שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

ריצה מתחילים

מדוע לעתים נדירות יש מוות פתאומי במרוצים וכיצד ניתן להפחיתו?

האם הסיקור התקשורתי של מקרי מוות ופגיעות במהלך מרוצים הוא מוגזם? ומה בכלל אפשר לעשות כדי שלא נשמע על מקרי מוות או פציעות בתחרויות?

אם יש משהו שקרוב להוציא אותי משלוותי, זו סערת התגובות אשר מלווה כל מקרה מוות או פגיעה קשה של ספורטאי במהלך מרוץ. סערה המלובה באש של עורכי העיתונים מחד וספורטאים בעלי ידע חלקי מאידך. עם כל הכאב על כל אדם ואדם, אנסה לעשות מעט סדר ולהכניס את הדברים לפרופורציה. אז מהו "אפקט הכריש"? אז ככה, בשל הפרופיל העיתונאי הגבוה שניתן לתקיפות כריש, אנשים רבים חוששים להיכנס לים מפחד שיותקפו על ידי כריש, כאשר המציאות היא שכמות תקיפות הכריש בעולם כולו זניחה, בעוד שיתושים הורגים מיליוני אנשים מדי שנה.

הפחתת הסיכון לתמותה עם יותר פעילות גופנית

מדד הפחתת הסיכון לתמותה

עוד כתבות בנושא 
כיצד אימונים בחום ובלחות גבוהים עלולים לגרום למוות? 
מחקר חדש: שחייה מפחיתה ב-28 אחוז את הסיכוי למוות בטרם עת 
כמה לשתות ומה לשתות במהלך המרוץ או האימון שלכם? 

באופן דומה, כמות האנשים המתים במרוצים (מכל הסיבות) בארץ מדי שנה, נמדדת בדרך כלל על אצבעות יד אחת והשיעור נע סביב רץ אחד ל-60,000. מנגד, בישראל כ-10,000 אנשים סובלים מהתקפי לב מדי שנה וכ-10% מתוכם (1,000) מתים במהלך השנה שלאחריו. המדע הוכיח בצורה חדה וברורה, באוסף של מחקרים על מאות אלפי אנשים, כי פעילות גופנית מסייעת בהפחתת שיעורי התמותה מהתקפי לב וממחלות רבות נוספות כולל סרטן בשיעור של כ-30%, וכיום אין ספק באשר לחשיבותה לכלל האוכלוסייה. לכן יותר ויותר רופאים מתייחסים לפעילות גופנית כתרופת הפלא אשר יכולה למנוע או להקל על מגוון רחב יותר של מחלות וחוליים מכל תרופה, תוסף או תכשיר שניתן לקנות בבית המרקחת.

אז מה כן? מה ניתן לומר על תמותה פתאומית בריצה וכיצד ניתן להפחית אותה? ראשית, יש להפריד את המקרים לשתי סיבות נפרדות: מוות מגורם לבבי ומוות ממכת חום. ישנם עוד מצבים אשר עלולים לגרום לרצים להרגיש כאילו הם הולכים למות (למשל צניחה פתאומית בלחץ הדם או תשישות מחום) למרות שאינם מסכני חיים בדרך כלל, וישנם מצבים שהם באמת מסכני חיים ולעתים קרובות יובילו לטיפול רפואי ברץ ואף אשפוזו, אך נדיר שיסתיימו במוות (למשל התייבשות או הרעלת מים (היפונתרמיה).

מוות לבבי

הסיבות הנפוצות למוות לבבי פתאומי בזמן פעילות גופנית הן אוטם שריר הלב (התקף לב) או דום לב. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ושונות, החל ממחלות תורשתיות, הפרעות מבניות או חשמליות בלב, חסימה של כלי דם, ועד מחלות ויראליות או חיידקיות בהן חלינו בסמוך למרוץ, שעלולות לפגוע במאזן האלקטרוליטים בגוף או בשריר הלב עצמו, ומחלות אסימפטומטיות (מחלות קלות שאנו אפילו לא מרגישים למעט "חלושעס").

רץ שוכב מעולף בסיום תחרות

הסיכון של מי שפעיל באופן קבוע קטן ב-30 אחוז | צילום: pixabay

מצד שני, בשביל לקבל את הפרופורציה הנכונה צריך להשוות בין אוכלוסיית המתאמנים לבין אלו שאינם פעילים. כפי שצוין כאן, הסיכון של מי שפעיל קטן בממוצע ב-30% מזה של אלו שאינם פעילים. עם זאת, מאחר והפעילות הגופנית מעמיסה על מערכת הלב וכלי הדם, במידה ויש בעיה, יש סיכוי גדול משמעותית שבעיה זו תבוא לידי ביטוי בזמן הפעילות ולא בזמן מנוחה, ולכן לא נדיר לשמוע על רצים שסבלו מאירוע לבבי במהלך אימון או תחרות. אבל אם נשווה זאת לאדם שאינו פעיל ונזקק לפתע לבצע מאמץ משמעותי, נמצא שהוא נמצא בסיכון גדול פי כמה וכמה ללקות באירוע לבבי בזמן מאמץ זה.

אחת הטענות המושמעות לעתים קרובות, במיוחד בשנים האחרונות, אומרת כי ריצה קשה מדי או לאורך יותר מדי זמן מסוכנת. אם נבדוק מה המדע אומר, נגלה שהתשובה מעט מורכבת יותר. ראשית, אפילו פעילות גופנית מעטה בכמות המומלצת המינימלית של 150 דקות פעילות מתונה בשבוע (למשל הליכה מהירה) או 75 דקות פעילות נמרצת בשבוע (למשל ריצה) ישיגו את מרבית התועלת הבריאותית. מחקרים נוספים הראו שאפילו כמויות קטנות יותר עדיין מועילות. בקצה השני נגלה כי גם בכמויות מוגזמות פי 10 מהכמות המומלצת המינימלית (מעל 12 שעות פעילות נמרצת בשבוע), אמנם התועלת השולית יורדת, אבל שיעור התמותה עדיין נמוך משמעותית מזה של מי שאינם עוסקים בפעילות גופנית.מוות ממכת חום 

הסיבה הנפוצה השנייה למוות במרוצים היא מכת חום. הגורמים למכת חום שונים ומגוונים, כאשר טמפרטורת הסביבה גבוהה, התייבשות משמעותית (מעל 2-3% ממשקל הגוף) ועוד עשויים לתרום לה. בעוד שמצבים של תשישות חום נפוצים, קשה מאוד להגיע בפעילות גופנית ממושכת למצב של מכת חום מבלי שתהיה בעיה פתולוגית מקדימה.

אם נבחן את מרבית מקרי המוות ממכת חום, נגלה בעיקר את התרחישים הבאים: או שהרצים סבלו ממחלה, בדרך כלל מלווה בחום, בימים שקדמו לתחרות. או שביצעו פרץ פעילות קצר ואינטנסיבי מאוד, או שמכות החום נקשרות לפתולוגיות הדומות להיפרתרמיה ממאירה אשר קשות מאוד לחיזוי ולטיפול, או לתרופות/חומרים שונים שנלקחו על ידי האנשים (כמו כדורי הרזיה או סמים).

רץ מרתון על קו הסיום

בדרך כלל יש מידע חלקי על מה גרם למכת החום | צילום: pixabay

חלק ניכר מהמידע על מכות חום מגיע ממקורות אנקדוטיים בהם יש מידע חלקי על האירועים שהובילו למכת החום. דוגמה "יפה" מגיעה מדרום אפריקה, שם לפני מספר שנים גייסה משטרת התנועה 60 שוטרים חדשים. על המשרות התחרו כ-30,000 מועמדים ולכן הוחלט לבצע תחרות ריצה ל-5 ק"מ. בתחרות שנערכה בתנאי חום מתו 6 אנשים ממכת חום, ועשרות רבות נדרשו לטיפול רפואי. בארץ אנו מכירים גם מספר אירועים בהם חיילים סבלו ממכות חום בזמן אימונים בתנאי חום קשים, כולל החובש ירון בן-דור, אשר רץ לעזור לחבר שסבל ממכת חום ומייד לאחר מכן סבל ממכת חום בעצמו. מנגד, יש אירועים שברור שנובעים מפתולוגיות כמו רץ שסבל ממכת חום בטמפרטורת סביבה של 4 מעלות, ורץ שסבל ממכת חום (טמפרטורת ליבה > 41 מעלות) וטופל באמבט מי קרח ונדרשו למעלה מ-24 שעות עד שטמפרטורת גופו החלה לרדת חזרה.

חשוב להדגיש כי בעיתונות, וגם בקרב חובבי ריצה רבים, קיים בלבול גדול בין התייבשות למכת חום. התייבשות איננה מכת חום, ובניגוד לעבר הלא רחוק ולמה שלמדו אותנו בצבא, היום אנחנו יודעים כי התייבשות קלה של 2-3% ממשקל הגוף לא רק שאינה מזיקה או פוגעת בביצועים, אלא אפילו מסייעת בשמירה על ריכוזי המלחים בדם שחיוני לקיומנו.

בפועל, מאז שנות השמונים של המאה הקודמת, אנו עדים למצב בו יותר רצים סובלים מהיפונתרמיה, או בשמה העממי הרעלת מים, שהינו מצב בו הרץ שותה כמות כה גדולה של מים (בלי או עם מלחים מוספים) שריכוז המלחים בדם יורד לרמה מסכנת חיים, מאשר כאלה הסובלים מהתייבשות. לכן, בעוד שהתייבשות משמעותית (> 5% ממשקל הגוף) עלולה להעלות את הסיכון הן לאירוע לבבי והן למכת חום, התייבשות קלה (2-3% ממשקל הגוף) אינה מזיקה ועשויה אפילו לסייע, ולכן היה מי שקרא לתחרויות ריצה ארוכות "תרגיל בהתייבשות מבוקרת". והדרך הטובה ביותר להגיע לרמה זו היא על ידי שתייה של 500-800 מ"ל לשעה (2.5-4 כוסות) ובהתאם לתחושת הצמא.

בדיקה רפואית וארגומטריה? 

אחד הפתרונות המתבקשים הנו בדיקה רפואית טרום המרוץ, וזו אכן היתה ההמלצה של בית המשפט בעקבות פטירתו של דוד שלומוביץ' לאחר השתתפותו במקצה חצי המרתון בתל אביב ב-2011, אשר בעקבותיו תבעה המשפחה את עיריית תל אביב והמארגנים, ובית המשפט פסק כי האחרונות התרשלו בכך שהסתפקו בהצהרת בריאות ולא דרשו אישור רופא.

אבל אם עוברים על ספרות המחקר, מגלים כי לא רק שלרופא המשפחה כלל אין את הכלים לחזות את יכולתו של הרץ לעמוד במאמץ המרוץ. אלא גם בדיקות ארגומטריה מוגבלות מאוד ביכולתן לחזות אירועים לבביים בקרב אוכלוסיה מבוגרת, ויעילות בעיקר בקרב צעירים לגילוי מומים מולדים. כמובן ששניהם אינם יכולים לחזות מה יקרה לרץ בין מועד הבדיקה ועד התחרות עצמה, שיכולה להיות חודשים רבים לאחר מכן. חמור מכך, לא נדיר לראות רצים המפרשים את מעבר בדיקות הארגומטריה כאישור בריאות גורף, ומרשים לעצמם לבצע מאמצים קיצוניים בתנאים ובמצבים שאולי עדיף היה להימנע מהם, כמו דוגמה קיצונית של רץ שהחליט מייד לאחר קבלת האישור להתחיל להתאמן בשעות הצהריים באמצע הקיץ.

ומה כן? 

האחריות על בריאותכם במהלך תחרויות ואימונים היא בראש ובראשונה שלכם ושל הרצים שאתכם. שום רופא, שום בדיקה ושום כמות של תחנות עזרה ראשונה לאורך המסלול, לא יכולים להחליף מעט שכל ישר ואת היכולת שלכם ושל הסובבים שלכם לזהות מצבים רפואיים בעקבותיהם רצוי שלא תזנקו כלל או תפרשו לפני קו הסיום.

אין שום גבורה בלזנק לריצה יום או יומיים אחרי שהחלמתם משפעת או דלקת גרון חיידקית, או להילחם על תוצאה כאשר הגוף מאותת לכם שמשהו הבוקר "לא עובד". ולמרות שאנו נרגשים לשמוע את סיפורי הגבורה של רצים שהגיעו לקו הסיום על ארבע, אם אתם מרגישים תופעות של ערפול הכרה, כאבים בחזה או רואים רץ אחר הסובל מתופעות שכאלה (יכולת השיפוט העצמי נפגעת במכת חום) זה הזמן לפרוש ולחפש סיוע רפואי.

בדיקת מאמץ לא אומרת יותר מדי לספורטאים בוגרים | צילום: pixsabay

מעבר לכך, מאחר ובדיקת הארגומטריה היא בדיקת סקר עם אחוזי שלילי מוטעה וחיובי מוטעה גבוהים, מצד אחד היא עלולה לנטוע בספורטאי תחושת ביטחון מוטעית, ומצד שני לחייב בדיקות המשך יקרות הרבה יותר אשר עלותן הכוללת למערכת הרפואית עשויה להגיע לעשרות מיליוני שקלים. כתוצאה מכך, קופות החולים ולאחריהן ההסתדרות הרפואית החליטו, בדומה לרוב מדינות העולם, לבטל את מתן האישור ולהחליף אותו בהצהרת הבריאות של המשתתף עצמו.

למעשה, מה שהמחקר מגלה כי בגלל הקושי לחזות ו/או למנוע מקרים אלה, הדרך הטובה ביותר לצמצום מות לבבי פתאומי במרוצים (ולא רק) הוא דפיברילטורים נגישים וזמינים לאורך המסלול וצמצום זמן התגובה כאשר אירוע שכזה מתרחש.

הערות שיסייעו לשמור על חייכם במרוץ הבא

 • אל תשתתפו בתחרות אם לא התכוננתם אליה כראוי
 • הימנעו מלרוץ אם אינכם מרגישים טוב ובשבוע שאחרי מחלות חום ויראליות ומחלות של דרכי הנשימה התחתונות
 • אל תשתוללו בתחרות ואל תעשו מאמצים מעל ומעבר למה שעשיתם באימונים, בפרט אם עברתם את גיל הילדות
 • זכרו, הסיכון של הרצים במקצים הקצרים ל-10 ק"מ וחצי מרתון גדול מזה של רצי המרתון
 • היוועצו ברופא במקרה שאתם לוקחים תרופות או תוספים, כולל תוספים טבעיים למיניהם
 • בתנאי מזג אוויר קיצוני, הנמיכו ציפיות והורידו את רמת המאמץ, במיוחד אם לא התאמנתם באותם תנאים בשבועות המובילים למרוץ
 • הקפידו לשתות, אך אל תגזימו. כמות של 500 עד 800 מ"ל (2.5 עד 4 כוסות) לשעה יחד עם תחושת הצמא ייקחו אתכם אל קו הסיום בצורה הבטוחה ביותר
 • אם שעון הדופק משתולל במהלך הפעילות או לאחריה והשתוללות זו אינה נובעת מתקלה טכנית כמו סוללה גמורה, מגעים יבשים או הפרעות אלקטרוסטטיות, או שהיא מלווה בכאבים או אי נוחות בחזה, סחרחורת, דפיקות לב או קוצר נשימה – פנו לבירור באופן מיידי!


 עדיין לא חברים של שוונג בפייסבוק? הצטרפו עכשיו קבלו את כל התכנים הכי מעניינים
הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו וקבלו את ריכוז הכתבות המובילות של השבוע

מאמרים נבחרים

 • מיתוסים על התאוששות שחייבים לנפץ

  סביב הפגרה נרקמים מיתוסים רבים שהגיע הזמן לנפץ, אז בקשנו מהמאמן גלעד קראוז שינפץ לנו אותן אחת אחת…

  קרא עוד
 • איך אומרים לרכב או לרכוב?

  מה נכון להגיד ומה טעות? האם לרכב היא הצורה הנכונה או דווקא לרכוב? הנה הפתרון של האקדמיה ללשון…

  קרא עוד
 • כל מה שרציתם לדעת על הג'ירו בישראל ולא היה לכם את מי לשאול

  לקראת האירוח ההיסטורי של הג'ירו ד'איטליה בישראל ראיינו את מפיק המרוץ בארץ, אז באיזה רחובות תוכלו לראות את…

  קרא עוד
 • שחיינית צוללת בבריכה

  רוצים להימנע מלחץ כרוני ודיכאון? תתחילו לשחות

  הרבה אנשים אוהבים לשחות, אבל לא כולם מבינים עד כמה גדולה התרומה שלה למוח בזכות האנדרופינים וגם בזכות…

  קרא עוד
 • 15 טיפוסים נוראיים לרוץ איתם

  בטוח יצא לכם לרוץ בחברתם לא פעם וחלקם אפילו לא יודעים שהם כאלו, אז ריכזנו את הטיפוסים האקסטרווגנטיים…

  קרא עוד
 • "רצתי 250 ק"מ במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה והצבתי לעצמי גבולות חדשים"

  מדבר, חול וחום אימים חיכו לאולטראיסט תומר סימונוב, שהשתתף במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה למרחק של 250 ק"מ בשבעה…

  קרא עוד
 • הדבר הגדול הבא: אימון הריצה הבא שלכם יתקיים ב…חו"ל

  מחנות אימונים בחו"ל זה הדבר הגדול הבא שכובש את עולם הריצה בישראל, לאחר שאתיופיה, בולגריה וצרפת הפכו למתחמי…

  קרא עוד
 • 4 סיבות מצוינות שבגללן כדאי לרצים לשחות

  הרבה מאוד רצים אוהבים לבצע אימונים משלימים, אבל במקרים רבים השחייה תמיד עולה כאופציה טובה. מה הופך אותה…

  קרא עוד
 • הרץ שנפצע לאחר שהותקף על ידי נץ

  את הריצה הזו לא ישכח לעולם אנדי לוולין, שנחבל באופן חמור על ידי נץ ששרט את קרקפת ראשו…

  קרא עוד
 • איך מתמודדים עם משברים במהלך מרוץ?

  זה אף פעם לא בתכנון, אבל לפעמים אין ברירה ואנחנו חייבים לבצע "אתחול" מחשבתי כתוצאה ממשבר במרוץ. אז…

  קרא עוד
 • 10 רוכבים שכדאי לשים לב אליהם בטור דה פראנס השנה

  כריס פרום, ריצ'י פורט, רומיין ברדט ועוד שבעה רוכבים עצמתיים שכדאי לשים לב אליהם החל מיום שבת

  קרא עוד
 • רוצים לשפר תוצאות בריצה? אולי כדאי שתתחילו לשחות

  מאמן השחייה אורי סלע מסביר, שעל מנת לשפר את התוצאות שלכם בריצה, מומלץ מאוד לשלב ענפי ספורט "מאריכי…

  קרא עוד
 • הטעויות שאתם עושים כשאתם קונים נעלי ריצה

  5 הטעויות הקריטיות שעלולות להוביל אתכם לקנייה מאכזבת ושאולי גם תגרום לכם לפציעה לא רצויה

  קרא עוד
 • למה יש כאבי צד בריצה ואיך מפסיקים את זה?

  רוב הרצים חווים כאבי צד, בעיקר בתחילת דרכם. בדרך כלל הם עוברים ככל שמתרגלים לריצה, אבל ניתן גם…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מדוע ההדרגתיות בריצה כל כך חשובה?

  כאשר מדלגים על שלבים ומגדילים יותר מדי את מרחקי הריצה בין שבוע לשבוע או בין חודש לחודש, אתם…

  קרא עוד
 • כיצד תהפכו את הריצה לחלק מהחיים שלכם?

  ההחלטה להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית היא החשובה ביותר, אבל כדי להפוך את זה לתחביב אהוב ולשמור עליו צריך…

  קרא עוד
 • איך קושרים נעלי ריצה נכון ונמנעים משלפוחיות?

  זו אולי נראית הפעולה היומיומית הפשוטה ביותר, אבל לקשירה נכונה של נעלי הריצה שלכם יש השפעה על התנועה,…

  קרא עוד
 • כיצד אימוני כוח תורמים לשיפור ריצה למרחקים ארוכים?

  במחקר שהתפרסם עולה כי אימון כוח תורם לשיפור יכולת הריצה למרחקים ארוכים. אז איך אתם יכולים להשפיע על…

  קרא עוד
 • משקפת שחייה

  איך מתאימים משקפת שחייה?

  עומדים לקנות משקפת שחייה חדשה? יש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי שההתאמה תהיה מושלמת. כנסו וצפו

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  10 דברים שאסור לשכוח לפני שיוצאים לתחרות

  לא בכל יום אנחנו משתתפים במרוץ, אבל כשזה קורה כדאי שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר. הנה הדברים החשובים…

  קרא עוד
 • מהו סף חומצת חלב ואיך הוא עוזר להשתפר בריצה?

  שמעתם עליה רבות אך יתכן שלא תמיד הבנתם את תפקידה, לאחר שתקראו ותבינו את חשיבותה תדעו מדוע אתם…

  קרא עוד
 • לא מריח טוב: כיצד מתמודדים עם פוּקים במהלך ריצה או פעילות גופנית?

  גם אם לא נעים לדבר על פוקים, חייבים לשים את זה על השולחן ולהבין את התופעה. יש לדבר…

  קרא עוד
 • צ פ ו || אחוות רצים: המרתוניסט שהגיע מעולף ומותש לקו הסיום במרתון לונדון

  הנסיך וויליאם והנסיך הארי צפו בו כאשר הוא מדדה אל עבר קו הסיום נתמך משני צדדיו - הצד…

  קרא עוד
 • מחקר חדש: שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות לחיים

  אז כמה שעות כבר הוספתם לחיים בזכות הריצה? מחקר חדש קובע שכל שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות…

  קרא עוד
 • איך תתאמנו לקראת טריאתלון אולימפי ראשון?

  אם יש לכם כושר ריצה והחלטתם שאתם רוצים להתנסות גם בטריאתלון, זה בהחלט אפשרי. כמה צריך להתאמן? איך?…

  קרא עוד
 • פציעות ספורט: נכון או לא נכון? מיתוסים מעולם הריצה

  בשנים האחרונות הפכה הריצה לתחביב אופנתי בקרב נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. עם העלייה בפופולריות החלו להשתרש בתודעה…

  קרא עוד
 • תרוצו לאט: מדוע יש אובססיית שיפור מהירות אצל רצים חובבים בישראל?

  חשבתם פעם מדוע בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל ישנה סגידה אחר שיפור זמן הריצה, יהיה המרחק אשר יהיה?

  קרא עוד
 • ילד רץ

  עד כמה בריא לילד לרוץ מרתון?

  הביטו על קו הזינוק בפעם הבאה ותראו שיש בו יותר ויותר ילדים ונערים שרצים למרחקים של 10 ק"מ,…

  קרא עוד
 • חנות אופניים

  יד שנייה מרופא: למה שוק מוצרי הספורט המשומשים פורח?

  שעוני דופק, אופניים וחליפות יד שנייה? אלו הם רק חלק משוק המוצרים המשומשים בספורט הסבולת שהולך וגדל ואם…

  קרא עוד
 • שחייה במים פתוחים

  6 מיתוסים על שחייה של טריאתלטים

  למה לא כדאי להסתפק בסגנון אחד באימונים? למה לא צריך להזניח את עבודת הרגליים והאם דווקא טריאתלטים צריכים…

  קרא עוד
 • כיצד תכינו את עצמכם פיזית לאולטרה מרתון?

  כיצד לבצע בצורה נכונה הכנה לריצת אולטרה מרתון למרחקים החל מ-60 ועד ל-200 ק"מ? ובונוס, טיפים שכל רץ…

  קרא עוד
 • ממריאים: 10 טיפים למרתוניסטים היוצאים לתחרות בחו"ל

  אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה למרתונים המצריכים מעבר בנתב"ג - הנה הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני…

  קרא עוד
 • דגל הגאווה ודגל מועדון ספורט גאה

  הקהילה הגאה לא מפסיקה לרוץ

  גם חברי קבוצת הריצה הגאה שמתאמנת בתל אביב יכולים למחות, אבל הם מעדיפים לתמוך ומסבירים מדוע הם זקוקים…

  קרא עוד
 • חופשה פעילה: איך מזמינים חבילות מרתון וטיולי אופניים לחו"ל?

  טיסה ומלון בחו"ל כל אחד יכול להזמין, אבל בחלק ממשרדי הנסיעות כבר הבינו שהרבה מאוד ישראלים מחפשים משהו…

  קרא עוד
 • שירים ואימונים: פלייליסט לכל אימון

  מחפשים משהו לזוז איתו? קבלו 10 להיטים לפנים (ולרגליים) שהכנו לכם לכל אימון שאתם עושים

  קרא עוד
 • האם אימונים קשים פוגעים בליבידו של חיי המין אצל גברים?

  מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה מצא שיש קשר בין אימונים עצימים לחשק מיני אצל גברים. מה זה אומר?…

  קרא עוד
 • "למרות מחלת הסרטן, את האיירונמן הבא שלי אני אעשה עם שני הבנים שלי"

  הוא תכנן לעשות את איירונמן אוסטריה עם הבן שלו, אבל קצת לפני התחרות גילה רובי ארינוס כי הוא…

  קרא עוד
 • הרץ הסטלן המהיר בעולם מתכוון לרדת מ-4 דקות למייל

  כריס ברניקל שמודה שהוא רץ תחת השפעת קנאביס כמעט וירד מ-2 דקות בריצת 800 מטרים במסצ'וסטס, וכעת הוא…

  קרא עוד
 • מתי מחליפים נעלי ריצה?

  מתי באמת אתם צריכים להחליף נעלי ריצה?

  מדובר אולי בשאלה הכי מסתורית בעולם הריצה, אז איך בכל זאת תדעו מתי הגיע הזמן להחליף את הנעליים?…

  קרא עוד
 • אליפות העולם איש ברזל 2014

  איך נולדה תחרות האיירונמן הראשונה בעולם?

  כמו כל דבר, גם תחרות איש הברזל נולדה במקרה לאחר ויכוח משמים בשאלה המהפנטת, מיהו האתלט בעל הכושר…

  קרא עוד
 • 10 עצות שיכינו אתכם מנטלית ופסיכולוגית למרתון שלכם

  נהוג להתכונן לריצת מרתון בהיבט של האימון והתזונה, אך הפן המנטלי-פסיכולוגי הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. הנה 10…

  קרא עוד
 • איך לבחור קבוצת ריצה

  לרוץ בקבוצה או לבד? 20 עובדות שאתם חייבים לדעת

  מה כדאי לכם יותר - לרוץ ביחד או לחוד? לכל בחירה יש את היתרונות והחסרונות שלה. אספנו את…

  קרא עוד
 • בן 105 קבע שיא עולם ברכיבה של שעה בוולדרום

  רובר מרשאנד הצרפתי הדהים את הקהל בוולודרום בפריס ואפילו טען אמר "הייתי יכול לעשות את זה יותר מהר".…

  קרא עוד
 • סבתא אולטרה: אשה בת 82 סיימה אולטרה מרתון של 160 ק"מ בארה"ב

  בארב מאקלוו האמריקאית חגגה בדרך שלה את סוף השנה האזרחית והפכה לאשה הראשונה מעל גיל 80 שמשלימה מרחק…

  קרא עוד
 • רצה עייפה מתאוששת

  מה יקרה לגוף שלכם ביום שתפסיקו להתאמן?

  זה יכול לקרות לכל אחד בגלל פציעה, לחץ בעבודה או פשוט תחושת מיצוי. קל מאוד לאבד את שגרת…

  קרא עוד
 • קנניסה בקלה ורצים נוספים במרוץ שדה בספרד

  מדוע חשוב לבצע תרגילי טכניקה בריצה ואיך הם משפיעים על המהירות שלכם?

  כולנו מכירים תרגילים כמו הרמות ברכיים או עקבים לישבן, אבל האם הם באמת יכולים לעזור לנו להיות רצים…

  קרא עוד
 • מהי בכלל ריצת אולטרה מרתון?

  האולטראיסט גלעד קראוז רץ מספיק קילומטרים כדי לבדוק ולברר מה ההבדל בין מרוצי האולטרה השונים ומי באמת נחשב…

  קרא עוד
 • 10 דברים שרצים שונאים במיוחד

  מצד אחד, הריצה פותחת או סוגרת לנו את היום וקורים בה כל כך הרבה דברים טובים. מצד שני,…

  קרא עוד
 • החיפזון מהשטן: באיזו מהירות צריכים לרוץ?

  למה לא לרוץ מהר כל הזמן אם אתם מרגישים שאתם יכולים לעשות את זה? ומה אמורים לעשות רצים…

  קרא עוד
 • כמה קילומטרים מומלץ לרוץ בשבוע?

  15 ק"מ שבועיים זה מספיק או 30 ק"מ זה המינימום? המאמן דניאל קרן טוען שתלוי מי שואל וכמובן…

  קרא עוד
 • תרגילי כוח וגמישות בזוגות

  ככה זה שיש שניים: סדרת תרגילי כוח ומתיחות בזוגות

  תרגילים בזוגות הם לא רק חברתיים וכיפיים, אלא יכולים להיות מאוד יעילים ולהוציא מאיתנו הרבה יותר. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • לאן אתם ממהרים? מדוע רצים פותחים מהר מדי במרוצים?

  מסתבר שיש לכך סיבות רבות ומגוונות שחלקן פיזיולוגיות, חלקן טכניות, וחלקן מנטליות. המאמן ליאור זך-מאור מפצח את התופעה,…

  קרא עוד
 • חותרים לשלמות? אלו הם 4 העקרונות של סגנון חתירה

  איך שולטים בנשימה, מנח הגוף ועבודת הרגליים והידיים כדי שנוכל לנוע ביותר מהירות ויעילות בתוך המים? מסתבר שיש…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  אז כמה פעמים בשבוע צריך לרוץ?

  האם צריך לרוץ כל יום או דווקא רק פעמיים בשבוע? מדוע צריך מנוחה ואיך נכון לחלק את האימונים…

  קרא עוד
 • אשת ברזל: האישה שסיימה כל תחרות איירונמן על כדור הארץ

  אליזבת מודל בת ה-57 הצליחה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שסיימה את כל תחרויות האיירונמן בעולם והיא כבר מתכננת…

  קרא עוד
 • טעויות מביכות בריצה

  טעויות של מתחילים: 7 תופעות מביכות בריצה

  מציפורניים שחורות ועד פטמות מדממות. קבלו 7 תופעות מביכות, יותר או פחות, אצל רצים מתחילים, מתקדמים ואפילו מקצוענים.…

  קרא עוד
 • מחזיר אהבות קודמות: איך מחזירים את התשוקה שאיבדתם לריצה?

  באותה קלות שבה אנחנו מתחברים לריצה, אנחנו עלולים גם לאבד אותה ויש לכך כל כך הרבה סיבות. הנה…

  קרא עוד
 • מה הדרייב של המתחרים לעשות שלשה בישראמן גארמין?

  השלשות הפכו ללהיט של התחרות הכי קשה בארץ. הן מתאימות לכל סוגי ספורטאי הסבולת, לכל מטרה ואפילו לשילובים…

  קרא עוד
 • כדת וכדין: מדוע ריצה היא דת לכל דבר?

  תתפלאו, אבל יש בה רבנים, מקומות קדושים ואפילו תורה שבעל פה... הנה 10 השוואות מעניינות בין המאפיינים של…

  קרא עוד
 • מדוע הפודיום בקטגורית הגיל של ישראמן גארמין מושך אליו מתחרים רבים?

  הפודיום אינו חזות הכל, אך לאורך השנים גם ספורטאים חובבנים המתאמנים באופן מקצועי לישראמן גארמין כמהים לעלות על…

  קרא עוד
 • איך לבחור חטיף חלבון? ואיך לשלב אותו נכון בתפריט היומי?

  מה חשיבותם של חטיפי החלבון ועל איזה צורך הם עונים בפעילות הגופנית שאתם עושים? הנה המדריך המפורט שלאחריו…

  קרא עוד
 • שכיבות סמיכה: למה אנחנו לא עושים אותן מספיק? למה כדאי?

  מדובר באחד התרגילים הבסיסיים שרובנו מכירים מגיל צעיר מאוד ועם זאת משתמשים בו בעיקר לצורך חימום. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • למה מרתון קשה יותר מטריאתלון?

  בארצות הברית התעסקו בשאלה הזאת בימים האחרונים בעקבות השתתפותה של גוון יורגנסן במרתון ניו יורק. ומה אמרה על…

  קרא עוד
 • הטריאתלון הקשה והאכזרי ביותר על כדור הארץ

  זיו נבון השתתף לאחרונה בתחרות "דאבל ברוטאל טריאתלון" שהתקיימה באנגליה למרחק איש ברזל... כפול!

  קרא עוד
 • לאנס ארמסטרונג בביקור בישראל: "באתי לבקר חברים"

  ללא הודעה מוקדמת נחת ארמסטרונג בישראל והודיע על כך בציוץ בטוויטר שלו והוא מתרגש לבלות את השבוע הקרוב…

  קרא עוד
 • 4 משקאות שאסור לשתות לפני אימון או תחרות

  מה הם המשקאות אותם לא רצוי לצרוך לפני פעילות גופנית ואיך ניתן להחליף אותם במשקאות אחרים, בריאים יותר…

  קרא עוד
 • סף חומצת חלב: מה עושים כשהרגליים לא יכולות לרוץ יותר?

  כשקורה לכם דבר כזה, כנראה שחומצות החלב "השתלטו" לכם על הגוף. החדשות הטובות הן שאפשר לשלוט בזה, לשפר…

  קרא עוד
 • קשה אבל הוגן: 10 התחרויות הקשות בעולם

  מחפשים את אתגר הריצה או הרכיבה הבא שלכם? רוצים רעיונות לתחרויות באמת קשות? הכתבה הבאה תיתן לכם קצת…

  קרא עוד
 • כיצד הריצה כבשה את נשות העולם החרדי?

  בשקט בשקט תודעת הספורט ואהבת הריצה חודרת גם אל העולם החרדי ומצליחה לסחוף מאות נשים. יצאנו לבדוק כיצד…

  קרא עוד
 • השלמת נוזלים ומלחים

  כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

  הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני,…

  קרא עוד
 • שחיין בבריכה, צילום: ניר עמוס 2015

  כמו דג במים: המדריך לשחיין המתחיל

  התחלתם לשחות והציפו אתכם בשלל ציוד שעליכם לרכוש? עשינו לכם קצת סדר במונחים והסברנו מדוע אתם צריכים בכלל…

  קרא עוד
 • 5 תרגילי TRX למרתוניסטים לחיזוק שרירי הרגליים

  כיצד ניתן בעזרת חמישה תרגילי TRX לחזק את שרירי הרגליים, על מנת לפתח סבולת שריר גבוהה שתעזור לביצועים…

  קרא עוד
 • מה הן 5 הפציעות הנפוצות אצל רצי מרתון וכיצד אפשר למנוע אותן

  מה הן 5 פציעות הספורט הנפוצות בקרב מרתוניסטים ורצים למרחקים ארוכים, כיצד ניתן להימנע מהן ומה הטיפול המומלץ,…

  קרא עוד
 • פציעות

  יש לכם כאבים בריצה? קבלו 10 כללים להתמודדות עם הבעיה

  לאורך זמן רבים מתלוננים על פציעות או כאבי ריצה, פיזיותרפיסטית הספורט ג'ודי הורוויץ נותנת 10 כללים מנחים שיעזרו…

  קרא עוד
 • תרגילי הכוח הטובים ביותר לרוכבי אופניים

  כך תהפכו לרוכבים הרבה יותר טובים על ידי הוספה לתכנית האימונים של כמה תרגילים פשוטים שחלקם כנגד משקל…

  קרא עוד
 • נקיטת צעדים: ריצה לפי אורך הצעד או תדירות הצעדים?

  רוב הרצים החובבים בכלל לא מודעים לזה שהם יכולים לשפר משמעותית את הטכניקה שלהם וכך את המהירות על…

  קרא עוד
 • צ'יפס, ג'אנק פוד, שומן צילום: ויקימדיה Biso

  5 מזונות שאסור לכם לאכול לפני אימון או תחרות

  ישנן מאות כתבות שבהן תמצאו מדריכים כיצד נכון לאכול לפני פעילות גופנית, אך מה לא ממולץ אתם כבר…

  קרא עוד
 • 50 גוונים של מרתון

  משבר גיל ה-50? הצחקתם אותם. יותר ויותר רצים ורצות בגיל חמישים ומעלה מחליטים לעשות את המרתון המלא הראשון…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים פלאש 90

  האלף-בית של ריצת המרתון

  מתכוננים למרתון הראשון שלכם (בהצלחה)? מתכוננים למרתון הרביעי שלכם (כן ירבו)! אז אתם חייבים לקרוא ולשנן את 22…

  קרא עוד
 • איך חיי המין שלכם מושפעים מהפעילות הגופנית שלכם?

  מסתבר שככל שגבר או אשה נמצאים ברמת תפקוד גופנית טובה יותר, כך פוטנציאלית תהיה השפעה טובה יותר על…

  קרא עוד
 • זינוק מרתון טבריה

  האמת שמאחורי ההרשמה למרתון טבריה

  רצים שנרשמו למרתון טבריה דרך איגוד האתלטיקה גילו ששמם לא מופיע באתר הרשמי, וברשתות החברתיות נוצר בלבול גדול…

  קרא עוד
 • המזונות הבריאותיים שעוזרים לספורטאים "לקצץ" בקלוריות

  איך ניתן בקלות "לקצץ" כמות משמעותית של קלוריות בתזונה היום יומית ובכך לשמור על תזונה חכמה ובריאה? אספנו…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים 2015

  באיזה מרתון כדאי לכם לבחור בארץ?

  טבריה, תל אביב או ירושלים? הם כל כך שונים אחד מהשני ולכל אחד יתרונות וחסרונות. איך בוחרים לאן…

  קרא עוד
 • מדוע כולם "רצים" לקבוצות הריצה והספורט בפייסבוק?

  גם אתם חברים בקבוצת פייסבוק ספורטיבית? סביר להניח שכן, שהרי הטרנד הזה הפך ללוהט במיוחד בין הספורטאים העממיים…

  קרא עוד
 • גם אתם עושים ספורט ולא יורדים במשקל?

  רצים, רוכבים ושוחים ולמרות זאת אתם לא יורדים במשקל או אפילו עולים? הנה הסיבות, הטעויות והפתרונות לבעיה הכי…

  קרא עוד
 • קלואי מקארדל

  מיהי השחיינית שחוצה את תעלת לה-מאנש שלוש פעמים ברציפות?

  סנסציה בעולם השחייה של המים הפתוחים! ברגעים אלו ממש, מבצעת השחיינית קלואי מקארדל מאוסטרליה צליחה משולשת (!!!) ברציפות…

  קרא עוד
 • שמן צילום: Idea go

  תזונה || 5 שמנים בריאים לספורטאים

  שמנים הם לא מילה גסה ותופתעו לגלות שהם יכולים גם לסייע לספורטאים, להתאושש ממחלות, להימנע מפציעות ולשמור לכם…

  קרא עוד
 • צמחי מרפא בר לב

  האם הגנטיקה שלנו קובעת מה אנחנו צריכים לאכול?

  צורכים בעיקר פחמימות כי אתם ספורטאים אירוביים? מנסים לרדת במשקל בדיאטה דלת פחמימות? יתכן שהגנטיקה שלכם היא זו…

  קרא עוד
 • ג'יימס לורנס איירון קאובוי

  האיש שעשה 50 איירונמנים ב-50 יום ונשאר בחיים

  פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עושה 50 איירונמנים, ב-50 ימים ב-50 מדינות בארה"ב. לטירוף הזה קוראים ג'ימס…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  איך תדעו מה קצב הריצה שלכם?

  רוב הרצים לא יודעים להעריך את קצב הריצה הנכון, למרות שיש לכך חשיבות רבה בתכנון הריצה ולהתמקצעות שלכם…

  קרא עוד
 • לשקשק ולהתאושש: שייק ספירולינה לסוף אימון

  יוצאים לריצות ורכיבות סוף שבוע ארוכות? הכנו לכם מתכון מהיר ויעיל של שייק ספירולינה להתאוששות איכותית להחזרת מלחים…

  קרא עוד
 • בטור דה פראנס עוד לא הבינו כנראה את כוחן של הנשים

  הנשים היחידות שתראו בטור דה פראנס מנשקות את המנצחים בפודיום, ואחת הסיבות לכך היא שבהתאחדות האופניים הבינלאומיות חושבים…

  קרא עוד
 • סלק

  מתכוננים לתחרות? שתו מיץ סלק

  אל תיבהלו אם אתם שומעים יותר ויותר אנשים ששותים מיץ סלק לפני תחרות ריצה, אופניים או שחייה. למה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  כיצד לנפץ את השיא האישי שלך ל-10 ק"מ?

  דן אמפילד מאמין שלכל בן 45 בכושר סביר יש את היכולת הפיזיולוגית הבסיסית לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות.…

  קרא עוד
 • ריצה בכביש

  5 טכניקות אימונים לשיפור מהירות הריצה

  סגנון ריצה נכון ויעיל יכול לשפר לכם את הריצה ו"לגלח" דקות במרוצים. אלוף ישראל לשעבר במרתון, יאיר קרני,…

  קרא עוד
 • מרוץ נתניה run the beach

  כך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם

  רובנו לא נצליח לרוץ בסגנון של הקנייתים והאתיופים המהירים בעולם. מצד שני, לא צריך להשלים עם סגנון לא…

  קרא עוד
 • משקל

  איך תזרזו את שריפת השומנים באימונים? הכירו את L-קרניטין

  מה הופך את L- קרניטין לאהוד בקרב ספורטאי סבולת ולזרז שריפת שומנים? אם יש לכם עניין לשפר הישגים…

  קרא עוד
 • רוכבים על טריינר לפני תחרות לתמונת שער צילום: לילך קלימן-מקא

  טריינר או רולר? כך תדעו מה מתאים לכם

  אז מה כדאי לקנות, טריינר או רולר ואיך תדעו להתאים לעצמכם את המתקן הרצוי? מה היתרונות והחסרונות וכיצד…

  קרא עוד
 • ריצה

  קחו נשימה: איך נושמים נכון בריצה

  שאלתם את עצמכם פעם איך צריך לנשום בזמן ריצה? אז מתברר שגם בנושא הזה הדעות חלוקות. בדקנו את…

  קרא עוד
 • רוכב אופניים בירידה לתמונת שער

  אופני הרים || 8 טיפים חשובים לירידות בסינגלים

  אספנו עבורכם 8 טיפים חשובים וכמה סרטוני הדרכה שיעזרו לכם לעשות ירידות בצורה נכונה ובטוחה בסינגלים ובשבילים מבלי…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מילון מושגי הנעליים: מה זה דרופ, מינימליסטיות, מתקנות ומייצבות?

  מדברים איתכם על אופסט, אימום, מקסימליסטיות או תומכות ואתם לא מבינים שום דבר? אז הנה ערכת למידה מהירה…

  קרא עוד
 • לכשכש בכלב: 8 טיפים לריצה עם הכלב שלך

  רוצים לצאת לרוץ עם הכלב? כך תדעו האם הכלב שלכם מתאים לריצה וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה שתשמור…

  קרא עוד
 • רוכבים אריתראים

  חברה וספורט || רוכב אופניים אריתראי שייצג את ישראל? יש חזון כזה

  קבוצת "בישיקלטה" מורכבת ממבקשי מקלט אריתראים מאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב שבפרק הקודם בחייהם היו רוכבים מקצוענים…

  קרא עוד
 • אריאל רוזנפלד

  טבעוני אבל לפניך

  ראיון מיוחד עם שלושה טבעונים שכל אחד מהם בעל השגים מרשימים בתחומו. שלושתם עם גישות שונות והגיעו לטבעונות…

  קרא עוד
 • מרתון סמסונג תל אביב 2015

  מה הן 10 השגיאות השכיחות ביותר אצל רצים?

  כל ההתחלות קשות, במיוחד אם אתם רצים או רצות מתחילות. ד"ר איתי זיו מצא את 10 השגיאות השכיחות…

  קרא עוד
 • יש לכם דלקת? איך מטפלים בה?

  פציעות ספורט || יש לכם דלקת? כך תטפלו בה

  בעידן שבו גם ספורטאים חובבים יכולים להשיג בקלות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ולא זקוקים לרופא בשביל זה, חשוב…

  קרא עוד
 • איך מזהים דלקת?

  פציעות ספורט || נפצעתם? כך תדעו אם יש לכם דלקת

  הכאבים ברגליים חזקים עד כדי כך שאתם כבר לא יכולים לדמיין את עצמכם רצים יותר? לא להילחץ, כנראה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  10 דברים מוזרים שאנשים עושים בריצת 10 ק"מ

  לכולנו יש מנהגים והרגלים מוזרים שרכשנו או למדנו עליהם מגורו ריצה אנונימי, אז הנה עשרת הדברים הבעייתיים ביותר…

  קרא עוד
 • נשים בספורט || חוזרים לכושר אחרי לידה עם העגלה

  חופשת הלידה היא בדיוק הזמן לחזור לכושר ולעשות זאת באמצעות העגלה. מאמנת הכושר לנשים אחרי לידה, אביבה טליאס,…

  קרא עוד
 • חאנין ראדי רצה ומאמנת ריצה

  במגזר הערבי התחילו לחלום על ריצה

  ביום שישי יתקיים מרוץ טירה הראשון במשולש, וחאנין ראדי שהקימה קבוצת ריצה בטירה מספרת שהיא התעקשה על ארוע…

  קרא עוד
 • מים אל ים הארץ המובטחת 2014

  למה אנשים עושים אולטרה מרתון?

  אולי זה בגלל סמל סטטוס הנוצץ ואולי זה עונה על צורך פסיכולוגי מסוים, מה שבטוח הוא שמספרם של…

  קרא עוד
 • 5 פציעות ריצה ודרכי מניעתן

  5 פציעות ריצה נפוצות ודרכי מניעתן

  אנחנו לא מכירים רצים, רוכבים או שחיינים מתמידים (ולאו דווקא יהירים ומתנשאים) שאינם נפצעים מתישהו בקריירה החובבנית שלהם.…

  קרא עוד
 • כדורי תמרים לתמונת שער

  5 מזונות מומלצים לפני אימון בוקר

  ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, בוודאי כשפותחים את הבוקר באימון אופניים, ריצה או שחייה. אז הנה…

  קרא עוד
 • מרתון תל אביב 2014

  עונת המרתונים || יודעים כבר מה זה נגטיב ספליט?

  למרות שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, רובנו מתקשים לאמץ את אסטרטגית ה"נגטיב ספליט", כלומר להשאיר כוח לחצי השני…

  קרא עוד
 • מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים? למה זה קורה?

  מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים?

  במרוצים רבים אפשר למצוא רצים בעלי עודף משקל, חלקם מתאמנים לא מעט וחשים תסכול מכך שהאימונים לא עוזרים…

  קרא עוד
 • גראן פונדו

  מסביב לעולם על אופניים ~ פרק 01

  ניב ליבנר, אלוף ישראל ברכיבת כביש, מיפה עבורכם את הגלובוס ובחר בפינצטה את אירועי האופניים הגדולים והשווים בעולם…

  קרא עוד
 • שער זינוק סיום מרתון טבריה 2015

  12 כתבות שחייבים לקרוא לפני מרתון

  עונת המרתונים בעיצומה וזה הזמן לקרוא ולחפור על העולם הסמוי מהעין של ריצת מרתון: ניתוח המסלול של מרתון…

  קרא עוד
 • שומרי משקל

  מי שורף יותר קלוריות – רצים, רוכבים, שחיינים?

  כמה קלוריות שורפים בשחייה בים? כמה בריצת מרתון? מהי שריפה מאוחרת? מה ההבדל הקלורי בין כיסוי מרחק מהר…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים באופניים שהגיע הזמן לנפץ לכם

  לא תמיד מה שהכי יקר יהיה הכי טוב בשבילכם, אבל מה זה כסף לעומת הבריאות שלכם וגם בזה…

  קרא עוד
 • ספירולינה

  הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

  יצאנו לבדוק מה סוד קסמה של הספירולינה, אותה אצת על שמשגעת את עולם הספורט, מדוע היא עשירה בחלבון…

  קרא עוד
 • למה ההרשמה למרוצים הפכה לכל כך מסובכת?

  אחוז גבוה ממשתתפי מרוץ הלילה בתל אביב לא ממש מבינים איזה אישור רפואי צריך לספק, באיגוד האתלטיקה דורשים…

  קרא עוד
 • אופני כביש

  צפו בסרטון || מה עושים כשהידיים נרדמות ברכיבה?

  צפו בסרטון וראו כיצד ניתן להקל על הכאבים בתסמונת התעלה הקרפאלית כאשר הידיים נרדמות וישנן כאבים בזמן רכיבה.…

  קרא עוד
 • כושר גופני

  האם הקרוספיט יותר אפקטיבי עבור המתאמן?

  מלבד המתאמנים שרוצים להעלות מסת שריר ולפתח את הגוף, אימוני הקרוספיט לא רק מתאימים כמעט עבור כולם, הם…

  קרא עוד
 • התאוששות

  לא מתאוששים לאחר אימון? כך תתאוששו נכון וביעילות בתום אימון

  תזונה נכונה בתום האימון, מהווה מרכיב מכריע להתאוששות טובה ולהשגת מטרות האימון. מה כדאי לאכול, מתי ואילו תוספי…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים בריצה שהגיע הזמן לנפץ לכם

  מבצעים מתיחות לפני האימון? מפחדים לנחות על העקב? ממהרים לקנות נעליים מיוחדות כי אמרו לכם? כדאי שתקדישו זמן…

  קרא עוד

4 thoughts on “מדוע לעתים נדירות יש מוות פתאומי במרוצים וכיצד ניתן להפחיתו?

 1. אחד העם הגיב:

  כתבה יפה ונכונה. בעל ניסיון….

  1. רץ למרחקים הגיב:

   כתבה נכונה ומדוייקת לגבי הסיקור התקשורתי, אבל לא הכי מדוייקת בחלק מהנתונים.הרעלת מים היא הסיבה העיקרית למקרי המוות באירועי ריצה בארה"ב, ולא אתפלא אם זה בעוד מקומות בעולם.
   מוזמן לקרוא את מאמריו של ד"ר טים נוקס מחוקרי הספורט המובילים בעולם הריצה. שממליץ על שתייה רגילה, כמות המים שצריך לשתות היא אישית ומשתנה מרץ לרץ, שתייה מרובה גורמת לנזקים ולמקרי התעלפויות וגם מקרי מוות שהם די דומים לטביעה רטובה.

 2. רץ למרחקים הגיב:

  כתבה נכונה ומדוייקת לגבי הסיקור התקשורתי, אבל לא הכי מדוייקת בחלק מהנתונים.הרעלת מים היא הסיבה העיקרית למקרי המוות באירועי ריצה בארה"ב, ולא אתפלא אם זה בעוד מקומות בעולם.
  מוזמן לקרוא את מאמריו של ד"ר טים נוקס מחוקרי הספורט המובילים בעולם הריצה. שממליץ על שתייה רגילה, כמות המים שצריך לשתות היא אישית ומשתנה מרץ לרץ, שתייה מרובה גורמת לנזקים ולמקרי התעלפויות וגם מקרי מוות שהם די דומים לטביעה רטובה.

  1. תומר הגיב:

   שלום רץ למרחקים ותודה על תגובתך,

   בצדק ציינת כי לפי הראיות בשנים האחרונות, יש יותר מקרים של היפונתרמיה ממיקרי התייבשות, אך מאחר שרק רופא עם ציוד מתאים למדידת ריכוז הנתרן בדם יכול להבדיל בין המקרים בחרתי לארוז אותם תחת חבילה אחת. שים לב כי היפונתרמיה שונה מאוד מטביעה רטובה, היא אינה נובעת מחסימה של כניסת האוויר לריאות או של הנאדיות, אלא מדילול אחוז הנתרן בדם. בכל מיקרי ההיפונתרמיה המתועדים, משקל הרץ עלה ממש במהלך הריצה, כלומר הוא שתה יותר מים ממה שאיבד בהזעה, ולכן ההנחיות (המבוססות גם הקווים המנחים של ה-ACSM וגופים אחרים) של שתיית 500-800 מ"ל די מגנות בפני מצבים אלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2018 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות