שלום אורח התחבר

שיחזור סיסמה

חזרה

הרשם

ריצה מתחילים

כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני, בזמן ולאחר פעילות בקיץ הישראלי הפראי

עד השבוע מזג האוויר חייך אלינו. אבל החגיגה נגמרה והקיץ הישראלי הגיע ולא בעדינות. אז הנה כמה מלים בענייני נוזלים מלחים זיעה והתייבשות. החלק הראשון הוא תקציר של נייר עמדה בנושא משטר מים ומלחים בזמן פעילות גופנית והנחיות והחלק השני קצת בענייני מלחים.

שתיית מים

בזמן פעילות גופנית טמפרטורת הליבה עולה בהתאם לקצב המטבולי ולטמפרטורה הסביבתית | צילום: thinkstock

חצי מילה על ריכוזים: נתרן וכלור נמצאים בעיקר בנוזל חוץ תאי (בין התאים ובמחזור הדם) ואשלגן בתוך תאים. כשמזיעים הרבה, מאבדים מים, נפח הפלזמה יורד וריכוז המלח יעלה. מים מהווים בממוצע 60% ממשקל הגוף (45-70%). ההבדלים נובעים מהרכב הגוף. שריר מכיל 70-80% מים ואילו רקמת שומן 10% ולכן לספורטאים מאומנים שלהם מסת גוף רזה גדולה יחסית יהיה אחוז מים גבוה יותר.

בזמן פעילות גופנית טמפרטורת הליבה עולה בהתאם לקצב המטבולי ולטמפרטורה הסביבתית. כדי לקרר את הגוף על ידי אידוי, מוזרם דם לעור וזיעה מופרשת ומתאדה. כאשר הלחות גבוהה, הזיעה נשארת על פני העור ולא מתאדה ויכולת הקירור נפגעת . קצב הזעה, שנע בין 0.5-2 ליטר לשעה, מושפע ממשקל, גנטיקה, איקלום לחום ויעילות מטבולית.

כמויות זיעה בענפי הספורט השונים:
כמויות זיעה בענפי ספורט שונים

גם במים מזיעים

בדקו אצל הנבחרת האוסטרלית את קצב ההזעה של השחיינים בעת ששהו במחנה אימונים. השחיינים ובקבוקי השתייה נשקלו לפני ומיד בסוף האימון. חישוב כמות הזעה נעשה לפני הפחתת המשקל אחרי האימון מהמשקל לפני, הוספת הנוזלים שנצרכו והפחתת שתן במקרה שהיה (מי שהעיד שתרם לבריכה הוצא מהמדגם אחר כבוד) טמפרטורת המים 29 מעלות צלזיוס, קצב ההזעה הממוצע באימון: 138 מ"ל לק"מ כאשר באימון אנאירובי הזיעו יותר מאשר באימון עם אופי אירובי.

מה משפיע על קצב וריכוז הזיעה

כמות המלחים (נתרן, כלור, אשלגן, מגנזיום) שמאבדים בזיעה תלויה לא רק בכמות הזיעה, אלא גם בריכוז המלחים שבה וריכוז הנתרן בזיעה תלוי בגנטיקה, באקלום לחום (הסתגלות הגוף לחום לאחר חשיפה הדרגתית) וגם בתזונה. ככל שקצב ההזעה עולה, ריכוז הנתרן והכלור בזיעה עולה אף הוא. הסיבה לכך הן בלוטות הזיעה שסופגות חזרה חלק מהנתרן והכלור, אך לא בפרופורציה לקצב ההזעה. באדם מאוקלם קצב ההזעה טוב יותר וספיגת המלח חזרה משתפרת אף היא ולכן ריכוז המלח יהיה נמוך יותר יחסית ללא מאוקלם. באדם מיובש קצב ההזעה יורד.

התייבשות והשפעה על יכולת גופנית

פעילות גופנית רצוי להתחיל במאזן נוזלים תקין. כאשר מבצעים אימון ממושך בתנאי חום או כאשר משך הזמן בין פעילויות אינו מספיק כדי לחזור לשיווי משקל ומתחילים מראש בחסר, מגדילים את הסיכון להתייבשות. ההתייבשות הנפוצה ביותר בתנאי חום היא בעקבות איבוד מים גדול יותר באופן יחסי לאיבוד מלח.

השלמת נוזלים ומלחים

פעילות גופנית רצוי להתחיל במאזן נוזלים תקין | עיצוב גרפי: שירי הראל-אלבו

ככל שחסר הנוזלים גדול יותר עולה העומס הפיזיולוגי (טמפ' ליבה עולה, דופק עולה, ניצול מוגבר של גליקוגן, פעילות מערכת עצבים מרכזית) ואיתו הקושי בביצוע הפעילות והמאמץ הנתפס. התייבשות של 2% ממשקל הגוף ברוב האוכלוסייה פוגעת ביכולת האירובית וגם ביכולת הקוגניטיבית בעיקר במזג אוויר חם. הפגיעה בביצועים אישית ותלויה בטמפרטורה הסביביתית, בסוג הפעילות ובמאפיינים הביולוגיים האישיים של כל אחד. להתייבשות של 3% ממשקל הגוף במזג אוויר קר השפעה שולית והתייבשות של 3-5% ככל הנראה אינה פוגעת בכח שריר וביכולת אנאירובית. בזמן פעילות ובעומס חום חלה ירידה בכמות השתן (הכליות, שמווסתות את מאזן הנוזלים מייצרות פחות שתן ) לכן אם שותים בעודף יכול להיווצר קושי בהפרשה של עודף נוזלים. לרוב, כאשר צורכים מספיק נוזלים ומלחים המצב ישוב ל"נורמלי" תוך 8-24 שעות.

מצב הנוזלים

שני מדדים עוזרים לנו להעריך בעצמנו את מצב הנוזלים: כמות וצבע השתן והשינוי במשקל. במצב תקין צבע השתן צהוב בהיר ותנודות המשקל (לאחר שקילה בבוקר) יהיו פלוס מינוס 1% ממשקל הגוף. אפשרות נוספת להערכת מצב הנוזלים היא שקילה לפני ומיד אחרי אימון. השלמת הנוזלים צריכה להיות 150% מהמשקל שאבד, זאת בהנחה ש-1 מ"ל זיעה מייצג 1 גרם משקל גוף. מצב מטעה שבו ייצור השתן מספיק וצבעו בהיר ייתכן כאשר אדם שותה כמות גדולה של נוזלים היפוטונים (ריכוז נמוך מריכוז הדם). למשל אדם שהתייבש ושותה כמות גדולה של מים שחלק גדול ממנה לא ייספג ופשוט יופרש.

איך משפיע הגיל על הזיעה?

ילדים: מייצרים יותר חום באופן יחסי וטמפרטורת הליבה עולה מהר יותר במקרה של התייבשות. ילדים נוטים לשתות פחות ומזיעים פחות ממבוגרים וסף ההזעה שלהם גבוה יותר, כל אלה הופכים אותם לחשופים יותר למכת חום. בילדים גם התייבשות של 1% ממשקל הגוף משפיעה על היכולת הפיזית והקוגניטיבית.

הנחיות: לשתות עד שלא חשים צמא ולהוסיף 120-240 מ"ל לילדים ולמתבגרים בהתאמה. יש חשיבות גדולה לטעם. הוספת מעט פחמימות ומלח למשקה יגבירו את הצמא ויעזרו לשתות יותר בזמן פעילות.

מבוגרים: רגישים יותר להתייבשות בין השאר בגלל תחושת הצמא שפוחתת עם הגיל, ירידה הדרגתית בתפקוד הכליות וביכולת ריכוז השתן, זרימת דם מופחתת לשטח פני העור וייתכן שקצב ההזעה יורד.

שתייה ואכילה

גם לאוכל תפקיד חשוב. על ידי אכילה משיבים מלחים שאבדו בזיעה, אותם מלחים גם אוצרים נוזלים בגוף ואכילה באופן כללי לרוב מעודדת שתייה.

לפני פעילות (הנחיות ACSM)

אכילה ושתייה מספקת ב-8-12 שעות שחלפו מאז הפעילות האחרונה, לרוב יספיקו כדי להתחיל אימון במאזן נוזלים ומלחים תקין. במקרה שאיבדנו כמות גדולה של נוזלים ומלחים צריך להשלים:
4 שעות לפני תחילת הפעילות לשתות לאט 5-7 מ"ל/ק"ג כדי לאפשר את ספיגת הנוזלים. במידה ואין ייצור שתן או שהוא כהה מוסיפים 3-5 מ"ל/ק"ג כשעתיים לפני הפעילות. משקאות המכילים מלח או מים וחטיפים/מזונות שמכילים מלח ומעוררים צמא ואוצרים נוזלים. עודף בנוזלים לא יעזור כאן, ורק יגביר את הצורך להתרוקן. שתייה בעודף עלולה לדלל את כמות הנתרן בפלסמה ולהגדיל את הסיכון להיפונתרמיה (ריכוז נמוך מדי של נתרן המהווה סיכון) במקרה של שתייה מוגזמת בזמן הפעילות.

בזמן הפעילות

שותים כדי למנוע התייבשות ושינויים משמעותיים במאזן המלחים. כמות השתייה היא אישית ותלויה בין השאר במשך הפעילות, מזג אוויר, לבוש, אקלום וקצב הזעה. ככל שמשך הפעילות ארוך יותר לחסר בנוזלים תהיה השפעה מצטברת גדולה יותר. בפעילות של מעבר ל-90 דק' מומלץ לשתות 90-240 מ"ל של משקה בריכוז 8% פחמימות ושמכיל מלחים. ישנם משקאות שמכילים גם חלבונים בריכוז נמוך.

דוגמה לקצב הזעה ממוצע במשקלים שונים בתנאי חום וקצבי ריצה שונים:
62382.4

אחרי פעילות

המטרה היא השלמת נוזלים ומלחים שאבדו כאשר הזמן מאפשר, צריכה רגילה של ארוחות ושתייה תשיב את מצב הנוזלים לשיווי משקל. כאשר יש צורך בהשבת נוזלים ומלחים מהירה (שני אימונים ביום למשל) שתייה של 150% מהמשקל שאבד במהלך 6 השעות אחרי הפעילות (שוב, לא בבת אחת), העודף מיועד לפצות גם על ייצור שתן מוגבר בעקבות השתייה המרובה. צריכה של מזונות ומשקאות המכילים נתרן יזרזו את ההתאוששות על ידי הגברת תחושת צמא ואצירה של הנוזלים.

ילדים באופן כללי

לשתות עד שלא צמאים ולהוסיף 120 מ"ל
מתבגרים: לשתות עד שלא צמאים ולהוסיף 240 מ"ל
לפני פעילות: 120-240 מ"ל (חצי עד כוס)
בזמן פעילות: 120 מ"ל כל 15 דק. (חצי כוס)
אחרי פעילות: כוס נוזלים לפחות

לסיכום

פעילות גופנית מגבירה את קצב ההזעה ויחד איתה את איבוד המים והמלחים. במידה ולא נשיב את המים והמלחים קיימת סכנה להתייבשות. ההתייבשות תפגע ביכולת הספורטיבית ומהווה סיכון למכת חום. שתיית יתר, לעומת זאת, יכולה להוביל להיפונתרמיה.

ומה במחקרים מהתקופה האחרונה?

במחקר של Earhart 2015 בדקו את השפעת תוספת מלח על ויסות חום בספורטאי סיבולת מאומנים. זה נכון שקיימות המלצות לצריכת מלח בזמן פעילות גופנית כדי להשיב את המלחים שמאבדים ולפי ה-ACSM ההמלצה היא של 460-690 מ"ג נתרן לליטר נוזלים, אבל ריכוז מלח גבוה בסרום מפחית את ההזעה ובכך יכול לפגוע ביכולת לווסת את החום. במחקר כל מתאמן ביצע את הבדיקה פעמיים, פעם אחת עם פלסבו ופעם נוספת עם 900 מ"ג נתרן לשעה. מיד לאחר שעתיים במאמץ תת מרבי ביצע כל ספורטאי בדיקה במאמץ גבוה עד תשישות. ובמקרה הזה צריכת המלח לא השפיע על ויסות החום, לא השפיעה באופן מובהק על קצב הזעה ולא שינתה את משך הזמן עד לתשישות.

האם התייבשות משפיעה על יכולת ספורטיבית כמו שחשבנו?

בקנדה ערכו מחקר שבו בדקו רוכבי אופניים וטריאתלטים שרכבו במשך 90 דקות בחום של 35 מעלות כשהם מחוברים לעירוי ולחלקם משלימים נוזלים שאבדו ולחלקם לא, ובכך שתי הקבוצות חשות צמא באותה מידה. לאחר מנוחה של 10 דק' נערך טיים טרייל במשך 20 דקות. ומה מצאו? שהביצועים הספורטיביים של הרוכבים שלא קיבלו נוזלים ואיבדו יותר מ-2% ממשקל גופם שלהם, לא היו שונים באופן משמעותי מהקבוצה שבה הושלמו נוזלים בכמות שאיבדו. רצי מרתון מובילים שאינם שותים כמויות גדולות בתחרות, מאבדים מעל 2% ממשקל גופם בריצת מרתון והיכולת אינה נפגעת (גברסילאסי עד 10%).

פעילות גופנית מגבירה את קצב ההזעה

פעילות גופנית מגבירה את קצב ההזעה ויחד איתה את איבוד המים והמלחים

תוספת מלח משפרת יכולת בחצי איש ברזל?

מה גילו כאן? טריאתלטים שהותאמו ברמה לפי תוצאות קודמות חולקו ל-2 קבוצות: אחת עם קפסולות מכילות מלח (סה"כ 2,580 מ"ג) ואחת קפסולות ללא מלח. זמן התחרות הסופי של קבוצת תוספת המלח היה מהיר יותר. למרות שכמות הזיעה וריכוז נתרן היה דומה בשתי הקבוצות, קבוצת המלח איבדה פחות משקל. כמות אוכל ושתייה לא הוגבלו וככל הנראה קבוצת המלח צרכה יותר נוזלים. ויש לציין שתוספת המלח לא גרמה לענייני מערכת עיכול אופייניים במרחקים אלה.

ומה קורה בצריכת מלח אקוטית?

צריכת מלח יכולה להגביר את כמות השתייה הרצונית וגם את אצירת הנוזלים. בשתי קבוצות מחקר, אחת עם תוספת מלח ואחת ללא. מדדו את צריכת הנוזלים כשעתיים לפני ביצוע רכיבה שמטרתה לאבד נוזלים ושנמשכה שעה. בקבוצת המלח צריכת הנוזלים במהלך שעתיים היתה 1,380 מ"ל לעומת קבוצת הביקורת שבה כמות הנוזלים ששתו היתה 815 מ"ל. לאחר רכיבה של שעה שמטרתה לאבד נוזלים – איבוד משקל בקבוצה שנטלה תוספת מלח היתה קטנה לעומת הקבוצה ללא תוספת המלח (0.7% לעומת 1.6% ממשקל הגוף בהתאמה). לאחר שעת הרכיבה בוצעה רכיבת נגד השעון ב-30 מעלות שבה הקבוצה שנטלה תוספת מלח השיגה זמנים מהירים באופן משמעותי מהקבוצה ללא התוספת. מחקר זה מראה שלתוספת המלח יש השפעה חיובית על כמות השתייה, על מאזן הנוזלים ועל היכולת במהלך הרכיבה שהתבצעה בחום.

לא הכול מלח

לשחייני מים פתוחים (במי ים לא אגמים) צורך קטן בהרבה מזה של אנשי היבשה גם בגלל שמזיעים פחות ומאבדים פחות מלחים וגם לסביבה המלוחה השפעה מעבר לטעם. ונשאיר לשחיינית אבישג טורק לתאר את הטעם לאחר לאחר ששחתה 42.2 ק"מ בים.

נקודה נוספת היא כמות המלח שצורכים בחברה המערבית. לפי ההנחיות רובנו צורכים מעל ומעבר לכמות המומלצת וייתכן שההפרשה העודפת בזיעה היא חיונית ובעצם הוספת המלחים אנחנו למעשה פוגעים ביכולת הטבעית של הגוף להפטר מעודף.

ובכן, למלח השפעה שונה על כל אחד ואחת מאתנו, ואין מסר אחיד לכולם. אדם הסובל מלחץ דם או עניין רפואי אחר מוטב לו להתייעץ. וכמובן שאצל ספורטאי הסבולת והמרחקים הארוכים תהיה לנושא יותר משמעות במיוחד בימים החמים בהם לזיעה אין סוף.

כנס בנושא היפונתרמיה

בסוף יוני 2015 בכנס בנושא היפונתרמיה שקשורה בפעילות גופנית פורסמו הנחיות חדשות בדבר צריכת נוזלים בעת פעילות גופנית. היפונתרמיה שנקשרת לפעילות גופנית הנה היפונתרמיה שמתרחשת בזמן הפעילות ועד 24 שעות אחריה ומוגדרת כרמת נתרן נמוכה מהנורמה בסרום או פלסמה שערכיה במרבית המעבדות הינה 135 ממול/ ליטר. הגורמים להיפונתרמיה הם איבוד מלחים (נתרן ואשלגן), עודף מים/ נוזלים היפוטונים (ריכוז נמוך מנוזל הדם) או שילוב של שניהם. ברוב המקרים נמצא שהגורם להיפונתרמיה נבע בסופו של דבר מעודף מים.

הסימפטומים שיכולים להופיע כאשר מתפתחת היפונתרמיה: כאבי ראש, הקאות, בלבול ועוויתות. נמצא שצריכת מים או משקאות ספורט היפוטונים בעודף היא גורם הסיכון הגדול ביותר. במקרים בהם נמצאו סימפטומים של היפונתרמיה נמצא שהספורטאי שמר או אפילו עלה במשקל במהלך פעילות שבה אמורים מאבדים נוזלים, כמו לדוגמה, ירידה של פחות מ 0.75 ק"ג במשקל לאחר מרתון.

גורמי סיכון נוספים להתפתחות סימפטומים: בעלי מבנה גוף קטן והמבצעים פעילות ממושכת שבה קצב השתיה מהיר מההזעה יהיו חשופים יותר לסימפטומים, עליה במשקל הגוף במהלך הפעילות, משך פעילות של יותר מ 4 שעות, קצב ריצה/ רכיבה איטיים וחוסר ניסיון או אימון לא מספיק. המלצת הכותבים למניעת היפונתרמיה בספורטאי סיבולת הינה לשתות על פי תחושת צמא. מנגנון הצמא אמור למנוע שתייה בעודף והיפונתרמיה ובו בעת לגרום לשתיה מספקת על מנת למנוע התייבשות.

מקורות:

ACSM – American college of sports medicine
Exercise and fluid replacement. Medicine & Science in Sports & Exercise: February 2007 – Volume 39 – Issue 2 – pp 377-390
Earhart. L.E. Effects of Oral Sodium Supplementation on Indices of Thermoregulation in Trained, Endurance Athlete. Journal of Sports Science and Medicine (2015) 14, 172 – 178
S. S. Cheung. Separate and combined effects of dehydration and thirst sensation on exercise performance in the heat Scand J Med Sci Sports 2015: 25 (Suppl. 1): 104–111
Del Coso J. Effects of oral salt supplementation on physical performance during a half-ironman: A randomized controlled trial. Scand J Med Sci Sports. 2015 Feb 14.
Morris DM. Acute Sodium Ingestion Prior to Exercise Increases Voluntary Water Consumption Resulting in Pre-Exercise Hyperhydration and Improvement in Exercise Performance in the Heat. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2015 Mar 26
המלצות לאימונים ותחרויות בתנאי חוםScand J Med Sci Sports 2015: 25 (Suppl. 1): 6–19


תמר אשלגי-אמירי | דיאטנית קלינית וספורט R.D. M.Sc

עיצוב גרפי | שירי הראל אלבו


 עדיין לא חברים של שוונג בפייסבוק? הצטרפו עכשיו קבלו את כל התכנים הכי מעניינים
הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו וקבלו את ריכוז הכתבות המובילות של השבוע

מאמרים נבחרים

 • שוונגקאסט || עם הטריאתלט שחר שגיב ואביו הרץ האולימפי שמי שגיב

  הפודקאסט החדש של שוונג עם הדמויות המסקרנות והמרתקות ביותר בספורט הסבולת בישראל. שמעו את זה...

  קרא עוד
 • האם כדאי לכם לצרוך ג'ל אנרגיה?

  מהו ג'ל אנרגיה, למי הוא מתאים ולמי פחות ומה הם הג'לים שהוסיפו להם חומצות אמינו? התזונאי חן שרייבר…

  קרא עוד
 • 6 מזונות שיעזרו לכם להתאושש לאחר אימון

  תזונה לאחר אימון חשובה לא פחות מהאימון עצמו, אז אספנו לכם שישה מזונות מצוינים שיעזרו לכם להתאושש מהר…

  קרא עוד
 • 5 מנטרות שירימו אתכם ויעזרו לכם לסיים אימונים ומרוצים

  מה הם המנטרות שיעזרו לכם לסיים מרוץ או אימון קשה וארוך? הנה מבחר מנטרות שיעצימו אתכם, ימלאו אתכם…

  קרא עוד
 • האם אימונים קשים פוגעים בליבידו של חיי המין אצל גברים?

  מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרולינה מצא שיש קשר בין אימונים עצימים לחשק מיני אצל גברים. מה זה אומר?…

  קרא עוד
 • צ'יפס, ג'אנק פוד, שומן צילום: ויקימדיה Biso

  5 מזונות שאסור לכם לאכול לפני אימון או תחרות

  ישנן מאות כתבות שבהן תמצאו מדריכים כיצד נכון לאכול לפני פעילות גופנית, אך מה לא ממולץ אתם כבר…

  קרא עוד
 • איך מתחילים לרוץ? 10 כללים לרצים מתחילים

  החלטתם להתחיל לרוץ? הנה עשרה כללי אצבע שיכווינו אתכם ושכדאי לכם לרוץ איתם

  קרא עוד
 • על ספת הפסיכולוג: מדוע אתם רצים בכלל?

  ייתכן שכושר גופני או ירידה במשקל היו המוטיבציות הראשוניות לריצה, אך למי שהפך זאת לחלק מאורח חייו, מסביר…

  קרא עוד
 • 8 סיבות מבוססות מדע מדוע חשוב לרוץ או לבצע פעילות גופנית

  כולנו מודעים לכך שריצה ופעילות גופנית טובה לבריאות, אך האם ידעתם על סגולות הריפוי של אימון גופני באופן…

  קרא עוד
 • בן לקום שחיין צרפתי שמנסה לצלוח את האוקיאנוס השקט

  יחצה בשחייה את האוקיינוס השקט למרחק של כ-9,000 ק"מ

  בן לקום הצרפתי, ינסה להיות האדם הראשון שיחצה את האוקיינוס בשחייה מיפן ועד לסן פרנסיסקו, בזמן של שישה…

  קרא עוד
 • מהם 100 המזונות המזינים ביותר לספורטאים?

  האם קיים מזון אחד בודד המכיל את כל מה שגופנו צריך? קבוצת מדענים בדקה 1,000 מזונות שונים והרכיבה…

  קרא עוד
 • גלגל חמישי: מרוצי האופניים הגדולים בעולם שאתם חייבים להכיר

  מרוצי האופניים הוותיקים בעולם החלו כבר בסוף המאה ה-19 וכיום יש מאות מרוצים יומיים או רב-יומיים בכל העולם,…

  קרא עוד
 • מתי מחליפים נעלי ריצה?

  מתי באמת אתם צריכים להחליף נעלי ריצה?

  מדובר אולי בשאלה הכי מסתורית בעולם הריצה, אז איך בכל זאת תדעו מתי הגיע הזמן להחליף את הנעליים?…

  קרא עוד
 • איירונמן ווילס

  מהם 11 הטריאתלונים הקשים בעולם למרחק איש ברזל?

  אתר האינטרנט 220triathlon דירג את המסלולים הקשוחים בעולם לפי קטגוריות שונות כמו אחוז הפורשים, טיפוס מצטבר, זמן ממוצע…

  קרא עוד
 • כדורי תמרים לתמונת שער

  5 מזונות מומלצים לפני אימון בוקר

  ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, בוודאי כשפותחים את הבוקר באימון אופניים, ריצה או שחייה. אז הנה…

  קרא עוד
 • ריצה בכביש

  5 טכניקות אימונים לשיפור מהירות הריצה

  סגנון ריצה נכון ויעיל יכול לשפר לכם את הריצה ו"לגלח" דקות במרוצים. אלוף ישראל לשעבר במרתון, יאיר קרני,…

  קרא עוד
 • איש רץ בחיק הטבע

  10 חוקי ברזל בריצה

  אימונים נכונים יעזרו לכם להגשים את החלומות שלכם בריצה, אבל על מנת להגיע אליהם חשוב לאמץ ולהפנים מספר…

  קרא עוד
 • רשמית: הרוכב הישראלי גיא ניב מסייקלינג אקדמי פרש סופית מהג'ירו ד'איטליה

  הרוכב גיא ניב פרש בדקות אלו סופית מהג'ירו ד'איטליה, לאחר שבלילה החולף חש ברע והתלונן על חום, כאבי…

  קרא עוד
 • לקראת הג'ירו ד'איטליה: "הרוכבים מאומנים לקחת את עצמם לקצה פיזיולוגית ומנטלית"

  הצצה נדירה וראיון בלעדי בשוונג עם רופאת הספורט והפסיכולוגית של קבוצת הפרו טור "סייקלינג אקדמי" לקראת ג'ירו ד'איטליה…

  קרא עוד
 • בניית הולודרום הראשון בישראל

  בוולודרום החדש תרכבו ללא בלמים ועם הילוך אחד בלבד

  הוולודרום האולימפי הראשון בישראל יהיה מוכן בעוד מספר חודשים, אז יצאנו לבדוק מה בדיוק יהיה שם? למי המתקן…

  קרא עוד
 • שוונג פודקאסט || תכנון ריצה ל-10 ק"מ עם התייחסות לתוואי משתנה

  האם ההתרגשות משפיעה על הדופק בריצה בתחרות ומהם מקורות האנרגיה שלנו בריצה? התזונאית והפיזיולוגית של המאמץ יפית גלילי…

  קרא עוד
 • סיפור דרך: ניתוח המסלול של המרתון המלא בירושלים

  איפה רצים? מה רואים? למה כל כך חשוב להכיר את המסלול הזה מראש והכי חשוב מתי פוגשים את…

  קרא עוד
 • גביע הים האדום בשחייה במים פתוחים

  רוצים להימנע מלחץ כרוני ודיכאון? תתחילו לשחות

  הרבה אנשים אוהבים לשחות, אבל לא כולם מבינים עד כמה גדולה התרומה שלה למוח בזכות האנדרופינים וגם בזכות…

  קרא עוד
 • איך זה שאתם עדיין לא התחלתם לרוץ?

  מספר הרצים בארץ רק עולה, אבל כנראה שיש יותר אנשים שרוצים לעשות את זה אבל מוצאים סיבות טובות…

  קרא עוד
 • מיתוסים על התאוששות שחייבים לנפץ

  סביב הפגרה נרקמים מיתוסים רבים שהגיע הזמן לנפץ, אז בקשנו מהמאמן גלעד קראוז שינפץ לנו אותן אחת אחת…

  קרא עוד
 • איך אומרים לרכב או לרכוב?

  מה נכון להגיד ומה טעות? האם לרכב היא הצורה הנכונה או דווקא לרכוב? הנה הפתרון של האקדמיה ללשון…

  קרא עוד
 • כל מה שרציתם לדעת על הג'ירו בישראל ולא היה לכם את מי לשאול

  לקראת האירוח ההיסטורי של הג'ירו ד'איטליה בישראל ראיינו את מפיק המרוץ בארץ, אז באיזה רחובות תוכלו לראות את…

  קרא עוד
 • משהו קטן וטוב: 3 חטיפים קטנים ובריאותיים לאחר אימון גדול

  הם קטנים, טעימים ומלאי אנרגיה. שלושה מתכונים מעוררי תיאבון לכדורי אנרגיה קטנטנים שיתאים לכם בול אחרי אימון להחזרת…

  קרא עוד
 • 15 טיפוסים נוראיים לרוץ איתם

  בטוח יצא לכם לרוץ בחברתם לא פעם וחלקם אפילו לא יודעים שהם כאלו, אז ריכזנו את הטיפוסים האקסטרווגנטיים…

  קרא עוד
 • "רצתי 250 ק"מ במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה והצבתי לעצמי גבולות חדשים"

  מדבר, חול וחום אימים חיכו לאולטראיסט תומר סימונוב, שהשתתף במרוץ מדבר אטקמה שבצ'ילה למרחק של 250 ק"מ בשבעה…

  קרא עוד
 • הדבר הגדול הבא: אימון הריצה הבא שלכם יתקיים ב…חו"ל

  מחנות אימונים בחו"ל זה הדבר הגדול הבא שכובש את עולם הריצה בישראל, לאחר שאתיופיה, בולגריה וצרפת הפכו למתחמי…

  קרא עוד
 • 4 סיבות מצוינות שבגללן כדאי לרצים לשחות

  הרבה מאוד רצים אוהבים לבצע אימונים משלימים, אבל במקרים רבים השחייה תמיד עולה כאופציה טובה. מה הופך אותה…

  קרא עוד
 • הרץ שנפצע לאחר שהותקף על ידי נץ

  את הריצה הזו לא ישכח לעולם אנדי לוולין, שנחבל באופן חמור על ידי נץ ששרט את קרקפת ראשו…

  קרא עוד
 • איך מתמודדים עם משברים במהלך מרוץ?

  זה אף פעם לא בתכנון, אבל לפעמים אין ברירה ואנחנו חייבים לבצע "אתחול" מחשבתי כתוצאה ממשבר במרוץ. אז…

  קרא עוד
 • 10 רוכבים שכדאי לשים לב אליהם בטור דה פראנס השנה

  כריס פרום, ריצ'י פורט, רומיין ברדט ועוד שבעה רוכבים עצמתיים שכדאי לשים לב אליהם החל מיום שבת

  קרא עוד
 • השלמת נוזלים ומלחים

  כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

  הקיץ הגיע ואיתו ההתמודדות והדילמות שלנו בנושא נוזלים, מלחים, זיעה והתייבשות. אז כמה באמת אתם צריכים לשתות לפני,…

  קרא עוד
 • רוצים לשפר תוצאות בריצה? אולי כדאי שתתחילו לשחות

  מאמן השחייה אורי סלע מסביר, שעל מנת לשפר את התוצאות שלכם בריצה, מומלץ מאוד לשלב ענפי ספורט "מאריכי…

  קרא עוד
 • הטעויות שאתם עושים כשאתם קונים נעלי ריצה

  5 הטעויות הקריטיות שעלולות להוביל אתכם לקנייה מאכזבת ושאולי גם תגרום לכם לפציעה לא רצויה

  קרא עוד
 • למה יש כאבי צד בריצה ואיך מפסיקים את זה?

  רוב הרצים חווים כאבי צד, בעיקר בתחילת דרכם. בדרך כלל הם עוברים ככל שמתרגלים לריצה, אבל ניתן גם…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מדוע ההדרגתיות בריצה כל כך חשובה?

  כאשר מדלגים על שלבים ומגדילים יותר מדי את מרחקי הריצה בין שבוע לשבוע או בין חודש לחודש, אתם…

  קרא עוד
 • כיצד תהפכו את הריצה לחלק מהחיים שלכם?

  ההחלטה להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית היא החשובה ביותר, אבל כדי להפוך את זה לתחביב אהוב ולשמור עליו צריך…

  קרא עוד
 • איך קושרים נעלי ריצה נכון ונמנעים משלפוחיות?

  זו אולי נראית הפעולה היומיומית הפשוטה ביותר, אבל לקשירה נכונה של נעלי הריצה שלכם יש השפעה על התנועה,…

  קרא עוד
 • כיצד אימוני כוח תורמים לשיפור ריצה למרחקים ארוכים?

  במחקר שהתפרסם עולה כי אימון כוח תורם לשיפור יכולת הריצה למרחקים ארוכים. אז איך אתם יכולים להשפיע על…

  קרא עוד
 • חותרים לשלמות? אלו הם 4 העקרונות של סגנון חתירה

  איך שולטים בנשימה, מנח הגוף ועבודת הרגליים והידיים כדי שנוכל לנוע ביותר מהירות ויעילות בתוך המים? מסתבר שיש…

  קרא עוד
 • איש רץ בעלייה לעמוד שער

  איך לחזק את הגוף לריצה בעליות?

  אימוני עליות מחזקים מאוד ומשפרים אותנו כרצים. אם עליות גורמות לכם לכאבים, כדאי שתלמדו את 6 התרגילים כאן,…

  קרא עוד
 • משקפת שחייה

  איך מתאימים משקפת שחייה?

  עומדים לקנות משקפת שחייה חדשה? יש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי שההתאמה תהיה מושלמת. כנסו וצפו

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  10 דברים שאסור לשכוח לפני שיוצאים לתחרות

  לא בכל יום אנחנו משתתפים במרוץ, אבל כשזה קורה כדאי שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר. הנה הדברים החשובים…

  קרא עוד
 • מהו סף חומצת חלב ואיך הוא עוזר להשתפר בריצה?

  שמעתם עליה רבות אך יתכן שלא תמיד הבנתם את תפקידה, לאחר שתקראו ותבינו את חשיבותה תדעו מדוע אתם…

  קרא עוד
 • לא מריח טוב: כיצד מתמודדים עם פוּקים במהלך ריצה או פעילות גופנית?

  גם אם לא נעים לדבר על פוקים, חייבים לשים את זה על השולחן ולהבין את התופעה. יש לדבר…

  קרא עוד
 • צ פ ו || אחוות רצים: המרתוניסט שהגיע מעולף ומותש לקו הסיום במרתון לונדון

  הנסיך וויליאם והנסיך הארי צפו בו כאשר הוא מדדה אל עבר קו הסיום נתמך משני צדדיו - הצד…

  קרא עוד
 • מחקר חדש: שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות לחיים

  אז כמה שעות כבר הוספתם לחיים בזכות הריצה? מחקר חדש קובע שכל שעת ריצה מוסיפה עוד 7 שעות…

  קרא עוד
 • איך תתאמנו לקראת טריאתלון אולימפי ראשון?

  אם יש לכם כושר ריצה והחלטתם שאתם רוצים להתנסות גם בטריאתלון, זה בהחלט אפשרי. כמה צריך להתאמן? איך?…

  קרא עוד
 • פציעות ספורט: נכון או לא נכון? מיתוסים מעולם הריצה

  בשנים האחרונות הפכה הריצה לתחביב אופנתי בקרב נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. עם העלייה בפופולריות החלו להשתרש בתודעה…

  קרא עוד
 • תרוצו לאט: מדוע יש אובססיית שיפור מהירות אצל רצים חובבים בישראל?

  חשבתם פעם מדוע בקרב קהילת הרצים החובבים בישראל ישנה סגידה אחר שיפור זמן הריצה, יהיה המרחק אשר יהיה?

  קרא עוד
 • ילד רץ

  עד כמה בריא לילד לרוץ מרתון?

  הביטו על קו הזינוק בפעם הבאה ותראו שיש בו יותר ויותר ילדים ונערים שרצים למרחקים של 10 ק"מ,…

  קרא עוד
 • חנות אופניים

  יד שנייה מרופא: למה שוק מוצרי הספורט המשומשים פורח?

  שעוני דופק, אופניים וחליפות יד שנייה? אלו הם רק חלק משוק המוצרים המשומשים בספורט הסבולת שהולך וגדל ואם…

  קרא עוד
 • שחייה במים פתוחים

  6 מיתוסים על שחייה של טריאתלטים

  למה לא כדאי להסתפק בסגנון אחד באימונים? למה לא צריך להזניח את עבודת הרגליים והאם דווקא טריאתלטים צריכים…

  קרא עוד
 • כיצד תכינו את עצמכם פיזית לאולטרה מרתון?

  כיצד לבצע בצורה נכונה הכנה לריצת אולטרה מרתון למרחקים החל מ-60 ועד ל-200 ק"מ? ובונוס, טיפים שכל רץ…

  קרא עוד
 • ממריאים: 10 טיפים למרתוניסטים היוצאים לתחרות בחו"ל

  אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה למרתונים המצריכים מעבר בנתב"ג - הנה הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני…

  קרא עוד
 • דגל הגאווה ודגל מועדון ספורט גאה

  הקהילה הגאה לא מפסיקה לרוץ

  גם חברי קבוצת הריצה הגאה שמתאמנת בתל אביב יכולים למחות, אבל הם מעדיפים לתמוך ומסבירים מדוע הם זקוקים…

  קרא עוד
 • חופשה פעילה: איך מזמינים חבילות מרתון וטיולי אופניים לחו"ל?

  טיסה ומלון בחו"ל כל אחד יכול להזמין, אבל בחלק ממשרדי הנסיעות כבר הבינו שהרבה מאוד ישראלים מחפשים משהו…

  קרא עוד
 • שירים ואימונים: פלייליסט לכל אימון

  מחפשים משהו לזוז איתו? קבלו 10 להיטים לפנים (ולרגליים) שהכנו לכם לכל אימון שאתם עושים

  קרא עוד
 • "למרות מחלת הסרטן, את האיירונמן הבא שלי אני אעשה עם שני הבנים שלי"

  הוא תכנן לעשות את איירונמן אוסטריה עם הבן שלו, אבל קצת לפני התחרות גילה רובי ארינוס כי הוא…

  קרא עוד
 • הרץ הסטלן המהיר בעולם מתכוון לרדת מ-4 דקות למייל

  כריס ברניקל שמודה שהוא רץ תחת השפעת קנאביס כמעט וירד מ-2 דקות בריצת 800 מטרים במסצ'וסטס, וכעת הוא…

  קרא עוד
 • אליפות העולם איש ברזל 2014

  איך נולדה תחרות האיירונמן הראשונה בעולם?

  כמו כל דבר, גם תחרות איש הברזל נולדה במקרה לאחר ויכוח משמים בשאלה המהפנטת, מיהו האתלט בעל הכושר…

  קרא עוד
 • 10 עצות שיכינו אתכם מנטלית ופסיכולוגית למרתון שלכם

  נהוג להתכונן לריצת מרתון בהיבט של האימון והתזונה, אך הפן המנטלי-פסיכולוגי הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. הנה 10…

  קרא עוד
 • איך לבחור קבוצת ריצה

  לרוץ בקבוצה או לבד? 20 עובדות שאתם חייבים לדעת

  מה כדאי לכם יותר - לרוץ ביחד או לחוד? לכל בחירה יש את היתרונות והחסרונות שלה. אספנו את…

  קרא עוד
 • בן 105 קבע שיא עולם ברכיבה של שעה בוולדרום

  רובר מרשאנד הצרפתי הדהים את הקהל בוולודרום בפריס ואפילו טען אמר "הייתי יכול לעשות את זה יותר מהר".…

  קרא עוד
 • סבתא אולטרה: אשה בת 82 סיימה אולטרה מרתון של 160 ק"מ בארה"ב

  בארב מאקלוו האמריקאית חגגה בדרך שלה את סוף השנה האזרחית והפכה לאשה הראשונה מעל גיל 80 שמשלימה מרחק…

  קרא עוד
 • רצה עייפה מתאוששת

  מה יקרה לגוף שלכם ביום שתפסיקו להתאמן?

  זה יכול לקרות לכל אחד בגלל פציעה, לחץ בעבודה או פשוט תחושת מיצוי. קל מאוד לאבד את שגרת…

  קרא עוד
 • קנניסה בקלה ורצים נוספים במרוץ שדה בספרד

  מדוע חשוב לבצע תרגילי טכניקה בריצה ואיך הם משפיעים על המהירות שלכם?

  כולנו מכירים תרגילים כמו הרמות ברכיים או עקבים לישבן, אבל האם הם באמת יכולים לעזור לנו להיות רצים…

  קרא עוד
 • מהי בכלל ריצת אולטרה מרתון?

  האולטראיסט גלעד קראוז רץ מספיק קילומטרים כדי לבדוק ולברר מה ההבדל בין מרוצי האולטרה השונים ומי באמת נחשב…

  קרא עוד
 • 10 דברים שרצים שונאים במיוחד

  מצד אחד, הריצה פותחת או סוגרת לנו את היום וקורים בה כל כך הרבה דברים טובים. מצד שני,…

  קרא עוד
 • החיפזון מהשטן: באיזו מהירות צריכים לרוץ?

  למה לא לרוץ מהר כל הזמן אם אתם מרגישים שאתם יכולים לעשות את זה? ומה אמורים לעשות רצים…

  קרא עוד
 • כמה קילומטרים מומלץ לרוץ בשבוע?

  15 ק"מ שבועיים זה מספיק או 30 ק"מ זה המינימום? המאמן דניאל קרן טוען שתלוי מי שואל וכמובן…

  קרא עוד
 • תרגילי כוח וגמישות בזוגות

  ככה זה שיש שניים: סדרת תרגילי כוח ומתיחות בזוגות

  תרגילים בזוגות הם לא רק חברתיים וכיפיים, אלא יכולים להיות מאוד יעילים ולהוציא מאיתנו הרבה יותר. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • לאן אתם ממהרים? מדוע רצים פותחים מהר מדי במרוצים?

  מסתבר שיש לכך סיבות רבות ומגוונות שחלקן פיזיולוגיות, חלקן טכניות, וחלקן מנטליות. המאמן ליאור זך-מאור מפצח את התופעה,…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  אז כמה פעמים בשבוע צריך לרוץ?

  האם צריך לרוץ כל יום או דווקא רק פעמיים בשבוע? מדוע צריך מנוחה ואיך נכון לחלק את האימונים…

  קרא עוד
 • אשת ברזל: האישה שסיימה כל תחרות איירונמן על כדור הארץ

  אליזבת מודל בת ה-57 הצליחה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה שסיימה את כל תחרויות האיירונמן בעולם והיא כבר מתכננת…

  קרא עוד
 • טעויות מביכות בריצה

  טעויות של מתחילים: 7 תופעות מביכות בריצה

  מציפורניים שחורות ועד פטמות מדממות. קבלו 7 תופעות מביכות, יותר או פחות, אצל רצים מתחילים, מתקדמים ואפילו מקצוענים.…

  קרא עוד
 • מחזיר אהבות קודמות: איך מחזירים את התשוקה שאיבדתם לריצה?

  באותה קלות שבה אנחנו מתחברים לריצה, אנחנו עלולים גם לאבד אותה ויש לכך כל כך הרבה סיבות. הנה…

  קרא עוד
 • מה הדרייב של המתחרים לעשות שלשה בישראמן גארמין?

  השלשות הפכו ללהיט של התחרות הכי קשה בארץ. הן מתאימות לכל סוגי ספורטאי הסבולת, לכל מטרה ואפילו לשילובים…

  קרא עוד
 • כדת וכדין: מדוע ריצה היא דת לכל דבר?

  תתפלאו, אבל יש בה רבנים, מקומות קדושים ואפילו תורה שבעל פה... הנה 10 השוואות מעניינות בין המאפיינים של…

  קרא עוד
 • מדוע הפודיום בקטגורית הגיל של ישראמן גארמין מושך אליו מתחרים רבים?

  הפודיום אינו חזות הכל, אך לאורך השנים גם ספורטאים חובבנים המתאמנים באופן מקצועי לישראמן גארמין כמהים לעלות על…

  קרא עוד
 • איך לבחור חטיף חלבון? ואיך לשלב אותו נכון בתפריט היומי?

  מה חשיבותם של חטיפי החלבון ועל איזה צורך הם עונים בפעילות הגופנית שאתם עושים? הנה המדריך המפורט שלאחריו…

  קרא עוד
 • שכיבות סמיכה: למה אנחנו לא עושים אותן מספיק? למה כדאי?

  מדובר באחד התרגילים הבסיסיים שרובנו מכירים מגיל צעיר מאוד ועם זאת משתמשים בו בעיקר לצורך חימום. ד"ר איתי…

  קרא עוד
 • למה מרתון קשה יותר מטריאתלון?

  בארצות הברית התעסקו בשאלה הזאת בימים האחרונים בעקבות השתתפותה של גוון יורגנסן במרתון ניו יורק. ומה אמרה על…

  קרא עוד
 • הטריאתלון הקשה והאכזרי ביותר על כדור הארץ

  זיו נבון השתתף לאחרונה בתחרות "דאבל ברוטאל טריאתלון" שהתקיימה באנגליה למרחק איש ברזל... כפול!

  קרא עוד
 • לאנס ארמסטרונג בביקור בישראל: "באתי לבקר חברים"

  ללא הודעה מוקדמת נחת ארמסטרונג בישראל והודיע על כך בציוץ בטוויטר שלו והוא מתרגש לבלות את השבוע הקרוב…

  קרא עוד
 • 4 משקאות שאסור לשתות לפני אימון או תחרות

  מה הם המשקאות אותם לא רצוי לצרוך לפני פעילות גופנית ואיך ניתן להחליף אותם במשקאות אחרים, בריאים יותר…

  קרא עוד
 • סף חומצת חלב: מה עושים כשהרגליים לא יכולות לרוץ יותר?

  כשקורה לכם דבר כזה, כנראה שחומצות החלב "השתלטו" לכם על הגוף. החדשות הטובות הן שאפשר לשלוט בזה, לשפר…

  קרא עוד
 • קשה אבל הוגן: 10 התחרויות הקשות בעולם

  מחפשים את אתגר הריצה או הרכיבה הבא שלכם? רוצים רעיונות לתחרויות באמת קשות? הכתבה הבאה תיתן לכם קצת…

  קרא עוד
 • כיצד הריצה כבשה את נשות העולם החרדי?

  בשקט בשקט תודעת הספורט ואהבת הריצה חודרת גם אל העולם החרדי ומצליחה לסחוף מאות נשים. יצאנו לבדוק כיצד…

  קרא עוד
 • שחיין בבריכה, צילום: ניר עמוס 2015

  כמו דג במים: המדריך לשחיין המתחיל

  התחלתם לשחות והציפו אתכם בשלל ציוד שעליכם לרכוש? עשינו לכם קצת סדר במונחים והסברנו מדוע אתם צריכים בכלל…

  קרא עוד
 • 5 תרגילי TRX למרתוניסטים לחיזוק שרירי הרגליים

  כיצד ניתן בעזרת חמישה תרגילי TRX לחזק את שרירי הרגליים, על מנת לפתח סבולת שריר גבוהה שתעזור לביצועים…

  קרא עוד
 • מה הן 5 הפציעות הנפוצות אצל רצי מרתון וכיצד אפשר למנוע אותן

  מה הן 5 פציעות הספורט הנפוצות בקרב מרתוניסטים ורצים למרחקים ארוכים, כיצד ניתן להימנע מהן ומה הטיפול המומלץ,…

  קרא עוד
 • תרגילי הכוח הטובים ביותר לרוכבי אופניים

  כך תהפכו לרוכבים הרבה יותר טובים על ידי הוספה לתכנית האימונים של כמה תרגילים פשוטים שחלקם כנגד משקל…

  קרא עוד
 • נקיטת צעדים: ריצה לפי אורך הצעד או תדירות הצעדים?

  רוב הרצים החובבים בכלל לא מודעים לזה שהם יכולים לשפר משמעותית את הטכניקה שלהם וכך את המהירות על…

  קרא עוד
 • 50 גוונים של מרתון

  משבר גיל ה-50? הצחקתם אותם. יותר ויותר רצים ורצות בגיל חמישים ומעלה מחליטים לעשות את המרתון המלא הראשון…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים פלאש 90

  האלף-בית של ריצת המרתון

  מתכוננים למרתון הראשון שלכם (בהצלחה)? מתכוננים למרתון הרביעי שלכם (כן ירבו)! אז אתם חייבים לקרוא ולשנן את 22…

  קרא עוד
 • איך חיי המין שלכם מושפעים מהפעילות הגופנית שלכם?

  מסתבר שככל שגבר או אשה נמצאים ברמת תפקוד גופנית טובה יותר, כך פוטנציאלית תהיה השפעה טובה יותר על…

  קרא עוד
 • זינוק מרתון טבריה

  האמת שמאחורי ההרשמה למרתון טבריה

  רצים שנרשמו למרתון טבריה דרך איגוד האתלטיקה גילו ששמם לא מופיע באתר הרשמי, וברשתות החברתיות נוצר בלבול גדול…

  קרא עוד
 • המזונות הבריאותיים שעוזרים לספורטאים "לקצץ" בקלוריות

  איך ניתן בקלות "לקצץ" כמות משמעותית של קלוריות בתזונה היום יומית ובכך לשמור על תזונה חכמה ובריאה? אספנו…

  קרא עוד
 • מרתון ירושלים 2015

  באיזה מרתון כדאי לכם לבחור בארץ?

  טבריה, תל אביב או ירושלים? הם כל כך שונים אחד מהשני ולכל אחד יתרונות וחסרונות. איך בוחרים לאן…

  קרא עוד
 • מדוע כולם "רצים" לקבוצות הריצה והספורט בפייסבוק?

  גם אתם חברים בקבוצת פייסבוק ספורטיבית? סביר להניח שכן, שהרי הטרנד הזה הפך ללוהט במיוחד בין הספורטאים העממיים…

  קרא עוד
 • גם אתם עושים ספורט ולא יורדים במשקל?

  רצים, רוכבים ושוחים ולמרות זאת אתם לא יורדים במשקל או אפילו עולים? הנה הסיבות, הטעויות והפתרונות לבעיה הכי…

  קרא עוד
 • קלואי מקארדל

  מיהי השחיינית שחוצה את תעלת לה-מאנש שלוש פעמים ברציפות?

  סנסציה בעולם השחייה של המים הפתוחים! ברגעים אלו ממש, מבצעת השחיינית קלואי מקארדל מאוסטרליה צליחה משולשת (!!!) ברציפות…

  קרא עוד
 • שמן צילום: Idea go

  תזונה || 5 שמנים בריאים לספורטאים

  שמנים הם לא מילה גסה ותופתעו לגלות שהם יכולים גם לסייע לספורטאים, להתאושש ממחלות, להימנע מפציעות ולשמור לכם…

  קרא עוד
 • צמחי מרפא בר לב

  האם הגנטיקה שלנו קובעת מה אנחנו צריכים לאכול?

  צורכים בעיקר פחמימות כי אתם ספורטאים אירוביים? מנסים לרדת במשקל בדיאטה דלת פחמימות? יתכן שהגנטיקה שלכם היא זו…

  קרא עוד
 • ג'יימס לורנס איירון קאובוי

  האיש שעשה 50 איירונמנים ב-50 יום ונשאר בחיים

  פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עושה 50 איירונמנים, ב-50 ימים ב-50 מדינות בארה"ב. לטירוף הזה קוראים ג'ימס…

  קרא עוד
 • מרתון להמונים, ריצה

  איך תדעו מה קצב הריצה שלכם?

  רוב הרצים לא יודעים להעריך את קצב הריצה הנכון, למרות שיש לכך חשיבות רבה בתכנון הריצה ולהתמקצעות שלכם…

  קרא עוד
 • לשקשק ולהתאושש: שייק ספירולינה לסוף אימון

  יוצאים לריצות ורכיבות סוף שבוע ארוכות? הכנו לכם מתכון מהיר ויעיל של שייק ספירולינה להתאוששות איכותית להחזרת מלחים…

  קרא עוד
 • בטור דה פראנס עוד לא הבינו כנראה את כוחן של הנשים

  הנשים היחידות שתראו בטור דה פראנס מנשקות את המנצחים בפודיום, ואחת הסיבות לכך היא שבהתאחדות האופניים הבינלאומיות חושבים…

  קרא עוד
 • סלק

  מתכוננים לתחרות? שתו מיץ סלק

  אל תיבהלו אם אתם שומעים יותר ויותר אנשים ששותים מיץ סלק לפני תחרות ריצה, אופניים או שחייה. למה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  כיצד לנפץ את השיא האישי שלך ל-10 ק"מ?

  דן אמפילד מאמין שלכל בן 45 בכושר סביר יש את היכולת הפיזיולוגית הבסיסית לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות.…

  קרא עוד
 • מרוץ נתניה run the beach

  כך תשפרו את טכניקת הריצה שלכם

  רובנו לא נצליח לרוץ בסגנון של הקנייתים והאתיופים המהירים בעולם. מצד שני, לא צריך להשלים עם סגנון לא…

  קרא עוד
 • משקל

  איך תזרזו את שריפת השומנים באימונים? הכירו את L-קרניטין

  מה הופך את L- קרניטין לאהוד בקרב ספורטאי סבולת ולזרז שריפת שומנים? אם יש לכם עניין לשפר הישגים…

  קרא עוד
 • רוכבים על טריינר לפני תחרות לתמונת שער צילום: לילך קלימן-מקא

  טריינר או רולר? כך תדעו מה מתאים לכם

  אז מה כדאי לקנות, טריינר או רולר ואיך תדעו להתאים לעצמכם את המתקן הרצוי? מה היתרונות והחסרונות וכיצד…

  קרא עוד
 • ריצה

  קחו נשימה: איך נושמים נכון בריצה

  שאלתם את עצמכם פעם איך צריך לנשום בזמן ריצה? אז מתברר שגם בנושא הזה הדעות חלוקות. בדקנו את…

  קרא עוד
 • רוכב אופניים בירידה לתמונת שער

  אופני הרים || 8 טיפים חשובים לירידות בסינגלים

  אספנו עבורכם 8 טיפים חשובים וכמה סרטוני הדרכה שיעזרו לכם לעשות ירידות בצורה נכונה ובטוחה בסינגלים ובשבילים מבלי…

  קרא עוד
 • רצים במרוץ כביש

  מילון מושגי הנעליים: מה זה דרופ, מינימליסטיות, מתקנות ומייצבות?

  מדברים איתכם על אופסט, אימום, מקסימליסטיות או תומכות ואתם לא מבינים שום דבר? אז הנה ערכת למידה מהירה…

  קרא עוד
 • לכשכש בכלב: 8 טיפים לריצה עם הכלב שלך

  רוצים לצאת לרוץ עם הכלב? כך תדעו האם הכלב שלכם מתאים לריצה וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה שתשמור…

  קרא עוד
 • רוכבים אריתראים

  חברה וספורט || רוכב אופניים אריתראי שייצג את ישראל? יש חזון כזה

  קבוצת "בישיקלטה" מורכבת ממבקשי מקלט אריתראים מאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב שבפרק הקודם בחייהם היו רוכבים מקצוענים…

  קרא עוד
 • אריאל רוזנפלד

  טבעוני אבל לפניך

  ראיון מיוחד עם שלושה טבעונים שכל אחד מהם בעל השגים מרשימים בתחומו. שלושתם עם גישות שונות והגיעו לטבעונות…

  קרא עוד
 • מרתון סמסונג תל אביב 2015

  מה הן 10 השגיאות השכיחות ביותר אצל רצים?

  כל ההתחלות קשות, במיוחד אם אתם רצים או רצות מתחילות. ד"ר איתי זיו מצא את 10 השגיאות השכיחות…

  קרא עוד
 • יש לכם דלקת? איך מטפלים בה?

  פציעות ספורט || יש לכם דלקת? כך תטפלו בה

  בעידן שבו גם ספורטאים חובבים יכולים להשיג בקלות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ולא זקוקים לרופא בשביל זה, חשוב…

  קרא עוד
 • איך מזהים דלקת?

  פציעות ספורט || נפצעתם? כך תדעו אם יש לכם דלקת

  הכאבים ברגליים חזקים עד כדי כך שאתם כבר לא יכולים לדמיין את עצמכם רצים יותר? לא להילחץ, כנראה…

  קרא עוד
 • מרתון ניו יורק

  10 דברים מוזרים שאנשים עושים בריצת 10 ק"מ

  לכולנו יש מנהגים והרגלים מוזרים שרכשנו או למדנו עליהם מגורו ריצה אנונימי, אז הנה עשרת הדברים הבעייתיים ביותר…

  קרא עוד
 • נשים בספורט || חוזרים לכושר אחרי לידה עם העגלה

  חופשת הלידה היא בדיוק הזמן לחזור לכושר ולעשות זאת באמצעות העגלה. מאמנת הכושר לנשים אחרי לידה, אביבה טליאס,…

  קרא עוד
 • חאנין ראדי רצה ומאמנת ריצה

  במגזר הערבי התחילו לחלום על ריצה

  ביום שישי יתקיים מרוץ טירה הראשון במשולש, וחאנין ראדי שהקימה קבוצת ריצה בטירה מספרת שהיא התעקשה על ארוע…

  קרא עוד
 • מים אל ים הארץ המובטחת 2014

  למה אנשים עושים אולטרה מרתון?

  אולי זה בגלל סמל סטטוס הנוצץ ואולי זה עונה על צורך פסיכולוגי מסוים, מה שבטוח הוא שמספרם של…

  קרא עוד
 • 5 פציעות ריצה ודרכי מניעתן

  5 פציעות ריצה נפוצות ודרכי מניעתן

  אנחנו לא מכירים רצים, רוכבים או שחיינים מתמידים (ולאו דווקא יהירים ומתנשאים) שאינם נפצעים מתישהו בקריירה החובבנית שלהם.…

  קרא עוד
 • מרתון תל אביב 2014

  עונת המרתונים || יודעים כבר מה זה נגטיב ספליט?

  למרות שזה הדבר הנכון ביותר לעשות, רובנו מתקשים לאמץ את אסטרטגית ה"נגטיב ספליט", כלומר להשאיר כוח לחצי השני…

  קרא עוד
 • מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים? למה זה קורה?

  מבצעים פעילות אירובית ועדיין משמינים?

  במרוצים רבים אפשר למצוא רצים בעלי עודף משקל, חלקם מתאמנים לא מעט וחשים תסכול מכך שהאימונים לא עוזרים…

  קרא עוד
 • גראן פונדו

  מסביב לעולם על אופניים ~ פרק 01

  ניב ליבנר, אלוף ישראל ברכיבת כביש, מיפה עבורכם את הגלובוס ובחר בפינצטה את אירועי האופניים הגדולים והשווים בעולם…

  קרא עוד
 • שער זינוק סיום מרתון טבריה 2015

  12 כתבות שחייבים לקרוא לפני מרתון

  עונת המרתונים בעיצומה וזה הזמן לקרוא ולחפור על העולם הסמוי מהעין של ריצת מרתון: ניתוח המסלול של מרתון…

  קרא עוד
 • שומרי משקל

  מי שורף יותר קלוריות – רצים, רוכבים, שחיינים?

  כמה קלוריות שורפים בשחייה בים? כמה בריצת מרתון? מהי שריפה מאוחרת? מה ההבדל הקלורי בין כיסוי מרחק מהר…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים באופניים שהגיע הזמן לנפץ לכם

  לא תמיד מה שהכי יקר יהיה הכי טוב בשבילכם, אבל מה זה כסף לעומת הבריאות שלכם וגם בזה…

  קרא עוד
 • ספירולינה

  הענק הירוק: מה זה לעזאזל ספירולינה?

  יצאנו לבדוק מה סוד קסמה של הספירולינה, אותה אצת על שמשגעת את עולם הספורט, מדוע היא עשירה בחלבון…

  קרא עוד
 • למה ההרשמה למרוצים הפכה לכל כך מסובכת?

  אחוז גבוה ממשתתפי מרוץ הלילה בתל אביב לא ממש מבינים איזה אישור רפואי צריך לספק, באיגוד האתלטיקה דורשים…

  קרא עוד
 • אופני כביש

  צפו בסרטון || מה עושים כשהידיים נרדמות ברכיבה?

  צפו בסרטון וראו כיצד ניתן להקל על הכאבים בתסמונת התעלה הקרפאלית כאשר הידיים נרדמות וישנן כאבים בזמן רכיבה.…

  קרא עוד
 • כושר גופני

  האם הקרוספיט יותר אפקטיבי עבור המתאמן?

  מלבד המתאמנים שרוצים להעלות מסת שריר ולפתח את הגוף, אימוני הקרוספיט לא רק מתאימים כמעט עבור כולם, הם…

  קרא עוד
 • התאוששות

  לא מתאוששים לאחר אימון? כך תתאוששו נכון וביעילות בתום אימון

  תזונה נכונה בתום האימון, מהווה מרכיב מכריע להתאוששות טובה ולהשגת מטרות האימון. מה כדאי לאכול, מתי ואילו תוספי…

  קרא עוד
 • 7 מיתוסים בריצה שהגיע הזמן לנפץ לכם

  מבצעים מתיחות לפני האימון? מפחדים לנחות על העקב? ממהרים לקנות נעליים מיוחדות כי אמרו לכם? כדאי שתקדישו זמן…

  קרא עוד
 • יש לכם כאבים בריצה? קבלו 10 כללים להתמודדות עם הבעיה

  לאורך זמן רבים מתלוננים על פציעות או כאבי ריצה, פיזיותרפיסטית הספורט ג'ודי הורוויץ נותנת 10 כללים מנחים שיעזרו…

  קרא עוד

2 thoughts on “כחום היום: השלמת נוזלים ומלחים באימונים ופעילות ספורטיבית בקיץ

 1. אמיר כהן הגיב:

  כתבה מבלבלת ומבולבלת מאוד. מתחילה בקביעה חד משמעית שהתייבשות מזיקה לביצועים ולבריאות בצורה דרסטית, ומסתיימת בכך שהמחקרים החדשים מפריכים זאת. למה לא להתחיל בהמלצות הברורות של גופי רפואת הספורט הבינלאומיים כמו ה-ACSM שציתתם ממנו אבל בצורה סלקטיבית כהמלצה הברורה והמוסכמת, ומשם להציג דעות מבוססות פחות תוך ציון ברור שהן כאלו?

  1. Tutu הגיב:

   Well mamiadcaa nuts, how about that.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


2018 © ריצה, אופניים, טריאתלון, שחייה | שוונג  כל הזכויות שמורות