניתי את הכושר הגופני מחדש ועד למרתון ברלין. הצבתי לעצמי יעד להגיע לתחרות הכי קשה שאדם יכול לעשות ומכאן אני מתחיל לטפס. אני יודע שיקח לי שנתיים, שלוש או ארבע, כמה שיקח לי ואני אעשה תחרות איירונמן פעם או פעמיים או כמה שאצטרך בשביל באמת להוכיח לעצמי, למשפחה, לבת זוג או לחברים".

יוטיוב | זיו שילון חדשות ערוץ 2 "מקווה לחזור לצה"ל

היו לך שלבים בהם האשמת את הפציעה והמצב בו אתה נמצא?
"כן. היו לא מעט. אני חושב שבהרבה מקומות זה הגיע כי לא הצלחתי, לא הייתי חזק פיזית, הייתי על הרבה משככי כאבים. מי שעוסק בריצה יודע שריצה זה לא רק ברגליים, זה גם המון בטן, לשמור על איזון הגוף. הידיים מאוד הפריעו לי. לא הצלחתי לשמור על איזון ונפלתי הרבה ולא הצלחתי לאזן את הגוף. רצתי בהטייה לצד של היד שהיא יותר כבדה. זה הביא אותי לתיסכול. היו כמה רגעים שאמרתי 'די, אני לא מנסה יותר' ועליתי כמעט 14 קילו מהמשקל הרגיל שלי. ברגע שקיבלתי את ההחלטה ואמרתי לעצמי שזה קורה ולא משנה מה, עכשיו זו משימה ואני מתייחס אליה כמו אל משימה מבצעית, אז הגלגלים התחילו לזוז".

זין שילון, פראלימפי, טריאתלון, איש ברזל, נכה, חייל, צילום: אלבום פרטי

"ברגע שקיבלתי את ההחלטה ואמרתי לעצמי שזה קורה ולא משנה מה" | צילום: אריק סולטן

היה מישהו שסייע לך בדרך הזו?
"קודם כל קיבלתי את ההחלטה לבד ושמתי פוסט בפייסבוק. כתבתי שם שכל העולם יידע שאני בעוד תקופה, הולך לעשות תחרות איירונמן וברגע שאתה מציב לעצמך יעד וכולם יודעים שאתה בתוך זה, מאוד קשה ללכת אחורה וידעתי את זה, במיוחד לאדם כמוני שלא יכול לסבול כישלונות. ידעתי שאם אציב לעצמי את היעד ואחרים ידעו שאני עושה את זה, יהיה לי הרבה יותר קשה להגיד אני מפסיק. פנו אלי המון מאמנים, מהדרום ועד הצפון. המאמן הראשי שלי היה ניר כהן".

איך עברו עליך האימונים לקראת מרתון ברלין?
"היו פציעות קטנות כי הגוף לא היה רגיל בכלל. היו לי פציעות שסחבתי עד המרתון עצמו, כמו ITB שהיה לי. לקראת המרתון לא ידעתי אם אוכל לרוץ, עשיתי זריקה קטנה לשיכוך כאבים באזור הזה ובכל זאת רצתי את המרתון. עברתי שני ניתוחים גדולים בתקופה שהתאמנתי שאחריהם הייתי צריך להפסיק לשלושה שבועות. פתאום לרוץ ואז שוב פעם להתחיל מחדש ושוב תיסכולו אותי. זה מרחק מאוד גדול ואתה חייב לצבור את הקילומטרז'. באנו למרתון ברלין גם ברמה הסימבולית, ניצחון במקום הזה. אני, חייל שנפצע בהגנה על מדינת ישראל, הרגשתי צורך לסמל את הקשר הזה. את כל האימונים הארוכים שלי עשיתי באוגוסט".

זין שילון, פראלימפי, טריאתלון, איש ברזל, נכה, חייל, צילום: אלבום פרטי

"עשיתי את המרתון לא רק בשביל עצמי אלא גם לאנשים שנמצאים ברגעים לא פשוטים בחיים שלהם'" | צילום: דולב שלומוביץ

איך הגיבה הסביבה?
"היה הד מטורף, הרבה יותר ממה שציפיתי. כל ערוצי התקשורת פירסמו את התמונה שלי חוצה את קו הסיום והרבה אנשים הזדהו, בירכו וחיזקו, זה מילא אותי מבפנים. אמרתי לעצמי 'עשיתי את המרתון הזה לא רק בשביל עצמי אלא בשביל הרבה מאוד אנשים אחרים שנמצאים ברגעים לא פשוטים בחיים שלהם' החל מחיילים פצועים שנפצעו במבצע 'צוק איתן', וחלק מההחלטה לעשות מרתון היא בשביל להוכיח להם שהנה, אני הייתי פצוע אנוש לפני שנתיים והיום אני פה. זה היה הכי חשוב, לצערי החבר'ה האלו שנכנסו למעגל הפצועים החדש. הרגשתי כבוד שאני מצליח לספק להרבה מאוד אנשים פרופורציות ומוטיבציה וזה היה עבורי כיף גדול".
מבחינתו הוא יודע שאימונים לתחרות איש ברזל זו לוגיסטיקה מורכבת המשלבת שחייה, אופניים וריצה וברור לו שזה על חשבון דברים אחרים כמו מהמשפחה. "התברכתי באשה שאין שנייה לה. היא מבינה את הצורך שלי להגשים את עצמי מחדש בגלל כל הדברים שעברתי בשלוש השנים האחרונות והרצון שלי להוכיח לעצמי שחזרתי להיות אותו זיו אפילו יותר חזק ממה שהייתי. היא יודעת שהאתגרים האלו בסופו של דבר בונים אותי כאדם, כבן זוג, כאבא והיא נותנת לי את המרחב הזה. אני משתדל כמה שיותר לוותר על דברים אחרים".

איך היתה ההרגשה לחצות את קו הסיום במרתון ברלין?
"רצתי עם חולצה שעליה הודפסה תמונה של חבר מאוד טוב שלי שנהרג בגבול לבנון והיה פקוד שלי במשך שנים בצבא. על שמו הוקמה עמותת 'עוף קדימה' וזה היה חלק מאוד סימבולי עבורי ממש 'לרוץ' איתו ומאחורה על החולצה שמתי את התמונה של אמא שלי שגם היא היתה חלק מאוד משמעותי בחיים שלי ומהשיקום. לצערי חודש וחצי לפני שהתחתנתי היא נפטרה מסרטן. הרבה פעמים בשיקום היה חשוב לי להוכיח לאמא שלי שאני קם על הרגליים וחוזר להיות אותו זיו שהייתי בשביל לגרום לה להרגיש יותר טוב. למרות שהיא מסתכלת עלי 'מלמעלה', אני אמשיך להוכיח לה שאני עומד על הרגליים. גם בשביל יוחאי שהיה חבר מאוד טוב שלי. גם המחשבות שעוד מעט אני עומד להיות אבא, זה מה שליווה אותי במהלך כל הריצה ובעיקר התפוצץ אצלי בסוף. הצלחתי להגשים את היעד שבשבילו הגעתי לברלין ומעל זה, הצלחתי לעשות את האנשים שכל כך אהבתי אבל לא נמצאים איתי פה, גאים. ככה הרגשתי ברמה הרוחנית לפחות. תחושות של סיפוק, כוח, עוצמה, לחזור לעצמך, לחזור לגבריות שנעלמה לי במהלך הפציעה. הסיטואציה שאתה בן 25 וצריכים לקלח ולהאכיל אותך, מוחק את כל התחושות שהיית לוחם לפני כן. הכל ביחד התפוצץ בקו הסיום והיה מרגש עד דמעות".

זין שילון, פראלימפי, טריאתלון, איש ברזל, נכה, חייל, צילום: אלבום פרטי

"תחושות של סיפוק, כוח, עוצמה, לחזור לעצמך, לחזור לגבריות שנעלמה לי במהלך הפציעה" | צילום: דולב שלומוביץ

עכשיו אתה מתחיל להתאמן לאיש ברזל?
"אנחנו מתכננים לעשות את איירונמן פרנקפורט. אני בדיוק עכשיו בשלבים ראשונים. צריך לחזור ולשחות עם מאמן של עמותת תקוות. עמותה של ספורט אתגרי של פצועים ונכים".

איך אתה מדווש על אופניים?
"לילה לפני המרתון, שלושה חברים הכי טובים שלי סגרו בהפתעה כרטיסי טיסה ובאו להיות איתי וללוות אותי בריצה. הם התפזרו בנקודות שונות במסלול והצטרפו תוך כדי הריצה. זה נתן לי בוסט עצום של אנרגיה. אחד מהם הוא רוכב אופניים מאוד טוב ואיתו אני עושה אופניים בטנדם כי יש לי קושי להסתדר עם ההילוכים וההיגוי כי הידיים שלי כרגע לא מתפקדות. אני יודע שיש כאלו שעושים את זה עם הרגליים אבל עצם הלמידה תיקח לי המון זמן".

איך אתה מסתדר עם השחייה?
"חשבנו בהתחלה לעשות פרוטזה מיוחדת שהיא כמו סנפיר, אבל אחרי שהתייעצנו עם כל מיני גורמים הבנו שלא ניתן בתחרויות רשמיות להכניס אביזרים חיצוניים, גם אם אין לך יד. אני לומד לשחות עם האמות. במקום תהליך הגריפה שעושים עם כף היד, אני עושה את זה עם האמה ומנצל את כל המסה של האמה כדי לגרוף את המים אחורה. אני עובד קשה. אני צריך לעבוד הרבה יותר קשה עם הרגליים, בעיקר אם מדובר בגלים בים".

מה המטרות הבאות? אחרי שתסיים איש ברזל?
"אני אקח את הזמן למשפחה והאתגר הבא שלי יהיה טיפוס. אני מאוד רוצה לטפס הרים. אני אקח לעצמי כמה שנים להתאמן. אולי אני אתמקד בריצות קצרות, אני רוצה לחזור לכושר הקודם שלי, אם זה מרוצים למרחק של 10 ק"מ. אולי להשתלב בתחרויות ולהשיג תוצאות טובות. אני יודע שלפני שנפצעתי השגתי תוצאות טובות, אבל זה עוד רחוק. את האיירונמן כבר סיימתי, נשאר לי להתגלגל לשם".

אתה מתכנן לעשות תחרות טריאתלון לפני האיש ברזל?
"בוודאות אני מתכנן לעשות לפחות שלושה טריאתלונים, פעם או פעמיים חצי איש ברזל. עדיין לא קבענו את התכנית כי עכשיו אני מתחיל את השחייה והאופניים".

זין שילון, פראלימפי, טריאתלון, איש ברזל, נכה, חייל, צילום: אלבום פרטי

"לי מאוד עזר להציב את היעדים שלי ולהראות את מה שהשגתי לכל העולם" | צילום: שלומי מויאל

טיפ לספורטאים?
"כמו בכל דבר בחיים, ככל שתשקיע באימונים גם ברמה הפיזית וגם המנטלית, תבוא לתחרויות יותר מוכן ובטוח בעצמך. מה שהכי עזר לי, זה טיפ בעיקר לספורטאים שנמצאים בתחילת הדרך שלהם, פשוט להתחיל ולזוז קדימה. לא לעצור ולתכנן יותר מידי. להתחיל לרוץ יחפים, קודם כל להתחיל לעשות כי בכושר גופני, ככל שאתה צובר קילומטרז', ככה המסוגלות שלך עולה וזה עובד על אותו קו ומאוזן. להתחיל לרוץ ולכוון לדברים מסויימים. לעמוד באתגרים שהצבת לעצמך וככל שתצבור יותר השגים, כך תחושת המסוגלות שלך תעלה ותוכל להגיע ליותר השגים. לי מאוד עזר להציב את היעדים שלי ולהראות את מה שהצבתי לכל העולם. תרשום משהו יפה, תשלח לחברים שלך, תפרסם בפייסבוק, תגיד למשפחה שלך, תספר לכל המעגלים שתומכים בך ונותנים לך כוח ומהם אתה שואב הרבה מאוד אנרגיות. אז יהיה לך הרבה יותר קל לעמוד בזה, זה לא רק אתה מול עצמך, זה אתה מול כל הסביבה התומכת שלך. לי לפחות, ברמה האישית, זה מאוד מאוד עזר".

צילום עמוד הבית: אריק סולטן


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בכתבות או בפרסומי שוונג צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו או לבקש להוסיף את הקרדיט שלכם בדוא"ל: info@shvoong.co.il
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

מאמרים נבחרים

 • שביל השרון: 60 ק"מ של ריצה בנופים משכרים

  מחפשים מסלול ירוק וציורי עם תוואי שטח משתנה ובמסדרון אקולוגי מרתק? המסלול החדש הזה שמתחיל בנחל אלכסנדר ומסתיים…

  קרא עוד
 • תכנית אימון למתחילים: מ-0 ל-5 ק"מ ריצה

  רוצים לעשות ביחד את ה"צעד הראשון"? אז בואו נתחיל לאט ובביטחון עם תכנית אימונים בסיסית שתוביל אתכם לריצה…

  קרא עוד
 • מה לעשות במקרה של פציעת פלנטר פצאיטיס?

  מרבית קהילת הרצים והרצות מכירים היטב את המונח דורבן ולא בהקשר של מכרסמים חמודים. הנה מה שצריך לדעת…

  קרא עוד
 • 4 עקרונות לפעילות גופנית לאחר צום

  כיצד חוזרים לפעילות גופנית לאחר צום? הפיזיותרפיסט עופר צחר עם הדגשים לחזרה לשגרת חיים ספורטיביים בייחוד בתקופה מבלבלת…

  קרא עוד
 • עולים במשקל בסגר? 7 דרכים לשלוט במשקל גופינו בתקופת הקורונה

  הסגר כופה על רבים מאיתנו אורח חיים אפילו יותר יושבני מזה שהתרגלנו אליו, ובלי לשים לב קל מאוד…

  קרא עוד
 • אצילות או רוח ספורטיבית? הטריאתלט שריגש את כל העולם

  הקטע הבא יכול להיכלל בפקולטה לפילוסופיה בכל אוניברסיטה בעולם והוא למעשה לא דן בספורט, אלא במשמעות הניצחון לאדם…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע לרצים מתחילים שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • גיא ניב מסכם את הטור: "זה היה אכזרי, אבל נהניתי"

  ראיון עם הרוכב גיא ניב שצלח 3,482 ק"מ מפרכים בטור דה פראנס עם רגעי דרמה, כאב וקושי מהפרינאים…

  קרא עוד
 • לקראת הסגר: מה התקנות החדשות לגבי פעילות ספורטיבית?

  עד איזה מרחק מותר לצאת בזמן הסגר לריצה או הליכה ומה לגבי המסכה? הנה פרוט התקנות החדשות לפני…

  קרא עוד
 • כך תשפרו את מהירות הריצה שלכם

  חלק גדול מהרצים החובבים חולמים לשפר את התוצאות שלהם - כך בדיוק תעשו זאת

  קרא עוד
 • ריצה VS שחייה: איפה שורפים יותר קלוריות ומה היתרונות של כל אחד מהם?

  כל עוד אנו מבצעים פעילות גופנית מצבנו מצוין, אך מה עדיף יותר, לשחות או לרוץ? הפיזיותרפיסט עופר צחר…

  קרא עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2020 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות